[۳۱۲۲]

پانسیون‌ها خلاءهای قانونی و فقدان نظار

فاطمه عزیزیان*:خوابگاه یا پانسیون مکانی است که برای اقامت موقت یا طولانی مدت افراد ایجاد می‌گردد و عموماً ساکنان آن را دانشجویان، کارمندان و افرادی تشکیل می‌دهند که یا شاغلند و یا به دنبال کار از شهرهای دیگر مهاجرت کرده اند. البته به دلیل گرانی قیمت هتل‌ها و اجاره بهای خانه خصوصاً در کلان‌شهرها، افرادی که عموما مجرد بوده و وضع مالی مناسبی ندارند بخش عمده‌ای از این ساکنین را تشکیل می‌دهند.

در خوابگاه‌های دخترانه که بیشتر موضوع این مبحث است درصد بالایی از ساکنین را زنان دانشجو، مطلقه، مجرد و بی‌سرپرستی تشکیل می‌دهند که به دنبال تحصیل و یا کسب درآمدی عمدتاً ناچیز به اعتبار ارزان بودن، امنیت و محافظت به آنجا پناه آورده اند. خانواده‌های این افراد از یک طرف با ذهنیتی که از شرایط محافظتی و امنیتی که در خوابگاه‌های دانشگاهی و دولتی وجود دارد، و از طرف دیگر با تبلیغاتی که متصدیان و صاحبان این پانسیون‌ها در فضای مجازی و رسانه‌های مختلف نسبت به داشتن امکانات مختلف می‌کنند، اعتماد نموده و به حضور عزیزان خود در این پانسیون‌ها تن داده و آرامش خاطر کافی دارند.
وجود این پانسیون‌ها، خصوصاً برای افراد کم بضاعت طبیعتاً نعمت و امکان بسیار مفیدی است که نمی‌توان از حسن وجودشان صرف‌نظر نمود اما چشم پوشی از معضلات و مشکلات عدیده‌ای که عمدتاً به دلیل عدم نظارت کافی، ساکنین آن‌ها را تهدید می‌کند بسیار خطرناک بوده و نیازمند رسیدگی فوری و ضروری مسئولین قضائی و نظارتی کشور است.
پانسیون‌ها و خوابگاه‌های غیردولتی زیر نظر اتحادیه هتل‌داران و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فعالیت می‌کنند و مسئولیت نظارت بر آن‌ها بر عهده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است که طبق “آیین‌نامه اماکن عمومی مصوب ۲۳/۳/۱۳۶۳” و “آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آن‌ها مصوب ۴/۶/۱۳۹۴” تشکیل و تاسیس می‌شوند؛ لذا فعالیت و نظارت بر پانسیون‌ها طبق این دو آیین نامه‌ همسو و همسطح با اماکنی نظیر هتل‌هاست.
از جمله مواد مهم و مرتبط با پانسیون‌ها در “آیین نامه اماکن عمومی” عبارت است از:
«ماده۹- کلیه مستخدمین و کارکنان اماکن عمومی مندرج در ماده ۸ (هتل‌ها…. پانسیون‌ها…) بایستی دارای کارت بهداشت از مراجع مربوطه و پروانه کار از شهربانی باشند.
ماده ۱۴- در تمامی ایامی که اماکن عمومی دایر هستند حضور متصدی یا مدیر امکنه در محل الزامی است.
ماده ۱۵- در مواقعی که یکی از مسافرین یا خدمه مضنون یا مبتلا به دارا بودن امراض واگیردار و عفونی از قبیل: وبا، طاعون و امثالهم باشد، صاحبان اماکن عمومی مکلفند مراتب را بلافاصله با ذکر مشخصات بیمار به بهداری و نیروی انتظامی اطلاع دهند.
ماده۱۷- صاحبان اماکن مسافری و پانسیون‌ها باید دفتری مطابق نمونه نیروی انتظامی برای ورود و خروج مسافرین تهیه و نام و نشانی کامل آن‌ها را در آن دفتر قید نمایند.
ماده ۱۹ ـ صاحبان هتل‌ها و مسافرخانه‌ها و پانسیون‌ها موظفند در صورت مراجعه اطفال واشخاصی که به سن قانونی نرسیده و بدون سرپرست هستند و قصد اقامت در امکنه مزبور را دارند بلافاصله مراتب را به نیروی انتظامی محل اعلام دارند.
ماده ۲۳ ـ قبول و اسکان اشخاص شرور و بدسابقه در محل امکنه عمومی ممنوع می‌باشد.
ماده ۲۹ ـ در کلیه اماکن عمومی وسایل مقدماتی آتش نشانی طبق استاندارد سازمان آتش نشانی‌باید مهیا باشد تا به موقع مورد بهره‌برداری قرار گیرد.»
مواد مرتبط با پانسیون‌ها در آیین نامه میراث فرهنگی و گردشگری:
ماده ۱۲- در هر یک از تاسیسات گردشگری که موفق به دریافت گواهینامه استاندارد کیفیت خدمات گردشگری شده‌اند نرخ اتاق، اغذیه و سایر خدمات توسط بهره‌بردار پیشنهاد شده و پس از تایید تشکل صنفی گردشگری و تایید نهایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، یک نسخه از آن به منظور نصب در واحد مورد بهره‌برداری ارسال می‌گردد. نرخ آن دسته از تاسیسات گردشگری که استانداردهای کیفیت خدمات گردشگری

مطالعه بیشتر بستن