فرآیند کلی رویداد بدین‌صورت بود که هر گروه پس از انتخاب اینکه تمایل به حل کدام‌یک از مشکل‌ها را داشت، آموزش‌های اولیه «حل مسئله» و «مسئله محوری» را فرامی‌گرفت.
در ادامه شرکت کنندگان یک هفته فرصت داشتند تا چالش انتخابی خود را ریشه یابی کنند. پس از طی فرایند مسئله یابی، شرکت کنندگان باید به مطالعات میدانی و جمع آوری آمار و اطلاعات برای ارائه راهکار می پرداختند.
در مرحله بعدی شرکت کنندگان با در نظر گرفتن ملاحظات و تکنیک‌های سیاست گذاری و ابعاد مختلف مسئله، راهکار‌های ابتدایی خود را به مربیان ارائه می دادند و توسط این افراد مورد نقد و بررسی قرار می گرفتند. در نهایت گروه‌ها راهکار‌های نهایی خود را به هئیت داوران عرضه کردند و گروه‌های برتر پس از بررسی راهکار‌ها توسط هیئت داوران مشخص شدند.
رویداد تصمیم سازان آینده (FDM) با محوریت ایجاد چالش در میان شرکت‌کنندگان، به دنبال ایجاد فضایی پویا به‌منظور ارائه راهکار‌هایی متناسب با فضای کشور است. قالب چالش و مسابقه در رویداد از این منظر اهمیت دارد که علاوه بر بروز توانایی‌های شرکت‌کنندگان با قرارگیری در شرایط واقعی حل مسئله، می‌تواند منجر به دستیابی به خروجی‌های متعدد در ازای صورت‌مسئله واحد شود.
اعضای گروه فرداد که در چالش تضییع حقوق عامه مقام نخست را بدست آوردند درباره این موفقیت و این مسابقه با حامی عدالت به گفتگو نشستند.

مطالعه بیشتر بستن

کارنامه‌ مسئول حتی بعد از فوت باید نقد شود تا چراغ راه آینده باشد

علیرضا سزاوار: فوت آیت الله یزدی رییس سابق قوه قضاییه و عضو سابق شورای نگهبان هم در شبکه های اجتماعی انعکاس فراوانی داشت.
در پی استعفای آیت‌الله صافی گلپایگانی در تیرماه ۱۳۶۷، آیت‌الله یزدی از سوی حضرت امام خمینی(ره) به جای وی به عضویت شورا درآمد، و در سال ۱۳۶۸ به عنوان رئیس قوه قضائیه منصوب شد که پس از پایان خدمت در قوه قضائیه در سال ۱۳۷۸ مجددا به عضویت شورای نگهبان منصوب شد.
مسئولیت ایشان به‌عنوان عضو فقهای شورای نگهبان که از دوران حیات امام راحل این مسئولیت را پذیرفته بود تا یک ماه قبل از فوت ایشان امتداد یافت.
کاربران شبکه های اجتماعی هم با تواجه به عملکرد و سوابق وی در جایگاه قاضی القضات کشور و شورای نگهبان، نظرات خود را اینگونه نوشتند:

** محمد مهدی خالقی با نقل قولی از خود آیت الله یزدی در توییتر نوشت:
آقای یزدی چند سال قبل در یکی از سخنرانی های خود فرمود که از آنهایی نیستم تا مسئولی به رحمت خدا رفت، بگویم پشت سر میت سخن نگویید. کارنامه‌ها باید نقد و بررسی شود تا چراغ راه آینده باشد. ایشان جز خدمات زیاد در قوه قضائیه، در فتنه ۸۸ پای رهبر، نظام و مردم و مقابل رفقای سابقش ایستاد. خدایش بیامرزد.

** حاجی زاده هم به بخشی از سخنان ایشان اشاره کرد و در یک رشته توییت نوشت:
مرداد سال گذشته آقای یزدی در جمع دادستان‌های کشور سخنرانی کرد و به عملکرد نظارتی شورای نگهبان پرداخت و گفت: «نظارت شورای نگهبان بر صلاحیت اشخاص در مجلس شورای اسلامی، خبرگان رهبری و یا ریاست جمهوری از لحظه نام نویسی تا تأئید اعتبارنامه یا تنفیذ ادامه دارد؛ در این رابطه ما در شورای نگهبان بر اساس مواد قانونی افراد را تأیید و یا رد صلاحیت می‌کنیم و هیچگاه در حق کسی اجحاف نمی‌کنیم.»
او از دادستان‌ها خواست اجازه ندهند کسانی در فضای عمومی حقوق الهی و احکام شرعی را پایمال کنند و به آنها توصیه کرده که در راه اجرای عدالت نباید از هیچ کسی واهمه داشته باشند.

** محمد ترابی هم به گوشه ای از دغدغه های این فقیه شورای نگهبان اشاره کرد و نوشت:
آیت الله یزدی گفته بود اگر من فردی را تأیید صلاحیت کنم و آن شخصی که در مجلس حضور پیدا می‌کند کار خلافی انجام دهد، من هم در دنیا و در آخرت در مقابل درگاه الهی مسئول خواهم بود؛ پس باید از هر کاری که زمینه رسوایی در دنیا و آخرت را فراهم می‌کند دوری کنیم. سخنی که نشان از تعهد این فقیه داشت.


** عبدالله گنجی هم به دو ویژگی رییس سابق قوه قضاییه اشاره کرد و نوشت:
مرحوم آیت الله یزدی در انتخابات مجلس سوم رای نیاورد. بلافاصله امام ایشان را به عضویت فقهای شورای نگهبان در آورد.امروز اگر چنین شود مدعیان دیروز امام چه میکنند؟
ایشان۲ویژگی ممتاز داشت: هیچ موقع در دفاع از انقلاب محافظه کاری و لفافه گویی نکرد. دوم زی طلبگی را حفظ کرد و آلوده دنیا نشد.

** مهدی فضایلی هم در توییتر به سابقه ایشان اشاره کرد و نوشت:
آیت الله یزدی در سال ۶۷ با برچسب اسلام آمریکایی از سوی جریان چپ یعنی اصلاح‌طلبان امروز از انتخاب مجدد در دور سوم مجلس بازماند! امام خمینی بلافاصله ایشان را به عنوان عضو شورای نگهبان نصب و اینگونه توصیف کردند: متدین مورد وثوق و درد آشنای اسلام و انقلاب

** محمد هم به نصیحتی از آیت الله یزدی اشاره کرد و در توییتر نوشت:
به جوانان حوزه می‌گویم، آینده برای شماست، مسئولیت سنگینی به دوش شماست، شورای نگهبان و قوه قضائیه در اختیار شماست؛ ارتباط خود را با نظام و مقامات حفظ کنید، این ارتباط منافاتی با استقلال شما ندارد

** محمد موسوی هم در اینستاگرام‌اش به توجه آیت الله رییسی به وی اشاره کرد و نوشت:
آیت الله یزدی چنان جایگاه مهمی داشت که رئیس قوه قضائیه مرداد امسال در دیدار با ایشان گزارشی از فعالیت‌های دستگاه قضا ارائه کرد. آیت الله یزدی هم از خدمات و زحمات آقای رئیسی تقدیر کرد و اقدامات رئیس دستگاه قضا و تحول آفرینی و چابک‌سازی در قوه قضائیه را ستود و شروع مبارزه با فساد از خود قوه قضائیه را اقدامی امید آفرین و موجب اعتماد به دستگاه و پیشرفت دانست.
** حلما هم به خاطره ای از آیت الله یزدی اشاره کرده که جدیت وی در شورای نگهبان را نشان می دهد:
آیت‌الله یزدی در گفتگویی درباره تشکیک در سلامت انتخابات می‌گوید: در آن سال می‌خواستند در نتیجه انتخابات تشکیک ایجاد کنند، اما، چون سیستم برگزاری انتخابات دستی بود نتوانستند این کار را انجام دهند، به همین خاطر آقای محسن رضایی که از معترضین نتیجه انتخابات بود، در جلسه شورای نگهبان حاضر شد و من به او گفتم «بدون سند نگویید انتخابات باطل شود، مثلاً ۱۰۰ صندوق را مشخص کنید تا بازشماری شود» و وقتی که ایشان قبول کرد و تعدادی از صندوق‌ها بازشماری شد و تغییری در نتیجه حاصل نشد، قانع شد، اما آقای موسوی و طرفداران او بدون استدلال به نتیجه انتخابات اعتراض می‌کردند و به‌دنبال ایجاد فتنه بودند که خوشبختانه تأکید رهبر معظم انقلاب بر اجرای قانون، حمایت از شورای نگهبان و صحت کار سیستم شمارش دستی آرا شبهات را پایان داد.

** مهدی نصیری پژوهشگر حوزه دین و اندیشه و مدیرمسئول سابق روزنامه کیهان در کانال تلگرامی خود نوشت:
به رئیس قوه قضائیه در سال ۱۳۷۶ یعنی آیت الله یزدی درباره عواقب تعلل در برخورد با تخلفات و مفاسد اقتصادی، نامه هشدار آمیز و آینده نگرانه نوشتم.
در پی انتشار گزارش مستند هفته نامه صبح از عملکرد خلاف قانون مهندس غرضی وزیر پست و تلگراف و تلفن (مرداد ۱۳۷۶) و شکایت وی از من به عنوان مدیر مسئول، آیت الله یزدی رئیس قوه قضائیه با ارسال نامه‌ای به دادگاه خواستار تسریع در رسیدگی به این پرونده شده بود.
همان دوران ایشان در یکی از جلسات قوه قضائیه به قضات و دادگاهها سفارش کرده بود که «در جریان رسیدگی به پرونده ها، جز خداوند و قوانین نظام اسلامی و احقاق حقوق عامه مردم، چیز دیگری را در نظر نداشته باشید… با متخلف و مجرم در هر پست و مقامی به شدت برخورد خواهد شد.»

** سید کاظم هم درباره دوران ریاست آیت الله یزدی در قوه قضاییه در خاطره ای از وی نوشت:
این استاد حوزه در جلسه پاسخگویی به سوالات طلاب در بهمن ۹۶ درباره حقوق‌های نجومی گفت: بنده مسئولیت‌هایی را در طول طلبگی و زندگی عهده‌دار بودم اما هیچ‌گاه در هیچ مسئولیتی نجومی حقوق دریافت نکردم. با توجه به حضور و سوابق خود در شورای نگهبان و قوه قضائیه در آن دوران نیز به یاد ندارم که فردی حقوقی نجومی دریافت می‌کرد. با آنکه در قانون اساسی در مورد بیان دارایی رئیس قوه قضائیه موردی نبود، بنده در پذیرش مسئولیت دارایی‌ام را گفتم بنده یک ریال حقوق از قوه قضائیه نگرفتم و فقط رهبری بودجه‌ای را برای کمک به قضات در نظر می‌گرفتند، نظر فقهی خودم این بود که برای انجام واجبات نباید حقوق‌بگیرند.

مطالعه بیشتر بستن