دبیرخانه صلح و مقاومت زیر ذره بین کاربران

علیرضا سزاوار: یک سال پس از ترور سردار سلیمانی همچنان بحث پیگیری حقوقی این ترور از سوی کاربران شبکه های اجتماعی پیگیری می شود.
در این یکسال مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه سعی کرد جزو پیشگامان پیگیری حقوقی این ترور باشد و در کنار نهادهایی که مبدع این طرح بودند، اعلام آمادگی کرد تا جامعه حقوقی مرکز شامل بیش از ۳۰ هزار وکیل و ۱۴ هزار کارشناس رسمی در سراسر کشور برای پیگیری حقوقی این موضوع اقدام کنند.

** محمد موسوی درباره سایت دبیرخانه صلح و مقاومت در اینستاگرام خود نوشت:
دبیر خانه صلح و مقاومت که از خلاقیت های مرکز وکلای قوه قضاییه است بابت دریافت مقاله و ثبت نام موت کورت یه آدرس سایت معرفی کرده . دانشجوها حواس شون باشه که peace-resist.com رو حتما باید با سه تا w قبل اش بزنن وگرنه سایت رو پیدا نمی کنن. اسم دبیرخانه صلح و مقاومت هم اگه تو گوگل بزنند به سایت نمی تونید دسترسی داشته باشید. حتما باید آدرس انگلیسی رو کامل بزنید.

** رضا محمدی هم با نکته بینی از سایت دبیرخانه صلح و مقاومت در اینستاگرام خود نوشت:
سایت رو خیلی خوب طراحی کردن. خلاصه مقاله هم باید با حجم حداکثر یک مگا بایت براشون ارسال کنید. تو قسمت سرفصل های موضوعی سایت یه اشتباه تایپی دارن که هنوز برطرف نکردن. موضوع اولین سرفصل رو نوشتن: تحلیل تاریخی و مفهومی پدیده ترور در جهتن معاصر – منظورشون در جهان معاصر بوده. فکر نکنید موضوع پیچیده ای بوده و دنبال مفهومش بگردید.

** مریم کاظمی هم درباره اطلاع رسانی دبیرخانه صلح و مقاومت نوشت:
سایتی که درست کردن خیلی راحت و بی دردسر کارو راه می اندازه. جایزه هایی هم که گذاشتن هم واسه موت کورت هم واسه مقاله یکی و خیلی قابل توجه است. هم جایزه نقدی داره هم سفر علمی و بین المللی. گفتن حمایت های مادی و معنوی مراکز و نهادهای تخصصی هم هست. این سایت یه بخش پرسش‌پاسخ سوالات پرتکرار کاربران داره که یکسری سوال مهم رو نوشتن اما هیچ کدوم هنوز جواب نداره.

** زینب احمدی هم درباره اطلاع رسانی دبیرخانه صلح و مقاومت نوشت:
دبیرخانه صلح و مقاومت مرکز وکلا تقریبا تو همه شبکه های اجتماعی هست. تو همین اینستاگرام هم هست و یه تعدادی مطلب نوشتن. تو پوستر این دبیرخونه ۱۰ تا سرفصل تعیین کردن واسه ارسال مقالات ولی چرا تو سایت دبیرخونه فقط چهار تا سرفصل تعیین کردن؟ اینجوری که فهمیدم الان تنها جایی که خوب داره پیگیری حقوقی برای شهادت حاج قاسم میکنه همین دبیرخونه است.

** سید نوراله موسوی نیا هم درباره پیگیری حقوقی این ترور در توییتر نوشت:
خروج ترامپ از کاخ سفید، زمینه را برای اقدام حقوقی و قضایی علیه او در مجامع داخلی و پیگیری در دادگاه های بین المللی فراهم می کند. او برای فرمان ترور سردار سلیمانی باید به محاکمه کشیده شود، آن روز دیر نیست..

** محمد بهجتی هم درباره ابعاد پیگیری این ترور توضیحات مفصلی داد و نوشت:
در پیگیری پرونده شهید سلیمانی نباید به اقدامات سیاسی و دیپلماتیک اکتفا شود.سردار حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس گفته: در رابطه با پیگیری حقوقی ترور شهید سلیمانی جلساتی در شورای عالی امنیت ملی برگزار شد و چهار کمیته برای این موضوع تشکیل شده است که شامل کمیته حقوقی-قضائی با مسئولیت قوه قضائیه، کمیته امنیتی با مسئولیت ستاد کل نیروهای مسلح، کمیته سیاسی با مسئولیت وزارت امور خارجه می‌شود.
توقع ازقوه قضائیه این است که برای پیگیری حقوقی این اقدام جنایتکارانه دولت آمریکا یک اقدام حقوقی،بین‌المللی انجام و بر علیه مسببین ودست‌اندرکاران این اقدام تروریستی اقامه دعوا شود و به اقدامات سیاسی و دیپلماتیک اکتفا نشود.

** زهرا هم درباره پیگیری حقوقی این ترور از سوی دیپلمات ها تذکر داد و نوشت:
تشکیل ستاد سردار سلیمانی از سوی وزارت امور خارجه بمنظور پیگیری ابعاد حقوقی ترور، قابل تقدیر است، به شرطی که به عاقبت ستاد پیگیری فاجعه منا دچار نشود..

** کتایون لامع زاده هم درباره پیگیری های جدید دولتی ها توییت زد:
وزارت خارجه درحال بررسى امکان شکایت از آمریکا به دلیل ترور سردار‌ سلیمانی است. ظریف گفته نشستى با حقوقدانان بین الملل دارد تا ترور فرمانده نیروى قدس سپاه را پیگیرى حقوقى کند. او گفته محدودیت ‌های قانونی در صحنه بین‌المللی وجود دارد اما ایران از هر امکانی استفاده مى کند.

** مهدی طباطبایی هم با اشاره به نشستی که اخیرا مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه درباره پیگیری حقوقی این ترور برگزار کرد، نوشت:
سخنگوی شورای نگهبان تو مراسمی که مرکز وکلا برای سالگرد ترور حاج قاسم برگزار کرده یه حرف مهمی زده و گفته: پرونده ترور سردار سلیمانی در تاریخ حقوق بین الملل بی سابقه است و نه تنها در تاریخ حقوق بین الملل بلکه در تمام جهان چنین کیسی وجود نداشته است. یک مقام عالی رتبه ایرانی در سفر رسمی به یک کشور دیگر توسط کشور سومی ترور می‌شود، این از جهت حقوقی یک پرونده ویژه است و حتما آمران و مباشران این جنایت تحت پیگرد قرار خواهند گرفت. آقای کدخدایی گفته دادگاه داخلی می تونن برای این ترور حکم صادر کنن و بزودی این دادگاه برگزار میشه.

**فاطمه سادات هم درباره برگزاری یک دادگاه بین المللی در این زمینه در توییتر نوشت:
برای ترور رفیق حریری دادگاه بین‌المللی تشکیل شد؛ برای ترور سردار سلیمانی چطور؟! مسئولین پیگیری کنند و نگویند که فایده‌ای ندارد!

مطالعه بیشتر بستن