«وقف»، اسم پوششی برای جنگل‌خواری میلیاردی در آق‌مشهد!

علیرضا سزاوار: رئیس دیوان عالی کشور اخیرا در راستای رای جنجالی این نهاد علیه اداره منابع طبیعی، پرونده جنگل‌های آق مشهد را مورد بررسی مجدد قرار داد. اتفاقی که از چشم کاربران شبکه های اجتماعی هم دور نماند و بحث ماجرای حقوقی جنگل های آق مشهد را هم در فضای مجازی دور کرد.
جالب اینکه به گزارش یکی از رسانه های معتبر کشور، متولی این امامزاده با توجه به وقف نامه ای که دارد، در هفت سال اخیر از ساکنان آق مشهد بابت هر ساخت و ساز و توسعه ای ۲۰ میلیارد تومان درآمد کسب کرده است.

به تازگی دیوان عالی کشور با رد شکایت اداره منابع طبیعی مازندران رأی داد که بر اساس وقف‌نامه‌ای تاریخی، بیش از ۵ هزار هکتار از اراضی جنگلی آق‌مشهد مازندران باید وقف شود. پس از این رای بود که برخی رسانه‌ها از چندین مورد «دستکاری در بازنویسی این وقف‌نامه» خبر دادند. در راستای رسیدگی به این ماجرای جنجالی، رئیس دیوان عالی کشور برای بررسی ابعاد پرونده جنگل‌های آق مشهد، اخیرا از این منطقه بازدید کرد.
حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم در حاشیه این بازدید در خصوص پرونده جنگل‌های آق مشهد و ادعای مطرح شده در این زمینه، گفت: مواردی که در پرونده‌ها و مستندات اداره منابع طبیعی و اوقاف وجود دارد مورد بررسی مجدد قرار می‌گیرد.
وقف‌نامه سال ۸۶۰ قمری امامزاده حارث در جریان بازنویسی در سال ۱۲۱۸، دست‌کم هشت مورد دستکاری دارد که می‌تواند موجب ابطال آن و واگذاری این منطقه جنگلی به اداره منابع طبیعی شود.
بر اساس قوانین فقه شیعی، هرگونه تغییر در ارکان وقف «حرام شرعی و در حکم تحریف» است. حسینعلی خادم، متولی موقوفه آق‌مشهد که توانسته است سند وقفی برای ۵۶۰۰ هکتار جنگل هیرکانی را دریافت کند، یک روحانی است که قبلاً کارمند اوقاف مازندران بوده است.
پیش از این، دادگاه بدوی و تجدیدنظر استان مازندان به نفع اداره منابع طبیعی این استان رأی داده بودند، اما پس از اعتراض و پیگیری حسینعلی خادمی آق‌مشهدی، دیوان عالی کشور این حکم را رد کرد.
کاربران شبکه های اجتماعی درباره ماجراهای پیش آمده در پرونده جنگل‌های آق مشهد و ادعای مطرح شده در این زمینه به موارد زیر اشاره کردند.

 قاسم یزدانی با اشاره به منع قانونی این واگذاری در اینستاگرام نوشت:
 این گزارش تاکید دارد که آن اراضی جنگلی جزو اراضی ملی و دولتی محسوب می‌شود و از این رو وقف آن منع قانونی دارد و به همین ترتیب چنین حکمی شائبه نفوذ یا جنگل‌خواری قانونی را در افکار عمومی ایجاد کرده است.
 
 مازیار متین هم به احتمال ورود رییس قوه قضاییه به این پرونده اشاره کرد و توییت زد:
زمینی به مساحت۵۶۰۰هکتار از جنگلهای هیرکانی که متعلق به عموم مردم ایران است به حجت الاسلام خادمی متولی امامزاده آق مشهد داده شده. قانونا وقف منابع طبیعی ممنوع است. طبق ماده۴۷۷ اگررئیس قوه قضائیه، رای صادره توسط مرجع قضائی راخلاف شرع تشخیص دهد، باید پرونده رابه دیوان عالی بفرستد.
 
محمد فخار از خبرنگاران روزنامه همشهری با توجه به آخرین تغییرات این ماجرا در توییتر نوشت:
بعد از ۶ماه نوشتن درباره بزرگترین پرونده جنگل‌خواری کشور به بهانه وقف، سرانجام رئیس دیوان عالی کشور را به آق مشهد کشاندم. امیدوارم به زودی این پرونده به نفع مردم بسته بشه.
 
حسن ظهوری از خبرنگاران عصر ایران هم از تلاش این رسانه برای این ماجرا در یک رشته توییت نوشت:
هیچ‌کس تا به حال وقف‌نامه ۸۶۰ قمری را ندیده بود و اهالی روستا هم تصور می‌کردند ‌آن وقف‌نامه از بین رفته است. متولی امروز آق‌مشهد با اینکه در گفته‌هایش پیشینه وقف ساروی (۱۲۱۸ ه.ق) را به سال ۸۶۰ قمری مرتبط دانسته اما تاکنون این وقف‌نامه را ارائه نداده و حتی درباره محتوای آن حرفی نزده است. با این وجود تیم خبری عصر ایران با کشف وقف‌نامه اصلی یا همان وقف‌نامه ۸۶۰ قمری، پرده از راز بزرگ موقوفه آق‌مشهد برداشت.
مطالعات سندشناسی روی متن موسوم به وقف‌نامه اصلی (۸۶۰ قمری) ثابت می‌کند که موقوفه آق‌مشهد باطل است و وجاهت قانونی و شرعی ندارد. حتی وقف‌نامه سال ۱۲۱۸ هجری قمری هم باطل است چون طبق قواعد شرعی یک مکان دو بار وقف نمی‌شود یعنی وقف در وقف جایز نیست و وقف دوم باطل است. البته ماجرای این پرونده خیلی پیچیده‌تر از این‌هاست. اتفاقات عجیبی طی ۲۴۰ سال رخ داده که همچنان می‌توان ردپای تخلفاتی را در آن ردیابی کرد.
 
 محمد دسمه که یکی از وکلای منابع طبیعی برای پیگیری این ماجراست در اینستاگرام‌اش در این باره نوشت:
مدیرکل اوقاف مازندران در واکنش به خبر جعلی بودن نسخه بازنویسی وقف ۱۲۱۸ آق مشهد، مرا سودجو خطاب کرده و مدعی شده وقف سال ۱۲۱۸(قمری) با وقف سال ۸۶۰ (قمری) یکسان است. حال نماینده متولی موقوفه برخلافِ ایشان یکم آذر با روزنامه همشهری مصاحبه و عدم تطابق وقف ۸۶۰ با نسخه بازنویسی ۱۲۱۸ را رسما اقرار کرده است.
 
رضا سید پور هم با نگاهی طنز به این ماجرا در توییتر نوشت:
پنج هزار و ششصد هکتار جنگل آق مشهد ساری قراره به اسم وقف لوطی خور بشه! والا بلا از هر طرف که به این نگاه کنی جنگل هست! جنگل هم از زمان نئانتردال‌ها ملی بوده همه جای دنیا! از من گفتن؛ فردا روزی اگر وقف نامه ی کوه خائیز یا دریاچه زریوار یا چه می‌دونم دشت مغان رو شد تعجب نکنین!
 
کامیار فکور هم با توجه به ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در این زمینه نوشت:
جنگل هیرکانی شمال کشور به دلیل اهمیت و قدمت ۵ میلیون ساله‌اش ثبت جهانی است. این جنگلها نه فقط برای مردم یک منطقه، نه فقط برای مردم یک کشور، بلکه برای تمام جهانیان است. امروز اما بخشی از این جنگل‌ها موسوم به آق مشهد به یک شخص واگذار شده است. خبر خوب اینکه رئیس دیوان عالی کشور بخاطر مطالبه گری هایی که در این زمینه شده خودش رفته و از آق مشهد بازدید کرده. پرونده تو یه شعبه دیگه بازبینی بشه حتما تجدید رای میشه
 
زینب موسوی هم به سخنان شخصی که رای به نفع او صادر شده پرداخت و نوشت:
خادمی می‌گوید: «معاون وزیر گفته است که ملک معوض بگیر و آق‌مشهد را به‌عنوان منابع‌طبیعی به دولت بازگردان. به او گفته‌ام این پیشنهاد برجامی تحمیلی را قبول ندارم و شرعا درست نیست. خیال می‌کنند اینجا اراضی فلسطین است که باید به هر قیمتی از دست من خارج کنند.»
والا اینکه کسی با یک سند وقفی مربوط به چند قرن پیش بیاید که جنگلهای ملی را تصاحب کند، ما را بیشتر یاد صهیونیست‌هایی می‌اندازد که با استناد به روایات، ادعای مالکیت کردند.
 
 مرضیه رحیمی هم با توجه به تیتر گزارش روزنامه همشهری با عنوان «سلطان ۲۰ میلیاردی آق مشهد» در توییتر نوشت:
علت اصرار حسینعلی خادمی به وقف ۵۶۰۰ هکتار از مرغوبترین جنگل‌های هیرکانی در آق‌مشهد را در این گزارش می‌شود فهمید؛ ایشان از منابع طبیعی و ۲۰۰ نفر جمعیت روستا طی ۷ سال ۲۰ میلیارد درآمد داشته است.
مطالعه بیشتر بستن