«رویداد تصمیم‌سازان آینده»قهرمانانش را شناخت

قوه قضائیه حلقه بازخورد در معماری کلان حکمرانی جمهوری اسلامی است که می‌تواند موجبات تعالی و ارتقای کل سیستم را فراهم آورد. به دلیل معماری محتوایی قوه بر مبنای فقه اسلامی و همچنین به دلیل انتصاب مستقیم رئیس قوه توسط مقام معظم رهبری، کارآمدی یا ناکارآمدی آن بر کل پروژه انقلاب اسلامی و امکان سنجی طراحی جامعه مبتنی بر نهاد دین تاثیرگذار است. به همین دلیل مسئله کارآمدی قوه قضائیه از اهمیتی شگرف برخوردار است.

از طرفی در اوایل دهه هشتاد، مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران برای حل برخی از مشکلات این قوه از جمله حجم بالای پرونده‌های حقوقی و کیفری، افزایش کیفیت خدمات وکلا به مردم، عدم تناسب میان کارشناسان رسمی و حجم کارهای مربوطه و… تاسیس شد.
فاصله میان وضع کنونی قوه قضائیه از سطح مورد نظر انقلاب اسلامی در گرو مسائل و مشکلاتی است که حل آن‌ها منوط به ارائه راهکارهای مناسب می‌باشد که ارائه این راهکارها همان طور که رهبر انقلاب نیز در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بدان اشاره نمودند در گرو ورود جوانان برای حل مسائل کشور است. از طرفی ریاست قوه قضائیه نیز اخیرا در مصاحبه‌ای پیدا کردن دلیل برای کثرت پرونده‌های ورودی به قوه قضائیه را از کارشناسان، صاحب نظران و دانشگاهیان خواسته اند، که این امر تنها با نقش آفرینی نخبگان آشنا با فرایندهای مدیریتی و سیاست‌گذاری کشور محقق خواهدشد.
رویداد تصمیم سازان آینده (FDM) با محوریت ایجاد چالش در میان شرکت‌کنندگان، به دنبال ایجاد فضایی پویا به‌منظور ارائه راهکارهایی متناسب با فضای کشور است. قالب چالش و مسابقه در رویداد از این منظر اهمیت دارد که علاوه بر بروز توانایی‌های شرکت‌کنندگان با قرارگیری در شرایط واقعی حل مسئله، می‌تواند منجر به دستیابی به خروجی‌های متعدد در ازای صورت‌مسئله واحد شود.
با عطف به مسائل فوق مرکز وکلا،کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه با همکاری مرکز آموزشی گام به منظور آشنایی نخبگان جوان با فرآیندهای مدیریتی و سیاست‌گذاری در قوه قضائیه و تلاش برای ارائه راهکارهای بدیع برای حل آن ها، اقدام به برگزاری رویداد تصمیم سازان آینده (FDM) نموده است. در رویداد تصمیم سازان آینده که مخاطبین اصلی آن جامعه دانشگاهی کشور می‌باشد در مجموع ۴۶۲ نفر از ۱۷۸ دانشگاه شرکت کردند که ۵۶ درصد در مقطع کارشناسی، ۳۵ درصد در مقطع کارشناسی ارشد و ۶ درصد در مقطع دکترا در حال تحصیل بودند. همچنین بیشترین ثبت نام‌کنندگان از دانشگاه تهران با ۳۳ تیم، دانشگاه شهید بهشتی (ره) با ۲۰ تیم و دانشگاه امام صادق (ع) با ۱۸ تیم می‌باشند. در این رویداد ۶۸ درصد شرکت‌کنندگان از آقایان و ۳۲ درصد از بانوان گرامی بودند و تقریبا نصف شرکت‌کنندگان در بازه سنی ۱۷ تا ۲۸ سال و ۳۱ درصد در بازه سنی ۲۹ تا ۳۹ سال و ۱۹ درصد نیز در محدوده سنی بالای ۴۰ سال قرار داشتند.

فرآیند برگزاری رویداد به اجمال
فرآیند کلی رویداد بدین‌صورت است که هر گروه پس از انتخاب اینکه تمایل به حل کدام‌یک از مشکل‌ها را دارد، آموزش‌های اولیه «حل مسئله» و «مسئله محوری» را فرامی‌گیرد. با توجه به اصول طراحی رویداد که در سرفصل‌های گذشته اشاره شد، کارگاه‌ها به صورت کاملاً تعاملی طراحی می‌شوند تا مخاطبان در اولین مواجهه خود با رویداد، بدانند که خودشان باید فعالیت کنند و مسیر را طی کنند و اساتید و مربیان صرفاً کمک‌کننده به آن‌ها خواهند بود.
پس از کارگاه‌های آموزشی، شرکت‌کنندگان یک هفته فرصت خواهند داشت تا مشکلِ خود را ریشه یابی کنند. آن‌ها به دنبال پاسخ به این پرسش خواهند بود که علت اصلی به وجود آمدن چنین مشکلی چیست؟ پس از طی فرایند مسئله یابی، شرکت‌کنندگان باید به مطالعات میدانی و جمع‌آوری آمار و اطلاعات برای ارائه راهکار بپردازند. در مرحله بعدی شرکت‌کنندگان با در نظر گرفتن ملاحظات و تکنیک‌های سیاست‌گذاری و ابعاد مختلف مسئله، راهکارهای ابتدایی خود را به مربیان ارائه می‌دهند و توسط این افراد مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت. در نهایت گروه‌ها راهکارهای نهایی خود را به هئیت داوران عرضه می‌کنند و گروه‌های برتر پس از بررسی راهکارها توسط هیئت داوران مشخص خواهدگشت.
در تمام مراحل رویداد، عملکرد و جزئیات رفتاری شرکت‌کنندگان توسط مربیان و ارزیاب‌های رویداد ثبت شده و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا شناخت نسبتاً دقیقی از نیروی انسانی حاضر در رویداد حاصل شود.

مرحله نهایی و اختتامیه
طبق زمانبندی مشخص شده برای برگزاری رویداد، در روز پایانی یعنی ۷ آذر ماه ۹۹ داوری تیم‌های راه یافته به مرحله نهایی با حضور مسئولین برجسته حقوقی از جمله دکتر بهادری جهرمی، رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، دکتر قهرمانی، نماینده دادستان در دادسرای ویژه جرایم اقتصادی، دکتر پورسید، معاون قوانین مجلس شورای اسلامی، دکتر اصفهانی، مشاور رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه، دکتر سلیمانی امیری، رئیس کل بیمه مرکزی و دکتر توکلی، عضو هیئت علمی دانشگاه در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری صورت گرفت که در چالش تضییع حقوق عامه ۴ تیم با اسامی فرداد، روشنگر، شهدای دانشگاه رضوی و احقاق گران، در چالش مراجعه کم مردم به وکلا و حقوقدانان ۴ تیم با اسامی ناصر کاتوزیان، گام دوم، دادبان و جیحون و در چالش معضلات نظام کارشناسی رسمی
۳ تیم با اسامی تهران ۹۹، شهید خرازی و مهستان با راهیابی به مرحله نهایی به رقابت پرداخته و در حضور داوران برجسته راهکارهای خود را برای حل مسائل حقوقی و قضائی کشور ارائه کردند.
لازم به ذکر است طی مراسمی در تاریخ ۱۲ آذر با عنوان اختتامیه رویداد تصمیم سازان آینده (FDM) به تیم‌های اول مبلغ ۵ میلیون تومان، تیم دوم مبلغ ۴ میلیون تومان و تیم سوم مبلغ سه میلیون تومان به همراه عضویت افتخاری در کمیسیون‌های مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه و تخفیف برای شرکت در دوره‌های “عدالتخانه” به مدت یک سال تقدیم گردید. در پایان در چالش “تضییع حقوق عامه” تیم “فرداد” متشکل از خانم‌ها مریم جعفرزاده، فاطمه نعیمی، سکینه حداد و سپیده مرادی، در چالش “مراجعه کم مردم به وکلا و حقوقدانان” تیم “گام دوم” متشکل از آقایان فرامرز شهابی و رضا تقی زاده و در چالش “معضلات نظام کارشناسی رسمی” تیم “تهران ۹۹” متشکل از خانم‌ها مریم مرادی، ملیکا کاشی، بتول اسدی و نغمه تقوی به عنوان تیم‌های برتر رویداد معرفی شدند.

مطالعه بیشتر بستن