بهره مندی بانک تجارت از خدمات حقوقی ۴۵ هزار خبره مرکز وکلا

علیرضا سزاوار: رییس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه در آیین تفاهم نامه حقوقی با بانک تجارت با تایید اینکه کارشناسان مرکز بر اساس زبده بودن و توانایی گلچین شده‌اند و به بانک خدمات می دهند، نظارت بر عملکرد کارشناسان و وکلای مرکز را نقطه قوت این نهاد دانست. دکتر بهادری تاکید کرد ما اعتقاد نداریم که در حوزه منابع عمومی در حوزه کلان، یک وکیل و کارشناسی ارایه خدمت کند ولی نظارتی بر عملکرد وی وجود نداشته باشد

ما خودمان متعهد به نظارت می شویم. وی ابراز امیدواری کرد که این تفاهمنامه سرآغاز خوبی برای انجام کارهای بزرگی برای مردم بخصوص سرمایه گذاران بانک تجارت باشد.
در مراسم اجرای تفاهم نامه مرکز وکلا با بانک تجارت علاوه بر رضا دولت آبادی مدیرعامل بانک تجارت و علی بهادری، رییس مرکز وکلا، کیوانی نایب رییس هیات مدیره بانک تجارت، نور محمدی معاون حقوقی بانک تجارت، دکتر رئوف دادستان انتظامی وکلا و دکتر قانع معاون وکلای مرکز وکلا هم حضور داشتند.
درابتدای مراسم آیین تفاهم نامه بانک تجارت و مرکز وکلا، مدیرعامل بانک تجارت با اشاره به شرایط و وضعیت کنونی این بانک گفت: «بانک تجارت یکی از بانک های بزرگ و اثر‌گذار شبکه بانکی کشور با حدود ۱۴۰۰ شعبه است. شعبه هایی هم در خارج از کشور داریم همچون شعبه پاریس و شعبه لندن. ضمن اینکه در بانک پی آی اچ آلمان هم سهامدار هستیم. در تاجیکستان، بلاروس و کشور چین هم شعبه داریم و طیف متعددی از خدمات ریالی و ارزی را به مشتریان ارایه می دهیم.»
دولت آبادی به قدمت بانک تجارت هم اشاره کرد و گفت: «با وجود اینکه از نظر سایز و ابعاد، ما چهارمین بانک بزرگ کشور شناخته شده ایم ولی در خیلی از شاخص‌ها به عنوان بانک اول و پیشرو کشور در حال خدمت هستیم. به خصوص اینکه با توجه به سابقه ارزی که داریم و این بانک در ابتدای انقلاب از ادغام ۱۲ بانک که عمده آنها هم بانک های ارزی و بین المللی بودند، ادغام صورت گرفت. مثل بانک ایران -روس، ایران- انگلیس، ایران – هلند و ایران- ژاپن.»
وی افزود: «به جهت بیس(پایه) ارزی خوبی که بانک دارد، اقدامات خوبی در حوزه ارزی انجام شده و امروز با قاطعیت می شود گفت که خیلی از پروژه های بزرگ ملی مثل پروژه های نفت، پتروشیمی، پالایشگاهی و صنایع عظیمی که در کشور وجود دارد مثل صنایع سیمان، نیروگاه و فولاد در اثر مشارکت‌ها و فاینانس هایی بوده که بانک تجارت انجام داده است. امروز هم در حوزه همین ضمانتنامه های ارزی و ال سی های ارزی با فاصله نسبت به بانک های رقیب، بانک اول کشور ایم با وجود اینکه از نظر تعداد شعب بانک چهارم هستیم.
در تعهدات هم به همین نسبت در حوزه ضمانت نامه‌ها و ال سی های
داخلی، بانک پیشتاز هستیم و خدمات متعددی را به هموطنان ارایه می دهیم. خوشبختانه در حوزه ارز هم اکنون در سخت ترین شرایط اقتصادی و شرایط تحریمی شاید عمده جابجایی ارزی کشور را انجام می دهیم که بسیار هم کار سختی است.»
دولت آبادی به گستره فعالیت بانک هم اشاره کرد و گفت:«مدیران پالایشگاهی در جلسه ای که با ما داشتند، مدعی بودند که صادرات با شرایط تحریمی فعلی سخت نیست و امکان پذیر بوده و این جابجایی ارزی است که بسیار پیچیده است. خوشبختانه بانک تجارت این جابجایی های ارزی را انجام می دهد. در همین راستا تفاهمنامه با مرکز وکلا هم از افتخارات ما محسوب می شود.
جنس کار نظام بانکی هم شاید بدلیل خدمات متعددی که ما ارایه می دهیم در ارتیاط نزدیک با دوستان و همکاران مرکز وکلاست. تقریبا در کشور فردی نیست که از سیستم بانکی خدمتی دریافت نکرده باشد. امروز هر فردی حساب بانکی و کارت بانکی و احتمالا تسهیلات بانکی در اختیار دارد. حتی ضعیف ترین و محروم ترین اقشار جامعه هم بواسطه یارانه ای که دولت به آنها می دهد با سیستم بانکی، پیوند خورده اند.»
وی با توجه به پیوند های حقوقی در امور بانک، تصریح کرد: «حساسیتی هم که در حوزه بانکی وجود دارد را هم باید مدنظر قرارداد. ما با پول سر و کار داریم و پول هم حساسیت های خاص خود را دارد. با توجه به این سیستم هایی هم که هر روز دارد ایجاد می شود و مردم به سمت آن سیستم‌ها ( سیستم های الکترونیکی)رفته اند، این جنس کار باعث شده که روزانه صدها پرونده برای بانک تشکیل شود.
در یک طرف این پرونده‌ها هم ما به دوستان و همکاران شما
(مرکز وکلا) برای وکالت و کارشناسی مراجعه می کنیم. با توجه به

مطالعه بیشتر بستن

انجام امور وکالتی و کارشناسی بانک تجارت از طریق مرکز وکلا

تفاهمی میان مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه با بانک تجارت منعقد شد که طبق آن از این پس امور حقوقی و کارشناسی رسمی بانک تجارت از طریق مرکز وکلا انجام خواهد شد. در این تفاهم بانک تجارت هم تسهیلات متعددی را برای اعضای مرکز در نظر گرفته است.

مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه با بانک تجارت یک تفاهم‌نامه همکاری بزرگ امضا کرد. طبق این تفاهم نامه که به امضای علی بهادری، رییس مرکز وکلا قوه قضاییه و رضا دولت آبادی مدیرعامل بانک تجارت رسیده، حل مشکلات حقوقی بانک تجارت توسط وکلا و کارشناسان رسمی مرکز از مهمترین سرفصل‌های همکاری این دو نهاد است.
همکاری در جهت پیگیری پرونده‌های حقوقی و کیفری بانک، بالا بردن فرهنگ صلح و سازش و کمک به کاهش ورودی پرونده‌های قضائی بانک تجارت هم از دیگر موضوعات مهم این تفاهم نامه است.
درج شرط داور منصوب مرکز وکلا در قراردادهای منعقده توسط بانک تجارت نیز از قسمت‌های مهم این تفاهم‌نامه بزرگ است.طبق یکی از بندهای تفاهم‌نامه، استفاده از ظرفیت علمی و اجرایی مرکز وکلا در زمینه ارائه خدمات حقوقی – کارشناسی در جهت تسهیل حل و فصل پرونده های بانک تجارت هم در نظر داشته شده است.
همکاری و مشارکت در برگزاری کارگاه‌های آموزشی (حضوری و مجازی) و حمایت‌های حقوقی توسط وکلاء، کارشناسان رسمی دادگستری و مشاوران خانوده مرکز برای مدیران، کارمندان بانک تجارت و خانواده های آنها هم از دیگر موارد جالب توجه این تفاهم نامه است.
طبق این تفاهم‌نامه، بانک تجارت به وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه به منظور تامین کمک هزینه خرید لوازم کار، تجهیزات، ملزومات اداری و خرید دفتر و تخصیص تسهیلات به کارمندان اداری مرکز و دفاتر استانی، تسهیلات اعطا می‌نماید.
استفاده اعضای مرکز از امکانات و فضاهای رفاهی متعلق به بانک تجارت هم از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه بزرگ است.
گفتنی است به منظور ایجاد هماهنگی، تعامل و نظارت برحسن اجرای مفاد این تفاهم نامه، کمیته‌ای مرکب از نمایندگان طرفین تشکیل می‌شود. این کمیته ظرف مدت یک ماه از ثبت تفاهم نامه، نسبت به پیگیری و اجرایی نمودن مفاد تفاهم نامه اقدام خواهد کرد.

مطالعه بیشتر بستن