پیشگیری از وقوع جرم نیازمند عزم همگانی است

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد، گفت: طبق قانون اساسی، پیشگیری از وقوع جرم از وظایف قوه قضاییه است، اما موفقیت در این رسالت خطیر نیازمند عزم همگانی و مشارکت عمومی است.


مجید فرهمند زاده در آیین تکریم و معارفه رؤسای سابق و جدید دادگاه عمومی بخش نیر، افزود: در بحث پیشگیری از وقوع جرم، اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است، اما کافی نیست و باید برای هر یک از جرائم و دعاوی حقوقی برنامه ویژه پیشگیرانه، تدوین و اجرا کرد.وی جرایم سرقت، ضرب و جرح عمدی، تصرف عدوانی، مزاحمت، توهین، فحاشی و خلع ید و دعاوی حقوقی مانند مطالبه وجه، دعاوی خانواده را از جمله موضوعات دارای فراوانی پرونده در دستگاه قضایی ذکر کرد و بیان داشت: برای هر یک از موضوعات می توان برنامه های پیشگیرانه وضعی، اجتماعی، آموزشی و فرهنگی ویژه ای طراحی و اجرا کرد. این مقام قضایی بر تقویت شورای حل اختلاف صلحی، تأکید کرد و گفت: حل و فصل دعاوی با کدخدا منشی و توافق و تراضی طرفین از طریق شورای حل اختلاف، بسیار بهتر و اثر گذارتر از فصل خصومت با حکم در دادگاه است.
وی موضوع احیا حقوق عامه و تصویب دستورالعمل نظارت و پیگیری آن از سوی رئیس قوه قضاییه و گسترش عدل، دفاع از آزادی های مشروع، و مبارزه با فساد را از مسائل مورد اهتمام قوه قضاییه دانست و اظهار داشت: از جمله مسائلی که در سند تحول قوه قضاییه و همچنین حکم ابلاغ آیت ا… رئیسی، توسط رهبر معظم انقلاب به آن تأکید گردید، مباحث مبارزه با فساد و برخورد با دانه درشت ها بود که در استان نیز بازپس گیری هزاران هکتار اراضی دولتی در پرونده های مختلف نمونه ای از این تلاش هاست. فرهمندزاده به بحث جلوگیری از تعطیلی واحد های تولیدی اشاره کرد و گفت: با توجه به نامگذاری سال ۹۹ از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال جهش تولید در سال جاری، همه ارکان اجرایی و قضایی باید در جهت تحقق این اصل مهم بسیج شوند و در این مسیر از هیچ تلاشی رویگردان نباشند.
شایان ذکر است در این نشست ضمن تجلیل از تلاش های محمدتقی کریمی، مهدی غلامی زاده به عنوان سرپرست دادگاه عمومی بخش نیز معرفی شد.

مطالعه بیشتر بستن

کارشناسی ۲۱ هزار پرونده قضایی استان آذربایجان شرقی در سال ۹۸

حامی عدالت تبریز: رئیس هیئت مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری آذربایجان‌شرقی گفت: این مرکز طی سال گذشته در امر کارشناسی ۲۱ هزار پرونده قضایی مشارکت و همکاری مستقیم داشته است. به گزارش روابط عمومی این مرکز، اسماعیل عبداللهی در نشست خبری با اعلام این مطلب اظهار داشت: سال گذشته کارشناسان رسمی دادگستری آذربایجان‌شرقی بر روی ۲۱ هزار پرونده قضایی کار کارشناسی انجام دادند.


وی افزود: اگرچه مستند دقیقی از تعداد اظهارنظرهای کارشناسی در دست نیست؛ ولی سال گذشته ۲۱ هزار پرونده قضایی کارشناسی شده بر مبنای آمار فیش‌های پرداختی اعضای مجموعه به ثبت رسیده است.همچنین محمدرضا قاسم زاده نائب رییس مرکز کارشناسان رسمی آذربایجان شرقی با اشاره به اهم برنامه های این مرکز در دوره چهارم گفت: تشکیل و تقویت زیرکمیته های تخصصی مرکز، افزایش سطح تعامل با قوه قضائیه، همکاری موثر با سازمان ها و مردم، افزایش تعاملات بین بخشی با حوزه مرکزی تهران، گسترش خدمات اینترنتی و اطلاع رسانی، ارایه خدمات بازآموزی و آموزشی، تسریع در پرداخت حق الزحمه های کارشناسی، گسترش خدمات رفاهی و تلاش برای توزیع عادلانه پرونده های کارشناسی بین کارشناسان از اصلی ترین برنامه ها و اولویت های مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان در سال جاری خواهد بود.

 

 

قاتل جوان سنندجی از قصاص رهایی یافت

حامی عدالت سنندج: با تلاش شبانه روزی شعبه زندان شوراهای حل اختلاف شهرستان سنندج خانواده اولیای دم قاتل را بخشیدند. برجعلی برهان پناه معاون قضائی رئیس کل دادگستری استان کردستان در امور شوراهای حل اختلاف اظهار کرد: در سال ۱۳۹۶ در شهرستان سنندج مابین دو رفیق قدیمی بر اثر نزاع یک فقره قتل صورت می گیرد که که پس از طی مراحل دادرسی در سال ۱۳۹۷ حکم قصاص نفس قاتل در دادگاه کیفری یک استان کردستان صادر و آماده اجرای حکم گردید .وی افزود: سپس پرونده به شعبه ویژه زندان شوراهای حل اختلاف شهرستان سنندج جهت اخذ رضایت از خانواده اولیای دم ارجاع که با تلاش مجدانه اعضای شعبه و برگزاری جلسات متعدد با خانواده اولیای دم در تاریخ ۰۳/ ۰۳/ ۱۳۹۹
خانواده مقتول حاضر به رضایت و گذشت شدند.برهان پناه افزود: به برکت عید سعید فطر این پرونده در سال جاری نخستین پرونده قتل عمد بود که با تلاش مخلصانه و دلسوزانه اعضای شوراهای حل اختلاف استان با صلح و سازش ختم به خیر گردید و نقش اعضای شوراهای حل اختلاف در این اقدامات خداپسندانه ملموس است. برهان پناه با اشاره به اینکه ایجاد صلح و سازش بین طرفین دعوا از وظایف اصلی شوراهای حل اختلاف است ، خاطرنشان ساخت : اقدام انسان‌دوستانه خانواده مقتول که با مصالحه و گذشت ضمن اعطای حیات انسانی به قاتل نادم زمینه گسترش صلح و سازش در جامعه را فراهم کردند، جای بسی تقدیر دارد.

 

 

 

حامی عدالت بیرجند: از شش قاضی صادرکننده آراء برتر جایگزین حبس در دادگستری کل خراسان جنوبی تجلیل شد.
حجت الاسلام وحدانی نیا در گفتگو با میزان گفت: افزایش جمعیت کیفری یکی از معضلات بزرگ حال حاضر کشور است که علی رغم تلاش های صورت گرفته کماکان سیر صعودی دارد.وی افزود: افزایش جمعیت زندان های کشور مشکلات زیادی به همراه دارد که عدم پرداختن به این معضل عملکرد بخش های مختلف یک کشور را مختل می کند. معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان خراسان جنوبی ادامه داد: تجربه ی موفق اقدامات صورت گرفته در زمینه ی صدور مجازات های جایگزین حبس به عنوان یکی از راهکارهای حبس زدایی نشان از تأثیر آن در کنترل جمعیت کیفری دارد و به نظر می رسد با توجه به ظرفیت‌های قانونی برای بکارگیری تأسیساتی چون تعلیق، تعویق و نظام نیمه آزادی تا حد زیادی جمعیت کیفری زندان ها کاهش خواهد یافت. وی افزود: در این راستا طی سال‌های گذشته مجازات های جایگزین حبس به شکل پررنگ‌تری مدنظر همکاران قضایی استان قرار گرفته است. حجت الاسلام وحدانی نیا گفت: در سال ۹۸ بیش از ۹۹۵ رأی جایگزین حبس در حوزه های قضایی استان صادر شده است که از قضات صادرکننده رأی با محوریت حبس زدایی و اتقان آراء در سطح دادگاه ها و دادسراهای استان توسط رئیس کل دادگستری استان تجلیل به عمل آمد. در این مراسم به انتخاب هیئت داوران، آقایان علیرضا حسن زاده، علی ریحانی، بهزاد جهانی و جلال کامل به عنوان نفرات برتر در دادگاه های عمومی و آقایان محمدرضا حسنی و علی اکبر رمضانی به عنوان نفرات برتر دادسراهای عمومی و انقلاب استان معرفی و تجلیل شدند

مطالعه بیشتر بستن


اهتمام ویژه به افزایش کیفیت خدمات

حامی عدالت کرمان: در حاشیه دیدار اعضا هیئت مدیره و بازرسین مرکز کارشناسان استان کرمان با ریاست جدید اداره کل ثبت اسناد و املاک استان مطرح گردید
در پی انتصاب جدید در اداره کل ثبت اسناد و املاک کرمان و

به منظور افزایش سطح همکاری بیشتر مرکز با آن اداره جلسه‌ای با شرکت اعضا هیئت مدیره و بازرسین مرکز با وی در محل اداره کل ثبت اسناد و املاک تشکیل گردید. و در این جلسه ضمن تفاهم بر همکاری بیشتر مرکز با آن اداره کل بخصوص ادارات اجرای ثبت بر پیگیری مجدانه و تسریع در امور محوله کارشناسی تاکید گردید در ادامه جلسه محمودی مدیر کل جدید ثبت و املاک کرمان از راه اندازی سامانه ارجاعات در اداره ثبت به منظور افزایش عدالت در ارجاع امور به کارشناسان در آینده نزدیک خبر داد.

صدور گواهینامه دومین دوره تشخیص و تامین دلیل
کمیته آموزش و ارتقاء مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان قزوین موفق به صدور تعداد ۲۱ گواهینامه آموزشی مربوط به دوره تشخیص و تامین برگزار شد.

عملکرد صحیح وکلا راهگشای کار قضات است
حامی عدالت تبریز: رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی با بیان اینکه رفتار و عملکرد صحیح وکلا راهگشای کار قضات است، افزود: هدف از تشکیل این جلسات و توسعه تعاملات بین قوه قضائیه و وکلا رسیدن به نقطه ای است که حقوق مردم به بهترین نحو تحقق پیدا کند.
موسی خلیل الهی در نشست هم اندیشی با هیئت مدیره مرکز وکلای قوه قضائیه آذربایجان شرقی با بیان اینکه شان وکلا بسیار بالا بوده و هم شان قضاوت است و باید این جایگاه حفظ شود، اظهار داشت: هرکجا وکلا حضور دارند به نفع مردم و قوه قضائیه بوده و وجود وکلا موجب آسایش فکری همکاران ما است. دستگاه قضا آمادگی دارد به منظور ایجاد وحدت دیدگاه بین وکلا و قضات موارد و موضوعات با حیث فراوانی بالا را احصا، بررسی و در مورد آن تدبیر شود.
وی در ادامه با بیان اینکه اولویت مرکز وکلای قوه قضائیه استان ایجاد همدلی بین اعضا است، خاطرنشان کرد: همواره رسیدگی به مسایل و مشکلات اعضا باید در راس کار ها بوده و نباید ارتباط بین هیئت مدیره و اعضا به بهانه مشغله های کاری قطع شود. از دیگر اولویت های مرکز وکلای قوه قضائیه استان تربیت کارآموزان با تجربه است، یک وکیل باید پیش از دخالت در یک پرونده باید آن را بررسی و به نوعی قضاوت کند، متاسفانه گاه این دیدگاه در قشر جوان وجود ندارد. وی در ادامه با اشاره به شناسایی وکلای برجسته به منظور معرفی افراد جدید الورود برای کارآموزی، ادامه داد: نوع رفتار و اخلاق مربی با ارباب رجوع تاثیر بسزایی در افکار و رفتار کارآموزان دارد.

مطالعه بیشتر بستن