۳۰

شماره : ۳۰

انتشار: ۹۹/۰۹/۳۰

متن خبرها

 آقای پدر! او قاتل بود، نه امامزاده!

 علیرضا سزاوار: اعدام نیما زم واکنش‌های گسترده ای در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی داشت. انتقاد برخی کشورهای اروپایی به این حکم هم واکنش‌های زیادی در فضای مجازی برانگیخت.
شعبه ۱۵ محکمه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی طی ۶ ماه محاکمه ۱۳ اتهام برای روح ‌الله زم برشمرد و آنها را مصداق افساد فی الأرض دانست. جاسوسی برای دستگاه‌های استخباراتی اسرائیل و فرانسه از جمله اتهام‌‌های روح‌الله زم بود.

 

جاسوسی برای نهادهای اطلاعاتی عربستان، اسرائیل و فرانسه از جمله دیگر اتهام‌‌های روح‌الله زم بود. زم همچنین به فعالیت تبلیغی گسترده علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام پرداخته بود.
پس از اجرای حکم اعدام زم نهادهای به اصطلاح حقوق بشری مانند گزارشگران بدون مرز و چند کشور غربی، جمهوری اسلامی را به محاکمه ناعادلانه روح‌ الله زم متهم کردند. روح‌ الله زم در صدا و سیما به صراحت در انکار فعالیت‌های خود اعتراف کرده بود.
محمد علی زم، پدر روح ‌الله زم نیز صدور حکم اعدام توسط دادگاه انقلاب برای فرزندش را غیرقانونی خواند و اعلام کرد که فرزندش در جریان محاکمه از ابتدایی‌‌ترین حقوق خود محروم بوده است! این سخنان هم در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌هایی به همراه داشت.

** علی قلهکی با اشاره به سخنان پدر نیما زم با کنایه ای جالب توییت زد:
روایت محمد‌علی زم از آخرین دیدار با پسرش را پنج‌بار خواندم؛ انصافا قابلیت تدریسِ ۴ واحدِ دانشگاهی را به جهت تحریفِ حرفه‌ایِ تاریخ، دارد.


** ناصحی هم با توجه به سخنان پدر نیما زم درباره نماز وی در توییتر نوشت:
یکی از اتهامات روح الله زم توهین به مقدسات بود، حالا برا ما نماز اول وقت اونم جماعت خون شده!

** محمد میرزایی هم در اینستاگرام‌اش با انتقاد از پدر زم نوشت:
نامه پدر روح الله زم این حقیقت را نمایان کرد که چرا «پسر این پدر» چنین سرنوشتی پیدا کرد! در واقع چنین پدری کافیست تا پسر تمام مسیر را اشتباهی برود…

** محمد هم از دلخوشی زم به کشور‌های غربی در اینستاگرام‌اش اینگونه نوشت:
روح الله زم تا همین روزهای اخیر هنوز فکر می‌کرد که قرار است او را مبادله کنند. غافل از اینکه فرانسوی‌ها اگر خوش‌قول بودند، تعهدات مکتوبِ خودرویی خودشان را به ایران انجام می‌دادند.

** ابراهیم هم درباره دلخوشی زم به مبادله از سوی کشور‌های غربی نوشت:
این ماجرای مبادله خاطره ی جیسون رضاییان رو برام تداعی کرد که مبادله شد و رفت و از ایران شکایت کرد و ادعای غرامت کرد. برای افراد مجرمی که به کشور خیانت کردند نباید دلسوزی کرد.

** قربانی هم با اشاره به امیدواری زم برای نجات از اعدام نوشت:
به فرض که این صحبت محمد علی زم درست باشد و میخواستند او را تبادل کنند. تبادل، طرف دیگری هم دارد؛ اولا؛ طرف تبادل کدام کشور غربی بوده؟ ثانیا؛ آن طرف تبادلی که حتی دارو را هم بر مردم ایران وخصوصا بیماران خاص تحریم کرده و میکند، به یکباره دلسوز و نگران جان یک ایرانی شده؟! یاللعجب

** عابدین صادقی هم در این باره توییت زد:
پس یعنی خود زم قبول دارد که چه خیانت و جنایتی علیه ایران و خوش خدمتی به دشمنان ایران انجام داده که انتظار مبادله هم می‌کشیده است؟!


** مسعود پیرهادی هم با انتقاد از پدر زم توییت زد:
متن محمدعلی زم رو که می‌خونی متوجه می‌شی، این آقازاده‌ای که اعدام شد، شاگرد کوچکی بوده در محضر پدر! امامزاده‌ای که توصیف کرده، انگار نه انگار، باعث و بانی قتل و غارت و آشوب بوده.

** عاطفه رضوی هم با توجه به اینکه برخی از همکاران زم ناشناخته باقی ماندند، در توییتر نوشت:
روح‌الله زم در حالی اعدام شد که درباره شبکه همکار داخلی‌‌اش صحبت خاصی نکرد. از مجاهدین و پهلوی و علینژاد و فرشگرد گفت، ولی کلامی از منابعِ فلان نهاد و بهمان سازمان و آن مجموعه و این ارگان نگفت… تا وقتی شبکه داخلی “آمدنیوزها” سوزانده نشود، امثال “زم” باز هم‌ تولید می‌شوند!

** کاربری به نام ستاره هم با توجه به عصبانیت مصی علینژاد در این باره نوشت:
روح‌الله زم رو اعدام کردیم، مسیح علینژاد دردش گرفت. رو هر خائنی دست میزاری علینژاد تشنج میکنه!

** حجت الاسلام یزدانی هم با اشاره به شبکه همکاران زم در داخل کشور نوشت:
نفوذی‌های داخلی آشنا هستند. فقط باید ببینی بیت المال و منافع ملی برای چه کسانی بازیچه است.

** کاربری به نام «نحن قادمون» هم درباره اعتراف‌های زم در دادگاه نوشت:
تابلویی که زم در جلسات دادگاه روی آن بخشی ازاعترافات خود را مکتوب و تشریح می کرد، تنها بخش ناچیزی از اعترافات روح الله زم در مورد ارتباطش با به تعبیر خودش “منظومه‌ی فضای سیاسی خارج کشور” است. امان از آن روز که ارتباطش با منظومه‌ی فضای سیاسی داخل کشور” رسانه‌ای شود. همه‌ی کسانی که با زم ارتباط داشتند و هنوز هم لنگ و لگد می‌اندازند؛ منتظر باشند…

** نرگس فتحی هم با توجه به سرانجام روح الله زم نوشت:
عاقبت هر وطن فروشی همینه؛ یادمه ی فیلم دیدم با پدرش تولایو بود. باباش میگف کم کم استاندارت میکنن! پدر آخوندش حالا کجاست ثمره راهنمایی غلط به پسرش رو ببینه؟! دلشون به کی گرم بود که اینقدر اعتماد به نفس داشتن؟ دشمن میدونه کسی که وطنشو میفروشه یه روزی خودشونم میفروشه.

** کاربری به نام «سرباز حاج قاسم » هم با توجه به نظرات دیگر کاربران درباره اعتراف‌های ناقص روح الله زم در توییتر نوشت:
حتما زم درباره همکاران داخلی و خارجی خیانت‌هایش
کامل اعتراف کرده؛ فقط چون در برهه حساس کنونی
به صلاح نیست اعلام بشه…. تازه به نظرتون قدرتی که
اون رو از فرانسه کشید عراق و بعدشم ایران، درباره نیروهای داخلیش نمیفهمه؟!

مطالعه بیشتر بستن