محکومان فراری هم از فرار پشیمان می‌شوند!

علیرضا سزاوار: هفته گذشته «سند تحول قضائی» به تمامی مراجع قضائی در سراسر کشور ابلاغ شد. این سند از سوی رییس قوه قضاییه با هدف تغییر بنیادین در عملکرد دستگاه قضائی تنظیم شده است. ابعاد مختلف این سند در بین کاربران شبکه های اجتماعی هم واکنش های مختلفی به همراه داشت.
به گفته رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضائیه، با این سند حوزه خدمات مردم در دادگستری گسترده‌تر خواهد شد و تلاش بر این است که خدمات قوه قضائیه به مردم به خارج از دادگستری هدایت شود.
بهادری جهرمی تاکید کرده که تا پیش از این نهاد قضائی هیچ اشرافی بر تعداد پرونده‌ای که یک وکیل برای آن قرارداد می‌بست نداشت، اما با الکترونیکی شدن قرارداد‌های وکالت این اشراف محقق شده است.
جالب اینکه در سند تحول قضائی بخش‌های مختلفی برای اتقان آرا درنظر گرفته شده است. گاهی ممکن است به‌دلیل تعدد پرونده‌ها قاضی اشتباه کند و به همین دلیل دستیار هوشمند برای قاضی درنظر گرفته خواهد شد.
از طرف دیگر آرای قضات را بصورت برخط انتشار عمومی داده خواهد شد که این سیستم خودکنترل، برای قاضی خواهد بود. ضبط صوت و تصویر محاکم هم دیگر ابزار برای ارتقای اتقان آرای قضات است.

** پیمان محمدیان به یکی از راهکارهای جالب سند تحول قضایی اشاره کرد و در توییتر نوشت:
برای تضمین اجرای درست آرای دادگاه،سند تحول قضائی چندراهکار داره. مثلا پیش‌بینی شده که محکومان فراری از یک سری امکانات اقتصادی واجتماعی مثل انجام معامله ملک و زمین وخودرو،حتی رانندگی باخودرو محروم بشن. به این شکل، متواری‌شدن برای اون شخص،صرفه نداره و مجبور میشه رای دادگاه رواجراکنه

** محمد جواد هم به تکیه سند تحول به استفاده از فناوری اشاره کرد و توییت زد:
در سند تحول قضائی جدای از ویژگی‌های بسیار ارزنده، فرایند دارسی در مسیری نوین و مبتنی بر فناوری‌های هوشمند انتخاب شده است

** الهه خیر اندیش هم درباره این سند نوشت:
با راهبردهایی که قوه قضائیه در سند تحول قضائی در نظر داره، مطمئنا چشم انداز عدالت محور دستگاه قضا روز به روز نمایان‌تر خواهد شد

** نرگس هم با کنایه ای درباره سند تحول در توییتر نوشت:
دو ساله ابراهیم رئیسی اومده دستگاه قضا، سند مهم و راهبردی تحول قضائی رو ابلاغ کرد؛ اونوقت ۸ ساله از دولت تدبیر و امید میگذره هنوز گزارش ۱۰۰ روزه‌ای که وعده داده بود رو خودشم ندیده، شایدم موریانه خورده

** سیده فاطمه هم درباره این سند نوشت:
رئیسی با سند تحول قضائی، در ق. ق و بین عدالت و فساد، دیوارکشی می‌کنه.روحانی هم ۳۰ تا ۱۰۰ روز از وعده‌ صد روزه‌اش، فقط می‌گذره که می‌گذره…!


** کمیل هم نظر خود را اینگونه توییت زده:
سند تحول قضائی ابلاغ شد. مفادش رو نگاه کردم. واقعا تحول عجیب و غریب و البته مثبتی در قوه است این سند.


** بهار هم در صفحه توییتر خود با عکسی از نشریه حامی عدالت نوشت:
اجرای سند تحول قضائی چطور قرار است پیگیری و نظارت شود؟ نشریه مرکز وکلا جواب این سوال رو داده. ستاد راهبری اجرای سند تحول قضایی به عنوان قلب اصلی اجرا و نظارت عمل می کنه. رییس ستاد هم کسی نیست جز خود رییس قوه قضاییه. دبیرخانه این ستاد هم به عنوان بازوی قوه قضاییه در اجرا و نظارت بر سند است. کمیته های راهبری هم سلول های اجرایی این سند هستن.
** فریبا محمدی هم درباره ابلاغ این سند اینگونه توییت زد:
عدالت، ناموسِ بزرگ اسلام است و مسیر اجرای آن با سند تحول قضائی همـوار می‌شود.
آیت‌الله رئیسی:
استقرار عدالت در جمهوری اسلامی ایران باید به نحوی باشد که قوه قضائیه با اقتدار در کمال دقت و سرعت موضوعات را حل‌وفصل و احقاق حق نماید.

** مهدی کوچک زاده هم در پست اینستاگرامی خود درباره سند تحول قضایی نوشت:
سند تحول قضایی خوب است اما قرآن هم که بی نظیر است اگر به آن عمل نشود، حال امت گریستنی است.


** رضا هم با توجه به تحولی که دستگاه قضایی با این سند ایجاد کرده نوشت:
از هر سندی و هر فردی که در راستای تحقق عدالت در این کشور گام بردارد؛ باید حمایت و قدردانی کرد. امروز شاید بتوان گفت که حلقه مفقوده جامعه ما؛ عدالت در عرصه‌های مختلف است.

** صحرا عظیمی نژاد هم در اینستاگرام‌اش به بازتاب رفتار مردم و مسئولان با اجرای سند اشاره کرد و نوشت:
سند تحول قضائی، قدمی بزرگ در مسیر دستیابی به عدالته. اتفاقی که باعث میشه چه از طرف مجریان قانون و چه مردم، رفتار قانونی مشخص باشه و انجامش نیازی به یک فرایند پیچیده نداشته باشه.

** سید رضا سعیدی هم با توجه به یکی از شعارهای رییس دستگاه قضا برای مردم نوشت:
غییر به نفع مردم یکی از شعارهای رئیسی در انتخابات ۹۶ بود. تغییر به نفع مردم یعنی؛ سندی که هدفش «تحقق عدالت» و «کسب رضایت مردم» است.

** مستوره شهسوار سیستانی هم این سند را گام دوم انقلاب دانست و توییت زد:
تمام شواهد و ادله از یک تحول بزرگ خبرمیدهد؛
اقدامِ دکتر رئیسی مبنی برابلاغ سند ولوایحِ گسترده اصلاح و تحول قضائی یک پیش درآمد برای تحققِ گام دوم انقلاب است که از بعدِ قضائی وعدالت اجتماعی اتفاقات بزرگی رادر آینده‌ای نزدیک شاهد خواهیم بود.

** حسین دهقان هم با ابراز امیدواری نسبت به آینده این سند نوشت:
سند تحول قضائی یک نمونه روشن از پذیرش مسئولیت و تلاش برای بهتر شدن وضع موجود است که به حمدالله برادرمان جناب آقای رئیسی با شجاعت قدم در این مسیر گذاشتند و ان شاءالله مردم از برکات آن بهره‌مند خواهند شد.

** عروس دریایی هم توییت زد:
سند تحول قضائی آبروی نظام در موضوع عدالت خواهی رو خرید. پیش به سوی چشم‌اندازی روشن در بستر بیانیه گام دوم انقلاب.

** سید امیرحسین قاضی زاده هم به همکاری مجلس در تدوین این سند اشاره کرد و در توییتر نوشت:
به عنوان یکی از کسانی که در جریان تدوین سند تحول قضائی بودم،معتقدم این سند منجر به افزایش رضایتمندی آحاد ملت می‌شود.
بنابراین در دوران شعارگرایی و بی‌درکی نسبت به جامعه از سوی دولت، مجلس شورای اسلامی همگام با قوه قضائیه حرکت می‌کند تا مردم طعم عدالت محوری را بیش از گذشته لمس کنند.

** سید میثم هم در پایین توییت قاضی زاده سوال کرده که:
شما که پزشک گوش و حلق و بینی هستید چه نقشی در سند تحول داشتید. وظیفه خودتون رو برای اصلاح بودجه و شفافیت آرای نمایندگان و مبارزه با اختلاسگران به کار بگیرید

** مجید پور هم به بخشی از سند تحول درباره وکالت اشاره کرد و نوشت:
راهکار پیشنهادی سند تحول قضائی برای تسهیل خدمات حقوقی خیلی مهمه که اجرایی بشه: حذف ظرفیت برای جذب وکیل و فراهم شدن امکان «وکالت» برای مؤسسات حقوقی.

** مرتضی هم درباره حقوق شهروندی در این سند توییت زد:
مفاد سند تحول قضائی گام مهمی در احقاق حقوق شهروندی است. چرا فعالان مدنی از آن استقبال نکردند، شاید منتظر‌اند ببینند چگونه این سند اجرایی می‌شود. به هر حال این اقدام گام مهمی در احترام به حقوق شهروندی است. روابط عمومی قوه از رسانه‌ها برای تبیین این تحول مهم کمک بگیرد.


** علی هم درباره نقش این سند آرزوی خود را اینگونه توییت زد:
کاش سند تحول قضائی بتونه سلطه برخی قضات و وکلای (فاقد صلاحیت) بر مال و جان و ناموس مردم تحت عنوان استقلال قاضی رو کاهش بده یا اونقدی هوشمند باشه که فرایندهای اینچنینی رو زودتر کشف و متوقف کنه.

مطالعه بیشتر بستن