[۲۹۳۲]

دو همشهری، دو معامله؛ یکی با خدا، یکی با مافیا!

علیرضا سزاوار: رسیدگی به اتهامات «میر علی اشرف عبدالله پوری حسینی»، رییس سابق سازمان خصوصی سازی چند وقتی است که در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی جواهری آغاز شده است. کاربران شبکه های اجتماعی هم از این موضوع غافل نشدند و به حواشی محاکمه وی پرداختند.

رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی که در سال های اخیر بدلیل عملکردش به شهرت رسیده است، با لباس غیر زندانی در دادگاه حاضر شده که نشان می‌دهد وی وثیقه داده است. پوری حسینی ۵۹ ساله است و نمایندگی دوره سوم و ششم مجلس را در کارنامه دارد. او اوایل مهر ۹۲ توسط وزیر سابق اقتصاد یعنی علی طیب نیا، رئیس سازمان خصوصی‌سازی شد و تا ۲۳ مرداد ۹۸ هم در این سمت ماند. واگذاری بنگاه‌هایی چون آلومینیوم المهدی، هرمزگان آلومینیوم ایران، پالایشگاه کرمانشاه، شرکت کشت و صنعت کارون، کشت و صنعت مغان و نیشکر هفت تپه از جمله حاشیه‌های ریاست پوری حسینی بود. پوری حسینی ۲ دختر و پسر داشته و ریاست ستاد انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات سال ۱۳۹۲ در استان آذربایجان شرقی را هم عهده دار بود.
در زمان پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی کشور، تعداد زیادی واگذاری بدون تشریفات قانونی و قوانین اصل ۴۴ صورت گرفت و مصداق فروش به ثمن بخس به افراد فاقد صلاحیت و اهلیت بود.
یکی از شرکت‌های واگذاری شده در زمان پوری حسینی،ماشین‌سازی تبریز است که یکی از صنایع مادر ایران است و تولیدات انحصاری در خاورمیانه دارد. این شرکت به یک اخلالگر اقتصادی که سوادش در سطح کلاس پنجم دبستان است، واگذار شد!
کاربران شبکه های اجتماعی هم به حواشی دادگاههای پوری حسینی پرداختند و نظرات خود را اینگونه عنوان کردند:

تایماز اردبیلی با اشاره به جلسه نخست محاکمه پوری حسینی در توییتر نوشت:
اولین جلسه دادگاه رسیدگی به تخلفات رئیس سابق سازمان خصوصی سازمان پوری حسینی برگزار شد؛ دو مورد مهم اتهامات ایشون مربوط به واگذاری مشکوک کشت و صنعت مغان و مجتمع صنعتی گوشت اردبیل میباشد. درود به شرف اقای رئیسی که جلوی غارتگران ایستادند و نگذاشتند حق ملت پایمال بشود.

کاربری به نام علی هم با اشاره به پاسخگو نبودن شرکت های دولتی توییت زد:
مجلس سال گذشته قانونی به تصویب رساند که می‌خواست با آن قانون، شرکت‌های دولتی را مکلف به پاسخ‌گویی کند. اما باید گفت تحویل زودهنگام بودجه شرکت‌های دولتی به مجلس هم ثمر چندانی برای کشور نداشته است. آغاز محاکمه پوری حسینی بعد از یک سال و مسائل پیرامون سازمان خصوصی‌سازی به اندازه پاسخگویی شرکت‌های دولتی به مجلس اهمیت داره.

کاربری به نام غزال تیزپا هم ضمن درخواست برای ادامه‌دار بودن چنین دادگاه‌هایی نوشت:
بی صبرانه منتظر همچین دادگاهی برای مدیران شرکت های دولتی که به هیچ کس پاسخگو نیستند، وزیر اقتصاد و رئیس بورس که دل خوش هستن به لبخند آقازاده‌ها و بانی ریزش بی‌سابقه سهام و از دست رفتن سرمایه مردم شدن هستم.

محمد صالح نورانی هم با اشاره به وضعیت حضور رییس سابق سازمان خصوصی سازی در دادگاه توییت زد:
پیشنهاد سازمان خصوصی‌سازی برای برگشت دادن کشت و صنعت هفت‌تپه به دولت به خاطر اقساط معوقه خریدار در نشست هیئت واگذاری رد و قرار شد تا پایان سال مهلت پرداخت اقساط داده شود. تصاویر دادگاه پوری‌حسینی، رئیس سابق سازمان خصوصی سازی، را هم ببینید که چقدر شیک و با جلالت در محضر دادگاه می‌نشیند. چه کت‌شلواری، عجب ساعت مچی!

کاربری به نام آدم هم با توجه به دادگاه پوری حسینی در توییتر نوشت:
وقتی اولین جلسه دادگاه پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی را از طریق روزنامه‌ها پیگیری کردم، فهمیدم پرفسور ۲۳مرداد۹۸ صبح رفته بود سازمان استعفا داده بود که احتمالا به خیال خودش از زیر بار محاکمه در بره ولی فقط چند ساعت بعد از استعفا بازداشت شد!

زهرا عظیمی نژاد هم در اینستاگرام خود با حمایت از این نوع محاکمه‌ها نوشت:
امروز، ریاست قوه‌ی قضائیه به دست کسیه که اهمیت نمی‌ده جرم از طرف کی اتفاق افتاده، مقتدرانه اونو پای میز محاکمه می‌کشه و نمی‌ذاره دست فاسد و فاسق، بیت‌المال رو آلوده کنه… مثلا همین دادگاه پوری حسینی که قراره رسیدگی به پروندش، پرده از خیلی رازها برداره.

داریوش غلامی هم اینگونه نظر خود را نشر داد:
پوری حسینی رئیس سابق خصوصی‌سازی پایش به دادگاه باز شد. پوری حسینی در مدت ریاستش دستگاه تحت نظر خود را تبدیل به سفره نورچشمی‌ها کرده بود.

مهدخت هم با حمایت از قوه قضاییه در پیگیری فساد در اینستاگرام خود نوشت:
هرچی از دولت شانس نیاوردیم؛ از قوه قضائیه شانس آوردیم الحمد الله؛ امروز نوبت پوری حسینیِ که جواب گوی پرونده سیاهش باشه در دادگاه.

الهه خیر اندیش هم با ابراز امیدواری نسبت به پیگیری پرونده هایی همچون دشت مغان در اینستاگرام خود نوشت:
خدا رو شکر دادگاه پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی و جعبه سیاه پرونده‌های خصوصی‌سازی شروع شد، حالا خیلی بهتر میشه پرونده‌های مهم اقتصادی مثل هفت تپه و کشت و صنعت مغان رو تعیین تکلیف کرد!

احمد هم با مقایسه پوری حسینی و شهید باکری
که همشهری هم بودند، توییت زد:
فاعتبرو یا اولی الابصار؛‌ اولین جلسه دادگاه رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی برگزار شد. دادگاه میرعلی اشرف پوری حسینی به اتهام عدم رعایت تشریفات قانونی وعدم رعایت اهلیت در واگذاریها به ریاست قاضی جواهری در دادگاه کیفری یک تهران برگزار گردید؛ نامبرده زمانی رئیس ستاد لشکر شهید باکری بود. یکی با خدا معامله کرد و یکی با مافیا!

رضا زین الدین هم با حمایت از قوه قضاییه در این نوع محاکمه‌ها نوشت:
پوری حسینی توسط آیت الله رئیسی از ریاست سازمان خصوصی‌سازی به پشت میز محاکمه دادگاه عمومی انتقال داده شد و بین یک مفسد دیگر و صندلی‌اش دیوار کشیده شد.

یگانه رضوی هم با توجه به فساد در واگذاری های دوران پوری حسینی نوشت:
پرونده واگذاری ٩٨ درصدی ماشین‌سازی تبریز به اخلالگر نظام ارزی کم سواد روی میز دادگاه…
تسویه بدهی‌های دولتی از جیب ماشین‌سازی تبریز به کام پوری حسینی!

کاربری به نام شاهد هم اتهاماتی که نماینده دادستان در جلسه دوم دادگاه عنوان کرده بود را به شکل خلاصه اینگونه توییت کرد:
نماینده دادستان در دادگاه سازمان خصوصی سازی:
در زمان پوری حسینی تعداد زیادی از واگذاری‌ها:
۱. بدون تشریفات قانونی
۲. بدون در نظر گرفتن قوانین اصل ۴۴
۳. بدون کارشناسی‌ معتبر
۴. به ثمن بخس
و به افراد:
۱. فاقد اهلیت
۲. عهدشکن
۳. بدون برنامه
واگذار شده است!

مطالعه بیشتر بستن