ادامه از صفحه قبل :

سردار سلیمانی به عنوان یک جنایتی شناخته می‌شود که سران رژیم آمریکا در آن نقش داشتند. این جنایت از سوی بسیاری از کشور‌های دنیا محکوم شده است.»
وی با بیان اینکه مقامات رژیم آمریکا نسبت به جنایت صورت گرفته اعتراف کرده‌اند افزود: «در حوزه بین‌الملل هم اسناد متعددی وجود دارد که این جنایت را محکوم می‌کند. ضمن اینکه رویه حقوق هم که در جهان وجود دارد، ترور بودن این جنایت را تایید می کند. پرونده ترور سردار سلیمانی در تاریخ حقوق بین الملل بی سابقه است و نه تنها در تاریخ حقوق بین الملل بلکه در تمام جهان چنین کیسی(پرونده ای) وجود نداشته است. یک مقام عالی رتبه ایرانی در سفر رسمی به یک کشور دیگر توسط کشور سومی ترور می‌شود، این از جهت حقوقی یک پرونده ویژه است و حتما آمران و مباشران این جنایت تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.»

این عضو شورای نگهبان با بیان اینکه پرونده شهادت سردار سلیمانی نیازمند بررسی‌های دقیق و حقوقی است بیان داشت: «اگرچه اصل جنایت رخ داده را همه محکوم کردند، اما از لحاظ حقوقی هم نیازمند تعقیب عاملان این جنایت صورت گرفته هستیم طبیعتاً در این بخش مطالبات زیادی از همان روزی که جنایت رخ داد انجام شده است؛ مقامات چه در ایران و چه در منطقه تاکید داشتند که باید عاملان این جنایت مورد تعقیب قضائی قرار بگیرند که البته این مطالبه همچنان ادامه دارد.»


همکاری حقوقی با عراق
کدخدایی با بیان اینکه ترور سردارسلیمانی قابلیت پیگیری در محاکم داخلی دارد بیان داشت: «خوشبختانه پیگیری این موضوع در محاکم داخلی آغاز شده و همکاران ما در قوه قضائیه موضوع را در دست پیگیری دارند و خوشبختانه در بُعد حقوقی ماه‌های پایانی این موضوع را سپری می‌کنیم و امیدواریم در چند ماه آینده نتایجی را به دست بیاوریم. مراحل پایانی دادخواست عاملان این جنایت در حال انجام است.»
سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه تعقیب کیفری جنایت رخ داده مبانی دارد که این موضوع هم در دست پیگری است، تصریح کرد: «به واقع تعقیب کیفری شهادت سردار سلیمانی زمان بر است و نیازمند فراهم شدن مقدمات لازم می‌باشد که در آینده نتایجی از آن ارائه خواهد شد البته ما معتقدیم محاکم کیفری دولت عراق هم در این زمینه صلاحیت دارند چرا که حاکمیت این کشور در پی این ترور نقض شده است. البته تا جایی که ما اطلاع داریم مقامات قضائی عراق هم مشغول برخی بررسی‌ها هستند.»
وی با بیان اینکه ترور سردار سلیمانی از سوی جوامع بین‌الملل محکوم شده است گفت: «غالب مقامات کشور‌های مختلف، آن‌هایی که بویی از انسانیت بودند این جنایت را محکوم کرده اند.»

کنوانسیون هایی که نقض شد
کدخدایی با بیان اینکه ترور سردار سلیمانی نقض کنوانسیون ۱۹۷۳، کنوانسیون ژنو و حتی قطعنامه‌های مبارزه با تروریسم است بیان داشت: «ترور سردار سلیمانی نقض منشور ملل متحد نقض کنوانسیون ۱۹۶۱ و نقض کنوانسیون ۱۹۶۹ است لذا به همین خاطر هم اشاره شد که دبیرخانه صلح و مقاومت تشکیل شود تا این مراحل حقوقی مورد پیگیری قرار گیرد.»
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا پیگیری حقوقی ترور سردار سلیمانی بعد از پایان ریاست جمهوری ترامپ هم امکان پذیر است، بیان داشت: «بله. بعد از ریاست جمهوری ترامپ هم این امکان حقوقی وجود دارد با این حال در زمینه دادخواست حقوقی اقدامات مقدماتی انجام شده و مشغول بررسی متن آن هستیم و ظرف ماه‌های آینده دادخواست حقوقی تقدیم دادگاه داخل کشور خواهد شد. آمران و عاملان اصلی از جمله «ترامپ» و «پمپئو» خودشان اعتراف به این جنایت کرده‌اند اما غیر از این افراد، عاملان دیگری از این ترور از برخی کشورهای دیگر نیز شناسایی شده‌اند.»
کدخدایی در نهایت تصریح کرد: «آمران و عاملان اصلی این جنایت که از سران رژیم آمریکا تا سطوح پایین‌تر هستند، شناسایی شده‌اند. افرادی که در عملیات و فراهم کردن این اقدام تروریستی از کشور‌های دیگر نیز حضور داشته‌اند، تعقیب قضائی می‌شوند.» درپایان این مراسم که تعدادی از خانواده‌های شهدای جبهه مقاومت و شهدای ترور هم شرکت کرده بودند از پوستر همایش صلح و مقاومت رونمایی شد.
گفتنی است سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان الحشد الشعبی عراق به همراه ۸ نفر دیگر بامداد جمعه ۱۳ دی ۹۸ در مسیر فرودگاه بغداد در اقدام تروریستی کاخ سفید و به دستور «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و با شلیک از پهپادهای ارتش این کشور به شهادت رسیدند.
در پی این اقدام تروریستی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه پایگاه آمریکایی «عین‌الاسد» در استان «الانبار» عراق را با چندین موشک هدف قرار داد.

مطالعه بیشتر بستن

دو راه جدای حقوق بین‌الملل در تئوری و عمل

هر چقدر از حادثه ترور سردار سلیمانی می‌گذرد همانقدر تلخی شهادت ایشان در کام‌مان احساس می‌شود و این از ویژگی‌های انسان‌های بزرگ است. تروریسم دولتی آشکار علیه ایران در به شهادت رساندن سردار سلیمانی کاملا مشهود است. آمریکا به دنبال استفاده غیر قانونی از خشونت در ترور شهیدسردار سلیمانی و به دنبال دستیابی به اهداف سیاسی، مذهبی و ایدئولوژیک به این تروریسم دولتی دست زد.

پدیده تروریسم یکی از مهمترین بحران‌های حقوق بین‌الملل است که صلح و امنیت بین‌المللی را به مخاطره افکنده است. ماده (۲) کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم مصوب ۱۹۹۹ در تعریف تروریسم آورده است: هر اقدامی که به قصد کشتن یا وارد آوردن جراحات شدید جسمانی به افراد غیرنظامی یا هر فرد دیگری که سهم فعالی در خصومت‌ها طی منازعات مسلحانه نداشته باشد و قصد انجام چنین اعمالی از لحاظ ماهیتی ارعاب مردم یا وادار ساختن یک دولت یا یک سازمان بین‌المللی به فعل یا ترک فعل باشد.
قطعنامه ۱۳۷۳ مورخ ۲۰۰۱ میلادی شورای امنیت تعریف دقیقی از تروریسم ارائه نداده و در آن تروریسم به عنوان تهدید‌کننده صلح و امنیت بین‌المللی توصیف شده است. قطعنامه ۱۵۵۶ مورخ ۲۰۰۴ شورای امنیت تنها قطعنامه‌ای است که صراحتا تروریسم را تعریف نموده است. در این قطعنامه تروریسم به اعمال مجرمانه‌ای اطلاق می‌شود که هدف یا انگیزه آنها ایجاد رعب و وحشت میان عامه مردم یا گروهی از آنها و اجبار یک دولت یا سازمان بین‌المللی به انجام یا ترک فعلی می‌باشد.مطابق اسناد حقوق بشری از جمله میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هیچ شخص، دولت یا نهادی حق سلب حیات هیچ کسی را ندارد، مگر تحت شرایطی خاص. با توجه به اسناد بین‌المللی اقدام آمریکا و سلب حیات انسان‌های بی‌گناهی است که با هیچ قانونی توجیه نمی‌شود. اما نانوشته نباید گذاشت که حقوق بین‌الملل در تئوری و حقوق بین‌الملل در عمل دو راه جدا از هم است: قواعد ماهوی حقوق بین‌الملل یک چیز است و این‌که این قواعد چگونه به منصه‌ی ظهور برسد و اجرا شود یک چیز دیگر است.

مطالعه بیشتر بستن