کانون وکلا پول ما را برگرداند، مرکز وکلا ظرفیت را افزایش دهد

آزمون سال ۹۹ کانون وکلا در موعد تعیین شده آخر آذرماه لغو شد. با توجه به قابل پیش‌بینی بودن لغو این آزمون از مدت‌ها پیش و به دلیل شرایط کرونایی، داوطلبان زیادی حالا پیگیر استرداد وجوه ثبت نام از کانون وکلا از یک طرف و افزایش ظرفیت پذیرش وکیل در مرکز وکلا که آزمون وکالت سال ۹۹ را پیش از شیوع مجدد کرونا برگزار کرد، هستند.

به گزارش پایگاه خبری «عصر قانون»، همان زمان که تاریخ آزمون وکالت کانون وکلا اعلام شد، با توجه به هشدارهای متعدد مسئولان بهداشتی مبنی بر شیوع موج سوم کرونا در آبان ماه و آذر و تعطیلی مشاغل و مراکز آموزشی و آزمون‌ها، مشخص بود که آزمون کانون وکلا در سال ۹۹ در آذرماه لغو خواهد شد؛ اما مسئولان کانون وکلا بدون توجه به این هشدارها اقدام به ثبت نام از چند ده هزار داوطلب کردند و حالا با اعلام رسمی لغو این آزمون، علاوه بر دریافت، انباشت و سود چند ده میلیاردی ناشی از ثبت نام داوطلبان، برنامه کاری و محاسبات شخصی چندین هزار فارغ‌التحصیل حقوق را بر هم ریختند.
پیگیری‌های «عصر قانون» نشان می‌دهد داوطلبان زیادی که با برنامه‌ریزی چندین ماهه منتظر برگزاری آزمون کانون وکلا بودند، حالا ضمن مطالبه بازگشت هزینه ثبت‌نام، خواهان افزایش ظرفیت پذیرش وکیل در مرکز وکلا هستند. احتمالا منافع شخصی – جناحی و چندین میلیاردی ناشی از سود پول گرفته شده از فارغ‌التحصیلان حقوق که برای آزمون وکالت ثبت‌نام کرده بودند تا کنون مانع از این شده است که مدیران کانون وکلا و اسکودا در این رابطه توضیح شفافی بدهند. حالا وضعیت این چند ده هزار نفر که دچار بی‌برنامگی برخی مدیران کانون وکلا یا اسکودا شدند، مشخص نیست. بماند هزینه و وقتی که داوطلبان آزمون وکالت کانون وکلا چندین ماه صرف کردند و با یک بی‌تدبیری مدیریتی از سوی کانون وکلا، عملا نقش بر آب شد.
در این بین موسساتی هم هستند که با کلاس‌های تست‌زنی آزمون وکالت کانون وکلا، سودهای هنگفتی به جیب زده‌اند و حالا با لغو آزمون در موعد مقرر به هیچ جا پاسخگو نیستند. برخی از وکلای کانون وکلا در همین موسسات کنکوری به عنوان مدرس یا با عناوین دیگر مشغول فعالیت بوده‌اند و از این طریق هم سودهای زیادی نصیب‌شان شده است.
گفتنی است مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه با درک صحیح از شرایط حاکم بر کشور و توجه به هشدارهای بهداشتی مسئولان مبنی بر شیوع مجدد کرونا در اواخر پاییز و اسفند، آزمون بزرگ وکالت سال ۹۹ را با بیش از ۸۵ هزار داوطلب و قبل از همه‌گیری جدید کرونا برگزار کرد که نتایج آن هم چند روز پیش اعلام شد.

مطالعه بیشتر بستن

 تفکر بسیجی در عرصه خدمت‌رسانی رضایتمندی مردم را در پی دارد

دادستان قزوین در دیدار با اعضای شورای پایگاه مقاومت بسیج شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی دادسرای قزوین که به مناسبت هفته بسیج انجام شد، گفت: انقلاب اسلامی موقعی شکل گرفت که استکبار جهانی در صدد این بودند که این انقلاب استقرار پیدا نکند، اما این ملت و آحاد جامعه بودند که با فرمان تاریخی حضرت اما خمینی (ره) یکصدا به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران رای دادند و خواهان استقرار انقلاب اسلامی در این کشور پهناور شدند.

محمد قاسمی افزود: این همان تفکر بسیجی بود که آحاد مردم در شکل‌گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی با حضور مقتدرانه خود، به دنیا نشان دادند.دادستان مرکز استان در ادامه بیان داشت: ما به بسیج نمی‌آییم که شغل ایجاد کنیم، بلکه هر فرد در هر جایگاهی که هست، اگر با وجدان و با همت و تلاش خستگی ناپذیر عمل کند بسیجی است و همه باید برای بسیجی واقعی بودن تلاش کنیم. قاسمی تصریح کرد: بسیجی نباید مقید به زمان باشد، بلکه باید تلاش شبانه روزی داشته باشند، چرا که نیروهای رزمنده به یاد دارند که حتی شب‌ها در خواب عملیات را بارها مرور می‌کردند، به همین خاطر روحیه جهادی، روز و شب نمی‌شناسد.
این مقام قضائی استان اذعان داشت: حفظ جایگاه و شان بسیجیان باید در تمام دستگاه ها، سازمان‌ها و نهاد‌ها مورد تاکید و توجه قرار گیرد و مسئولان نیز باید قدردان بسیجیان باشند.
وی همچنین گفت: هر شخص در هر رده و پستی می‌تواند با عملکرد صحیح خود بسیجی باشد، به عنوان مثال اگر کارمندی پاسخ نامه‌ای را به موقع بدهد، خود اقدامی بسیجی وار است و همه باید تلاش کنیم همچون بسیجیان اول انقلاب با روحیه جهادی عمل کنیم و این روحیه باید در دستگاه‌ها تقویت شود و بدون شک تفکر بسیجی در عرصه خدمت رسانی، رضایتمندی مردم را به دنبال خواهد داشت.
محمد قاسمی با بیان اینکه جهت‌گیری کلی یکی است، اما وظیفه فرد به فرد بسیجیان با هم متفاوت است، بیان داشت: بسیجی بر اساس توانمندی‌هایی که دارد باید به دنبال شناخت بیشتر از مسائل و نقش آفرینی در جامعه باشد، برای مثال مهمترین وظیفه یک خانم بسیجی که به خانه‌داری مشغول است، تربیت فرزندان بر اساس باورهای دینی است. دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: به طور کلی عمل بر اساس تکلیف، مهمترین وظیفه یک بسیجی است و فرد بسیجی باید بداند در هر مقطعی چه تکلیفی بر عهده اوست و این همان بصیرت است، که رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) به آن تاکید بسیار دارند و یکی از وظایف مهم پایگاه‌های مقاومت بسیج در دستگاه‌ها و نهادها، بصیرت افزایی است.
گفتنی است در پایان این دیدار، دادستان قزوین از زحمات، اقدامات و تلاش‌های اعضای شورای پایگاه مقاومت بسیج دادسرای قزوین تقدیر و بر گسترش فعالیت‌های حوزه بسیج تاکید کرد.

مطالعه بیشتر بستن

کسب و کار قلمداد کردن وکالت دون شان این عنوان است

نایب رییس سابق کمیسیون قضایی مجلس در دیدار با هیات مدیره و جمعی از وکلای مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان گفت: بایستی میان جامعه حقوقی همگرایی به وجود آید تا برآیندش ارائه نظریات کارشناسی به نمایندگان مجلس باشد.

دکتر یحیی کمالی پور افزود: در هر استانی باید نخبگان
حقوقی اعم از وکلا، قضات، سردفتران و اساتید و حقوقدانان گرد هم جمع شوند و حتی اساسنامه ای بنویسند و مثل یک پارلمان عمل کنند و نتیجه بررسی طرح ها و لوایح را به اطلاع نمایندگان برسانند.
وی تصریح کرد: کسب و کار قلمداد کردن وکالت دون شان این عنوان و آسیب زا بوده و باید بررسی شود چگونه چنین طرحی برای تصویب به صحن علنی مجلس رسیده است.

مطالعه بیشتر بستن

لزوم ورود و نظارت سازمان بازرسی بر نحوه ارجاع کار کارشناسی از سوی برخی دستگاهها

جمعی از اعضای هیئت مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری خوزستان در دیدار با مدیرکل سازمان بازرسی استان بر لزوم تعامل و همکاری دو جانبه تاکید کردند.

رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری خوزستان در این دیدار در تبیین ظرفیت و پتانسیل کارشناسان عضو این مرکز گفت: در حال حاضر در مرکز کارشناسان دادگستری خوزستان حدود ۴۰۰ کارشناس دادگستری در رشته‌های مختلف آماده خدمات‌رسانی به محاکم قضائی، دستگاههای دولتی و مراکز غیردولتی استان هستند.
محمد کرم زاده با اشاره به توان علمی و تخصصی کارشناسان عضو مرکز کارشناسان دادگستری استان بر لزوم استفاده از ظرفیت این کارشناسان تاکید کرد.
وی گفت: بعضا مشاهده می‌شود که برخی از دستگاهها مستقیما با کارشناس ارتباط می‌گیرند و کار را ارجاع می‌دهند که در این خصوص انتظار می‌رود دستگاههای دولتی و غیردولتی برای بهره مندی از خدمات کارشناسان رسمی دادگستری استان از طریق مرکز کارشناسان دادگستری اقدام کنند. از سازمان بازرسی درخواست می‌کنیم به این موضوع ورود کند.
وی با اشاره به فعالیت مشابه مرکز کارشناسان و کانون کارشناسان دادگستری استان گفت: انتظار داریم سازمان بازرسی بعنوان یک نهاد نظارتی بر نحوه توزیع عادلانه کار کارشناسی بین کارشناسان هر دو مجموعه ورود کند.
نایب رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری خوزستان هم در این دیدار بر لزوم ارجاع کار کارشناسی از سوی مرکز کارشناسان تاکید کرد و گفت: وقتی ارجاع کار بطور مستقیم از سوی مرکز صورت پذیرد، ضمن امکان مدیریت ارتباطات و برقراری حسن جریان امور، کارشناس هم استقلال خود را حفظ و از شکل‌گیری و بروز فساد جلوگیری می‌شود. اسماعیل بهادری بر لزوم ارجاع عادلانه کارهای کارشناسی به کارشناسان مرکز دادگستری خوزستان تاکید کرد و گفت: با رعایت قانون ارتقاء سلامت نظام اداری در حوزه کاری کارشناسان دادگستری و ارجاع کار از سوی مرکز کارشناسان می‌توان بسترهای ایجاد فساد را کنترل کرد.
مدیرکل سازمان بازرسی خوزستان هم در این نشست با اشاره به اینکه کارشناسان دادگستری جزو خانواده دستگاه قضائی هستند بر لزوم حضور نماینده این مرکز در جلسات شورای قضائی، کمیسیون مفاسد اقتصادی و کمیسیون حمایت از سرمایه‌گذاری استان تاکید کرد و گفت: کارشناسان رسمی دادگستری استان دارای توان علمی و عملی خوبی هستند.
ابراهیم ممبینی گفت: کارشناسان دادگستری با رعایت اصول حرفه‌ای کارشناسی می‌توانند یاری گر دستگاه قضائی باشند و در بسیاری از پرونده‌های بویژه مفاسد اقتصادی از یغما رفتن بیت المال جلوگیری کنند.
وی با تاکید بر اینکه ارجاع کارشناسی باید از سوی مرکز کارشناسان باشد گفت: این موضوع باعث می‌شود تا حق برخی کارشناسان ضایع نشود و عدالت در ارجاع کار هم رعایت شود. اگر مرکز کارشناسان در نحوه ارجاع کار کارشناسی نقشی نداشته باشد منجر به ایجاد فساد می‌شود. انتظار می‌رود دستگاهها مستقیما برای ارجاع کار کارشناسی با کارشناس در ارتباط نباشند.

مطالعه بیشتر بستن