رفع تصرف ۳۰ هزار میلیارد تومانی با استفاده از دانش بنیان ها

علیرضا سزاوار: قرارگاه صیانت از بیت المال دادگستری استان البرز، با استفاده از ظرفیت نیروهای دانش بنیان کشور، سامانه جهانی اطلاعات جغرافیایی را برای رصد تخلفات ساخت و ساز به شکل کاملا بومی در آورده است. این قرارگاه با استفاده از توان علمی محققان کشور توانسته در یک سال اخیر ۳ هزار هکتار تصرف غیرقانونی را شناسایی و آزاد سازی کند. ارزش ریالی این زمین‌ها بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. اجرای تبصره یک ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع، منجر به رفع تصرف زمین های زیادی در استان البرز شده است. زمین هایی که برخی سالها مورد سوء استفاده سودجویان قرار گرفته بود.


فقط ۲۶۰۴ مورد رفع تصرف در سه ماه
امکان استفاده ازآب و هوای مطبوع با چشم اندازهای بسیار زیبا در بسیاری از مناطق از جمله طالقان، کُردان، جاده چالوس و شهر چهارباغ موجب شده تا بسیاری از افراد علاقه به تصرف ئ تملک زمین‌های این مناطق داشته باشند.
تغییر کاربری اراضی، زمین خواری، چاه‌های غیر مجاز، آسیب به محیط زیست و ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه‌های استان البرز از مهم‌ترین چالش‌های مقام‌های قضائی این استان است.
در همین راستا فقط ۲۶۰۴ مورد رفع تصرف اراضی کشاورزی طی سه ماهه نخست سال جاری در استان البرز انجام شد. این تغییر کاربری‌ها در قالب ساخت بنای تجاری، مسکونی، سرایداری، انباری، محوطه سازی، استخر و دیوار کشی انجام شده بود.
ضمن اینکه ۳۸۴ مورد از این رفع تصرف‌ها در قالب تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ اراضی کشاورزی صورت گرفت. بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ اراضی کشاورزی، مأموران جهاد کشاورزی موظف هستند با حضور نماینده دادسرا و در نقاطی که دادسرا نباشد با حضور نماینده دادگاه محل ضمن تنظیم صورتمجلس رأسا نسبت به قلع و قمع بنا و مستحدثات اقدام و وضعیت زمین را به حالت اولیه اعاده کنند.

کمیته‌ای که با سفر متولد شد
در سفری که رئیس قوه قضائیه در سال گذشته به استان البرز داشت موضوع تغییر کاربری اراضی و نابودی منابع طبیعی به شکل جدی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. نتیجه هم دستور تشکیل قرارگاهی با عنوان قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری اراضی بود.
در نهایت این قرارگاه اوایل سال قبل تشکیل شد اما اتفاق حایز اهمیت، استفاده از ظرفیت‌های استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در این قرارگاه بود.
بخصئص از ابتدای امسال، این قرارگاه با استفاده از ظرفیت نیروهای دانش بنیان، سامانه اطلاعات جغرافیایی را بر اساس نیازهای متنوع استان البرز کاملا به شکل بومی در آورد.

همکاری محققان و قضات
همچنین قرارگاه با یکی از شرکت‌های پارک علم و فنائری دانشگاه تهران که تفاهم نامه همکاری با مرکز پژوهش‌های قوه قضائیه هم دارد هماهنگی‌هایی صورت داده تا سامانه اطلاعات جغرافیایی ارتقا یابد و در هیچ مرحله‌ای نیازمند وارد کردن داده‌ها به شکل انسانی نباشد.
اکنون مسئولان استان البرز با کمک محققان و رصد قوی‌ترین ماهواره‌های تصویر‌برداری دنیا، کوچک‌ترین تغییرات در زمین‌های کشاورزی و چاه‌های آب را در کمترین زمان متوجه شده و تذکرات لازم را در زمینه پیگیری موضوع به نهادهای قضائی انتقال می‌دهند.
یکی از قضات شورای تحول قضائی دادگستری البرز هم در همین رابطه با بیان ضرورت تشکیل قرارگاه صیانت از بیت المال و تغییر کاربری اراضی گفت: «اموری در سیستم اداری وجود داردکه ارتباط مستقیم با کارهای دادگستری دارد اما داخل دادگستری نیست و با ستادهای اقتصادی استان در ارتباط است. ما در بحث زمین خواری و تغییر کاربری اراضی و بحث‌های محیط زیستی با نهادهای مختلفی در ارتباط هستیم و کارویژه این قرارگاه سرخط کردن این نهادها برای نظارت بیشتر و مقابله با تخلفات بود.»


رصد تخلفات بدون نیروی انسانی
محمد پشنگ پور افزود:« برای اینکه این امر میسر شود ما نیازمند بروزرسانی نظارت‌ها و استفاده از روش‌های کاملا علمی بودیم. در همین راستا نظارت‌های خودمان را بر اساس سامانه تخصصی اطلاعات جفرافیایی (GIS) قرار دادیم. نظارت‌های سیستم (GIS) موجب شد بسیاری از تخلفات بدون اینکه نیازی به نیروی انسانی و رصد میدانی داشته باشد، از طریق سامانه قابل رصد و نقطه یابی شود. در قدم بعدی با استفاده از ظرفیت نیروهای دانش بنیان سامانه اطلاعات جغرافیایی را بر اساس نیازهای متنوع استان البرز کاملا به شکل بومی در آوردیم.»


سد محکم منابع طبیعی
یکی از وکلای پایه یک دادگستری استان البرز هم درباره ورود قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری اراضی به رفع تصرف زمین‌های اشغال شده به «حامی عدالت» گفت: ما بین وکلا اصطلاحی داریم به نام زمین های منابع طبیعی و هنگامی که قرارگاه از طریق فناوری و دوربین های هوایی متوجه می شود که این زمین‌ها متعلق به جهاد کشاورزی است، کمیته صیانت این مورد را به اداره ثبت اعلام می کند و اداره ثبت مانع هرگونه نقل و انتقال و سند زنی روی این زمین‌ها می شود و پیچیدگی‌ها و قوانین خاص خود را دارد. اما به طور خلاصه ورود قرارگاه صیانت از بیت المال استان البرز به این ماجرا خیلی مثبت است. به این دلیل که بسیاری از زمین های اطراف شهرستان کرج یا دیگر جای استان البرز هستند، به طور مثال در منطقه برقان، این زمین‌ها زمین های منابع طبیعی محسوب می شوند.»

مطالعه بیشتر بستن