رفاه ملی در گرو افزایش توان ملی

علیرضا سزاوار: در هفته ای که گذشت، رییس قوه قضاییه چهار سخنرانی ایراد فرمود. در این میان، روز ۲۰ آبان ماه پرکارترین روز آیت الله رییسی بود. وی در این روز در دو مراسم شکرانه بهره‌برداری از ۱۵۰ هزار اشتغال و افتتاحیه دومین همایش حکمرانی اسلامی؛ شرکت و سخنرانی کردند.

رئیس قوه قضاییه ۱۹ آبان ماه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه، اینکه برنامه ملی کشور را در گرو آمد و رفت افراد در خارج از کشور بگذاریم، برخلاف عقلانیت در حکمرانی برشمرد و صیانت از حقوق ملت، منابع ملی و رفاه ملی را در گرو توانمندی ملی دانست.

جفا به ملت‌های منطقه
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی با تأکید بر این که اکنون کاملاً مشخص شده صیانت از حقوق و منافع ملت و تأمین امنیت و دستیابی به رفاه ملی در گرو افزایش توان ملی است، نسبت به خوش بینی به مقامات سیاسی دیگر کشورها هشدار داد. رئیس قوه قضاییه خاطر نشان کرد که با ترور چهره شاخص مبارزه با تروریسم در دنیا، نه تنها به ملت ایران که به ملت‌های منطقه و همه ملت‌های مسلمان جفا شد و حمله خونبار گروهک تروریستی داعش به دانشگاه کابل را نمونه ای از این جفا دانست. رییس دستگاه قضا در جلسه شورای عالی قوه قضاییه، اظهار داشت: «بر اساس تأکید رهبر معظم انقلاب، راهبرد و سیاست جمهوری اسلامی مأیوس کردن دشمن در حوزه اقتصاد، امنیت و فرهنگ است که با توانمند شدن ما در این حوزه‌ها تحقق می یابد.»

به خون خواهی سردار
آیت‌الله رئیسی اظهار داشت: «درست است تروریستی که دستش به خون قهرمان ملی ما آلوده بود، از کاخ نمرودی‌اش بیرون انداخته شده است اما جمهوری اسلامی از عزم راسخ خود برای اجرای عدالت نسبت به عوامل ترور حاج قاسم سلیمانی و تروریست‌های اقتصادی که در قالب تحریم علیه ملت ایران مرتکب جنایت شدند، عقب نشینی نخواهد کرد.» رئیس قوه قضاییه خاطر نشان کرد که با ترور چهره شاخص مبارزه با تروریسم در دنیا، نه تنها به ملت ایران که به ملت‌های منطقه و همه ملت‌های مسلمان جفا شد و حمله خونبار گروهک تروریستی داعش به دانشگاه کابل را نمونه ای از این جفا دانست. آیت‌الله رئیسی با اشاره به ماجرای تروریستی در دانشگاه کابل هم تصریح کرد: «افراد جاهلی که به کانون علم و اندیشه حمله کردند و دانشجویان بی گناه و بی پناه را به خاک و خون کشیدند، تروریست‌هایی بودند که به دست دموکرات‌های آمریکا ساخته شدند و جمهوری خواهان هم از آنها بهره برداری کردند و ما این جنایت را از جانب داعش می دانیم.» رئیس قوه قضاییه با ابراز همدردی با دولت و ملت افغانستان و جامعه حقوقی این کشور و بازماندگان قربانیان این حادثه، همدلی و همنوایی ملت ایران با ملت مظلوم افغانستان که با نوای «جان پدر کجاستی؟!» شکل گرفت، اقدامی قابل ستایش و نشانه پیوند عمیق دو ملت دانست.

تسریع دولت در ارسال لایحه شوراهای حل اختلاف
آیت‌الله رئیسی با بیان حکیمانه خواندن رهنمودهای مقام معظم رهبری برای افزایش قدرت ملی تأکید کرد: «همه مسئولان و دست اندرکاران باید با کار و تلاش مضاعف برای ارتقاء توان ملی تلاش کنند و هر چه در ابعاد مختلف توانمندتر شویم دشمن بیشتر مأیوس می شود و عقب نشینی می کند.» رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به روز شوراهای حل اختلاف، شوراهای حل اختلاف را ابتکار مرحوم آیت الله شاهرودی رئیس اسبق قوه قضاییه دانست و گفت: «شوراهای حل اختلاف مجموعه ای اثربخش است که خدمات ارزشمندی در حوزه صلح و سازش انجام داده است.» آیت‌الله رئیسی با اشاره به مشکلات قانونی و لجستیک شوراهای حل اختلاف و با بیان این که لایحه ساماندهی شوراهای حل اختلاف تقدیم دولت شده و مدت‌هاست در کمیسیون لوایح دولت قرار دارد، خواستار تسریع در ارسال این لایحه به مجلس شد.
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر این که دستگاه قضا بر اساس اختیارات قانونی خود می تواند لوایح معطل مانده را پس از طی مدت زمانی مشخص مستقیماً به مجلس بفرستد، در عین حال متذکر شد: «اکنون که دولت برای بررسی لایحه شوراهای حل اختلاف وقت گذاشته، بنای ما این است که با یک کار جامع کارشناسی و با توافق دو قوه به مجلس برود.»

همکاری همه¬جانبه با دولت
آیت‌الله رئیسی با تأکید بر این که هم در قانون اساسی و هم در سیاست‌های مصوب نظام و قوانین موضوعه، بر تحکیم نظام خانواده تأکید شده است، اظهار داشت: «میانجی‎گری و حل اختلافات از مسیر داوری نیازمند سازوکار است و فعال کردن نظامات حل اختلاف با همین نگاه در اولویت برنامه‌های تحولی دستگاه قضا قرار گرفته است.» رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش در این مراسم با تقدیر از همکاری دادستانی استان هرمزگان با دولت برای ترخیص کالا‌های اساسی دپوشده در بندر شهید رجایی تأکید کرد «تأمین کالا‌های اساسی و تسهیل دسترسی مردم به کالا‌های مورد نیازشان، مانع از سوداگری و اجحاف به مردم می‌شود» و به همکاران دستگاه قضا در سراسر کشور دستور داد در همکاری با دولت هر اقدامی که لازم است برای تسریع دسترسی مردم به کالا‌های موردنیازشان انجام دهند.

حذف چهره کریه فقر از چهره زیبای ایران
آیت الله رئیسی صبح روز ۲۰ آبان ماه هم در آئین شکرانه بهره‌برداری از ۱۵۰ هزار اشتغال ایجاد شده توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در سال ۹۹، از تلاش‌های این ستاد در حوزه اشتغال و تولید تقدیر کرد و آن را تحقق منویات مقام معظم رهبری دانست. رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه در ۴۰ سال گذشته گام‌های بلندی در کشور برداشته شده، اظهار داشت: «امروز با مشکلات و تنگنا‌هایی مواجه هستیم که دشمن برای ما ایجاد کرده، اما با قدرت برای تحقق اهداف بلند نظام اسلامی گام برمی داریم.» آیت الله رئیسی از محرومیت‌زدایی و فقرزدایی به عنوان یکی از نکات محوری بیانیه مقام معظم رهبری درباره گام دوم انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: «نباید چهره کریه فقر بر کشور زیبای ایران که در اقصی نقاط آن ثروت و ذخایر خدادادی نهفته است، سایه بیاندازد.»
رئیس قوه قضاییه با بیان این که فقر محصول بی‌عدالتی اجتماعی است، تصریح کرد:« راهکار مقابله با فقر و فساد و تبعیض، اجرای عدالت است و فقر با عدالت گستری کاملاً از بین می‌رود. فساد، خروج از اعتدال است و راه مقابله با آن اجرای عدالت در همه بخش‌هاست و اگر امکانات و ظرفیت‌ها عالادنه توزیع و قوانین و مقررات عادلانه اجرا شوند، شاهد از بین رفتن تبعیض و فساد اجتماعی و اقتصادی خواهیم بود.»

توانمندسازی در عرصه‌های اقتصادی و فرهنگی
رئیس قوه قضاییه، اجرای عدالت را مهم‌ترین مأموریت دستگاه قضایی عنوان کرد و گفت: …

مطالعه بیشتر بستن

لطفا نگران زدودن زمینه‌های فساد نباشید!


اصل ماجرا آن است که با پیگیری‌های گسترده صورت گرفته از سوی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، در نهایت وزیر امور اقتصادی و دارایی به معاون بانکی این وزارت‌خانه دستور داده است برای «پرهیز از فساد»، ارجاع امور کارشناسی از طریق مرکز وکلا یا کانون کارشناسان انجام شود.عجیب است که این اقدام تسهیل‌گیر و نافع به حال مردم و کارشناسان با واکنش منفی مواجه شده است؛ در این باره گفتنی‌هایی است:

۱- مفروض صحبت کردن از دوگانه‌ی «خودبنیاد، مردمی» و «حاکمیتی، قوه قضائیه» این است که حاکمیت و قوه قضائیه، مردمی نیست. این یک مغالطه آشکار است. تمام قوا در نظام جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر خواست و اراده مردمی، به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، است. صرف روخوانی از ۱۷۷ اصل قانون اساسی این نکته را مبرهن می‌کند که مقتضای حفظ حرمت انتخابات و مراجعه به آرای عمومی این است که قوای سه گانه و نهادهای وابسته به آن را اقلاً نباید «غیرمردمی» برشمرد. از آن طرف، غیرمردمی خواندن قوای حاکمیتی که مبتنی بر آرای مردمی هستند، اول استبداد و دیکتاتوری است. منطقا نمی‌توان رای مردم را در تشکیل قوای حکومتی و بر مسند نشاندن اشخاص در دستگاه‌ها به هیچ انگاشت و متقابلاً مطابق میل شخصی و به صورت انتزاعی و غیرعینی نهادی را متصور شد که مردمی و غیرحکومتی است! این دوگانه‌انگاری، غیردموکراتیک، مستبدانه و مردود است.

۲- همان‌طور که در متن خبر هفته گذشته «حامی عدالت» هم ذکر شده بود و همان‌طور که نامه‌های مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه مؤید آن است، وزیر اقتصاد دستور داده مرکز وکلا و کانون کارشناسان، تؤمان با هم، ارجاع کارشناسی‌ها را عهده‌دار شوند. به عبارت دیگر، پیگیری‌های مرکز وکلا تنها ناظر به خود مرکز نبوده، بلکه نهاد دیگر مربوط به کارشناسی را هم شامل شده است. اگر منظور ایرادکننده به خبر مزبور، متوجه کانون کارشناسان هم هست، که دیگر حرفی برای نوشتن باقی نمی‌ماند چون اولا باید از ایشان پرسید آیا آن‌طور که از ایراد شما پیداست، کانون کارشناسان را هم حاکمیتی می‌دانید؟ و ثانیا هم باید پرسید، خب، حالا که وفق نظر شما کانون کارشناسان هم حاکمیتی به شمار می‌رود و نباید هیچ خدمتی به مردم ارائه کند، چون مردمی نیست (!)، پس نهاد سوم که باید عهده‌دار ارجاع امور کارشناسی شود چیست؟!
باید تمام کارشناسی‌ها را معطل نگه داریم تا نهاد مورد نظر که صرفا ساخته پرداخته ذهنی شماست، ایجاد شده و امور را بر عهده بگیرد؟! اصلا بنا بر فرض که چنین نهادی بخواهد از نو ایجاد شود، مگر می‌توان حالتی را متصور شد که نهادِ از نو ساخته شده، ساختاری را غیر از ساختار دو نهاد موجود دارا باشد؟!

مطالعه بیشتر بستن