ادامه از صفحه قبل :

مهتاب سویزی افزود: «افرادی هم می آیند و بخاطر اینکه ملکی بسازند، این زمین‌ها را دیوار کشی می کنند. این اشخاص با امید به اینکه به استناد ماده ۱۴۶ و ۱۴۷ قانون ثبت بتوانند سند بگیرند، این زمین‌ها را تصرف و دیوار کشی می کنند. این افراد با ساخت یک ساختمانی در این زمین‌ها با نقشه یو تی ام، به اصطلاح سند ۱۴۶- ۱۴۷ میگیرند. ولی وقتی این افراد اقدام کنند و کار را بخواهند جلوتر ببرند، به سد محکم منابع طبیعی می خورند. البته اگر منابع طبیعی متوجه باشد همان سند ۱۴۶-۱۴۷ هم نمی توانند، اخذ کنند.»

مقابله کمیته صیانت با فریبکاری
وی تصریح کرد: «با تشکیل قرارگاه صیانت از بیت المال استان البرز، دادگستری بررسی می کند تا ملک هایی که به این نحو سند خورده است، یا حتی سند هم گرفته نشد ولی شخصی آمده و دیوار کشی کرده است و بصورت مبایعه نامه ای و قولنامه ای زمین انتقال داده شده، این املاک تصرف شده را تخریب می کنند.
در قسمت هشتگرد استان البرز هم همین مسئله وجود دارد. در قسمت چهارباغ شهرستان ساوجبلاغ به تازگی تخریب های زیادی در همین زمینه داشته ایم. زمین هایی که دادگستری تشخیص داده که جزو منابع طبیعی بوده و مورد سوء استفاده واقع شده است.
سال گذشته هم یک سری ملک هایی بود که در حریم رودخانه جاده چالوس قرارداشت که تخریب شد. چون حریم رودخانه جاده چالوس هم جزو منابع طبیعی است. این املاک به نحو غیرمجاز یا شبانه یا در طی روز با فریبکاری ساخته می شوند. مسئولان هم این تصرفات را شناسایی و به کمیته صیانت از بیت المال اطلاع می دهند و از دادستان حکم تخریب آن را می گیرند.»


جمع‌آوری ادله و مستندات با کمک محققان
سویزی در پاسخ به اینکه استفاده از ظرفیت محققان شرکت‌های دانش بنیان چقدر به رصد تخلفات سرعت می‌دهد، گفت: «مسلما خیلی تاثیر زیادی دارد. امکان و اجازه و اخذ تخریب منابعی که متعلق به تمام جامعه است، نیاز به این دارد که شما ادله و مستندات داشته باشید. ادله و مستندات کمیته صیانت از بیت المال هم از طریق استفاده از ظرفیت های علمی استارتاپ‌ها و پژوهشگران دانشگاهی فراهم و بومی شده است. پژوهشگران بر اساس موقعیت های زمین شناسی متوجه می شوند که این زمین‌ها برای منابع طبیعی است. یعنی منطقه شناسایی شده اصلا برای ساخت مسکونی و تجاری و غیره نبوده و نمی شود هم که برای تغییر کاربری در نظر گرفت.
درواقع تغییر کاربری این مناطق موجب می شود که اگر بعدا آنجا سیلی بیاید دیگر افراد ساکن مناطق نزدیک آن هم متضرر شوند. استفاده از کاربردهای پژوهشی محققان موجب می شود ادله کافی برای صیانت از حقوق بیت المال در این موارد سریع‌تر فراهم شود.»


مطالعات رودخانه کرج و آتشگاه هم انجام شده
رشنوادی، کارشناس دادگستری استان البرز هم در زمینه استفاده قرارگاه از فناوری گفت: «یکی از قابلیت‌هایی که نرم افزار GIA دارد و ما از آن استفاده کردیم این بود که متوجه شدیم برداشت‌های غیرمجاز از چاه‌ها و سفره‌های زیرزمینی موجب فرونشست زمین در منطقه نظرآباد شده است بنابراین برخورد با چاه‌های غیرمجاز را از نظرآباد شروع کردیم که در مورد ۱۵۰۰ چاه غیرمجاز تمام مراحل شناسایی و مطالعات اولیه طی شده است و به زودی وارد مرحله مسدودسازی می‌شویم. در مورد تک تک این چاه‌ها اطلاعات کاملی گردآوری شده است و بدیهی است که مطالعات این حجم از چاه چه میزان زمان و انرژی نیاز دارد.»
درویشی کارشناس پیگیری حقوق عامه دادگستری البرز نیز در همین رابطه گفت: «در موضوع آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها با شرکت آب منطقه‌ای مسیرها را تجزیه تحلیل کردیم. طبق قانون توزیع عادلانه آب، آزادسازی حریم و بستر رودخانه طبق دبی آب روخانه تعیین می‌شود. به طور مثال دبی در مسیر جاده چالوس ۱۰ تا ۴۰ متر است. رودخانه‌ای که برای شروع انتخاب کردیم «ولیان» در بخش چندار بود که ۱۸۰۰ متر از حریم این رودخانه به عرض ۲۰ متر آزادسازی شد. در این مسیر ویلاهای شخصی و رستوران‌های متعددی بودند که صورت غیرمجاز ساخته شده بودند. مطالعات رودخانه کرج و آتشگاه هم انجام شده است که به زودی آنجا هم وارد مرحله رفع تصرفات می‌شویم.»
درویشی تصریح کرد: «با توجه به اینکه آزادسازی این مسیرها با درآمد رستوران‌ها مرتبط است این کار با بررسی و ملاحظات دقیق انجام می‌شود. اکثر این کارها مربوط به نهادهای دیگر بوده که در گذر کم کاری شده و انباشته شده است و رفع این انباشت هم کار بسیار سختی است و کار یک شب یک روز نیست. در حوزه ورود فاضلاب به رودخانه در خلج آباد و حصار مواردی وجود داشته که ورود کردیم و اصلاخاتی در این رابطه انجام شد.»

رفع تصرف ۳ هزار هکتاری
معاون قضائی دادگستری البرز هم در گفتگو با خبرگزاری فارس در رابطه با فرایند تشکیل این قرارگاه گفت: «دستور تشکیل این قرارگاه را شخص رئیس قوه در سفر به استان صادر کردند. در ابتدا دو ماموریت ویژه مقابله با تغییر کاربری اراضی و مقابله با چاه‌های غیر مجاز در دستور قرار گرفت اما در ادامه حفظ بستر و حریم رودخانه ها، حفاظت از اراضی ملی و مباحث زیست محیطی هم به آن افزوده شد.»
حسین اعظمی تاکید کرد: «در مجموع از زمان تشکیل قرارگاه بیش از ۳ هزار هکتار اراضی آزادسازی شده‌اند که ارزش ریالی این زمین‌ها بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود و البته این مسیر با قدرت تداوم خواهد داشت.»
اعظمی با اشاره به دستورالعمل ابلاغی رئیس قوه قضائیه در مورد رسیدگی به تخلفات مدیران گفت: بر اساس دستور رئیس محترم قوه وارد رسیدگی به تخلفات مدیرانی شده‌ایم که ترک فعل کرده‌اند و در انجام وظایف محوله خود کوتاهی داشته‌اند و سبب به وجود آمدن وضعیت فعلی هستند. ضمن اینکه ۱۵۰۰ چاه غیر مجاز که شاید نزدیک یک چهارم مجموع چاه‌های غیر مجاز باشد، شناسایی شده و در آذر ماه در مورد آنها اقدام خواهد شد. البته این توضیح لازم است است که اغلب این چاه‌ها برای برای موارد غیر کشاورزی و برای بحث‌های تفریحی و پر کردن استخراهای ویلاها مورد استفاده قرار می‌گیرد.»


به اندازه ۲۰ سال گذشته کار انجام شد
این مقام قضائی با بیان اینکه برای اینکه بعد از تخریب تخلفات مجدد تکرار نشود بازرسی‌ها را بیشتر کردیم، افزود: «از ظرفیت بسیج استفاده کردیم و ضابطین اختصاصی برای قرارگاه تربیت کردیم؛ آن هارا متناسب با فعالیت نظارتی‌شان آموزش دادیم. برایشان کارت مخصوص این نوع رصدها را صادر کردیم و یک سازماندهی مطلوبی شکل گرفت. حجم کاری که از زمان تشکیل قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری شده در مقایسه با سال‌های قبل در موضوع رودخانه به اندازه ۲۰ سال گذشته و در حوزه تغییر کاربری‌ها به میزان ۱۷ سال گذشته و در حوزه چاه‌های غیرمجاز هم به اندازه کل عمر قانون مسدودسازی چاه‌های غیرمجاز کار انجام گرفته است.
ما سعی کردیم زنجیره رسیدگی به تخلفات را در دادگستری استان تکمیل کنیم و امیدواریم که تغییر کابری و آزادسازی تا آخر سال به یک نقطه سربه سری برسد. از سال بعد فاز دوم اقدامات قرارگاه را شروع خواهیم کرد و هدف‌گذاری ما این است که تمام ۵ حوزه فعالیت قرارگاه کمتر از ۱۰ درصد تخلف داشته باشیم.»


دسترسی مستقیم مردم به رودخانه کرج
گفتنی است در بخش دیگری از اقدامات قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری اراضی، در حوزه صیانت از اراضی ملی حدود ۷۰ هکتار زمین فقط در مهرماه و آبان ماه آزادسازی شدند و تحویل منابع طبیعی شده است.
در حوزه رودخانه‌ها هم کارهای مطالعاتی ۱۶ کیلومتر از رودخانه کرج انجام و شناسایی مالکین و متصرفین انجام شده و مقامات قضائی استان در مراحل آخر اقدام برای آزادسازی هستند و اگر این اقدام نهایی شود افرادی که از مسیر چالوس به شمال می‌روند دسترسی مستقیم به روخانه کرج خواهند داشت. متاسفانه بسیاری از سازه‌هایی که در حاشیه شهر کرج غیرقانونی ساخته شده‌اند در بستر و حریم رودخانه هستند.

مطالعه بیشتر بستن