منتقدان درست گفتند، رئیسی دیوار کشید، اما برای حبس مفسدان !

علیرضا سزاوار: آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات پوری‌حسینی، رئیس پیشین سازمان خصوصی‌سازی به تازگی در شعبه اول دادگاه کیفری یک تهران برگزار شد.
پوری‌حسینی هم با قرار گرفتن در جایگاه در مقام آخرین دفاع اظهار داشت: «صرف نظر از اینکه مواردی نظیر اهمال یا تضییع یا عدم رعایت تشریفات قانونی در فرایند واگذاری‌ها صحت دارد یا خیر، باید بگویم که در این فرایند‌های انجام شده هیچ فعلی برخاسته از دستور یا اقدام من وجود ندارد؛ بنابراین هیچ‌یک از اتهامات را قبول ندارم.»
در جلسه قبلی یعنی در هشتمین جلسه دادگاه رئیس اسبق سازمان خصوصی‌سازی با جزئیات بیشتری به تخلفات پرونده دشت مغان پرداخته شد. پوری حسینی نقش خود را صرفاً مجری مصوبات هیئت واگذاری می‌دانست، اما یکی از اعضای سابق هیئت‌مدیره دشت مغان در دادگاه افشا کرد که سازمان خصوصی‌سازی ۴۰ میلیارد تومان از دارایی‌های دشت مغان را مطالبات مشکوک‌الوصول زده‌بود تا بگویند شرکت زیان‌ده بوده‌است.
کاربران شبکه های اجتماعی نسبت به محاکمه رئیس پیشین سازمان خصوصی‌سازی واکنش های متفاوتی داشتند.

 

** سید کاظم درباره بخشی از آخرین اعترافات پوری حسینی در آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات وی در اینستاگرام نوشت: این آقا از سال ۹۲ تا سال ۹۸ ریاست خصوصی‌سازی را بر عهده داشت اما تو دادگاه گفته که هیچ اختیاری از هیئت واگذاری به من برای واگذاری شرکت‌ها تفویض نشده بود و من تنها دبیر هیئت واگذاری بودم. یعنی شمایی که دبیر بودی با اون فردی که تو خیابون مسافرکشی میکنه تو هیئت واگذاری به یک اندازه هیچ کاره بودی؟! مرد حسابی شما دبیر بودی یعنی بعد از رییس همه کاره بودی. بلالی نماینده دادستان هم به این قضیه پرداخته بود وقتی گفت: رئیس، تصمیم‌گیرنده و اداره‌کننده است و در سازمان خصوصی‌سازی، رئیس سازمان وظیفه داشته سازمان را اداره کند نه در و دیوار سازمان. ایشون (پوری حسینی) البته فرمودن که من غیر از جلسات واگذاری پرسپولیس و استقلال که دارای برخی حساسیت‌ها بود، در هیچ جلسه مزایده‌ای شرکت نکردم و جلسات مزایده را همکارانم برگزار می‌کردند. از همون جلسه مزایده هم که شرکت کردی یه گزارش به مردم می دادی بد نبود.

** راحیل هم درباره پیشگیری از این نوع مفسده ها توییت زد: آیا با استعفای پوری حسینی از سازمان خصوصی سازی، پوری حسینی های دیگر متولد نخواهند شد؟ زاد و ولدهای آتی را چاره کنید!

**سعید قاسمی هم با توجه به پایان محاکمه پوری حسینی در صفحه توییتر خود نوشت:
برای دستگیری پوری حسینی‌ها پایکوبی نکنید. هنوز تا زدن آخرین میخ بر پیکره تابوت نئولیبرال ها، راه طولانی در پیش است. جوانان عدالتخواه گام دوم را بلند تر و رساتر بردارند و تهاجمی عمل کنند.

** علی هم در توییت خود خواهان گسترده تر شدن مقابله با فساد در سازمان خصوصی سازی شد و نوشت:
اگر دستگیری پوری حسینی به علت واگذاریهای صورت گرفته به بخش خصوصی است، لازم است اعضای هیئت واگذاری که وزیر اقتصاد و وزیر دادگستری و دو تن از نمایندگان مجلس هم‌ از جمله اعضا آن هستند جهت پاسخگوئی فراخوانده شوند.

** داود مدرسیان هم درباره برخورد با فساد در اینستاگرام خود نوشت:
وقتی پرونده فساد پوری حسینی با فشارهای عجیبی به “دادگاه ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی” که مشمول استجازه است، نمی‌رود باید بفهمیم مبارزه با فساد اصلاً آسان نیست و رئیسی تکلیف بسیار سنگینی در قوه دارد و هنوز اولِ اول راه است. بقول رهبری فساد یک اژدهای هفت‌سر است.

** محمد باقری هم به نقش دانشجویان در تسریع محاکمه رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی اشاره کرد و در اینستاگرام نوشت:
دانشجویان در تجمع اول جلوی سازمان خصوصی سازی خواستار توقف خصوصی سازی های ناشفاف و استعفای مسئولان ذیربط از جمله پوری حسینی شدند. روز بعد پوری حسینی با شتابزدگی مصاحبه کرد و گفت میخواهد استعفا دهند ولی نمی گذارند. چند روز بعد دادستان او را ممنوع الخروج کرد و تاکنون که دادگاه او هم پایان یافت. عزل و محاکمه رییس سازمان خصوصی سازی که گزارش تفریغ بودجه ۹۷ گواه تخلفات گسترده این سازمان بود، برای ایجاد دست انداز درمسیر «غارت ملی ازطریق خصوصی سازی های افسارگسیخته» حتما لازم بود. ولی تنها قدمی کوچکست. از آن لازمتر گفتگو درباره خود اصل۴۴، واگذاری های سریع تر و بهتر برای کوچکتر شدن دولت و درنتیجه کمتر شدن فساد است. جنبش های دانشجویی پیگیری فساد را رها نمی کنند.

** سارا سلطانی هم با اشاره به اقدامات پوری حسینی به طنز نوشت:
پوری حسینی باید سر در سازمان خصوصی سازی سازی میزد حاجی ارزونی!

** محمد موسوی به جلسه دادگاه ماقبل آخر پوری حسینی اشاره کرد و نوشت:
شرکت کشت و صنعت مغان که به تعبیر رئیس قوه قضائیه در سفری که به استان اردبیل داشتند، نگین کشاورزی ایران بود پنج سال قبل ۴۰ میلیارد تومان از دارایی‌ها و مطالبات آن مشکوک‌الوصول زده شد تا بگویند شرکت زیان‌ده بوده‌است. چرا طیب نیا وزیر اقتصاد در آن زمان که رییس پوری حسینی هم بود سکوت کرده بود در برابر این فساد؟

** زین الدین هم با اشاره به آخرین دادگاه پوری حسینی نوشت:
رییس سابق خصوصی سازی گفته دولت شرکت ماشین‌سازی را به جای بدهی خود به صندوق فولاد، به این صندوق واگذار کرد و سازمان خصوصی‌سازی هم به عنوان وکیل صندوق، شرکت ماشین‌سازی را به قربانعلی فرخزاد واگذار کرد. وای به حال موکلی که وکیل اش شارلاطانی باشه که گوشت رو میسپره دست گربه

** ساناز جمالی هم به بخشی از آخرین دادگاه رئیس پیشین سازمان خصوصی‌سازی پرداخت و در اینستاگرام خود نوشت:
برداشت ما در سازمان خصوصی‌سازی این بود که این مدیران می‌توانند در قالب یک شرکت دیگر سهام شرکتی را که در زمره مدیران آن هستند، خریداری کنند. یعنی این همه قانون و بخشنامه ای که داشتن اینقدر گنگ و مبهم بود که هر برداشتی خواستن ازش داشته باشن؟ رو حساب همین برداشت ها بود که بعضی اموال رو مثل سازمان گوشت اردبیل خودشون هم فروشنده بودن هم خریدار

** فرهاد هم در توییتی به اقدام پوری حسینی در واگذاری نیشکر هفت تپه اشاره کرد و نوشت:
پشت پرده واگذاری ۲۹۱میلیاردی نیشکر هفت تپه به بخش خصوصی چیست؟ پوری حسینی میگوید وضعیت واگذاری عالی است. ریشه تمام داستانها به بهمن ۱۳۹۴ برمیگرده، زمانی که ۱۰۰درصد سهام شرکت که زیرنظر دولت بود به بخش خصوصی واگذار شد، به دو جوان ۲۸ و ۳۱ ساله!

** مهدی دولابی هم درباره محاکمه پوری حسینی نوشت:
خیلی خوبه که این بابا محاکمه شد، اما زمانی فایده داره که تمام واگذاریها بلااستثنا، که توسط این جرثومه فساد انجام شده، باطل بشه و به بیت المال برگرده؛ درغیر اینصورت بی فایدست و البته اینکه این روال برای همیشه متوقف بشه.

**علی اصغر در واکنش به اتمام محاکمه رئیس پیشین سازمان خصوصی‌سازی توییت زد:
الحمدالله دادگاه پوری حسینی تمام شد، دمت گرم جناب رئیسی؛ ولی چه مجازاتی براش میبرید تا هم درس عبرت بشه برای دیگران، هم بازدارندگی داشته باشه برای جامعه و الا دستگیر کردن تنها کافی نیست؛ ایشون کم به صنعت کشور ضربه نزده.

** حبیب در توییتر خود با انتشار کاریکاتوری که مفسدان اقتصادی را پشت دیوار و میله نشان می دهد، نوشت:
منتقدان آقای رییسی درست گفتند. او دیوار کشید اما برای حبس مفسدان.

مطالعه بیشتر بستن