احیای حقوق عامه در قلب سیستان و بلوچستان

علیرضا سزاوار: خانه کارآفرینی «شهیدان رضا زاده» شهرستان محروم بنت در سیستان و بلوچستان، توسط مرکز وکلای قوه قضاییه افتتاح شد. این مرکز نیکوکاری در چند زمینه رکورد زنی کرده است؛ در حوزه آبخیز داری برای نخستین بار در کشور به حفظ و ذخیره بیش از یک میلیارد مترمکعب آب در محروم ترین بخش سیستان پرداخته است. اشتغال و درآمد زایی نوجوانان فارغ التحصیل دبیرستانی و استفاده بهینه از ۲۰۰ میلیون کیلوگرم شاخه خرما در راستای اشتغال زایی از دیگر اقدامات استثنایی این مرکز است.

به مناسبت هفته وحدت، ولادت پیامبر اسلام و امام صادق(ع)، مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه در شهر محروم «بنت» در سیستان و بلوچستان یک مرکز نیکوکاری افتتاح کرد. خانه کارآفرینی «شهیدان رضا زاده» در دو حوزه اشتغال زایی و آبخیزداری فعالیت خواهد کرد.

توسعه ظرفیت های فردی و منطقهای
شهرستان بنت در استان سیستان و بلوچستان دارای پیشینه تاریخی قابل توجهی است. بنت منطقه‌ای نیمه کوهستانی است که غرب و شمال آن را تپه‌های کویری احاطه کرده و در قسمت شرق تا انتهای شهر مسیر رودخانه موسوم به بنت قرار دارد.
آب و هوای این شهر گرم و خشک و اولین درآمد مردم از کشاورزی خرما است. حوزه شهری بنت در حدود ۳۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و در قلب بلوچستان از شمال به فنوج و ایرانشهر؛ از جنوب به زرآباد و کنارک؛ از غرب به نیکشهر و از شرق به استان‌های هرمزگان وکرمان منتهی می‌شود.
خانه کارآفرینی شهرستان بنت، با هدف توسعه ظرفیت های فردی و منطقه ای برای حفظ پتانسیل های مناطق محروم و توانمند کردن مردم این منطقه شکل گرفته است.

ساخت و تجهیز کارگاهها و فروشگاهها
مسئول خانه کارآفرینی شهیدان رضا زاده با بیان اینکه این مرکز نیکوکاری در دو حوزه آبخیز داری و حوزه دانش آموزی فغال است، به «حامی عدالت» گفت:« برای نخستین بار در کشور دانش آموزان محروم روستاهای اطراف شهرستان بنت که در مدارس مخصوص شبانه روزی بنت مشغول به تحصیل هستند، مورد حمایت این مرکز نیکوکاری قرار می گیرند. این دانش آموزان که در دوره دوم دبیرستان تحصیل می کنند و در شرف فارغ التحصیلی اند در کارگاههای خانه کارآفرینی آموزش می‌بینند و در نهایت تولیدات آنها هم به صورت تضمینی خریداری می شود.»

سردار مرتضی باطنی با اشاره به حمایت های مرکز وکلا در این زمینه افزود:«این خانه کارآفرینی دارای ۲ فروشگاه است که یکی در سیستان و بلوچستان و دیگری در اصفهان قرار دارد. تمام هزینه های ساخت و تجهیز کارگاهها و فروشگاههای این خانه کارآفرینی از سوی مرکز وکلای قوه قضاییه فراهم شده و دانش آموزانی که امکان ادامه تحصیل در دانشگاه را ندارند، زیر نظر مجرب ترین مربیان آموزش می بینند.»

استقبال چشمگیر جوانان
سردار مرتـضی باطـــنی دربـاره استقبال جــوانـان این منطقه
مـــحروم از خدمات کارآفرینی، تصریح کــــرد: «با استفاده از ظرفیت مرکز وکلا، کارگاه‌های منبت کاری و معرق کـاری ایجاد کـــرده‌ایم. این کارگاهها مورد استقبال جوانان این شهر قرار گرفته و در همین ابتــدا از
۴۰ خانم و ۲۰ آقا در مرحله نخست برای آمـــوزش و توانمند سازی
ثبت نام کرده ایم.»
باطنی درباره دیگر اقدامات خانه کارآفرینی هم گفت:« خرید و تجهیز کارگاهای پارچه بافی از دیگر فعالیت های این خانه کارآفرینی است که در نهایت هم دستگاهها و تجهیزات مورد نیاز به هنرجویان داده می شود تا در منازل خود به تکمیل کردن فعالیت های خود ادامه دهند. محصولات این کارگاهها هم در فروشگاههای خانه کارآفرینی به فروش می رسد. در یکی از روستاهای شهر بنت هم خانه کارآفرینی دیگری ایجاد کرده ایم و جوانان آن روستا به حصیر بافی و تولید صنایع دستی با زایده های درخت خرما مشغول هستند و این اقدامات را در دیگر روستاها هم می خواهیم گسترش دهیم.»

استفاده بهینه از ۲۰۰ میلیون کیلوگرم خوشه خرما
وی به موضوع مهم دیگری هم اشاره کرد و افزود:«رودخانه شهر بنت سالانه بیش از یک میلیارد مترمکعب آورده دارد که در نهایت به دریای عمان می ریزد و از دست می رود. ما با

مطالعه بیشتر بستن