هدف سند تحول دستیابی به عدالت و افزایش اعتماد عمومی مردم نسبت به قوه قضاییه و نظام است

آیت الله رئیسی در نشست فصلی شورای عالی قوه قضائیه با شورای قضائی استان‌ها گفت: از ابتدای ماموریت در قوه قضائیه بنا بر این شد که سند تحول نقشه راه باشد؛ سند تحولی که هم تضمین اجرای عدالت و هم حقوق مردم باشد. تحول یک جهش و حرکت جمعی برای از بین بردن نواقص، کاستی‌ها و ضعف هاست. شناخت وضع موجود، شناخت نسبت به وضع مطلوب و کم کردن فاصله وضع موجود و مطلوب مورد نظر است. در تحول میل به شتاب گرفتن وجود دارد، باید حرکت پویا باشد و ایستایی وجود نداشته باشد .

از ویژگی‌های سند تحول سرعت در حرکت است. باید حرکتی متوازن در همه بخش‌ها برای انجام ماموریت‌ها باشد. اگر پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین به درستی انجام نشد باید بار دیگر شاهد جرم و ارتکاب مجدد جرم باشیم. ماموریت‌های دستگاه قضائی ماموریت‌های متوازنی است که باید همه آنها با هم باشد. یک حلقه مفقوده در ماموریت‌ها کارها را کم اثر و گاها بی‌اثر می‌کند
هدف سند تحول دستیابی به عدالت و رضایت و افزایش اعتماد عمومی مردم نسبت به قوه قضائیه و نظام است. در نظرخواهی از استان‌ها شاید صدها چالش را بیان کردند، اینها تلخیص شده و ابرچالش‌ها مورد توجه قرار گرفته است .
نخبگان،دانشگاهیان، همکاران قضائی حتما دیدگاه‌ها و نظرات را منتقل کنند که سند تحول در پایان هر سال ارتقاء پیدا کند. به فرموده رهبر انقلاب سند خوب آن است که ارتقاء پیدا کند. در قوه قضائیه ضمن تشکیل ستاد و پیگیری تحول باید نیروهای تحول گرا و تحول خواه در بخش‌های مختلف به کار گرفته شود. از قضاتی که در این مدت حضورشان در زندان‌ها حضور جدید، قوی و با معنا بود تشکر می‌کنم، این خیلی ارزشمند است. تحول از جذب نیروی انسانی شروع می‌شود تا نگهداری و کارآمد شدن نیرو. باید نیروی زبده و عالم را وارد کنیم. در دستگاه قضا همه باید خود را مسئول تحقق سند تحول بدانند. نقش آفرینی همه اجزا مهم است و هیچ بخشی نباید غایب باشد.
اصل این فکرسند تحول نگاه رهبری است/این نگاه مترقی است که رهبری دارند. در انتشار عمومی سندتحول ممکن است دوستان بگویند ما را در مرعا و منظر قرار میدهید،این اشکالی ندارد مردم باید ناظر باشند .
از این پس نقل و انتقالات همکاران قضائی و جذب نیرو در قوه قضائیه متاثر از سند تحول خواهد بود. در دانشگاه علوم قضائی هم بحث کردیم که جذب نیرو بایستی در آنجا متفاوت باشد و همانند گذشته نباشد.
نخبگان، دانشگاهیان، همکاران قضائی حتما دیدگاه‌ها و نظرات را منتقل کنند که سند تحول در پایان هر سال ارتقاء پیدا کند. به فرموده رهبر انقلاب سند خوب آن است که ارتقاء پیدا کند. در قوه قضائیه ضمن تشکیل ستاد و پیگیری تحول باید نیروهای تحول گرا و تحول خواه در بخش‌های مختلف به کار گرفته شود. از قضاتی که در این مدت حضورشان در زندان‌ها حضور جدید، قوی و با معنا بود تشکر می‌کنم، این خیلی ارزشمند است. تحول از جذب نیروی انسانی شروع می‌شود تا نگهداری و کارآمد شدن نیرو/باید نیروی زبده و عالم را وارد کنیم. در دستگاه قضا همه باید خود را مسئول تحقق سند تحول بدانند. نقش آفرینی همه اجزا مهم است و هیچ بخشی نباید غایب باشد.
نگاه ما از دادخواست محوری بایستی تغییر کند، باید دفاع از حقوق عامه و حقوق عمومی مورد توجه قرار گیرد نه دفاع از یک مورد خاص. نگرش‌های پاسخگو، شفاف، هوشمند باید جایگزین نگرش غیرپاسخگو، غیرشفاف و نگاه‌های قدیمی شود.

مطالعه بیشتر بستن

برگزاری وبینار آموزشی”تخلفات انتظامی کارشناسان رسمی”به صورت مجازی 

وبینار آموزشی “تخــلفات انتظامی کارشناسان رسمی”به صورت مجازی و رایگان با حضور کارشناسان رسمی دادگستری از تمامی استانهای کشور برای اولین بار به مدت ۲ ساعت آموزشی، برگزار گردید. در این دوره آموزشی آقای دکتر کمال رئوف دادستان محترم انتظامی مرکز وکلا،کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه به تدریس پرداختند.

به دلیل شرایط خاص حاکم بر کشور در مواجهه با شیوع بیماری کوید ۱۹ و در راستای سیاستهای مرکز وکلا،کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه به منظور الکترونیکی نمودن کلیه اقدامات مربوط به ارائه خدمات آموزشی و ترویجی در کشور، این مرکز به عنوان مجموعه پیش رو در توسعه فرآیندهای آموزشهای الکترونیکی، به جهت دسترسی به سامانه مجازی مناسب از لحاظ بستر اینترنتی، ظرفیت مجاز سرور، سهولت ثبت نام و اخذ اطلاعات متقاضیان، امنیت اطلاعات، کیفیت تصاویر ویدئویی و صوتی و همچنین به دلیل فراهم بودن امکانات و زیر ساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری مناسب، ظرفیت بالای نیروی انسانی خود و اخذ تجربه موفق اخیر در برگزاری دوره‌های آموزشی به صورت الکترونیکی، تصمیم به برگزاری این سمینار به صورت آنلاین در سطح ملی نمود که خوشبختانه به دلیل استقبال بالای شرکت‌کنندگان و همچنین برگزاری کم نقص آن، به یکی از سمینارهای مطلوب و قابل استفاده کشور از لحاظ تعداد نفرات شرکت‌کننده و اولین سمینار به جهت برگزاری آنلاین در حوزه تخلفات انتظامی کارشناسان رسمی توسط مراکز استانها در کشور تبدیل گردید. کلیه مراحل مربوط به اطلاع رسانی، ثبت نام و حضور در سمینار نیز به صورت الکترونیکی و با حذف کاغذی و حذف کامل مراجعات حضوری صورت پذیرفت.

مطالعه بیشتر بستن