موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با پیشنهاد عفو و تخفیف مجازات سه هزار و هفتصد و هشتاد تن از محکومانِ محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند.

به مناسبت فـــــرا رسیدن میـــلاد با سعادت حـــضرت ختمی مـــــــرتبت محــــمّد مصطفی (صلی ‌الله‌ علیه ‌و آله) و ولادت حــــضرت امـام جـعفر صادق (علیه‌السلام)، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با پیشنهاد عفو و تخفیف مجازات سه هزار و هفتصد و هشتاد تن از محکومانِ محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند.
حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی، رئیس قوه قضائیه به مناسبت میلاد پیامبر اعظم(ص) و امام جعفر صادق(ع) طی نامه‌ای به رهبر انقلاب اسلامی پیشنهاد عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات سه هزار و هفتصد و هشتاد تن از محکومان را که در کمیسیون مرکزی عفو و بخشودگی، واجدِ شرایط لازم تشخیص داده شده‌اند، ارائه کرد که این پیشنهاد در اجرای بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی مورد موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفت.
گفتنی است از نکات جالب توجه در عفو اخیر این است که در کنار محکومین عمومی که به مناسبت میلاد پر برکت پیامبر مکرم اسلام (ص)
از زندان آزاد شده اند، تعدادی از اغتشاشگران حوادث آبان ماه سال ۹۸ هم مورد رافت اسلامی قرار گرفته و شامل این عفو شده اند؛ سهمی از آزادی ها ی محکومان امنیتی مربوط به این افراد است. رهبر معظم انقلاب هم سال گذشته تاکید کردند رافت اسلامی مبنای برخورد با اغتشاش‌گران باشد و بر همین مبنا در سالگرد حوادث ابان افرادی از این جمع آزاد شدند.
همچنین در میان عفو اخیر تعداد بالایی از محکومان اهل تسنن هم وجود دارد. چند خبرنگار، فعال سیاسی و چند نفر از تجمع کنندگان به بهانه هواپیمای اوکراینی و … نیز در جمع آزادشدگان هستند.
رویه عفوهای اخیر قوه قضائیه با گذشته متفاوت شده است. این اقدام تحولی واکنشهای مثبتی را در بین فعالان سیاسی و حقوقدانان به همراه داشته است.

مطالعه بیشتر بستن

️آغاز پروژه دادسرای انتظامی الکترونیک در راستای حذف کاغذ

دادستان انتظامی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه از آغاز پروژه دادسرای انتظامی الکترونیک در راستای حذف کاغذ و پرونده‌های فیزیکی در دادسرای انتظامی سراسر کشور خبر داد. کمال رئوف بیان کرد: ساختار دادسرای انتظامی تدوین و شرح وظایف مدیران و کارکنان با

همکاری کمیسیون تدوین مقررات مرکز تعیین شد.
وی خاطرنشان کرد: ۳۰ بخشنامه راهبردی به روسای هیئت مدیره های وکلا و کارشناسان رسمی و دادیاران انتظامی سراسر کشور صادر و ابلاغ شد.
وی با اشاره به الکترونیکی شدن بررسی پرونده های اظهار نظر ارسالی از تمامی استان های کشور، اظهار کرد: همچنین با ۲۰۰ نفر از کارشناسان رسمی جهت تصدی سمت کارشناس مورد وثوق مصاحبه به عمل آمد و ۱۰۰ نفر از آن ها در دادسرای انتظامی و در رشته های مختلف جذب شدند. رئوف در پایان از ایجاد تغییرات محیطی در ساختمان دادسرا به منظور تشکیل فضایی مناسب در راستای رضایتمندی و حفظ شان دادیاران و قضات و امنیت پرونده ها خبر داد.

مطالعه بیشتر بستن

ارجاع امور کارشناسی بانکها توسط مرکز وکلا ، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده عملیاتی شد

پس از پیگیریهای مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، با دستور وزیر اقتصاد و معاون امور بانکی وزارت اقتصاد، از این پس موارد ارجاع به کارشناس بانکها و شرکتهای تابعه توسط مرکز وکلا و کانون کارشناسان انجام می‌پذیرد.

چندی پیش وزیر امور اقتصادی و دارایی طی نامه ای به معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی از وی خواست در ارجاع امور کارشناسی به گونه‌ای عمل شود که زمینه فساد فراهم نشود. پس از این دستور فرهاد دژپسند که پیرو نامه مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه خطاب به وزیر اقتصاد صادر شده بود، تمام بانک ها و شرکت های تابعه موظف شدند در ارجاع به کارشناس صرفاً از طریق مرکز وکلا و کارشناسان رسمی یا کانون کارشناسان اقدام کنند.
هفته گذشته این دستور وزیر اقتصاد با نامه جدید معاون امور بانکی، بیمه و شرکتهای دولتی وزارت اقتصاد رسماً عملیاتی شد.
عباس معمار نژاد، معاون وزیر اقتصاد در نامهای که خطاب به مدیران عامل تمامی بانکهای دولتی نوشته، تصریح کرده است:«ضمن ارسال نامه مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه در خصوص الزام بانکهای در پذیرش استفاده از کارشناسان حقوقی از طریق مرکز یا کانون کارشناسان دادگستری، متضمن پینوشت وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی، ضروری است به منظور پیشگیری از زمینه‌های بروز فساد، ترتیبی اتخاذ شود تا در پذیرش، استفاده و به کار گیری کارشناسان رسمی از مشاوره و خدمات مرکز یا کانون کارشناسان دادگستری استفاده شود».
بدین ترتیب ارجاع کارشناسی بانکهای دولتی توسط مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه و کانون کارشناسان دادگستری جنبه عملی به خود گرفته است. این تحول مهم علاوه بر رفع زمینه‌های فساد در برخی کارشناسی‌ها، یک کارآفرینی بزرگ و در عین حال عادلانه را هم برای کارشناسان مرکز و کانون فراهم میکند.

مطالعه بیشتر بستن

صدور سنگین‌ترین احکام برای گرانفروشان و محتکران

معاون حقوقی و امور مجلس و سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی پیرو تاکید رهبر معظم انقلاب در خصوص گرانی‌های اخیر، گفت: سنگین‌ترین مجازات و احکام برای گرانفروشان و محتکران در ادارات تعزیرات سراسر کشور صادر می‌شود. به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، محمد حسن سرابیان در پاسخ به

سوالی مبنی براینکه سازمان تعزیرات چه برنامه برای برخورد قاطع‌تر با گرانفروشان و محتکران دارد؟ گفت: پس از فرمایش‌های مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بلافاصله کارگروه تنظیم بازار تشکیل شد و سازمان تعزیرات در این جلسه حضور داشت و ما در مکاتبه با مدیران کل تعزیرات حکومتی سراسر کشور از آن‌ها خواستیم کمیسیون‌های هماهنگی تعزیرات را فعال‌تر و نتایج را به طور مستمر به ستاد مرکزی سازمان اعلام کنند. معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: مقرر شده است سنگین‌ترین مجازات‌ها برابر قانون برای احتکار و گرانفروشی صادر شود و ما هر پرونده‌ای که در این خصوص دریافت کنیم در اسرع وقت رسیدگی خواهیم کرد.
سرابیان افزود: هیچگونه مماشاتی نخواهیم کرد و نتایج پرونده را شفاف و روشن به اطلاع مردم می‌رسانیم.
سخنگوی سازمان تعزیرات گفت: باید از ظرفیت هر چه بیشتر بسیج استفاده شود و همانطور که در آغاز تاسیس سازمان تعزیرات بسیج وارد میدان شده بود،
اکنون هم می‌تواند بسیج نقش بسیار خوبی در برخورد با گرانفروشی و احتکار داشته باشد.
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومت درباره بازدارنده نبودن قوانین تعزیرات گفت: در این بخش نیازمند اصلاحاتی هستیم که فکر می‌کنیم مجلس به زودی تصمیم‌هایی بگیرد.

مطالعه بیشتر بستن

ادامه از صفحه قبل :

معاون وکلای مرکز وکلای قوه‌قضائیه اضافه کرد: در شرایط ویژه کرونایی کشور مرکز وکلا برای اولین بار آزمون اختبار آنلاین را در مرداد ماه ۹۹ برگزار نمود که این شیوه توانست از تاخیر در روند دوره کارآموزی و متعاقباً صدور پروانه های پایه یک واجدین شرایطجلوگیری نماید و برنامه‌های آموزشی کارآموزان و وکلا به صورت مستمر و منظم درحال انجام است

وی افزود: به ترتیب آمادگی کارآموزان در استان‌های مختلف کشور، آزمون‌های آنلاین و شفاهی اختبار برای حدود ۱۵۰۰ نفر در مراکز استان‌ها برگزار خواهد شد.
رامتین قانع همچنین گفت: فعالیت کارآموزی پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت سال ۹۸ طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته آغاز شده و کارآموزان به صورت آنلاین توسط سایت عدالتخانه که زیرنظر معاونت آموزش فعالیت می‌نماید، آموزش‌های لازم را فرا می‌گیرند و می‌توان گفت مرکز وکلا پیشتاز آموزش‌های مجازی در کشور برای کارآموزان و همچنین وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده است.

مطالعه بیشتر بستن