ادامه از صفحه قبل :

تراوش هورمون پرولاکتین که خداوند آن را در بخش پیشین غده هیپوفیز قرار داده است انگیزه مادری شکل می‌گیرد و انگیزه مادری یعنی علاقه مندی مادر به غذا دادن، نگه داری، مواظبت کردن، غمخواری، و دوست داشتن فرزند و این انگیزه مادری جای انگیزه‌های مادی را می‌گیرد، بطوری که با توجه به انس و الفتی که در ۹ ماه بارداری بین جنین و حامل بوجود می‌آید

پیگیری تجارب روانی زنان بعد از تحویل نوزاد نشان داده که ۳۲ درصد زنان چند هفته بعد از تحویل نوزاد دچار مشکلات عاطفی و احساسی می‌شوند. پس مادر بودن و عواطف مادرانه پدیده‌ای بسیار فراتر از عوامل مادی یا ژنتیکی و خونی و وراثتی است. به طوری که به تجربه درمی یابیم که چنانچه مادر طفل غایب باشد رفع نیاز طفل به وسیله اشخاص دیگری مثل مادربزرگ و خواهر بزرگتر و… و یا حتی فردی که قرابت خونی ندارد مثل مادر خوانده یا مادر رضاعی فقط به صرف حضوری با حس مادرانه نیز تأمین می‌شود؛ همچنین شاید بتوان طبق قرارداد یا شرط ضمن عقد حق مادر شدن را اسقاط کرد یا به تاخیر انداخت ولی مادر بودن به صرف یک قرارداد اجاره رحم و یا یک توافق از بین نمی‌رود و قابل اسقاط هم نیست
حال با روشن شدن مفهوم مادری و با فرض اینکه صاحب تخمک و صاحب رحم هر دو را مادر طفل تلقی کنیم در صورت حدوث اختلاف در حضانت راه حل چیست؟ا
کدامیک از مادرها در امر حضانت اولویت دارد؟
بدین منظور مصلحت کودک مهم‌ترین عامل تصمیم‌گیری درباره وضع اوست، در حضانت فرزندی که نتیجه تلقیح مصنوعی نطفه بیگانه است، ملاحظه حق پدر و مادری نمی‌تواند در برابر مصلحت طفل ارزشی قاطع به شمار آید پس در موارد رقابت بر سر نگه داری دادگاه بایستی مصلحت کودک را درنظر بگیرد و او را به داوطلبی بسپارد که شایسته‌تر است؛ با محوریت مصلحت طفل به اینکه کدامیک از مادرها اولویت در حضانت دارند، پاسخ می‌دهیم:
برای روشن شدن مسائل پیرامون حضانت هر یک از دو مادر و اولویت صاحب رحم و صاحب تخمک نسبت به یکدیگر یا عدم اولویت آن دو، مصالح طفل را باید درنظر داشت و شرایط رشد روحی و روانی طفل ومیزان دلبستگی او به اطرافیانش را درنظر گرفت و مورد بررسی قرار داد:
دوران نوباوگی طفل از تولد تا دو سالگی است و نوزاد قابلیت‌های گسترده حرکتی، ادراکی و عقلانی پیدا کرده و از اولین پیوندهای صمیمی با دیگران حمایت می‌کند. از این پیوندهای صمیمی به دلبستگی تعبیر می‌شود که عبارتست از پیوند هیجانی نزدیک میان دو نفر که این پیوند در دوران حاملگی نیز وجود دارد، به طوری که در هفته‌های آخر حاملگی جنین یاد می‌گیرد، تن و ریتم صدای مادرش را ترجیح دهد.
همچنین از دو تا هفت ماهگی نوزاد به تدریج می‌آموزد افراد آشنا را از غریبه‌ها تشخیص دهد و روی یک فرد متمرکز می‌شود که معمولا مراقبت‌کننده نخست است و از ۷ تا ۲۴ ماهگی دلبستگی‌های ویژه‌ای در او ایجاد می‌شود و نوزادان به طور فعال در جست و جوی مراقبت کننده‌های معمولی هستند مانند پدر یا مادر. پس با توجه به این نظریات اگر حضانت طفل را در دوران رضاع که دو سال کامل هست به صاحب رحم واگذار کنیم صاحب تخمک متضرر می‌شود چون دلبستگی و پیوند هیجانی نزدیکی بین نوزاد و صاحب رحم بوجود می‌آید و در این فرض اگر بعد دو سال طفل را از فرد یا افراد مورد علاقه‌اش جدا کنند در نوزاد حالتی شبیه افسردگی در بزرگسالان بوجود می‌آید و اگر این جدایی بیش از ۳ ماه طول بکشد رشد طفل دچار نقصان می‌شود و این اصل مصلحت طفل در حضانت را به مخاطره می‌اندازد.
و در حالتی که حضانت را به صاحب تخمک بسپریم نیز چنین حالاتی اتفاق می‌افتد پس بهتر است باتوجه به مطالب فوق و محوریت مصلحت طفل برای حضانت دو نتیجه و راهکار مدنظر قرار گیرد:
اول. در صورت وجود پدر و مادر ژنتیکی که با هم زندگی می کنند اولویت با پدر و مادر ژنتیکی یا همان مادرصاحب تخمک باشد، بخاطر برخورداری طفل از پدر با قرار دادن حق ملاقات برای صاحب رحم.
دوم. در صورت فوت پدر یا عدم زندگی مشترک والدین ژنتیکی در سنین تعلق حضانت به مادر، اولویت با مادری باشد که مصلحت طفل اقتضا می‌کند؛ که مناسب‌تر اینست حق ملاقات برای مادر دیگر قرار داده شود.

مطالعه بیشتر بستن

بخشی از فسادها نتیجه چشم بستن بر لغزش ها و انحرافات از قوانین به بهانه حفظ حرمت ها است 

رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: اگر برروی فسادها چشم نبندیم و به بهانه حفط حرمت ها از کنار آن نگذریم قطعا بسیاری از مشکلات اداری و نابسامانی های کشور حل می شود. غلامعلی دهشیری در بازدید از سازمان بازرسی کل استان که به مناسبت سی و نهمین سالروز تاسیس این سازمان صورت گرفت با بیان اینکه سازمان بازرسی چشم و گوش نظارتی قوه قضائیه محسوب می شود گفت: باید از تمام توان و ظرفیت های قانونی خود در امر نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین و در نهایت تهیه گزارشات فنی و کارشناسی و حقوقی استفاده کند.

وی تصریح کرد: امروز اگر شاهد نابسامانی و اخلال در امور مردم در برخی حوزه ها هستیم شاید حاصل برخی ترک فعل هایی است که یک مدیر از ورود جدی به انجام کامل وظایف محوله بالاخص در دوران تحریم و جنگ اقتصادی بی توجهی، سهل انگاری و یا غفلت کرده است؛ این هنر نیست که مدیری بدون درگیری جدی باچالشهای حوزه مدیریتی در حاشیه خدمت کند؛ هنر مدیر آن است که در دوران تحریم با جسارت، صلابت و تمام قوت به میدان مبارزه با تحریم و بیش از آن مبارزه با فساد در درون مجموعه خود بیاید.
وی افزود: به فضل خدا استان یزد از مدیران و کارکنان متدین و متشرع ، پاکدست و باصفا و صداقت و اهل خدمت بی منت و برخوردار از سلامت نفس است و باید مراقبت شود حفظ این وضعیت و ارتقای سلامت نظام اداری را با امر‌نظارت هدفمند و موثر سازمان بازرسی رقم زد.
دهشیری تصریح کرد: البته نظارت ها نباید به گونه ای باشد که مدیر شجاعت و جسارت و فرصت و مجال خدمت خود را از دست دهد، بلکه باید نظارت ها پیشگیرانه و همراه با ارائه طریق صورت گیرد و از مدیران سالم، اثربخش، شجاع و ریسک پذیر به ویژه در حوزه مقابله با تحریم و فساد حمایت شود و مورد تشویق قرار گیرند. وی در تبیین نقش سازمان بازرسی کل کشور گفت: این سازمان به عنوان یکی از بازوان دستگاه قضایی بر حسن جریان امور و اجرای درست قوانین و حاکمیت قانون در ادارات و سازمان ها نظارت مستمر دارد. دهشیری از قضاوت و نظارت به عنوان دو وظیقه اصلی قوه قضائیه یاد کرد و افزود: بخش نظارت قوه بر عهده سازمان بازرسی و دیوان عدالت اداری نهاده شده است. وی با بیان اینکه در دوره تحول و باتوجه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی وظیفه قوه قضاییه و به خصوص سازمان بازرسی مضاعف شده است، اظهار داشت: تحقق امنیت ، نظارت و پیاده شدن قانون در ادارات مستلزم برنامه ریزی و وقت گذاری و اولویت بندی سازمان بازرسی کل کشور است. رئیس شورای قضائی استان با اشاره به تدوین سند تحول و امنیت قضایی بیان داشت: برنامه های دستگاه قضایی و سازمانها باید منطبق با این اسناد تنظیم و عملیاتی شود.وی ضمن اشاره به رویکرد جدید سازمان در دوره تحولی قوه قضائیه بر توجه به ترک فعل ها و شناسایی گلوگاه‌های فساد و حمایت از مدیران ریسک پذیر اظهار داشت: باید در حوزه ساخت و سازها، واگذاری ها و هم در حوزه مدیریت‌هایی که کم کم فساد یک مدیر و مجموعه ای را در بر می گیرد نظارت فیزیکی و الکترونیکی بیشتری توسط سازمان بازرسی صورت گیرد. رئیس کل دادگستری استان یزد افزود: بر اساس مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال سازمان بازرسی برای یک بار از طرح های واگذاری سازمانهای متولی اراضی استان لیستی تهیه و باهمکاری نهادهای مرتبط بررسی لازم و اقدام قانونی معمول دارد تا نیازی به ورود دادستانی به این موضوعات نباشد.وی به انتظارات مردم از سازمان بازرسی اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط اقتصادی و بازار و عدم ثبات قیمت ها مطالبه گری مردمی از جمله به این سازمان افزایش داشته که کار را برای سازمان بازرسی در پیگیری و حل آنها دشوار ساخته است.دهشیری در پایان با تقدیر از زحمات سازمان بازرسی و حضور قوی در برخی از پرونده ها گفت: با دقت و نظارت بیشتر بر حسن اجرای قوانین و مقررات و پیشگیری می توان از تشکیل بسیاری از پرونده ها جلوگیری کرد.شایان ذکر است در این بازدید دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، مدیر کل زندان های استان، مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان نیز حضور داشتند.

تأمین نظم و امنیت رسالت مهم نیروی انتظامی است
رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: تأمین نظم، آرامش و امنیت رسالت مهم و حساسی که بر عهده پلیس تخصصی امنیت نهاده شده است.غلامعلی دهشیری در حاشیه بازدید از مجموعه پلیس امنیت به مناسبت هفته نیروی انتظامی، افزود: پلیس امنیت، یک پلیس تخصصی است که وظیفه کنترل نظم و امنیت و نظارت بر اماکن عمومی، را بر عهده دارد و به لحاظ گستردگی کار و نوع فعالیت از اهمیت به سزایی برخوردار است.وی تصریح کرد: جمع آوری و دستگیری اراذل و اوباش، کشف سلاح های جنگی و غیر مجاز، کنترل اتباع خارجی، صدور و کنترل گذرنامه در پایانه های مرزی و فرودگاههای بین المللی، حفاظت از اماکن دیپلماتیک، حفظ امنیت عمومی کشور و مجموعه ای از دیگر اقدامات اطلاعاتی و امنیتی از وظایف پلیس اطلاعات و امنیت عمومی نیروی انتظامی است.این مقام قضایی، ابراز داشت: امنیت، بستر رشد و توسعه جامعه است و باید برای تحقق گام های توسعه و پیشرفت همواره تأمین امنیت از اولویت اصلی کار باشد.

مطالعه بیشتر بستن

پیشگیری از تخلف و جرم و حفظ سلامت کاری مدیران نخستین اولویت سازمان بازرسی است 

بازرس کل استان یزد در تبیین اولویت های کاری این سازمان گفت: پیشگیری از جرم و تخلف و حفظ سلامت کاری مدیران نخستین اولویت سازمان بازرسی است. حجت الاسلام اکبر طالبی در دیدار اعضای شورای قضائی استان از بازرسی کل استان به مناسبت ۱۹ مهرماه سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به وظیفه ذاتی این سازمان در نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین گفت:

حضور سازمان بازرسی در دستگاه ها به صورت نامحسوس و در دو قالب فیزیکی و نظارت الکترونیکی انجام می گیرد. وی با بیان اینکه پیشگیری و حفظ سلامت کاری مدیران نخستین اولویت کاری سازمان بازرسی است افزود: این مهم از طریق ارائه آموزش، تذکر تلفنی،نامه های هشداری و … انجام می گیرد. طالبی در ادامه تصریح نمود: دستگاه هایی که نیز تاکنون بازرسی کل استان موفق به حضور در آنها نشده از ما مشاوره می‌خواهند که نشان دهنده اقتدار تشکیلات سازمان بازرسی و نقش موثر این سازمان در پیشگیری از تخلفات است. وی با اشاره به اینکه از نظر تشکیلات اداری و سلامت مدیران و کارمندان، استان یزد نسبت به سایر استان ها رتبه بهتری دارد تصریح کرد: این برتری نشان از فرهنگ؛ سلامت و صداقت و پاکدستی کارمندان و مدیران دستگاه‌های استان و اقتدار و حضور موثر و اثربخش دستگاه قضایی است. بازرس کل استان یزد تصریح کرد: سازمان بازرسی تمام تلاش خود را در دوران تحول قوه قضائیه جهت مقابله با فساد به ویژه فساد اداری به کار گرفته است. بازرسی کل استان نیز بالطبع همگام با تحولات صورت گرفته در قوه قضائیه سعی در انجام امور محوله و تحقق شعارها و دستورات ریاست قوه را دارد. بازرس کل استان با اشاره به ورود این سازمان به واگذاری های صورت گرفته در استان اظهار داشت: این سازمان با جدیت تمام و با استفاده از ظرفیت سایر نهادها به ویژه دستگاه قضا استان این موضوع را تا حصول نتیجه پیگیری خواهد کرد.

مطالعه بیشتر بستن