یادداشت‌های روزانه احد از وکلای اصل ۴۴

یک رو زصبح طبق معمول از خواب بلند ‌شدم و خدا را شکر کردم. شستشو و بعد صبحانه. فهرست کارها را در جیب گذاشتم. اول سمت بازار. نزدیک گلوبندک و دادسرای مرکز کنار رادیو ملی. گاهی فراموش می‌کنم دادسرای مرکز کجاست! تا ظهر طول کشید.

برای نهار غذایی گرفتم و سریع رفتم دفتر تا کرکره را بالا بکشم. برای مشتریان از ۳ وقت تعیین کرده بودم. به همکارم وکیل کاربلدیان پیامک ‌دادم تا به موقع برسد. کالای حقوقی را باید به موقع و به قیمت عادلانه (طبق تعرفه) فروخت اگرنه فاسد می‌شود و شکایت می‌برند نزد تعزیرات حکومتی که شدیداً مردم مدار است. ما را محکوم خواهد کرد به جرم فروش کالای معیوب و گران فروشی. احتمالا مجازات تکمیلی هم داریم مثل کارمجانی برای کارآموزان وکالت. بازرس تعزیرات امروز به دارالتجاره حقوقی ما سرکشی کرد و هرچه گشت کم‌تر یافت، فقط گزارش کرد که قبوض دریافت وجه به تعداد کافی پیدا نکرده است.
روز شلوغی بود. بازرسان اداره کار هم برای صرف چایی مهمان بودند. دو یا سه ماه پیش قرارداد کار منشی دفتر را که دو سال است در مرخصی زایمان به سر می‌برد چک کرده بودند و اصرار داشتند حقوق او را هر ماه پرداخت کنیم. با بن کارگری و پاداش و عیدی. طوری بازرسی کردند که انگار حیّ و حاضر حضور دارد و هرروز هشت ساعت بی‌وقفه کار کرده است. خدا خیرشان دهد. هوای آحاد کارگران را دارند. باید به متکدیانی که امروز مراجعه می‌کردند صدقه می‌دادم تا دفع بلایا شود. آن‌ها هم صدقه می‌گیرند و هم یک مشکل حقوقی پیش و پا افتاده مطرح می‌کنند. فراموش کردم ظهور ممیز اداره مالیه را بنویسم.
باید طبق اظهارنامه حساب و کتاب می‌کردیم. معلوم نشد از کجا فهمید دفاتر روزنامه، کل و هزینه و درآمد مشاغل اصلی را در گاوصندوق نگه می‌داریم.
دفاتر فرعی روی میز بودند اما حتی نگاهی هم به آن‌ها نکرد. قرار شد شنبه بعد برای دریافت صورتحساب به اداره مراجعه کنم. انشالله خیر است. در مورد تخفیف مبالغ قبوض آب و برق و گاز نامه نوشتم. مشکلم تعرفه مکان تجاری نیست چون کاسب محسوب می‌شویم و باید بپردازیم. انتظار دارم کمی در محاسبه ارقام تعرفه تجاری تخفیف بدهند. این سومین مکاتبه است. الحمدلله ابداً اسراف نمی کنیم. هوا که کاملاً تاریک می‌شود چراغ ها را روشن می کنیم. یخچال را هم بردیم داخل انبار. چرا باید دفتر کسب و کار به یخچال نیاز داشته باشد؟ یک رایانه بس است. امروز همسایه واحد چهار طبقه اول (تولیدی پوشاک) شکایت کرد که سروصدا تولید می‌کنیم. کلی با او سروکله زدم که شغل ما نوعاً بی‌صداست ضمن این‌که چطور در میان سروصدای این همه چرخ‌ خیاطی صدای صحبت‌های آرام موکلین مرا شنیده است؟ برای جلب رضایتش باید کاری می‌کردم اگرنه صورتجلسه اجازه نصب تابلو را امضاء نمی‌کرد. این هم به خیر گذشت. نامه‌ای هم برای تمدید مجوز تابلوی خیابان به شهرداری و یک نامه به اتاق اصناف و یکی هم برای مرکز وکلا نوشتم. تابلو پارسال متری چهارمیلیون تومان بود که به حساب شهرداری واریز شد. از تعرفه امسال بی‌خبرم. ابلاغ شده بود که کتاب‌های حقوقی (۲ جلد) رسیده و در گمرک منتظر ترخیص است. دفترچه کارت بازرگانی کنار کیفم باشد تا فردا برای ترخیص مراجعه کنم. مدیرساختمان گفته حق شارژ کم است. برای او هم اعتراض نوشتم. موقع خروج از دفتر دیدم روی کاغذی که زیر در افتاده بود نوشته از شما تجار انتظار بیشتری داریم! تا ۸ شب باز بودیم و گلدان‌های واحد ۶ طبقه دوم (تولیدی کفش ورزشی) را آب دادم. مادرم زنگ زد و برایش گفتم که واحد تولیدی کفش گلدان‌های خوبی دارد و من به آن‌ها آب می‌دهم. بلافاصله یک جفت کفش کتانی سایز ۳۹ سفارش داد. با این‌که دفعه قبل به او گفته بودم که من وکیلم و این‌جا دارالوکاله است اما دلیل عصبانیت او را نفهمیدم. گفتم باید به کفاشی بروی و کفش سفارش بدهی. برایم پیامک فرستاد: فکر کردی نمی‌فهمم دارالوکاله همان مغازه است؟ چرا کل ساختمان شما تجاری است؟ مگر جزو وکلای اصل ۴۴ نیستی؟ مادرم هم به خوبی می‌داند که دارالوکاله یک مغازه است. برایش نوشتم خیر، دارالوکاله شان و شخصیت متفاوتی دارد اما بلافاصله پیامک داد: برای یادآوری این اصل را برایت می‌نویسم تا فراموش نکنی: نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران بر پایه سه‌بخش دولتی‌، تعاونی و خصوصی با برنامه‌ریزی منظم و صحیح ‌استوار است‌. بخش دولتی شامل کلیه صنایع بزرگ‌، صنایع مادر، بازرگانی ‌خارجی‌، معادن بزرگ‌، بانکداری‌، بیمه‌، تأمین نیرو، سدها و شبکه‌های بزرگ آب رسانی‌، رادیو و تلویزیون‌، پست و تلگراف و تلفن‌، هواپیمایی‌، کشتیرانی‌، راه و راه‌آهن و مانند این‌ها است که به‌صورت مالکیت عمومی و در اختیار دولت است‌. بخش تعاونی شامل شرکت‌ها و مؤسسات تعاونی تولید و توزیع ‌است که در شهر و روستا برطبق ضوابط اسلامی تشکیل می‌شود. بخش خصوصی شامل آن قسمت از کشاورزی‌، دامداری‌، صنعت‌، تجارت و خدمات می‌شود که مکمل فعالیت‌های اقتصادی دولتی و تعاونی است‌. مالکیت در این سه بخش تا جایی که با اصول دیگر این فصل مطابق ‌باشد و از محدوده قوانین اسلام خارج نشود و موجب رشد و توسعه اقتصادی کشور گردد و مایه زیان جامعه نشود مورد حمایت‌ قانون جمهوری اسلامی است‌. تفصیل ضوابط و قلمرو و شرایط هر سه بخش را قانون معین ‌می‌کند.
خدا به مادران فرهیخته عمر باعزت دهد. از او تشکر و عذرخواهی کردم هرچند هنوز نمی‌دانم کجای این اصل به وکالت مربوط می‌شود و چرا به ما وکلای اصل ۴۴ می‌گویند ولی با احترام به نظر مادرم که هم راستا با نظر وکلای محترم مجلس است خود را آرام می‌کنم و به تخت خواب می‌روم. ساعت ۲ صبح فرداست. کارهای مهم‌تری برای انجام دادن دارم و نباید فکرم را با امور بی‌اهمیتی مثل مقررات کسب و کار بی‌اهمیت مشغول کنم.

مطالعه بیشتر بستن

نشست هماهنگی معاون دادگستری بوشهر با مرکز وکلا

نشستی با حضور کریمی معاون رئیس کل دادگستری استان بوشهر و مسئول نظارت بر وکلا،کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده در استان بوشهر و اسلامیان مدیر نظارت و ارزشیابی کارکنان دادگستری کل استان بوشهر و دبیر هیأت نظارت با دکتر بحرانی ریاست هیئت مدیره مرکز وکلای قوه قضائیه استان بوشهر و‌همچنین ریاست کانون وکلای استان بوشهر حضور داشتند
با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار گردید.

در ابتدای نشست آیاتی از کلام ا… مجید توسط قاری محترم قرآن تلاوت شد سپس کریمی با توجه به ابلاغ بخشنامه ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص ضرورت ارائه قانونمند خدمات قضائی و وکالتی و قوانین و مقررات موجود به تشریح تمام موضوعات بخشنامه و همچنین سیاست رئیس محترم قوه قضائیه با تاکید بر استقلال کانون وکلا، رعایت شئون نهاد وکالت و تضمین آزادی وکلا در دفاع از حقوق موکلین خود با رعایت موازین قانونی پرداخت.
سپس دکتر بحرانی ضمن استقبال از هم اندیشی و ضرورت گفتگو، به شرح موضوعات مطروحه پرداخت و اظهار داشت:
در بحث مدیریت نظارت بر وکلا، مرکز وکلای قوه قضائیه استان بوشهر با تشکیل گروه‌های تخصصی و صیانتی این نظارت مورد‌نظر ریاست محترم قوه قضائیه را قبل از این بخشنامه نیز اعمال می‌نموده است. وی یادآور شد وکلای مرکز قوه قضائیه بوشهر که اکثریت از برجسته‌ترین و با نظم‌ترین وکلا هستند شخصاٌ به رعایت شئون حرفه‌ای وموازین اسلامی وکالتی ملتزم هستند و هرجایی هم تخلفی گزارش یا شکایتی طرح شده است با توجه به تشکیل و استقرار دادیاری انتظامی در مرکز رسیدگی شده است.حال آنچه مورد دغدغه همکاران است بحث ساختمان مرکز است که از یک بافت فرسوده و آسانسوری معیوب برخوردار است و توقع ما از دادگستری همکاری و مساعدت در این زمینه است که بتوانیم در آینده نزدیک از یک فضای مناسب و درخور شأن وکلا برخوردار باشیم. بحرانی به ظرفیت‌های دیگر بخشنامه از جمله اتاق گفتگو و معاضدت قضائی پرداخت و بیان داشت: از چندین ماه گذشته این موضوع پیگیری و از بعضی از رؤسای دادگستری شهرستان‌ها درخواست فضایی مناسب داشتیم که بلحاظ عدم وجود فضا در ساختمان دادگستری‌ها و کمبود اتاق عملی نشده است و پیشنهاد گردید برای اجرای این موضوع از طریق ساخت واحدی مستقل در محیط دادگستری پیگیری و عملی گردد.
در ادامه بحرانی در خصوص حل مشکل فضای پارکینگ دادگستری برای وکلا، فضای خالی پشت ساختمان دادگستری بوشهر را پیشنهاد کرد که معاون رئیس کل دادگستری استان بوشهر گفت: موضوع را پیگیری خواهد نمود. در خصوص مشوق‌ها نیز تاکید گردید در معرفی و تقدیر از وکلای شایسته، اقدامات موثری عملی گردد.

مطالعه بیشتر بستن

اقدام ویژه دستگاه قضایی استان یزد در راستای حمایت از اصناف در دوران کرونا

رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: با هدف حمایت قضایی ویژه به واحدهای صنفی و کاهش فشار مالی از صنوف، دستگاه قضایی استان حسب شرایط با تخفیف، عفو و یا تقسیط جزای نقدی جرائم سبک و بدون شاکی خصوصی اصناف موافقت می کند.

غلامعلی دهشیری در این رابطه اظهار داشت: نظر به شرایط فوق بحرانی کرونا در استان و همکاری بسیار خوب و مؤثر واحدهای صنفی جهت رعایت مصوبات ستاد مقابله با کرونا و پروتکلها و کاهش ساعت کاری؛ دستگاه قضایی استان در نظر دارد تا حد امکان از فشار مالی متاثر از ویروس کرونا بر واحدهای صنفی در این شرایط حساس بکاهد.
وی تصریح کرد: کلیه اتحادیه ها باید به همه واحدهای صنفی مجاز تحت نظر خود ابلاغ نمایند تا چنانچه به علت جرایم سبک و بدون شاکی خصوصی یا با جلب رضایت شاکی صرفا محکومیت جزای نقدی دارند در صورت تمایل، مشخصات کامل و محکومیت خود را به این دادگستری ارسال تا در حد امکان جهت کاهش میزان جزای نقدی یا تقسیط یا پیشنهاد عفو آن از طریق ساز و کارهای قانونی اقدام شود.
این مقام قضایی خاطرنشان کرد: در خصوص واحدهای دارای شاکی نیز چنانچه شورای حل اختلاف صلحی ویژه اتاق اصناف بتواند رضایت شاکی را جلب نماید این تسهیلات شامل حال آنها نیز خواهد شد.
رئیس کل دادگستری استان یزد با اشاره به برخی از مشکلات شیوع بیماری کرونا در جامعه، ابراز داشت: ویروس منحوس کرونا علاوه بر تهدید سلامتی و جان آحاد جامعه، تبعات اقتصادی و تنگناهای معیشتی زیادی را برای مردم ایجاد کرده است که باید تا آن جا که ممکن است از آلام و مشکلات مردم کاست.
وی طرح ایران همدل و رزمایش مؤمنانه را نقطه عطف روزهای سخت کرونایی دانست و بیان داشت: مردم ایران اسلامی در اجابت فرمان امام و مولای خود زیبایی های فراوانی را با کمک های خود در رزمایش مؤمنانه خلق کردند که در این بین نقش اصناف در مشارکت در این حرکت زیبا قابل تحسین بود و حال دستگاه های اجرایی و قضایی نیز باید از اختیارات قانونی خود تا آنجا که اصول و مقررات اجازه داده، با تخفیف و بخشش و رأفت، از مشکلات و الام اصناف همیشه در صحنه انقلاب و نظام اسلامی بکاهند.

مطالعه بیشتر بستن