فرآیند کلی رویداد بدین‌صورت بود که هر گروه پس از انتخاب اینکه تمایل به حل کدام‌یک از مشکل‌ها را داشت، آموزش‌های اولیه «حل مسئله» و «مسئله محوری» را فرامی‌گرفت.
در ادامه شرکت کنندگان یک هفته فرصت داشتند تا چالش انتخابی خود را ریشه یابی کنند. پس از طی فرایند مسئله یابی، شرکت کنندگان باید به مطالعات میدانی و جمع آوری آمار و اطلاعات برای ارائه راهکار می پرداختند.
در مرحله بعدی شرکت کنندگان با در نظر گرفتن ملاحظات و تکنیک‌های سیاست گذاری و ابعاد مختلف مسئله، راهکار‌های ابتدایی خود را به مربیان ارائه می دادند و توسط این افراد مورد نقد و بررسی قرار می گرفتند. در نهایت گروه‌ها راهکار‌های نهایی خود را به هئیت داوران عرضه کردند و گروه‌های برتر پس از بررسی راهکار‌ها توسط هیئت داوران مشخص شدند.
رویداد تصمیم سازان آینده (FDM) با محوریت ایجاد چالش در میان شرکت‌کنندگان، به دنبال ایجاد فضایی پویا به‌منظور ارائه راهکار‌هایی متناسب با فضای کشور است. قالب چالش و مسابقه در رویداد از این منظر اهمیت دارد که علاوه بر بروز توانایی‌های شرکت‌کنندگان با قرارگیری در شرایط واقعی حل مسئله، می‌تواند منجر به دستیابی به خروجی‌های متعدد در ازای صورت‌مسئله واحد شود.
اعضای گروه فرداد که در چالش تضییع حقوق عامه مقام نخست را بدست آوردند درباره این موفقیت و این مسابقه با حامی عدالت به گفتگو نشستند.

مطالعه بیشتر بستن

ادامه از صفحه قبل :

نعیمی درباره نقش اعضای گروه در چالش تضییع حقوق عامه، افزود:« افراد در گروه کاملا مکمل هم بودن و بخصوص این که بخش اعظم کار با مباحثه و به چالش کشیدن نظرات همدیگر پیش می‌رفت.
در بخش مطالعه و جمع آوری اطلاعات نقش همه مشترک بود و تحلیل ها به صورت جمعی ارائه می شد و سطح بندی و مکتوب می شد.

در این راستا بنده در بخش مصاحبه و تحقیق میدانی که با معاونت صیانت از حقوق عامه استان گلستان صورت گرفت و نیز در بخش نرم‌افزاری سیستم و استفاده از نرم‌افزارها فعال بودم. همینطور در ارائه نهایی به عنوان مشارکت در پاسخگویی به سوالات و در اختتامیه مجازی به عنوان نماینده تیم ایفای نقش کردم.»
سپیده مرادی ۲۴ ساله و دانشجوی کارشناسی ارشد جزا و جرم شناسی جوان ترین عضو گروه فرداد بود.
مرادی در پاسخ به اینکه چه چیزی باعث شد که به موضوع تضییع حقوق عامه علاقمند شوید؟ گفت:« راستش انتخاب موضوع از بین ۳ موضوع رویداد اختیاری نبود و برگزارکنندگان طبق صلاحدید خودشون موضوعات رو تقسیم کردند.
اما در گروه ما طی بحث هایی که قبل از مشخص شدن موضوع ما داشتیم معتقد بودیم که موضوع تضییع حقوق عامه همه گیرتر و مبتلا به تر هست و آسیب شناسی در خصوص این موضوع و ارائه راه حل گرچه سخت اما راهگشا تر هست. به نوعی بررسی این موضوع درد اقشار مختلف جامعه را دوا میکرد نه اینکه فقط مختص یه یک صنف و یا یک بخش باشد. بنابراین خود ما هم از بین موضوعات رویداد به همین موضوع تضییع حقوق عامه علاقمند بودیم و اتفاقا هم همین موضوع برای ما انتخاب شد. امیدوارم با عملی شدن راهکار های ما آرمان گروه ما هم به حقیقت بپیونده و تونسته باشیم دردی از جامعه دوا کنیم.»
این کارآموز مرکز وکلای قوه قضاییه اصلی ترین عامل موفقیت گروه را جدا کردن بازیگر های اصلی حقوق عامه از هم و بررسی جداگانه، علل عدم پیگیری تضییع حقوق عامه از طرف هر کدام از آنها دانست و افزود:« به این صورت که ما مردم، سمن ها، قوه قضائیه و دولت را از هم جدا کردیم و هر کدام را به صورت جداگانه آسیب شناسی کردیم و به ریشه هایی عدم پیگیری دسترسی پیدا کردیم و به طبع راه حلی که با این روش آسیب شناسی ارائه میشود دقیق تر و کارآمد تر است.
راه حل ها مختلف بودن و ما به جنبه های عملی کار خیلی فکر کردیم. به صورت شعاری و یا کلیشه ای نبودند. بلکه مطابق با واقعیت های جامعه بودند. بسیار دقیق روی راهکار ها و راه حل ها فکر کردیم و خداروشکر تونستیم به بهترین شکل ارایه دهیم.»
سکینه حداد، دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی دانشگاه شهید بهشتی و دیگر عضو این گروه هم در مورد راه حل گروه فرداد گفت:« برای راه حل این چالش از رویکرد مسئله محور استفاده کردیم. در ابتدا پس از شناسایی دقیق مسئله سوالی را مطرح کردیم که چرا حقوق عامه تضییع می شود و حال که تضییع می‌شود چرا پیگیری نمی‌شود و اگر پیگیری می‌شود چرا اینقدر پیگیری ها کم است؟
پس از مباحثه گروهی در قدم اول به این نتیجه رسیدیم که باید به دو بازوی مردم و مقامات کار را تقسیم بندی کنیم و دوباره به گروه های مختلف تقسیم بندی شدند یعنی دربازوی مردم ما عوام داشتیم و فرهیختگان و همچنین سازمان‌های مردم نهاد که باز هر کدام اینها به دسته های مختلفی تقسیم می شدند.
در بازوی مقامات نیز ما به قوای سه گانه اشاره کردیم و بحث خود را بر قوه قضاییه متمرکز ساختیم و این قوه را نیز به شاخه های مختلف تقسیم بندی کردیم. با هم گروهی ها به بحث و مباحثه می پرداختیم. همدیگر را به چالش می کشیدیم تا ریشه ها را در آوریم سپس به دنبال هر ریشه ای که در آورده بودیم، می رفتیم. تحقیق و بررسی میکردیم تا ریشه های اضافی را حذف کنیم و به ریشه های اصلی برسیم. دوباره با هم جمع می شدیم و پس از چندین جلسه چکش کاری به جایی رسیدیم که آماده ارائه راهکار بودیم. با تحقیقات وسیع میدانی و پژوهشی و پس از نقدهای درون گروهی موفق شدیم ارائه نهایی را آماده سازی کنیم.»
این کارآموز وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه استان مازندران در مورد علت علاقمندی به چالش تضییع حقوق عامه گفت:« وقتی دیدیم یکی از چالشهای این رویداد به این موضوع اختصاص دارد. به نظرمان فرصت مناسبی بود تا در این زمینه کار کنیم بلکه بتوانیم مسیری را که بدان علاقه مندیم به درستی پیدا کنیم و در آن مسیر ادامه فعالیتهای کاری و پژوهشی مان را دنباله گیری کنیم و در نهایت بتوانیم در احقاق این حقوق تضییع شده تاثیر گذار باشیم. خوشبختانه همینطور هم شد.»
حداد درباره وضعیت تضییع حقوق عامه در کشورهم گفت:« این موضوع در کشور ما بسیار ملموس و مشهود است و به همین خاطر است که رهبر معظم انقلاب هم دستور پیگیری این این موضوع را داده‌اند و با توجه به اصل ۱۵۶ قانون اساسی این موضوع در حیطه وظایف قوه قضاییه قرار دارد و رئیس محترم قوه قضاییه نیز به شدت برای رفع این موضوع اهتمام دارند امیدواریم که با کمک و هماهنگی بین مردم و مسئولین ذیربط این مهم هر چه سریعتر به نتیجه برسد.»
گفتنی است در رویداد تصمیم سازان آینده که مخاطبین اصلی آن جامعه دانشگاهی کشور می‌باشد در مجموع ۴۶۲ نفر از ۱۷۸ دانشگاه شرکت کردند که ۵۶ درصد در مقطع کارشناسی، ۳۵ درصد در مقطع کارشناسی ارشد و ۶ درصد در مقطع دکترا در حال تحصیل بودند.
در روز پایانی یعنی ۷ آذر ماه ۹۹ داوری تیم‌های راه یافته به مرحله نهایی با حضور مسئولین برجسته حقوقی از جمله دکتر بهادری جهرمی، رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، دکتر قهرمانی، نماینده دادستان در دادسرای ویژه جرایم اقتصادی، دکتر پورسید، معاون قوانین مجلس شورای اسلامی و دکتر اصفهانی، مشاور رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه، صورت گرفت که در چالش تضییع حقوق عامه تیم فرداد به مقام نخست دست یافت.

مطالعه بیشتر بستن

شفافیت و اطمینان از مجاز بودن بنگاه یکی از مهمترین کارکردهای سامانه سیما ۷۲۴ است

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان یزد با اشاره به کارکردهای مختلف سامانه سیما ۷۲۴ گفت: شفافیت و اطمینان از مجاز بودن بنگاه یکی از مهمترین کارکردهای سامانه سیما ۷۲۴ است. محمد رضا حدادزاده در جلسه کمیته طراحی سامانه یکپارچه معاملات املاک سیما ۷۲۴ با اشاره به حجم بالای پروندهای دادسرای استان در حوزه زمین و مسکن گفت: با طراحی سامانه یکپارچه معاملات املاک سیما کارهای خوبی در حوزه ساماندهی حوزه زمین و مسکن در استان شروع شده و با مرجع قرار گرفتن سامانه سیما ۷۲۴ در حوزه معاملات زمین و مسکن ، دست جاعلین و زمین خواران کوتاه تر می شود.

وی بر لزوم تبیین جنبه های مختلف سامانه سیما ۷۲۴ تاکید کرد و افزود: این سامانه با حفظ محرمانگی اطلاعات طرفین معامله صرفا به دنبال ایجاد ثبات و ساماندهی در معاملات حوزه زمین و مسکن است.
حدادزاده با اشاره به دسترسی های ایجاد شده در سامانه یکپارچه معاملات املاک تصریح کرد: دسترسی به سامانه های مختلف خدمت رسانی شهری اعم از اداره کل ثبت اسناد و املاک و شهرداری می تواند عامل جذب مردم و مشاورین املاک به این سامانه باشد.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان یزد تصریح کرد: البته جهت رفاه حال مردم اتحادیه مشاورین املاک بدون هیچ هزینه ای موظف به ثبت این قولنامه ها در سامانه سیما است. وی با اشاره به ممنوعیت صدور مجوز جدید برای متقاضیان مشاور املاک در استان گفت: پلمب بنگاه های غیرمجاز با جدیت بیشتری با کمک اداره کل ثبت اسناد و املاک، پلیس اماکن و اتحادیه مشاورین املاک در حال انجام است
به طوریکه در دو ماه گذشته ۳۰ مشاور املاک متخلف پلمب شده است.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان یزد در پایان بر لزوم اطلاع رسانی در خصوص کارکردهای سامانه سیما توسط دستگاه های مرتبط تاکید کرد و افزود: اصحاب رسانه نیز باید به نقش اطلاع رسانی خود در این حوزه عمل کنند و به مردم و مشاورین اطمینان دهند که به مرور با ارتقاء این سامانه دسترسی و استفاده از خدمات آن
راحت تر خواهد شد.

مطالعه بیشتر بستن