با سارقان و برهم‌زنندگان نظم و امنیت مردم بطور قاطع برخورد می‌شود

رئیس کل دادگستری خوزستان گفت: دستگاه قضائی استان با همکاری نیروهای انتظامی و امنیتی بدون تسامح و هیچ گونه مماشاتی با سارقان و برهم‌زنندگان نظم و امنیت مردم با جدیت و به طور قاطع برخورد خواهد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین صادق مرادی در دیدار با نقی یحیایی مدیر عامل شعب بانک رفاه کارگران استان بر نقش مؤثر بانک‌ها در ایجاد رونق و جهش تولید و صنعت تاکید کرد و گفت: بسیاری از آسیبهای اجتماعی از جمله افزایش سن ازدواج، طلاق، اعتیاد، کاهش فرزند‌آوری و وقوع جرائم به خاطر بیکاری و مشکلات اقتصادی است که بانک‌ها نقش مؤثری و تعیین کنندهای در حمایت از تولید و صنعت و ایجاد اشتغال پایدار دارند و از این طریق می‌توانند بخشی از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی را حل کنند. وی افزود: نیاز است بانک‌ها تا با توجه به شرایط اقتصادی و نیاز کشور به امر حمایت از تولید و ایجاد فرصت‌های شغلی، تلاشی مضاعف جهت تسهیل در امر‌ پرداخت تسهیلات و رونق تولید و اشتغال انجام دهند. رئیس دستگاه قضائی خوزستان خاطرنشان کرد: رفع مواردی همچون نرخ بیکاری و تورم بالا، نوسانات نرخ ارز، تحریمها، رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی منفی، به عنوان موانع تحقق شعار سال ۱۳۹۹ که این موانع با کمک و همیاری بانک‌ها می‌شود آنها را حل کرد. حجت الاسلام و المسلمین مرادی گفت: رونق تولید یا جهش تولید به معنی ایجاد ظرفیتهای جدید برای تولید، کسب درآمد، سرمایهگذاری، اشتغال و… است و از موانع دیگر در جهش تولید، اشکالات ساختاری است که میبایست ضمن تغییرات ساختاری در کنار فرآیند چابک سازی، زمینه بروز فرصتهای بکر برای اقتصاد کشور و نفوذ به صنایع جدید فراهم گردد و در این بین بانک‌ها در نظام اقتصادی کشور می‌توانند نقش به سزایی داشته باشد. ارائه تسهیلات و خدمات مناسب و مورد نیاز به بخشهای تولیدی اعم از تسهیلات ریالی و ارزی، بسته‌های تسهیلاتی جذاب، ارزان قیمت و بومی‌سازی شده متناسب با نوع فعالیت تولید‌کنندگان و صنعت گران میتواند نقش مثمر ثمری در جهش تولید ایفا نماید. رئیس دادگستری استان خوزستان بر تسیهل و تسریع در خدمات دهی بانک‌ها به مردم تاکید کرد و گفت: بانک‌ها با توجه به شیوع بیماری منحوس کرونا و شرایط حساس اقتصادی کشور در ارائه خدمات بانکی به مردم تسهیل و تسریع کنند.

مطالعه بیشتر بستن

نقش مؤثر بانک‌ها در ایجاد رونق و جهش تولید و صنعت

رئیس کل دادگستری استان خوزستان گفت: بانک‌ها نقش مؤثری و تعیین کنندهای در حمایت از تولید و صنعت و همچنین جهش و رونق تولید دارند و می‌توانند از این طریق، بخشی از مشکلات اجتماعی را حل کنند.

 

«نحوه طرح سوالات در اکثر دروس قدرت استدلال داوطلبین را به چالش می‌کشید و برای پاسخگویی به اکثر سوالات داوطلبان نیازمند فهم عمیق از روح حاکم بر قوانین بودند به عبارتی صرف قانون خوانی نمی‌توانست برای داوطلب راهگشا باشد. این ویژگی این آزمون را از آزمون‌های سنوات گذشته متمایز کرده است. همچنین سطح طراحی، سوالات را بیشتر به آزمون‌های حقوقی مانند کارشناسی ارشد و گزینش قضاوت می‌کرد. بنده شخصا این سبک طراحی سوال که قدرت استدلال داوطلب را به چالش می‌کشد بیشتر می‌پسندم تا اینکه طراح صرفا از متن قوانین سوالات را طرح کند و حافظه افراد را بسنجد. من در کل سوالات آزمون را استاندارد ارزیابی می‌کنم و اگر ایرادت اندکی هم بر آن وارد باشد برای همه داوطلبین شرایط یکسان بوده و از این جهت در حق کسی اجحاف نشده است.» وی درباره زمان برگزاری آزمون گفت: «با توجه به پیش‌بینی‌های ستاد ملی کرونا از قرمز شدن وضعیت اکثر شهرهای کشور در فصل پاییز، انتخاب زمان آزمون از سوی مرکز وکلا کاملا هوشمندانه بود ولی از طرفی هم باعث شد داوطلبین زمان کافی برای مطالعه در اختیار نداشته باشند و عملکرد آنها افت داشته باشد‌. همچنین درباره شیوه برگزاری آزمون باید بگویم که تصمیم مرکز را در انتخاب سازمان سنجش به عنوان متولی برگزاری آزمون را اقدام خوبی می‌دانم و امیدوارم ادامه پیدا کند. »

مهدی خلیلی داوطلبی دیگر از استان خراسان رضوی به ما گفت:
«کیفیت سوالات خوب بود و سوالات اختلافی در میان آن‌ها وجود نداشت همچنین معیارهای استاندارد بودن در این آزمون رعایت شده بود و نسبت به سال‌های قبل سوالات دارای سطح بالاتری بودند همچنین زمان برگزاری آزمون که در مهرماه بود باعث شد که برنامه ریزی داوطلبین برای مطالعه و شرکت در کلاس‌های موسسات با مشکل مواجه شود. به نظر من برای اعتبار بخشی بیشتر به این آزمون باید آزمون شفاهی دارای ضریب کمتری باشد به این دلیل که در مصاحبه‌ها زیاد بحث‌های علمی مطرح نمی‌شود و بیشتر بحث‌های سلیقه‌ای وجود دارد.»

در ادامه مهران صادقیان که از استان تهران در آزمون وکالت سال ۹۹ مرکز وکلا شرکت کرده بود با کسب رتبه برتر به مرحله دوم راه یافته بود گفت:
«نسبت به آزمون پارسال سوالات تحلیلی‌تر بودند مثلا من طراح سوالات متون فقه را بسیار تحسین می‌کنم زیرا رویکرد غالب را تغییر داده بود و نمونه‌های علمی طرح شده بودند و قدرت تحلیل داوطب سنجیده می‌شد همچنین سوالات آیین دادرسی مدنی بسیار سخت طراحی شده بودند اما در کل من آزمون را یک آزمون تحلیلی دیدم که نیازمند آمادگی قبلی داوطلب بود. سوالات کاملا استاندارد بودند و سوال اختلافی زیادی هم وجود نداشت. نحوه اطلاع‌رسانی درباره زمان برگزاری آزمون مناسب بود و بارها آقای دکتر جهرمی در لایوهای اینستاگرامی خود این مسئله را مطرح کرده بودند. وی ادامه داد: بر مصاحبه خیلی انتقاد دارم زیرا پارسال من علی رغم اینکه رتبه مناسبی را در آزمون اخذ کردم در مصاحبه قبول نشدم در صورتی که در حال حاضر من دانشجوی دکتری هستم.روندی که برای مصاحبه اتخاذ شده است اصلا مناسب نیست و سطح علمی داوطلبین مبنای این مصاحبه‌ها نیستند. بهتر است اگر سوالاتی که در مصاحبه پرسیده می‌شوند به صورت کتبی از داوطلبین پرسیده شوند.»

محمد چراغی از دیگر داوطلبینی که رتبه برتر از استان البرز را در این آزمون کسب کرده بود به حامی عدالت گفت:
«نحوه ی طرح سوالات مناسب بود و به نسبت سال‌های گذشته رویه بهتری داشت و فنی‌تر طراحی شده بودند، همچنین بیشتر متن مواد قانونی ملاک پاسخگویی بود. برگزاری آزمون استاندارد بود و زیرا زیر نظر مهم‌ترین نهاد برگزاری‌کننده آزمون‌ها یعنی سازمان سنجش قرار گرفت. چرا که از ابتدای جلسه تا پایان نظم جلسه و تمام موارد مربوط به یک ازمون استاندارد رعایت شده بود. زمان برگزاری آزمون اگر همه ساله یک زمان مشخص باشد باعث می‌شود که داوطلبین سردرگم نشوند.»

در آخر عدنان جرفی شرکت‌کننده از استان خوزستان که توانسته است رتبه برتر را از آن خود کند گفت:
«سطح سوالات استاندارد بود و برای برگزاری آزمون هم هوشمندانه زمان مناسبی در نظر گرفته شده بود. ولی در بخش نتایج آزمون بسیار بهتر بود که ما از رتبه‌های خود در استان‌های خود آگاه شویم و بدانیم در میان دیگر داوطلبین دقیقا در چه جایگاهی قرار گرفته‌ایم.»

مطالعه بیشتر بستن

آزادی ۴۰زندانی زندان مرکزی شیراز همزمان با آغاز اجرای طرح پایش زندانیان

در راستای اجرای دستور ریاست قوه قضائیه مبنی بر پایش زندانیان و بررسی پرونده آنان، رئیس کل دادگستری فارس، دادستان عمومی و انقلاب شیراز و جمعی از قضات کیفری و حقوقی با زندانیان زندان مرکزی شیراز چهره به چهره دیدار کردند و همزمان این طرح در زندان‌های سراسر استان با حضور مسؤولین قضایی شهرستان‌ها اجرا شد.و این طرح همچنان تا پایان سال ادامه دارد.

رئیس کل دادگستری فارس در حاشیه اجرای طرح پایش زندانیان زندان مرکزی شیراز گفت: در دوران تحولی قوه قضائیه توجه به زندان و زندانیان بیش از دوره‌های گذشته بوده و این امر از محاسن دوره مدیریت جدید در دستگاه قضایی است.
حجت الاسلام و المسلمین موسوی در حاشیه این مراسم خطاب به زندانیان اظهار داشت: در این دوران، که از مزایای تسهیلات قانونی جهت آزادی و یا تخفیف مجازات استفاده می‌نمایید زمینه اصلاح رفتار و تغییر مسیر زندگی و تاثیرات مثبت در جامعه را برای خود ایجاد نمایید.
وی اضافه کرد: امروز تمامی قضات اجرای احکام کیفری، حقوقی، دادسراها حضور دارند و زندانیان شعب و یا حوزه قضایی خود را ملاقات می‌کنند و این طرح همزمان در سراسر استان اجرا می‌شود.
رئیس شورای قضایی استان فارس در ادامه با قدردانی از مدیریت زندان‌های استان با اشاره به اینکه کمترین آسیب به زندانیان در دوران شیوع ویروس منحوس کرونا در زندان‌های فارس بوده است گفت: قضات نیز باید نهایت همکاری در راستای اعطای تسهیلات به زندانیان را بکار ببندند تا شاهد کاهش جمعیت کیفری در زندان‌ها باشیموی تصریح کرد تنها مانع اعطای تسهیلات به زندانیان عجز از تودیع وثیقه، معرفی کفیل و یا دارای ارتکاب جرایم خاص است.
رئیس کل دادگستری استان فارس از اعطای مرخصی پایان حبس به ۴۰ نفر از زندانیان همزمان با اجرای طرح پایش در زندان مرکزی شیراز خبرداد و یادآور شد: با اجرای این طرح قریب به ۳۰درصد از جمعیت کیفری زندان‌های فارس تا پایان سال کاهش می‌یابد.
حجت الاسلام و المسلمین موسوی اظهار داشت: در طرحی هماهنگ بین دادسراها و نیروی انتظامی استان از معرفی متهمین با جرایم سبک به زندان‌ها جلوگیری می‌شود و با اجرای این طرح از افزایش بی‌رویه ورودی زندان‌ها کاسته می‌شود.
وی گفت: استان فارس دارای بزرگترین حوزه قضایی کشور است و سومین جمعیت کیفری استان‌های کشور را به خود اختصاص داده و اجرای دقیق دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری استان، در گرو همت قضات در سرکشی به زندان‌ها و هدفمند بودن بازدید‌های دوره‌ای است.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس یادآور شد: قضات ناظر در زندان‌ها مستقر هستند و بازدید قضات از زندان‌ها به صورت هفتگی انجام می‌گیرد و با توجه به بازدید‌های مکرر و مستمر قضات از زندان‌ها خوشبختانه استان فارس طی سالیان متوالی در زمینه بازدید قضات رتبه برتر کشور را به خود اختصاص داده است و هم اکنون ملاقات‌ها به خاطر شرایط کرونا به صورت ویدیو کنفرانس برگزار می‌گردد.
شایان ذکر است بخش قائل توجهی از زندانیان زندان‌های فارس با اجرای طرح پایش زندانیان، مشمول آزادی مشروط، پایان حبس و سایر تسهیلات قانونی خواهند شد.
مدیرکل زندان‌های فارس در این باره گفت: در اجرای بند ۱۲ سیاست‌های کلی قضائی مبنی بر اتخاذ تدابیر لازم در استفاده از مجازات زندان با رویکرد حبس زدائی و به منظور حصول اطمینان از اجرای قوانین و مقررات در مورد زندانیان و تامین حقوق بازداشت شدگان طرح پایش آنها در زندان‌های استان در حال انجام می‌باشد.
اسحاق ابراهیمی براساس این طرح کلیه زندانیانی که آثار تنبه و ندامت در آنان مشهود است و در صورت آزادی از زندان، دیگر مرتکب جرم نخواهند شد شناسائی، و به مراجع قضائی ذی ربط جهت فراهم نمودن زمینه آزادی آنان معرفی می‌گردند.
وی افزود: با اجرای موفق این طرح کلیه زندانیان به ویژه زندانیان جرائم غیرعمد و نیازمند، و همچنین زندانیانی که سابقه محکومیت کیفری نداشته، فاقد شاکی خصوصی می‌باشند در طول تحمل محکومیت از اخلاق و رفتار حسنه‌ای برخوردار بوده و اظهار ندامت دارند مورد پایش قرارمی گیرند تا زمینه آزادی آنان فراهم گردد زیرا طولانی شدن مدت حبس علاوه براینکه سودی برای جامعه ندارد باعث ایجاد صدمات و آسیب‌های اجتماعی ناخواسته به زندانی و خانواده وی می‌گردد لذا اجرای موفق این طرح باعث ایجاد مهرورزی و امید در سطح جامعه خواهد شد و آثار اجتماعی و فرهنگی خوبی در اجرای رسالت زندانبانی اسلامی به همراه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: با همکاری مراجع قضایی حدود ۱۳۵۰۰ نفر از زندانیان و بیش از ۲۰هزار مورد از ابتدای سال جاری به مرخصی اعزام شده‌اند و هم اکنون ۴۵۰۰ نفر از زندانیان در حال مرخصی هستند.
مدیرکل زندان‌های فارس گفت: تا به امروز بیش از ۴۵۰۰ نفر در این طرح پایش شده‌اند و روند بررسی پرونده‌های زندانیان واجد شرایط همچنان ادامه دارد.

مطالعه بیشتر بستن