برادر؛ قاچاقچی حرفه ای ارز!

 علیرضا سزاوار:سرانجام حکم محکومیت مهدی جهانگیری، برادر معاون اول رییس جمهور از سوی قوه قضائیه اعلام شد: دو سال حبس و پرداخت جریمه. او متهم به «قاچاق حرفه‌ای ارز» و «تحصیل مال نامشروع» شده و باید صدها هزار دلار و میلیاردها تومان بپردازد. این خبر با واکنش های زیادی در بین کاربران شبکه های اجتماعی روبرو شد.
از زمان متهم شدن مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری، به فساد مالی بیش از سه سال می‌گذرد. اکنون غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه خبر از صدور حکم نهایی محکومیت او داده است. خبری که با توجه به ادامه فعالیت‌های اقتصادی مهدی جهانگیری در طی سال‌های گذشته، به ابهامات بسیاری دامن زده است.

بر اساس اظهارات سخنگوی قوه قضائیه، او متهم به قاچاق ۶۰۷ هزار یورو و ۱۰۸ هزار دلار شده است. ارزش ریالی این میزان قاچاق ارز ۲۶ میلیارد ریال اعلام شده است.
غلامحسین اسماعیلی گفته است که مهدی جهانگیری علاوه بر انتقال ارز قاچاق باید متحمل دو سال حبس و پرداخت جریمه‌ای چهار برابر بهای ریالی این قاچاق (بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال) گردد.
در ارتباط با پرونده «تحصیل مال نامشروع» نیز مهدی جهانگیری محکوم به دو سال حبس و رد مال شده است. مهدی جهانگیری در رابطه با ارائه اطلاعات واقعی به بورس نیز به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود که با پرداخت ۵۰ میلیون ریال جزای نقدی، محکومیت شلاق او منتفی شده است.

** فاطمه بانو با اشاره به حکم مهدی جهانگیری در توییتر نوشت:
اسحاق جهانگیری اخیرا گفته: روسیاهی بماند برای منتقدان دولت! طی چند روز برادرش، مهدی جهانگیری به جرم قاچاق ارز حکم زندان گرفت. قسمت جالب ماجرا اینجاست یکی آنها از اعضای ستاد مبارزه با قاچاق و ارز است و دیگری قاچاقچی! یکی ارز ۴۲۰۰ میداد و دیگری قاچاقش میکرد!

** حسین خان بابا درباره این حکم محکومیت در اینستاگرام خود نوشت:
تخصص اسحاق جهانگیری خلق دلار ۴۲۰۰ تومانی و تخصص برادرش قاچاق حرفه ای ارز بود. جهانگیری هم‌بندی فریدون می‌شود؟

** فاطمه سرهنگی هم در اینستاگرام‌اش به سابقه جهانگیری و دستگیری او توسط سپاه اشاره کرد و نوشت:
مهدی جهانگیری سهامدار عمده بانک گردشگری است. در سال ۱۳۸۸، در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، با سرمایه ۲۰ میلیارد تومان شرکت سمگا را تاسیس کرد. شرکت خصوصی سمگا مخفف شرکت سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران است. او با بهره گرفتن از ارتباطات خود در نظام سیاسی ایران موفق شد فعالیت‌های اقتصادی خود را به سرعت گسترش دهد. او پس از آن بانک گردشگری، مجمتع فولاد صنعت بناب، شرکت سرمایه‌گذاری نگین، هلدینگ صنایع و معادن ماهان، توسعه امید افق گردشگری، شرکت افق گردشگری ایرانیان، مرکز آموزشی علمی کاربردی کاراد، شرکت باشگاه گردشگری ایرانیان، شرکت کارت گردشگری پارس، شرکت توسعه فناوری اطلاعات گردشگری ایران و چند شرکت تجاری و بازرگانی دیگر را نیز تاسیس نمود. در مهرماه سال ۱۳۹۶، او که نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران بود، به اتهام فساد توسط سپاه کرمان بازداشت شد.

** مجید عبدالوهابی هم به ماجرای آزادی چند سال قبل جهانگیری پرداخت و در اینستاگرام نوشت:
بعضی از خبرگزاری‌ها از آزادی مهدی جهانگیری در دی سال ۱۳۹۶ از زندان کرمان خبر داده بودند. این در حالی است که در رجانیوز عنوان شده بود او در اسفند سال ۹۶ با پرداخت وثیقه‌ای یک میلیارد تومانی آزاد شده است.

** معصومه هم در توییتی به حواشی این حکم پرداخت و نوشت:
اسحاق جهانگیری چند روزه پیش گفته روزهای خوبی در راه است! روز ۷ بهمن ۹۹ هم حکم نهایی برادر جهانگیری صادر شد! «مهدی جهانگیری» به ۲ سال حبس محکوم شد؛ آقای جهانگیری روز خوب برای مردم این کشور نبودن افرادی مثل برادر شماست…

** اکانتی با نام سرباز آقا هم با ابراز امیدواری نسبت به دستگیری همه مفسدان نوشت:
خدا روشکر داره دست مفسدان یکی پس از دیگری رو میشه، اون از حسین فریدون، اینم از مهدی جهانگیری. منتظر حکم شما هم در آینده هستیم مسئول مفت خور فلان شرکت دولتی که بیت المال براتون بازیچه است.

** قاسم یزدانی هم در اینستاگرام‌اش دراین باره نوشت:
سوابق درخشان دولت روحانی. از حسین فریدون، دختر وزیر سابق آموزش و پرورش که تو کار قاچاق لباس بود؛ پرونده برادرزاده عراقچی در بانک مرکزی و برگزاری دادگاه شبنم نعمت زاده در حوزه دارو؛ حالا هم حکم مهدی جهانگیری. بید دست و پای دولت در همه حوزه‌ها به حداقل برسه وگرنه براحتی می شود بیت المال را غارت کرد.

** کاربری به نام منتظر هم به یک نکته جالب و رکوردشکنی در پرونده جهانگیری اشاره کرد و نوشت:
مهدی جهانگیری بابت قاچاق ارز، حکم دوسال زندان‌گرفت. رکورد میزان وثیقه در کشور هم با رقم ۱۰۰۰میلیارد تومان در سال ۹۶، برای مهدی جهانگیری‌ست! به قیمت دلار امروز، وثیقه جهانگیری حدودِ ۷۵۰۰ میلیارد تومان می‌شد.

** سجاد هم در توییتی به طنز در این باره نوشت:
سخنگوی قوه قضائیه خبر خوشی را که اسحاق جهانگیری نویدش را داده بود، با حکم حبس مهدى جهانگیرى به ما داد… رئیسی متشکریم.

** سیدمحمد سادات ابراهیمی نماینده مردم شهرستان‌های شوشتر و گتوند درادوار هشتم ونهم مجلس شورای اسلامی و مشاور فعلی مدیرعامل بانک کشاورزی هم در توییتی در این باره نوشت:
در گذشته‌ها می‌گفتند قانون برای فقراست، اما اقدام قوه قضائیه در صدورحکم‌ زندان برای اقای رحیمی معاون اول احمدی‌نژاد وبقایی؛ ودر دوره آیه الله رئیسی، صدور حکم‌ زندان برای مهدی جهانگیری، برادر معاون اول رئیس جمهوری فعلی، ثابت کرد در قوه قضائیه ونظام، هیچ کس حاشیه امنی ندارد.

** آرزو گودرزی هم درباره این فساد توییت زد:
اون ماشین پرسرعت اقتصادی که جهانگیری چهار سال پیش وعده‌شو داده بود، بالاخره تو خانواده رئیس مبارزه با مفاسد اقتصادی پیدا شد! یه وقت خسته نشین از اینهمه مبارزه با فساداقتصادی و خدمت به مردم.

** پیمان مولاوردی هم درباره حکم جهانگیری توییت زد:
کارگزاران سازندگی با خشنودی از حکم شریفی در روزنامه خود با حُکم آمد! از این ماجرا استقبال کردند. حالا چرا
با حکمی که برای یکی از افراد قبیله خودشان صادر شده ساکت اند؟! رییسی مچکریم.

مطالعه بیشتر بستن