اقدامات مستشاری، قضایی و دیپلماسی در پیگیری ترور شهید سلیمانی

اولین سالگرد شهادت سردار سرافرازاسلام، فرمانده قهرمان نیروی قدس سپاه پاسداران،اسطوره مبارزه با تروریسم در جهان، الگوی مجسم دلاوری و انسانیت ، مالک اشتر “علی زمان “،علمدار هیبت آفرین و استکبار ستیز جهان و مدافع مظلومان عالم،سرباز ولایت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید والامقام ابومهدی المهندس جانشین مجاهد و غیور فرمانده حشد الشعبی و دیگر شهدای مخلص و وفادار همراه ایشان را گرامی می داریم.

ترور از فجیع‌ترین جرائم در جهان است که در نظام‌های حقوقی دنیا قابلیت پیگیری حقوقی در کنار پیگیری های دیپلماسی را دارد و قریب به اتفاق حقوقدانان بین‌المللی ،پیگیری حقوقی و مجازات آن را طبق قوانین کشورها،امری مجاز و ضروری می‌دانند. اکنون با توجه به ترور بیش از ۱۷ هزار شهروند ایرانی از جمله دانشمندان گرانقدر هسته ای و. . . ،پیگیری حقوقی و بین‌المللی ابعاد این ترورها آنطور که باید مطرح نشده است. ترور دو تن از عالی ترین مقامات کشورهای ایران و عراق و همراهان آنان و اخیرا ” دانشمند هسته ای والامقام شهید محسن فخری زاده،از آخرین جنایاتی می باشد که از سوی شقی ترین اشقیاء یعنی رژیم تروریست آمریکا واسرائیل صورت گرفته است. این جنایات از ابعاد مختلف قابل بررسی است.حال شایسته است به اقدامات صورت گرفته در این زمینه که مهمترین آن ها تشکیل هیأت های مستشاری و قضایی از سوی ایران است ،اشاره ای داشته باشیم:
با دستور و پیگیری مستقیم رئیس محترم قوه قضائیه، مستندسازی و جمع آوری اسناد و مدارک آشکار و پنهان این اقدام مجرمانه بعنوان ضروری ترین امر در جهت رسیدگی حقوقی به پرونده ترور شهید سلیمانی در دستور کار قرار گرفت و همه ستادها و دستگاه های ذی ربط را ملزم نمودند تا در اسرع وقت ،با تکمیل مستندات، حسب درخواست قضات ویژه تعیین شده در این پرونده ،نسبت به جمع آوری و ارائه سایر اسناد و مدارک اقدام نمایند.آیت‌الله رئیسی اهتمام ویژه ای در این امرداشتند و جلساتی با حضور ایشان و مشارکت نمایندگان سایر دستگاه‌های ذی ربط، برگزار کردندکه نقشه راه پیگیری حقوقی این پرونده نیز توسط ایشان ترسیم شد. بر مبنای این طرح،امور مربوطه به صورت منسجم و منظم در قالب دو بخش مستشاری و قضایی در دست پیگیری قرار گرفت.

اقدامات انجام شده در بخش مستشاری
در بخش مستشاری،هیاتی از نمایندگان وزارت امور خارجه، وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکیل شد و اقداماتی در راستای جمع‌آوری اطلاعات، مستندات، شواهد و ادله جنایت فوق‌الذکر انجام دادند. مستنداتی که توسط این هیئت مستشاری جمع‌آوری و تنظیم ‌شده، برای رسیدگی و اتخاذ تصمیم به هیئت قضایی ارجاع گردید.جلسات مشترک هیئت قضایی و هیئت مستشاری هر ۱۵ روز برگزار و گزارش روند پرونده به اطلاع رئیس قوه قضاییه رسانده می شد. در ادامه روند پیگیری‌های قوه قضاییه مبنی بر تشکیل پرونده قضایی و تحت تعقیب قرار دادن عاملین و آمرین این جنایت، نشست های تخصصی ویژه در خصوص این اقدامات با اعضای هیات مستشاری در حضور رئیس قوه قضاییه برگزار شد.

اقدامات انجام شده در بخش قضائی
در بخش قضایی، هیاتی مرکب از دادستان تهران،رئیس شعبه بین‌الملل دادگاه و معاون دادستان و بازپرس ویژه دادستانی رسیدگی کننده به پرونده ترور شهید سردارسلیمانی تشکیل شده است که اهم اقدامات قضایی انجام شده عبارتند از:۱-احاله پرونده به دادسرای ویژه امور بین‌المللی: ۲-صدور دستور جلب برای افراد دخیل در ترور حاج قاسم: الف) از سوی دادستان محترم تهران، ۳۶ نفر از افرادی که در ترور حاج قاسم مباشرت، مبادرت و آمریت داشتند،شناسایی شدند که توسط مقام قضایی برای آن‌ها دستور جلب و اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین‌الملل صادر شده است. همچنین از سوی بازپرس ویژه رسیدگی‌کننده به پرونده ترور سردار شهید سلیمانی، مشخصات ۴۵ نفر از متهمان آمریکایی که در این امر نقش داشتند، اقدام به صدور حکم بازداشت بین‌المللی متهمان از طریق سازمان پلیس بین‌الملل کرده است؛.۳-ارسال نیابت قضایی به ۶ کشور: بازپرس ویژه این پرونده، نیابت قضایی به شش کشوری که پایگاه‌های آمریکایی‌ها در آنجا مستقر هستند، تنظیم و ارسال نموده است.۴-تشکیل کمیته تعقیب و ردیابی متهمان: مرحله تحقیقات پرونده رو به پایان است و قرار نهایی و کیفرخواست مربوطه به زودی صادر می‌شود.۵- پیگیری همزمان دردادگاه های کیفری ایران ، عراق و مجامع بین المللی: در دادگاه‌های کیفری جمهوری اسلامی ایران، کشور عراق و دیوان کیفری بین‌المللی لاهه پیگیر این جنایت هستیم و قوانین ما اجازه می‌دهد تا علیه کسانی که به‌عنوان آمر، مباشر و معاون در جریان شهادت سلیمانی دخالت داشتند، کیفرخواست صادر کنیم.همچنین علاوه بر شکایت خانواده محترم شهیدان، طرح شکایت دولت جمهوری اسلامی ایران نیز اهمیت ویژه ای دارد.زیرا موضوع ترور شهید سلیمانی فراتر از شهادت یک فرد، مسئله ای مرتبط با هویت ملی و انقلابی ماست و علاوه بر این احقاق حق ملت و اقدامی بازدارنده از جانب جمهوری اسلامی در برابر این اقدام وحشیانه و افشای نظام سلطه خواهد بود.

اقدامات وزارت امور خارجه
وزارت امورخارجه علاوه بر عضویت در هیات مستشاری با محوریت قوه قضائیه، ستادی تشکیل داده که وظیفه آن انجام برخی هماهنگی‌های داخلی و خارجی در پیگیری حقوقی و سیاسی این ترور در سطح بین‌المللی و اقدامات دیپلماسی عمومی است. تاکنون در بسیاری از سازمان های بین المللی و در روابط دوجانبه با کشورهای مختلف، این موضوع و عمل تروریستی رژیم آمریکا مطرح و تلاش بسیاری صورت گرفته است تا عمل غیرقانونی و جنایتکارانه آمریکا در جامعه بین المللی ثبت و آگاهی رسانی شود که ازجمله به ثبت پنج نامه ایران به عنوان سند در دبیرخانه سازمان ملل متحد در نیویورک می توان اشاره کرد.

ضمن محکوم کردن جنایت ترور سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی المهندس و یاران شهیدشان یک سوال اساسی را مطرح می کنیم که آیا اقداماتی که برای احقاق خون به ناحق ریخته سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهید فخری زاده و سایر شهدای گرانقدر مان انجام شده است،کفایت می کند؟آیا دولت جمهوری اسلامی ایران ،خصوصا وزارت امور خارجه ،کاری درخور انجام داده است؟ مجدانه از دولت درخواست پیگیری مؤثرترور وحشیانه شهدای والامقام را از طریق مجامع بین المللی استدعا داریم.

مطالعه بیشتر بستن