ادامه از صفحه قبل :

کشور مجلس شورای اسلامی می‌باشد و بنابراین سازمان بورس نمی‌تواند با یک اطلاعیه، بخشی از حق و حقوق بدیهی مردم را از ایشان سلب نماید. اطلاعیه سازمان بورس صرفا می‌تواند جنبه هشداردهنده داشته باشد و قاعدتا هیچ ارگان یا سازمانی به جز مجلس شورای اسلامی نمی‌تواند اطلاعیه‌ها و آیین نامه‌های اجرایی خودش را تحت عنوان قوانین جدیدالتاسیس به مخاطبان اعلام نماید.

به نظر می‌رسد سازمان بورس صرفاً در مقام اعلام جرم کارگزاران فارکس بوده است نه معامله‌کنندگان و با توجه به اینکه سازمان بورس کشور حق جرم انگاری عملی را ندارد باید قائل به این شویم که فعالیت به عنوان معامله‌کننده در بازار فارکس قانونی است.

آیا فعالیت در فارکس هرمی است؟
سوالی که بسیار مطرح می‌شود و حتی کارشناسان و مقامات قضائی نیز در آن ابهام دارند، فعالیت هرمی در فارکس است.
فارکس یک بازار است و این بازار فعالیت هرمی ندارد. ممکن است اشخاصی با تشکیل زنجیره انسانی، فعالیت هرمی در آن نمایند. ولیکن این بازار به خودی خود هرمی محسوب نمی‌شود. متاسفانه برخی فارکس را با گلدکوئست اشتباه گرفته و فعالیت این دو را یکی می‌دانند. متاسفانه عدم آگاهی مردم نسبت به بازارفارکس (وحتی بورس تهران) باعث شد در ذهن بسیاری از مردم و حتی مسئولین چنین شایبه‌ای ایجاد گردد که واقعا فارکس چیزی مانند گلدکویست است و مثلا یک شرکت هرمی است که اقدام به کلاهبرداری و جذب سرمایه‌های مردم می‌کند. در حالیکه مطلقا چنین تصوری صحیح نیست.
همانطور که بیان شد بازار فارکس در واقعیت صرفا چیزی همانند بازاربورس است و شرکت‌های گلدکویستی صرفا از نام و عنوان فارکس برای مقاصد خود سوء استفاده نمودند، کما اینکه از نامهای دیگری نیز همچون لیزینگ یا بیمه نیز برای فریب مردم استفاده کردند اما این دلیل نمی‌شود که بخواهیم لیزینگ، بیمه و یا فارکس را بطور کل ممنوع اعلام کنیم.
از رهبر انقلاب در خصوص شرعی بودن یا نبودن فعالیت در فارکس سوال شده است که سوال و پاسخ عیناً به شرح ذیل می‌باشد:

سوال: آیا بازار فارکس، که در آن معاملات ارز و طلا م موارد مشابه انجام می‌شود، از لحاظ شرعی جایز هست؟
پاسخ: مبادله ارزى با ارز دیگر که همجنس هم نیستند چنانچه منع قانونى در میان نباشد اشکال ندارد و سود حاصله نیز حلال است ولى اعتبار دادن کارگزاران به سرمایه معامله‌گر اگر به عنوان قرض دادن به معامله‌گر باشد که قهراً همراه با دریافت سود است، در این صورت چنین معامله‌اى از طرف کارگزار براى معامله‌گر صورت شرعى ندارد.
همانطور که ملاحظه می‌شود آیت الله خامنه‌ای اعلام نمودند معامله در فارکس با لحاظ شرایطی قانونی است.
البته مراجع دیگر همچون آیت الله سیستانی، آیت الله صافی گلپایگانی، آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله نوری همدانی فعالیت در فارکس را مشروع ندانستند.

در کدام ازکشورها جهان معاملات فارکس قانونی است؟
فارکس در بسیاری از کشورهای جهان با توجه به قوانین دقیقی که برای آن وضع شده است. به عنوان یک روش رسمی جهت افزایش درآمد درنظر گرفته می‌شود.
آمریکا شمالی،یکی ازهمین کشورهای است که با در نظرداشتن قوانین رسمی ومحکم بزرگترین کارگزار‌های فارکس در جهان را در خود جای داده است.
از مهمترین کشورها ی که اجازه این معاملات را به مردم خود داده اندعبارت هستند از:
روسیه، فنلاند، سوئد، بلاروس، رمانی، آلبانی، سوئیس، استرالیا، انگلستان، ژاپن، چین، قزاقستان، عربستان، سعودی، امارات، آزربایجان، گرجستان، آفریقای جنوبی، نیجریه، یونان، برزیل پاراگوئه،…

۲-یونیک فاینانس

در ابتدا بهتر است نگاهی به تعریفی که خود شرکت یونیک فاینانس از این شرکت و فعالیت‌های آن بیان کرده است داشته باشیم. متنی که در ادامه می‌خوانید، در صفحه اول وب سایت شرکت یونیک فایننس (Unique Finance) نوشته شده است.

یونیک فایننس یک شرکت معمولی در زمینه سرمایه‌گذاری و مدیریت اقتصادی نیست. ما گروهی از معامله گران با تجربه و ماهر با تحصیلات عالی هستیم، که بیش از ۱۰ سال سابقه کاری در بازارهای مالی و کسب و کارهای معاملاتی داریم. تجربه گسترده و مستند ما در فعالیت‌های اقتصادی، ما را قادر ساخته است تا در مقایسه با رقیبان خود، رقابتی‌تر و متنوع‌تر عمل نماییم.
شعار ما این است: “ما می‌توانیم!”. همین شعار است که ما را به پیشروی و ادامه کار، حتی در این بازار ناملایم و ناپایدار امروزه وا می‌دارد.
موفقیت تنها به معنای دریافت سود در کوتاه مدت نیست، بلکه به معنای ساخت اعتباری از مشتریان بلند مدت است که از اعتماد به توانایی‌ها و تصمیم‌های مالی ما خرسند هستند، حتی اگر به معنای ضرر کردن در کوتاه
مدت باشد. ما به آینده اطمینان داریم، چرا که می‌توانید با توجه به تجربه خود برنامه ریزی صحیح انجام دهیم. هر تصمیم مالی بر اساس یک حقیقت و تجزیه و تحلیل رویدادهای گذشته، آینده و حال اخذ می‌شود.
ما از شبکه کارگزاری جهانی و متخصصان بسیار ماهر کمک می‌گیریم، تا بازار را ارزیابی و تحلیل نماییم.

همان طور که در بالا خواندید، یونیک فایننس خود را یک کمپانی سرمایه‌گذاری و یا شرکت مدیریت مالی واقع در شهر زوریخ در کشور سوییس می‌نامد. این کمپانی متشکل از یک گروه معامله گر به خوبی تحصیل کرده، بسیار ماهر و با تجربه و با بیش از ده‌ها سال سابقه در بازارهای مالی و معامله و ساخت کسب و کار می‌باشد. یونیک فاینانس به طور خاص از شبکه کارگزاری جهانی و کارشناسان بسیار ماهر برای ارزیابی و تجزیه و تحلیل بازارهای بزرگ بورس جهانی بهره می‌برد.
این شرکت در واقع زمانی که شروع به انجام فعالیت‌های تجاری خود در سوئیس کرد، یک رسانه تجارت بین سرمایه گذاران و بازار سهام به شمار می‌رفت که رفته رفته به یکی از کمپانی‌های بزرگ کارگزاری در این زمینه تبدیل گردید. با گذر از قرن بیستم و ظهور اینترنت، یونیک فایننس نیز با بهره‌گیری از این ابزار قدرتمند تبدیل به یکی از غولهای تجارت الکترونیک شد و با ورود به قرن ۲۱ و داشتن صدها کارگزار زبده در بورس‌های سراسر جهان و ساخت نرم افزار‌های تجاری اش، همچنان از پیشگامان این عرصه بوده است. یونیک فایننس در سال ۲۰۰۶ تیم تجاری آمریکای شمالی را تشکیل داد و با موفقیت آغاز یکی از بهترین جوامع مشاوره آنلاین در شمال آمریکا و کانادا را با تمرکز بر بورس اوراق بهادار نیویورک رقم زد.
یونیک فایننس، اطلاعات معاملات بورس که کاملاً ساختگی و تماماً اطلاعات لحظه‌ای بورس که در اختیار عموم قرار دارد را استخراج نموده و خود را فعال درزمینه سرمایه‌گذاری در این شرکت معرفی می‌کند. این امر از یک سرمایه‌گذار باتجربه پنهان نیست که ماهیت واقعی این شرکت، هرمی است و کاملاً باکمی تحقیق متوجه می‌شود که در این سیستم، ۱۰۰۰۰ نفر سرمایه خود را از دست می‌دهند. تا اینکه یک نفر واقعاً به درآمد وعده داده‌شده در شرکت، دست پیدا کند.
یونیک فاینانس با این شیوه نوین همچنین با استفاده از نام شرکت‌های مطرحی چون Apple، Face book، Microsoft و Yahoo به فریب مردم ناپخته در زمینه سرمایه‌گذاری پرداخته و از طریق آن اهداف خود را پیاده‌سازی می‌کند.
یونیک فاینانس در تبلیغات، خود را یک کمپانی سرمایه‌گذاری و یا شرکت مدیریت مالی و crowd funding واقع در شهر زوریخ سوئیس معرفی می‌کند. بر طبق ادعای یونیک فاینانس تیم کاری آن متشکل از یک گروه معامله‌گر حاذق با تحصیلات عالیه همچنین باتجربه کاری در بازارهای مالی و ساخت کسب‌وکار معرفی کرده است.

شیوه کار و پلن درآمدزایی یونیک فاینانس
لیدرها و سرشاخه‌های یونیک فاینانس، با ظاهری بسیار شیک که به‌نوعی نمایانگر فرد موجه، تحصیل‌کرده و مطلع از بروکرها و موفق در حوزه سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بین‌المللی است، در هتل‌های معروف و لاکچری افراد را پرزنت می‌کنند. کار را طوری جلوه می‌دهند که گویی هیچ‌گونه آسیب مالی در آن وجود ندارد. به علت اینکه این کار وابسته به معامله سهام شرکت‌های مهم و معتبر است که هرروز موفق‌تر و پیشرفته‌تر از پیش هستند، اطمینان فرد قربانی را کسب می‌کنند.
حال‌آنکه تقریباً همه این معرف‌ها و لیدرها می‌دانند که شرکت، یک شرکت هرمی است. اما به جهت کسب سود، اقدام به معرفی آشنایان خود به‌عنوان زیرمجموعه می‌کنند.
مبلع سرمایه گزاری برای شروع به کار و عضویت در این شرکت،حداقل مبلغ ۱۰۰۰ دلار است و سرمایه‌گذار سپس می‌تواند به فعالیت و عضوگیری بپردازد. هر فرد پس از عضویت توانایی عضوگیری سه نفر زیرمجموعه مستقیم را دارد و درصورتی‌که در هر سه زیرشاخه‌ی معرف مبلغ ۵۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاری صورت گیرد، معرف مبلغ ۱۰۰۰ دلار به‌عنوان جایزه دریافت می‌کند.
اما اگر تعادل ۵۰۰۰ دلار در حتی یکی از این سه زیرشاخه برقرار نشود، هیچ جایزه‌ای به او تعلق نگرفته و تنها برای سرمایه‌گذاری که انجام داده، و به ازای هر نفر عضو جدید، ماهیانه ۳ دلار کمیسیون دریافت می‌کند.
یافته‌ها به اثبات این مسئله که لزوم برقراری تعادل ۵۰۰۰ دلاری در شاخه‌های سه‌گانه برای کسب پورسانت ۱۰۰۰ دلاری، عملاً عضوگیری و فریب افراد را به دنبال خواهد داشت. چراکه فرد سرمایه گذار، عملا از طریق عضوگیری به پورسانت قابل‌توجه دست‌یافته و در غیر این صورت سرمایه‌گذاری معنای واقعی پیدا نمی‌کند و به سودآوری نخواهد رسید.

به همین دلیل افرادی که در یونیک فاینانس سرمایه‌گذاری می‌کنند، اکثراً با راه‌اندازی کانال‌های مجازی ازجمله تلگرام فعالیت می‌کنند. با تولید محتوای انگیزشی و آموزشی، سعی در جذب و اغفال افراد جدید داشته و به همین واسطه به ازای هر ۱۰۰۰۰ نفر سرمایه گذار، یک نفر به درآمد مطلوب می‌رسد.
با توجه به توضیحات آورده شده و تحقیقات به‌عمل‌آمده می‌توان گفت ریسک سرمایه‌گذاری در یونیک فاینانس بالای ۹۸ درصد خواهد بود. یک سرمایه‌گذار متبحر نسبت ریسک به بازده این‌گونه را در زندگی مالی خود جای نخواهد داد.
چرا مردم به این‌گونه سرمایه‌گذاری گرایش دارند؟
ریشه گرایش مردم به این شرکت‌های هرمی ازجمله یونیک فاینانس که هرروز بانام و شیوه جدیدی اقدام به جذب سرمایه و سود می‌نمایند را می‌توان به موارد زیر خلاصه نمود:
در ابتدا با توجه به شرایط نامساعد اقتصادی در کشور، افرادی که سرمایه‌های خرد و کوچک دارند، قادر به سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی مطمئنی نیستند. با شنیدن سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بزرگ و نام آشنایی همچون اپل و شرکت‌های خارجی که در بستر اقتصاد پیشرفته‌تر آمریکا و اروپا فعالیت می‌کنند، به گمان اینکه سرمایه‌گذاری مطمئن و سوددهی انجام می‌دهند، به این شرکت‌ها اعتماد می‌کنند. درنهایت منجر به خروج مبالغ کلان ارز از کشور بدون ورود هیچ سرمایه‌ای به کشور، می‌شوند.
از دیگر موارد اینکه به دلیل ظاهربین بودن و فرهنگ برند گرایی که در بین جوانان بسیار رایج است، برخی جوانان با مشاهده کالاهای لوکس و لاکچری که در اختیار لیدرها و افرادی که در حال پرزنت آن‌ها هستند، قرار دارد؛ گمان می‌کنند که با سرمایه‌گذاری در این شیوه خاص می‌توانند به آرزوهای خود دست یابند. ضمن اینکه شرکت یونیک فایننس با به یدک کشیدن نام شرکت‌هایی چون اپل و مایکروسافت که حتی کالاهای آن‌ها در ایران طرفداران بسیار زیادی دارد، برای به دام انداختن افراد جدید استفاده ابزاری می‌کنند.

ورد واید انرژی (world wide energy)
یکی از شیوه‌های جذب افراد در شرکت‌های هرمی، شیوه جذب

مطالعه بیشتر بستن