برگزاری آزمونی متفاوت از داوری

صحبتهای مائده چینی ساز در برنامه زنده اینستاگرام درخصوص اولین آزمون داوری مقدماتی که در تاریخ ۲۹/۸/۱۳۹۹ برگزار شد و همچنین در خصوص شرایط داوطلبین :

رئیس دیوان داوری مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران
خانواده گفت: که دوره های داوری مرکز حدود ده ماه است که
در حال برگزاری است اولین دوره به صورت حضوری با حدود ۸۰۰ نفر در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد وبعداز آن به علت شرایط کرونایی این دوره ها به صورت مجازی برگزار شد و به علت بالابودن شمار متقاضیان و درخواست متعدد علاقمندان به داوری ،این دوره ها چندین بار در نیمه اول سال برگزار شد و سپس از اول مهرماه تا انتهای آبان ماه دوره ها به صورت نامحدود در اختیار همه علاقمندان به این حوزه قرارگرفت واستقبال بسیار خوبی از دوره ها به عمل آمد .از ابتدای شروع فعالیت ،نحوه سیستم آموزشی دیوان داوری به شکل های مختلف و از طریق کانال های ارتباطی مختلف برای مخاطبین ،معرفی شد و بیان گردید که دوره های دیوان داوری در دو مقطع مقدماتی وپیشرفته برگزار می شود که که هر مقطع دارای چهار سطح است و در مقطع مقدماتی درباره داوری داخلی و در مقطع پیشرفته درخصوص داوری بین المللی تدریس انجام می شود .ودر پایان هر مقطع یک آزمون پایان دوره برگزار می شودوعلاوه بر اینکه به قبول شدگان گواهی پایان دوره اعطا میکنیم این گواهی مجوز حضور آنها در دوره بعد می باشد. و بر طبق تصمیم شورای تصمیم گیری ، این آزمون دوبار در سال برگزار می شود .طبق آخرین آمار ما حدود سه هزار نفر ثبت نام در تمام سطوح مقطع مقدماتی داشتیم و حدود پانصد نفر هم داوطلبینی داشتیم که در سال ۹۶-۹۷ دوره داوری در مرکز گذرانده بودند و گواهی اخذ کرده بودند که با بررسی های انجام شده برای اینکه این بزرگواران بتوانند ادامه راه را در این امر طی کنند دوره ها را به صورت رایگان برایشان بارگذاری گردید و فقط موظف به شرکت در آزمون پایان دوره شدند تا مجوز ادامه راه در دوره های پیشرفته و تخصصی را بدست آوردند که اولین آزمون در تاریخ ۲۹/۸/۱۳۹۹ به صورت مجازی برگزار شد .تعداد داوطلبینی که مجاز به شرکت در این آزمون شدند حدود ۱۸۰۰ اعلام شد.
الباقی شرکت کنندگان به دلایل مختلف از جمله عدم شرکت در تمام دوره های سطح مقدماتی و یا حدود ۱۳۰ نفر از داوطلبین به علت عدم شرکت در دو دوره سطح چهار مقطع مقدماتی مجوز ورود به امتحان را کسب نکردند و ضوابط و شرایط شرکت در آزمون هم قبلا طی اطلاعیه های مختلفی به مخاطبین اعلام شده بود.
از طریق شبکه های مجازی خصوصا سایت اینستاگرام دیوان داوری در پست ها ، کپشن ها و استوری ها نحوه آزمون ،مدت آن و تمام اطلاعاتی که داوطلب نیاز داشت اطلاع رسانی گردید .الحمدلله این آزمون راس ساعت ۱۴ شروع شد ودر ساعت ۱۴:۴۵ مهلت آزمون به پایان رسید. مانند هر آزمون در انتهای آن برخی از داوطلبین مشکلات خود را بیان کردند که واجب دیدیم برای احترام به حقوق آنها و توضیح برخی مسایل از طریق لایو اینستاگرامی توضیحاتی در این خصوص ارائه کنیم .اولا باید عرض کنم آزمون در استاندار کامل آزمون های رایج بود اما فرق هایی با سایر آزمون ها داشت از جمله اینکه سوالات هر داوطلب از بانک سوال و مختص هر داوطلب استخراج می شد وشماره گزینه درست در سوالات برای هر داوطلب با داوطلب دیگر متفاوت بود. دوم اینکه برای هر داوطلب ۱۵ سوال از خود متن قانون آیین دادرسی مدنی و ۳ سوال که دارای نکته مهم و تدریس شده بودند و دو سوال هم مفهومی و درک موضوع ارسال میشد که طبیعتا نیازمند توجه و دقت بالایی بود که ما از داوطلبین داوری این انتظار را داریم. لذا بعد از آزمون کارنامه حدود ده نفر از افرادی که معترض بودند و برای دیوان نیز شناخته شده بودند که اعتراض خلاف واقع نمیکنند با خود این داوطلبین چک شد و دقیقا متوجه اشتباهات خود شدند. کلید سوالات به صورت شخصی سازی شده بررسی شد .هیچ مشکل و ایرادی در فرآیند آزمون وجود نداشت. اما پس بررسی مجددا سوالات در شورای تصمیم گیری ۲ سوال در بانک سوالات وجود داشت که اجماع براین شد که سطح آنها سخت و بسیار مفهومی است و مقررشد پاسخنامه همه افراد مجدد تصحیح شود و کسانی که این دو سوال جز سوالاتشان بوده اصلاح گردد و به علت اینکه این اولین آزمون داوری بود مخاطبین با نحوه سوالات و غیره آشنایی نداشتند و از طرفی این سبک آزمون ها شرایط خاص خود را دارد و مشکلات اینترنتی ، عدم آشنایی داوطلبین با این محیط و روال آن ، استرس و نگرانی های حاکم بر امتحانات مجازی و کاهش تمرکز داوطلبین به درخواست دیوان داوری وموافقت رئیس محترم مرکز حدنصاب قبولی را به ۱۲ تغییر دادیم و نکته بعد اینکه برخی از مخاطبین ما حقوقی نیستند و از کارشناسان رسمی و غیره هستند با محیط سوالات حقوقی آشنایی نداشتند و تقریبا تجربه اولشان بود این مشکلات را در شورای تصمیم گیری مطرح کردیم و مقرر شد استثنائا آزمون طی دوهفته آینده مجدد برگزار شود و این فرصت مجدد در اختیار علاقمندان عزیز داوری قراربگیرد. لذا در این فرصت استدعا داریم ازعزیزانی که بعد از اعلام نتایج توسط عدالتخانه حدنصاب قبولی را اخذ نکرده اند و بزرگوارانی که سطوح خود را کامل نکرده اند ،یا یک سطح از سطح چهار را هنوز ملاحظه نکرده اند ،و یا بدلایل دیگر موفق نشده اند در آزمون شرکت کنند، مشکلات خود را مرتفع نمایند و در آزمون که حدود دوهفته دیگر برگزار می شود شرکت نمایند. آن دسته از داوطلبینی هم که علت نداشتن مجوز جهت شرکت در آزمون را نمیدانند حتما به سایت عدالتخانه ایمیل بدهند یا از طریق پشتیبان این سایت مشکل خود را جویا شوند ودرصدد رفع آن باشند .
ضمنا خاطر نشان می‌گردد اگر کسی دوبار در آزمون رد شود بنا به دستور رئیس محترم مرکز تجدید دوره میگردد. دوره ها برای ثبت نام علاقمندان باز می باشند و کسانی که تمایل دارند می توانند در این دوره ها شرکت کنند و مجوز ورود به آزمون را کسب نمایند .همچنین خاطر نشان میگردد که آزمون پایان دوره مقدماتی حداقل تاپایان سال دیگر برگزار نمی‌گردد.
و از اواسط آذر ماه ثبت نام دوره های پیشرفته آعاز می شود که فراخوان ثبت نام از طریق شبکه ها مجازی اطلاع رسانی می گردد.دوره های پیشرفته شامل سه سطح داوری بین الملل و یک سطح داوری تخصصی است که داوطلبین با توجه به علاقمندی خود آن حوزه را انتخاب می کنند.

مطالعه بیشتر بستن

دوباره هشتک‌پراکن‌ها فعال شدند!

ادامه از صفحه ۷:
آزمون وکالت سال ۹۹ که برای دومین سال پیاپی برگزار شده است، برخی را متوجه این نکته کرده است که دیگر نمی‌توان بیکار نشست و با صرف ادعا، داعیه‌دار متولی امور شد و بدون درنظر داشتن اقتضائات موجود، صرفا به فکر منافع شخصی بود. توییت‌های بالا تنها بخش کوچکی از اقدامات فضای مجازی است که سعی در توقف مسیر مرکز وکلا دارد، اما رویه مرکز این را ثابت کرده است که برای «تحول» از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کند و به این هجمه‌ها بی‌توجه خواهد بود.

تا سه سال پیش، همین نمونه آزمون‌های وکالت برگزار شده توسط کانون‌های وکلا، بسیار محل مناقشه بود، البته الان هم است. پیش از این و با برگزاری هر آزمون توسط کانون‌های وکلا، جمعی از فارغ‌التحصیلان حقوق و حتی اساتید این رشته نسبت به سوالات غیراستاندارد و مجمل، گزینه‌های اختلافی و پرسش از کلیات و ابهامات قانونی که به درد گزینش یک وکیل نمی‌خورد اعتراض‌های گسترده‌ای داشتند. وضعیت انحصارگونه جذب در آزمون‌های کانون وکلا هم که خودش قصه دراز دیگری دارد که موجب راه‌اندازی کمپین‌هایی برای رفع انحصار از حرفه وکالت شد.
شفافیت در آزمون‌ها، حلقه مفقوده دیگری بود که در آزمون‌های کانون وکلا از آن خبری نبود. مرکز وکلا به محض اتمام آزمون سوالات را انتشار عمومی کرد و حتی به فاصله کمتر از سه روز در آزمون سال گذشته، کلید تشریحی آزمون را هم در دسترس همه قرار داد. این همه در هیچ کدام از آزمون‌های کانون وکلا با کلی ادعا جایی نداشته است. تخصصی و شفاف بودن سوالات مطروحه هم از دیگر نکاتی است که به اذعان اساتید حقوقی در آزمون‌های مرکز وکلا مشهود بوده است.
محاجه کارنامه‌ها
«حامی عدالت» از همین طریق اعلام رسمی می‌کند که حاضر است با تشکیل میزگردی از سوی هر شخصی، کیفیت و نحوه آزمون‌های وکالت دو نهاد وکالتی را بررسی و منتشر کند. ضمن این که این نشریه از همه منتقدان دلسوز و غیردلسوز در این زمینه دعوت به عمل می‌آورد تا کارنامه‌های قبولی آزمون‌های مرکز وکلا و کانون وکلا را در مناطق مختلف بررسی کنند، و یا این که این نشریه آن‌ها را بررسی نماید تا مشخص شود تراز قبولی در مناطق مختلف برای دو نهاد وکالت چگونه است.
بررسی‌های «حامی عدالت» نشان می‌دهد که قبولی‌های مرکز وکلا در مناطق کم‌تر برخوردار به مراتب درصدهای بالاتری را نسبت به قبولی‌های کانون وکلا در همان مناطق داشته‌اند. ضمن این که نکته بسیار مهم این است که در آزمون کانون وکلا به دلیل تک مرحله‌ای بودن، فردی با درصدهای پایین مستقیم وکیل می‌شود، اما در آزمون مرکز وکلا اگر فردی با درصدهای پایین دعوت به مصاحبه شود، باید نصاب لازم را در مصاحبه هم به دست بیاورد تا پروانه کارآموزی وکالت برای وی صارد شود. آزمون وکالت کانون‌های وکالا موارد غیرقانونی دیگری را هم شامل می‌شود که جای گفتنش اینجا نیست. با این همه، مدعیان همیشگی در این رابطه، چشم بر همه این موارد غیرمنطقی و غیرقانونی بسته‌اند و فقط حرف لجوجانه و منتفعانه خودشان را مدام تکرار می‌کنند.
لااقل برای ۲۰۰ هزار نفر احترام قائل باشید!
نکته تاسف‌بار‌تر از همه این موارد این است که برخی داعیه‌داران وکالت در کانون‌های وکلا با این حجم از بی‌منطقی و بعضا بی‌ادبی، حتی ملاحظه انبوهی از فارغ‌التحصیلان حقوق را هم نمی‌کنند و با هشتک‌پراکنی به آن‌ها توهین آشکار می‌کنند. قریب به ۲۰۰ هزار نفر از فارغ‌التحصیلان حقوق طی سال گذشته و امسال در آزمون مرکز وکلا شرکت کرده‌اند، اما هشتک‌پراکنان بدون کوچک‌ترین توجهی به این عده، با تافته جدابافته پنداشتن خودشان، بدترین توهین‌ها را نثار این عده می‌کنند که چشم به رقابتی و شفاف کردن بازار وکالت توسط مرکز وکلا دوخته‌اند. نادیده گرفتن چند ده هزار نفر از شهروندان و تحصیلکردگان ایرانی به بهای منافع شخصی یا حتی غیرشخصی، موجب شده است که برخی وکلای کانون وکلا، موجب بدبین‌تر شدن چهره صنف وکالت در جامعه شده و متقابلا مردم صرفا به خدمات (وکالتی، کارشناسی و مشاوره‌ای) تنها نهاد ملی ارائه‌کننده خدمات حقوقی، مرکز وکلا، چشم امید داشته باشند. مجموعه اقدامات مرکز وکلا، که آزمون وکالت یکی از آن‌ها است، نهاد موازی را به تلاش واداشته است. برخی از دلسوزان نهاد وکالت که عضو کانون‌های وکلا هستند با درک این فعالیت‌ها، انتقاداتی را از صنف خودشان مطرح کرده و مجموعه خودشان را به تلاش بیشتر بجای هشتک‌پراکنی و گفتاردرمانی دعوت کرده‌اند. اما برخی دیگر هم که توان کار بیشتر ندارند و منافعشان اقتضا می‌کند وضع موجود به هم نخورد (!) رو به فضای مجازی آورده‌اند و ترجیح می‌دهند با بی‌منطقی و بی‌ادبی، خودشان را به بقیه بنمایانند.

مطالعه بیشتر بستن