دکتر علی بهادری در مراسم آغاز دوره کارآموزی در مشهد مقدس:

آغاز رسمی دوره کارآموزی کارآموزان وکالت خراسان رضوی با حضور دکتر علی بهادری جهرمی، رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه و با حضور جمعی از کارآموزان منتخب مرکز وکلای خراسان رضوی، با رعایت کامل موازین بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در محل دادگستری خراسان رضوی در مشهد مقدس برگزار شد. دکتر علی بهادری جهرمی ضمن تبریک به کارآموزان جهت ورود به جمع خانواده بزرگ وکلا اظهار داشت: اعضای جدید این خانواده در کل کشور هفت هزار نفر و در استان خراسان رضوی بیش از ۳۶۰ نفر می‌باشند.


پذیرش ۶ درصد داوطلبان کارآموزی وکالت
وی گفت: افراد بسیاری در خصوص میزان جذب مرکز اعتراض داشتند اما به این نکته توجه کنند که در نهایت تنها شش درصد از داوطلبان پذیرفته شده‌اند. تمامی اقدامات جهت جذب با مبنا و هدفمند بوده است.

جذب وکیل خاص
وی اظهار داشت: کارآموزان ۹۸ جذب شده دوره تحول قوه قضائیه هستند. آنچه ریاست قوه قضائیه در کار ویژه‌ای که به اینجانب مشخص و ابلاغ نمودند، فراهم‌سازی وکیل معمولی برای مردم نیست. انتظارمان از کارآموزان بسیار بالاست چرا که ما وکیل خاص می‌خواهیم. باید توان علمی خود را تقویت کنید و دست از تلاش علمی برندارید. تک تک شما هفت هزار نفر گلچین شده‌اید. لطفا عرصه وکالت را شوخی نگیرید.

کارآموزان دارای حق رأی می‌باشند
دکتر علی بهادری ‌جهرمی اضافه کرد: کارآموزان در انتخاب هیئت مدیره‌ی مراکز استانی حق رای دارند. حقی که تاکنون وجود نداشت. در دوره فعلی بر خلاف گذشته به کارآموزان تمام مزایای یک وکیل در امر وکالت اعطا شده مگر آنجایی که قانون و دستورالعمل نهی نموده است.

رعایت اخلاق حرفه‌ای و تقویت بنیه‌ی علمی کارآموزان
وی همچنین بر رعایت اخلاق حرفه‌ای و تقویت بنیه‌ی علمی کارآموزان تاکید نموده و افزود: مرکز وکلا افتخار می‌کند که در فرایند جذب سخت‌گیری می‌کند و دقت بالایی را صرف این موضوع نموده است. چون یکی از شروط حرفه‌ی وکالت رعایت اخلاق و سواد است.

هیچ قانونی نمی‌تواند وکالت را تبدیل به کسب‌وکار کند
رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده اضافه کرد: اگر وکیل وکالت را به چشم کسب‌و‌کار نگاه نکند، وکالت تبدیل به کسب‌و‌کار نخواهد شد. هیچ قانونی نمی‌تواند وکالت را تبدیل به کسب‌و‌کار نماید. بلکه، آن کسی که به وکالت به چشم کسب‌و‌کار نگاه می‌کند برای او وکالت، کسب‌وکار است و پروانه وکالت او جواز کسب او شده است. البته این فرد اگر چه رزق حلال به دست می‌آورد. ولی، عمل ایشان وکالت نیست و فرو کاسته از یک شأن عالی که می‌توانست داشته باشد به یک شأن دانی و یک زاد و توشه‌ای را می‌توانست داشته باشد اما آن را انتخاب نکرده و پایین‌تر را برگزیده است.

حق‌طلب و حق‌مدار باشید
دکتر علی بهادری جهرمی گفت: انتظار من این است که کارآموزان ۹۸ درحمایت از حق و قانون، مقابله با ظالم و دستگیری از مظلوم، نماینده خدا بر روی زمین باشند.
حق‌طلب باشید. حق مدار باشید. در وکالت، خدا را هم در نظر بگیرید. شما باید استوانه‌های صبر و صداقت باشید. قدم در مسیر سختی گذاشتید. باید صبر شما با صبر آدم معمولی فرق کند و به شما اطمینان می‌دهم مرکز وکلا از شما حمایت می‌کند و در مسیر دفاع از حق تنها نیستید. خودتان را نماینده خدا در دفاع از حق بدانید. شما در آن دنیا بازخواست خواهید شد. حواستان باشد که راه را گم نکنید.
در ابتدای مراسم آغاز رسمی دوره کارآموزی پذیرفته شدگان وکالت ۹۸،
رئیس مرکز وکلای خراسان رضوی ضمن خیر مقدم گفت: یکی از تحولات عینی آیت‌الله رئیسی در قوه قضائیه فعالیت‌های ملموس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده است. دکتر بهادری جهرمی در این مدت ۲۰ ماه و اندی تلاش بسیاری برای مرکز وکلا انجام دادند که باعث شده تا مرکز اعتبار بیش از پیش کسب کند.
علی غفوری افزود: اینکه نهاد وکالت در کانون توجه جامعه قرار گرفته فرصت مناسبی است که باید از آن استفاده نمود.
در ادامه نیز رضا حضرتی رئیس کمیسیون آموزش و کارآموزی مرکز وکلای خراسان رضوی گزارشی از کارآموزان استان خراسان رضوی ارائه و اعلام داشت. تغییرات شایسته دوره حاضر که باعث رعایت شأن همکاران وکیل شده است، این فرصت را به وجود آورده که امکان طرح پیشنهاد و انتقاد میسر شود.

مطالعه بیشتر بستن

سردار آزمون

رضا شریعتی نیا در حالی که درگیر معلولیت بود، در مدت ۲ سال و نیم موفق به اخذ مدرک کارشناسی حقوق شد. وی اخیرا به عنوان تنها ظرفیت یکی از رشته‌های کارشناسان رسمی دادگستری در مشهد و رتبه برتر آزمون مشاورین خانواده پذیرفته شد. امیر رضا شریعتی نیا در گفتگو با «حامی عدالت» روند موفقیت خود را تشریح کرد.

آقای شریعتی نیا درباره آزمون مشاورین خانواده توضیح دهید.
من در سه آزمون در یکسال به موفقیت رسیدم که دو آزمون آن در یک روز برگزار شد. رقبای من در این آزمون‌ها هم بسیار افراد قوی ای بودند. مثلا در آزمون مشاورین خانواده اکثرا طلبه هستند یعنی از لحاظ فقهی بسیار قوی هستند. من صبح درگیر آزمون وکالت بودم و بعد از ظهرهم آزمون کارشناسان خانواده را داشتم در یکی از رشته‌ها که استرس زیادی داشت. آزمون کارشناسان رسمی دادگستری را با رتبه یک قبول شدم. آن هم با ظرفیت یک نفر در شهر مشهد! آزمون مشاورین خانواده در مشهد هم با رتبه برتر گذراندم. آزمون مشاورین خانواده فوق العاده آزمون سختی است. رقبای من در این آزمون، افرادی بودند که سالهای طولانی در مراکز مشاوره و شورای حل اختلاف کار کرده‌اند و اکثرا هم طلاب در این آزمون سنگین شرکت می کنند. من بخاطر چنین رقبایی هم استرس داشتم. به خودم می گفتم که با وجود چنین افراد مسلطی به فقه آیا امکان دارد که بتوانم موفق شوم؟ ولی توکل‌ام به خدا بود.

سنخیت رشته تحصیلی و تجارب شما چه بود؟
آزمون کارشناسان رسمی قوه قضاییه روز ۲۰ شهریور ماه برگزار شد و رشته من امنیت عمومی بود. رشته ای که من در آن ۱۰ سال سابقه کار داشتم و شرط آزمون هم حداقل ۱۰ سال سابقه کار بود. آزمون وکالت مرکز وکلا هم روز ۴ مهر برگزار شد. بعد از ظهر همان روز هم آزمون مشاوران خانواده برگزار شد که در هر دو آزمون هم موفق بودم. من در پلیس اداره آگاهی تهران بزرگ فعالیت کرده بودم. در دوران فعالیت در آگاهی هم دچار معلولیت شدم و به همین دلیل در کمیسیون پزشکی پیش از موعد بازنشسته شدم.
رشته امنیت عمومی برای کارشناسان رسمی قوه قضاییه بسیار رشته مهمی است. من تا سال ۹۵ درگیر معلولیت خود بودم. در این سال تا حدود زیادی بهبودی پیدا کردم. قبلا رشته علوم تربیتی گرایش مدیریت و برنامه ریزی خوانده بودم که دیگر برایم کاربردی نداشت و با آن رشته دیگر کاری نمی توانستم انجام دهم. باید به اجبار تعیین هدف می کردم و کاری انجام می دادم. متولد ۱۳۵۸ هستم و سال ۹۵ که بازنشسته شدم باید برای آینده خودم و همسر و فرزندانم هدفی را تعیین می کردم.
به همین جهت با دوستانم در نیروی انتظامی و اداره آگاهی مشورت کردم و به من مشورت دادند که از تجربه ای که در نیروی انتظامی داشتم نهایت استفاده را بکنم. دوستانم به من گفتند که دوباره ادامه تحصیل بده و در آزمون وکالت شرکت کن و همین کاری که تاکنون انجام می دادی را در عرصه ای دیگر ادامه بده. کار ما احقاق حقوق افراد بود. در حقیقت به قوه قضاییه هم ربط داشت. ضابط قوه قضاییه بودم. به خودم گفتم بهترین و نزدیک ترین هدف ورود به قوه قضاییه برای خدمت به مردم است.

در مسیر موفقیت چه دشواری هایی داشتید؟
با وجود همسر و فرزند و مستاجر بودن، سال ۹۶ مجددا در کنکور شرکت کردم. هدف من هم قبولی در دانشگاه پیام نور بود. اولین انتخاب من هم دانشگاه پیام نور در شهری که زندگی می کردم بود. پیش خودم گفتم شاید اوضاع و احوال جسمی‌ام طوری باشد که نتوانم دوباره بروم و سر کلاس بشینم. شاید اصلا معلولیت من بدتر شود. یعنی ترس از شرایط فیزیکی هم داشتم. خوشبختانه با رتبه اول در دانشگاه پیام نور نیشابور قبول شدم و مهر ۹۶ ثبت نام کردم.

نحوه استعدادیابی و آمادگی آزمون شما چگونه بود؟
در دانشگاه بود که اساتید من متوجه استعدادم شدند و به من گفتند که باید از همان ابتدا وارد رشته حقوق می شدی. قبلا چه کسی برای شما تعیین هدف کرده که شما مسیری را کج رفتید و از اول حقوق را انتخاب نکردی؟! در مدت ۵ ترم یعنی در عرض ۲ سال و نیم از دانشگاه فارغ التحصیل شدم. با معدل ۱۸ و ۱۰ صدم فارغ التحصیل حقوق شدم و از سال ۹۴ تا سال ۹۸ فارغ التحصیلی مثل من در کل دانشگاه پیام نور کشور نبود.
از سال ۹۶ شروع کردم به مطالعه برای آزمون های قوه قضاییه. دروسی را که کاربردی بود انتخاب کردم و عکس دیگر افرادی که آزمون می دهند، عمل کردم. یک مسیر دیگری را برای آزمون انتخاب کردم. من کاربردی را بصورت ذهنی یعنی به صورتی که در حافظه‌ام پایدار باشد، شروع به یادگیری کردم. یعنی درس که می خواندم، تحلیل می کردم و روی تک تک مباحث بررسی می کردم و به مرور مدام متوجه می شدم که هر چه می خوانم ذره ای از یک دریاست. سال ۹۶ روزی ۶ ساعت مدام مطالعه داشتم. در این میان نباید از صبوری همسر و فرزندانم غافل باشم و بسیار از همراهی آنها ممنون هستم. نفر پنجم آزمون وکالت امتیاز ۵۴ و ۶۲ صدم را آورده بود که دوست عزیزی بودند و من بدون سهمیه امتیاز ۵۴ و ۶۱ صدم را بدست آوردم.

برخی از داوطلبان نسبت به حضور قضات بازنشسته به عنوان کارشناسان رسمی دادگستری اعتراض دارند، نظر شما در این زمینه چیست؟
من بدون سهمیه شرکت کردم اما به همه افرادی که می گویند، قضاتی که بازنشسته می شوند، کارمندان دادگستری که بازنشسته می شوند، دوستانی که در شورای حل اختلاف بازنشست می شوند، نباید بدون آزمون پذیرفته شوند؛ می خواهم بگویم که این افراد دارای استعداد و تجربیاتی هستند که موجب پذیرفته شدن آنها می شود.
ما قانون داریم که این افراد بدون آزمون می توانند پذیرفته شوند اما اگر قرار باشد این افراد (قضات و کارمندان بازنشسته) با آزمون هم آزمایش شوند حتما بهترین رتبه‌ها را کسب می کنند. کسی می تواند در این عرصه موفق شود که هم تجربه زیادی داشته باشد و هم نخبه باشد. کسی می تواند از حقوق مردم دفاع کند که تجربه و استعداد داشته باشد. کسانی که اعتراض می کنند و بهانه تراشی می کنند که اگر اینها نباشند، چندین هزار نفر ظرفیت ایجاد می شود؛ باور کنید اگر اینها سخت ترین آزمون‌ها هم بدهند باز هم بخاطر تجربیات خود موفق بیرون خواهند آمد.
من نمی دانم برخی جوان‌ها چه فکری می کنند که می خواهند چنین افرادی را از سر راه خود بردارند. فردی را کارشناس رسمی دادگستری می گذارند در رشته های مختلف که درس پس داده باشند.
ادامه در صفحه ۳۱

مطالعه بیشتر بستن