برای «این ۱۵۷ نفر» هم هشتک بزنید!

علیرضا سزاوار: قوه قضائیه با آزادسازی گسترده محکومان امنیتی، آن هم درست در سالگرد اغتشاشات قدرت‌نمایی کرد. اتفاقی که از طرف کاربران شبکه های اجتماعی هم بازخوردهای فراوانی داشت.
سخنگوی دستگاه قضا جزئیات این عفو بی‌سابقه را رسانه‌ای کرد. به گفته غلامحسین اسماعیلی، ۱۵۷ محکوم امنیتی اغتشاشات در بین عفوشدگان رهبری هستند. رویه عفو‌های اخیر قوه قضائیه در تاریخ حقوق ایران بی‌سابقه است.

هیچ‌گاه مجرمان امنیتی در بین عفو‌های عمومی حضور نداشتند، اما در یکی دو سال گذشته مجرمان امنیتی و سیاسی هم در صورت دارا بودن شرایط قانونی همانند سایر محکومان مشمول عفو می‌شوند. عفو آبان، اما از جهت دیگری هم متمایز بود: به رخ کشیدن صلابت نظام همزمان با نشان دادن رأفت اسلامی با آزادسازی لیدر‌های اغتشاشات در سالگرد اغتشاشات.
در این عفو گسترده، ۲هزار و ۳۰۱ نفر از زندانیان آزاد شدند که در بین آن‌ها ۱۵۷ محکوم امنیتی از محکومانی که اتهامات تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تباتی، شرکت در اغتشاشات سال‌های ۱۳۹۸، ۱۳۹۷، ۱۳۹۶ و سال‌های قبل از آن داشتند، به عنوان یک اقدام ویژه مورد عفو قرار گرفتند. همچنین در بین این ۳ هزارو ۷۸۰ نفر به مناسبت هفته وحدت، ۱۶ نفر از اتباع کشور‌های اسلامی مورد عفو رهبر انقلاب واقع شدند.
مبنا در عفو‌های اخیر نیز انجام کار کارشناسی، بررسی دقیق پرونده‌های قضائی، رصد اعمال و رفتار محکومان در دوران تحمل محکومیت در کمیسیون شهرستانی، استانی و مرکزی عفو قوه قضائیه، لحاظ نمودن تنبه، ندامت، توبه و اصلاح مجرمان و عدالت در اجرای عفو در بین محکومان جرایم مختلف بود.
کاربران شبکه های اجتماعی هم به این اتفاق توجه زیادی کردند.

ابوالفضل در واکنش به عفو گسترده زندانیان در توییتر نوشت:
۲۳۰۱ نفراز زندانیان آزاد شده‌اند که دربین آنها ۱۵۷ نفرمحکوم امنیتی هستند که درتبلیغ علیه نظام و رهبری حضور داشتند و مورد عفو رهبری قرارگرفتند. منافقین و معاندان مثل کبک سرتون تو برف نکنید. از غار بیاین بیرون….

ماهان هم با اشاره به اینکه بخش اصلی دیه افرادی که در شورش آبان سال ۹۸، مشمول دیه می شدند؛ پرداخت شده، در توییتر نوشت:
در سالگرد شلوغی‌های آبان، با پیشنهاد رئیس قضا و موافقت رهبر معظم انقلاب زندانیان امنیتی آبان مورد عفو قرار میگیرند؛ این یعنی اقتدار نظام جمهوری اسلامی و همچنین رافت اسلامی.

سروش هم با کنایه به برخی مخالفان نظام توییت زد:
۱۵۷زندانی امنیتی در میان عفو شدگان رهبری!
آقایان منافقین، برید آزادی زندانیان امنیتی رو به رئیس جمهور شدن بایدن ربط بدین…

نگین شایگان هم با توجه به صحبت های سخنگوی دستگاه قضا در توییتر نوشت:

بالاخره خبر خوش آبان هم رسید؛ سخنگوی قوه قضائیه گفت با عفو و تخفیف مجازات ۳۷۸۰ نفر از محکومان موافقت شده است. او گفته از این تعداد ۲۳۰۱ نفراز زندانیان آزاد شده که در زمره آنها ۱۵۷ نفر محکوم امنیتی بوده است که اتهام‌شان ” اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام” بوده است.

فرزاد پور هم با اشاره به آزادی یکی از زندانیان امنیتی در توییتر نوشت:

محمد حبیبی هم در پی عفو رهبری از زندان فشافویه آزاد شد؛ چقدر صدای امریکا مانور می داد و اسم این زندانی را می برد که قرار است سالهای طولانی در زندان بماند، حالا رو سیاهی به صدای امریکا ماند. محمد حبیبی، زندانی امنیتی و عضو هیئت مدیره و مسئول تشکیلات کانون صنفی معلمان ایران بود که سه‌شنبه ۲۰ آبان‌ پس از سپری کردن مقدار کمی از حبس خود، براساس عفو جدید زندانیان امنیتی از زندان فشافویه آزاد شد.

شقایق هم با کنایه به سخنان معاندان نظام علیه رییس قوه قضاییه در اینستاگرام‌اش نوشت:
۴۰۰۰زندانی در ۱۸ماهه اخیر مشمول عفو قرار گرفتن
۹۵۰۰۰ نفراز زندانیان در موج دوم کرونا از مرخصی استفاده کردن
عه اقای رئیسی همونی نبود که میگفتن اعدام می‌کنه؟! پس چرا آقای رئیسی به جای اعدام این همه زندانی آزاد کرده؟!

سهراب صالحی هم درباره این رویداد اظهار امیدواری کرد و ضمن اشاره‌ای به زندان های آمریکا نوشت:
امیدوارم این روند خوب و مثبت دستگاه قضائی در عفو کردن محکومان سیاسی ادامه داشته باشه و شاهد کمتر و کمتر شدن جمعیت زندانیان سیاسی باشیم. خوبه که مخالف های کشور بدونن سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش سالیانه خود درسال گذشته در مورد وضعیت زندانیان زن در آمریکا اظهار کرد که آمریکا رتبه اول زندانیان زن را نسبت به جمعیتش در جهان داره.


حجت الاسلام امین هم در این زمینه در توییتر نوشت:
۱۵۷ نفر از بازداشتی‌های اغتشاشات با عفو رهبری آزاد شدن؛ منتظریم سلبریتی‌ها و آزاد اندیشانِ خواهان آزادی بیان و روزنامه‌های چپی و اون طرف آبی‌ها واکنش نشون بدن، مگه اینکه دردتون یه چیز دیگه‌ای باشه!

علیرضا گرایی هم در با اشاره به این عفو گسترده و قیاس آن با ایالات متحده نوشت:
ایران؛
فقط در یک فقره بخشش، ۱۵۷ محکوم امنیتی اغتشاشات با عفو رهبری آزاد شدند.
آمریکا؛
بعد از بررسی مجدد ۷۴۸۲ پرونده اعدامی مشخص شده است که ۳۰۰مورد اشتباه بوده و فرد اعدامی بی‌گناه بوده است!
این تفاوت احترام به جان انسان‌ها، در نظام اسلامی و یک نظام فاسد است.


کاربری به نام «خامنیسم» هم با توجه به آزادی گسترده زندانیان توییت زد:

۱۵۷ محکوم امنیتی در میان مشمولان عفو رهبری!
گزارشگر ویژه حقوق بشر که مدام از خودت اخبار جعلی و سیاه از ایران می سازی و منتشر می کنی؛ اگه مشابهش رو تو تاریخ دیدی سلام ما رو هم ابلاغ بفرما.
البته ممکنه تو برخی زمانها بوده باشه/ منظور من از زمان آدم و حوّا به بعده

کاربری به نام علیرضا هم توییت جالبی زد:
۱۵۷ نفر از اغتشاشگران به دستور رهبری عفو و آزاد شدند!
با اینکه هیچکس برای این ۱۵۷ نفر هشتگ نزد و مطالبه آزادی نکرد، این افراد عفو رهبری گرفتند. یعنی جای بخشش هست اما نه برای قاتل و متجاوز و تروریست!

کاربری به اسم قاسم هم در توییتر درباره عفو رهبری نوشت:
پدر امت بودن و پدری‌کردن میدونی یعنی چی؟! یعنی رهبری دستور دادن که ۱۵۷ نفر از کسایی که توی اغتشاشات شرکت داشتن آزاد بشن؛ خداوکیلی جا نداره عاشق این پدر بشیم؟

مطالعه بیشتر بستن