ادامه از صفحه اول :

بود. ما با رایزنی‌های بسیاری که داشتیم از جمله با بخش علوم پزشکی استان فارس، به صورت رایگان این محصولات بهداشتی و ضروری را در اختیار وکلای خود گذاشتیم. علاوه بر آن در خصوص مردم نیز احساس مسئولیت فراوانی می‌کردیم. کمک‌های پزشکی- بهداشتی زیادی کردیم به

خصوص به کودکان کار. ما، هم به توزیع اقلام بهداشتی در میان کودکان کار پرداختیم و هم راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا را به آن‌ها آموزش می‌دادیم با همکاری سازمان بهزیستی استان فارس. در این موارد احساس تکلیف و مسئولیت می‌کردیم هم برای وکلایمان و هم برای مردم. چون مرکز وکلای قوه قضائیه استان فارس یک نهاد مردمی است. »
عبدلیان پور با بیان اینکه ما در کنار کادر درمانی استان فارس ایستاده‌ایم اظهار می‌دارد:« ما علاوه بر این که کمک‌هایی را روانه بیمارستان علی اصغر استان فارس کردیم که غالب بیماران مبتلا به کرونا به آنجا رجوع می‌کنند و بیمارستانی همچون بیمارستان مسیح دانشوری تهران است در ماه رمضان همراه با وکلایمان در پشت بام بیمارستان دعا خواندیم، برای پرستاران و دکترانمان که چندین ماه بود از محیط بیمارستان خارج نشده بودند. هم به انجام اقدامات معنوی پرداختیم و هم فعالیت‌های مالی بسیاری انجام دادیم.»

هیچ فردی بدون مدافع نمی‌ماند
رئیس هیئت مدیره مرکز وکلای قوه قضائیه استان فارس، پیرامون تعرفه‌های پایین مرکز وکلای قوه قضائیه در مقایسه با کانون وکلا و سایر مراکز مرتبط عنوان می‌کند:« ما تقریبا با همه سازمان و مراکزی که اعضائشان به وکیل نیاز دارند مثل کمیته امداد و بنیاد شهید و ایثارگران و سازمان بهزیستی و بسیج و ستاد امر به معروف و نهی از منکر قرارداد و تفاهم نامه داریم. ممکن است کانون وکلا یا سایر مراکز هم در شرایطی با این سازمان‌ها همکاری کنند اما همکاری‌های ما گسترده است و تبعیضی وجود ندارد. هر جا که احساس شود، وکلایمان را در اختیار مردم می‌گذاریم. ما خود را موظف می‌دانیم که هر انسانی که توانایی گرفتن وکیل ندارد، در دادگاه بدون مدافع نماند و بتوان از او دفاع کرد. این تعهدی است برای ما و فلسفه وجودی مرکز ما نیز چنین است. از آغازین روز کار مرکز وکلای قوه قضائیه استان فارس هدف ما این بود که اقداماتی که نهادهای موازی ما برای مردم انجام نمی‌دهند را ما انجام دهیم.»
عبدلیان پور با اشاره به تغییرات صورت گرفته در مرکز وکلای قوه قضائیه به دنبال حضور آیت الله رئیسی در دستگاه قضائی کشور می‌گوید:« خوشبختانه دوران آغاز به کار هیئت مدیره جدید مرکز وکلا مصادف شد با دوران ریاست حضرت آیت الله رئیسی. چند ماه پس از حضور ایشان هیئت مدیره ما شکل گرفت و انتخاب شد. به تبع این اتفاق هم رئیس کل دادگستری استان تغییر کرد که جا دارد از ایشان نیز تشکر کنم. چراکه با ریاست کل دادگستری استان همکاری‌های گسترده‌ای داریم ایشان عنایت ویژه‌ای به مرکز ما دارند و هر مسئله‌ای که بوده چه در خصوص وکلایمان و چه در مورد اقداماتی که به در پی انجام آن‌ها هستیم با دادگستری هماهنگ بوده ایم. همایش‌های متعددی با دادگستری استان فارس برگزار کرده‌ایم که نشان از تحولی است که در دستگاه قضا ایجاد شده است. بها دادن به واحدی چون مرکز وکلای قوه قضائیه و همکاری تنگاتنگ آن با دادگستری استان واقعا بی‌نظیر است. هم خود رئیس کل دادگستری هم روابط عمومی و معاونت‌های آن در تمامی برنامه‌های ما حضور فعال دارند و هر طرحی ارائه دهیم با استقبال آن‌ها مواجه می‌شویم. چه در بحث‌های آموزشی چه در مباحث معاضدتی همواره پیش قدم هستند. این مطلب را هم بیان کنم که ما با حمایت‌های دکتر بهادری (رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه) که عنایت ویژه‌ای به استان فارس و هیئت مدیره مرکز وکلای استان فارس داشته و دارند توانسته‌ایم به صورت پویا و فعال عمل نماییم و به این جایگاه برسیم که جا دارد تشکر ویژه‌ای از ایشان داشته باشم.»

اهمیت مرکز وکلا
از کامبیز نجفی دیگر عضو هیئت رئیسه مرکز وکلای قوه قضائیه استان فارس پیرامون اهمیت وجود مرکز وکلای قوه قضائیه پرسیدیم. او در این باره به حامی عدالت توضیح می‌دهد:« اگر به گذشته رجوع کنیم، صرفا کانون وکلای دادگستری وجود داشت که محدودیت‌ها و پذیرش‌های خاص خودش را دارا بود و ورود برای همه آزاد نبود یعنی در ابتدای فعالیت شان امتحانی هم برای پذیرش افراد گرفته نمی‌شد. از همین رو هم بسیاری از افراد تحصیل کرده رشته حقوق که دارای تحصیلات لیسانس، فوق لیسانس و دکتری بودند، به دلیل محدودیت‌های ورود به کانون وکلا با مشکل مواجه شده بودند. لذا، در جامعه ایران با توجه به جمعیت آن نیاز به حقوقدان کاملا محسوس بود که در کنار مردم حضور داشته باشد و به ارائه خدمات بپردازد. فلسفه وجود مرکز وکلای قوه قضائیه این بود که وکلا به تعداد نیاز مردم در دسترس باشند.»
او ادامه می‌دهد:« زمانی تعداد وکلا در کشور محدود بود و حق الوکاله‌های بسیار سنگینی هم از مردم اخذ می‌شد. اما تشکیل مرکز وکلا موجب تعدیل حق الوکاله‌ها شد و مباحث وکالت را از حالت لوکس و تجملاتی که در درون کانون وکلا مطرح می‌شد، خارج کرد و در اختیار عموم قرار داد. از همین رو هم همه مردم توانستند وکیل بگیرند و از حق خود دفاع کنند.»

خدمت رایگان وکلا
این عضو هیئت رئیسه مرکز وکلای استان فارس با بیان این که
این استان از همه جهات در کشور همواره سرآمد بوده است، اضافه می‌کند:« به تبع این اتفاق مرکز وکلای قوه قضائیه استان فارس هم در میان سایر استان‌های کشور سرآمد است چون اداره‌کنندگان آن افراد تحصیل کرده‌ای هستند. از جمله اقداماتی که مرکز وکلای استان انجام داده است معاضدت‌های قضائی است که به شکل گسترده‌ای در مرکز وکلا رایج شد و این مرکز به ارائه خدمات رایگان بسیاری پرداخته است. وکلای رایگان در اختیار مردمی که توان گرفتن وکیل ندارند قرار داده است. در مسائل مشاوره‌ای و دفاعی اقدامات بسیار ارزنده انجام داده است. به اضافه اینکه به بسیاری از جوانان انگیزه ورود به حوزه وکالت داده است. جوانان حقوق خوانده‌ای که پیشتر نمی‌توانستند به کانون ورود کنند امکان ظهور و بروز پیدا کردند. »
این وکیل دادگستری ادامه می‌دهد:« استان فارس افراد بسیار تحصیل کرده‌ای در حوزه حقوقی چه از منظر کیفری چه منظر خانواده و چه از منظر دادگاه انقلاب دارد که خود صاحب نظر هستند و حتی به تدریس در دانشگاه‌ها می‌پردازند. مرکز وکلای قوه قضائیه استان فارس به این افراد فضا و فرصت ظهور و بروز داده است نماد بارز آن راه‌اندازی واحد ارشاد و معاضدت بود که با وجود وکلای مرکز قوه قضائیه در سراسر کشور راه‌اندازی شد و ما در فارس بسیار پیگیر این مسئله شدیم. یا در خصوص وکلای تسخیری، بسیاری از مراجعه‌کنندگان قادر به صحبت پیرامون موارد حقوقی و کیفری نیستند ما در قالب مشاوره و در اختیار قرار دادن وکلای رایگان برای این افراد به آن‌ها کمک می‌کنیم. به طور مثال فردی دارای یک مشکل حقوقی در ملک است. آپارتمانی را خریداری کرده است و حال با فروشنده دچار مشکل شده است اگر این فرد خریدار به وکیلی مراجعه کند برای حل مشکلش حق الوکاله بسیار سنگینی باید بپردازد اما هنگامی که به ما مراجعه می‌کند ما هیچ گونه هزینه‌ای از او نمی‌گیریم و وکلای پایه یک و با سابقه مان را رایگان در اختیارش می‌گذاریم. »
نجفی خاطرنشان می‌کند:« هم اکنون در هر مسجد در سطح شهر وکلایی وجود دارد که خدمات مجانی ارائه می‌دهند و درصورت نیاز، وکالت مراجع‌کنندگان را بر عهده می‌گیرند. ما با مردم عادی که زیر نظر هیچ ارگانی نیستند هم در ارتباط هستیم و به آن‌ها خدمات ارائه می‌دهیم به اضافه اینکه تعرفه‌هایی که مرکز وکلا در نظر گرفته است، مبالغی است که مردم بیشتر امکان دسترسی به وکلا را داشته باشند. حتی برای گرفتن وکیل اختیاری. »

رادیو « صدای عدالت»
به گمان کارشناسان و فعالان حوزه‌های مختلف در کشور، رسانه چشم بیدار و گوش شنوای جامعه است. از همین رو هم از جمله اقداماتی که از سوی مرکز وکلای قوه قضائیه صورت گرفته، ایجاد رادیو صدای عدالت در صدا و سیمای مرکز استان فارس است. پیرامون اهمیت ایجاد چنین تریبونی نجفی می‌گوید:« همانطور که از نام « صدای عدالت» بر می‌آید به دنبال ترویج عدالت در میان عموم مردم استان فارس بوده است. خیلی از مشکلات را به گوش مسئولین رسانده است و موجب ایجاد یک تعامل و هم اندیشی میان مردم، مسئولین و وکلا شده است.»
او در ادامه اضافه می‌کند:« در مرکز وکلای قوه قضائیه کمیسیون فرهنگی و رفاهی وجود دارد که به انجام فعالیت‌های رسانه‌ای می‌پردازد. در استان فارس در ایام کرونا برنامه‌های

مطالعه بیشتر بستن