همایش اخلاق حرفه‌ای وکالت ویژه کارآموزان

نخستین همایش اخلاق حرفه ای وکالت ویژه کارآموزان ورودی سال ۹۸ مرکز وکلای خراسان رضوی با تلاش و هماهنگی مرکز وکلای خراسان رضوی و با حضور معاون مرکز وکلای قوه ی قضائیه برگزار شد
رئیس کمیسیون کارآموزی مرکز وکلای خراسان رضوی در این مراسم به ارائه ی گزارشی از تعداد پذیرفته شدگان خراسان رضوی در آزمون وکالت سال ۱۳۹۸ پرداخت و گفت: در استان خراسان رضوی در سال ۱۳۹۸ تعداد ۳۶۹ نفر پذیرفته شده اند که از این تعداد ۳۲۰ نفر تمام مراحل را طی کرده و اکنون در حال انجام تکالیف کارآموزی می باشند.

 

در ادامه رامتین قانع معاون وکلا و رئیس کمیسین کارآموزی مرکز وکلای قوه قضائیه در این همایش گفت: تصمیم مرکز وکلا، تفویض وظایف به مراکز استان ها به صورت گزینش استان های برتر از جمله استان خراسان رضوی خواهد بود که باعث سرعت بخشیدن به امور وکلا و کارآموزان خواهد گردید.

مهمترین رکن برای وکیل، وقت شناسی است
رئیس کمیسیون کارآموزی مرکز وکلا، خطاب به کارآموزان گفت: مهمترین رکن برای وکیل، وقت شناسی است، هیچ تاخیر و بدقولی از سوی وکیل موجه نیست زیرا ممکن است به ضرر موکل تمام شود مخصوصا در جلسات رسیدگی در مراجع قضائی که احتمال تضییع حقوق موکل وجود دارد. توجه داشته باشید که در شغل وکالت زمان بسیار حائز اهمیت است.

تضمین پیروزی در پرونده ها را به موکل ندهید
معاونت وکلای مرکز ادامه داد: به چیزی که نیستیم ادعا نکنیم باید هر آنچه که هستیم خود را معرفی کنیم (کارآموز؛وکیل؛ وکیل پایه ۱و..) و این عیب نیست و کاراموزان از این جهت ناراحتی به خود راه ندهند زیرا به دلیل انکه کارآموزان گاها پیگیرتر و پرتلاش تر هستند، موکلین به دنبال آنها هستند .
رامتین قانع یادآور شد، مطابق اخلاق حرفه ای وکالت نباید تضمین پیروزی در پرونده ها را به موکل بدهیم ، تظاهر به قدرت و ارتباط با دستگاه قضائی نداشته باشیم و امید واهی به موکل داده نشود.
وی ادامه داد: هیچ‌کس نمی‌تواند وکالت را کسب و کار تلقی کند مگر خود وکیل طوری رفتار کند که وکالت کسب و کار تلقی شود
وکالت شغل بسیار ارزشمند و مقدسی است و باید در راس هرم حرفه ها و مشاغل باقی بماند و نباید منزلت و شانیت آن را کاهش داد.
رامتین قانع در ادامه به بحث وکالت تخصصی اشاره کرد و در این خصوص بیان داشت: وکالت تخصصی امروزه جایگاه بالایی دارد و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده است زیرا دوره وکالت عمومی پایان یافته است؛ وکالت مانند پزشکی است که نیاز به تخصص در یک رشته ی خاص دارد.
وی همچنین ادامه داد: وکیل نباید گرایش به تمام ابعاد مسائل وکالتی داشته ودر تمام موارد ادعای تخصص کند ،هدف وکالت فعلا تخصصی تربیت وکیل متخصص در ۲۸ رشته است که این تعداد رو به افزایش است؛به طور مثال فدراسیون فوتبال نیاز به وکیل ورزشی دارد یا امور بانکی نیاز به وکیل بانکی یا …..هدف مرکز وکلا، معرفی وکلای تخصصی به جامعه است.

وکلا دیگر نگران ضرر اقتصادی در نتیجه صلح و سازش نباشند
رئیس کمیسیون کارآموزی مرکز در خصوص صلح و سازش در دعاوی گفت: وکلا باید در موضوع صلح و سازش طرفین دعوا و پرونده داشته باشند و با توجه به اینکه در آیین نامه حق الوکاله، صلح و سازش معادل شرکت در محکمه است وکلا دیگر نگران ضرر اقتصادی در نتیجه صلح و سازش نباشند.

در وکالت هدف کسب درآمد نباشد
معاون مرکز وکلا گریزی هم به موضوع برکت پول در فرهنگ ایرانی و اهمیت آن زدند و بیان داشت:
بعضی از پول ها ناشی از وکالت و دفاع به ناحق است که البته این امر با دفاع از حقوق مجرمین تفاوت دارد زیرا مجرمین در دادرسی عادلانه دارای حقوق هستند وباید حقوقشان کامل رعایت شود؛ مثلا فردی چک میدهد و در موعد مقرر در حساب وجه ندارد بعدا وجه بدهی را به دارنده چک میدهد اما اشتباها لاشه چک را دریافت نمیکند ،دارنده به وکیل مراجعه میکند و وکیل به استناد همان چک علیه صادر‌کننده ای که وجه را پرداخت کرده طرح دعوا میکند که این امر دفاع از امرِ ناحق است.
وی همچنین در خصوص وکالت در دعاوی خانوادگی نیز گفت: هرگز به خاطر منافع مادی نباید مشکلات خانوادگی را به سمت جدایی ببریم، اگر زندگی اصلاح پذیر هست باید به سمت صلح و سازش قدم برداشت و تمام تلاش خود را در این خصوص صرف کنیم..

در جهت علم اموزی و به روز بودن اطلاعات تلاش کنیم
رامتین قانع افزود: دانش افزایی و به روز بودن وکلا بود از اهمیت بسزایی برخوردار است خوشبختانه استان خراسان رضوی از کیفیت قابل قبولی در این زمینه برخوردار است و وکلا همواره مطالعه مستمر داشته و تمام تلاش‌شان را در جهت علم آموزی و به روز بودن اطلاعات باشد.

وکالت فرصت خدمت به مردم است
معاونت وکلا مرکز در ادامه به آراستگی ظاهری به عنوان یکی از ویژگی های وکیل خوب اشاره کرد و گفت: وکیل باید از طرز رفتار، صحبت کردن، پوشش و حتی نوع راه رفتنش شاخص و شناخته شود و وکالت فرصت خدمت به مردم است و خدمت مردم لیاقت و سعادت می‌خواهد .
وی به کارآموزان حاضر در همایش گفت: تملق و چاپلوسی یکی از عادت های بد ما نسبت به مقامات بالاتر است .سعی کنید هیچ گاه چاپلوس نباشید، باید رعایت کامل شان و جایگاه رفیع قضات را رعایت کرد اما بین احترام و چاپلوسی تفاوت وجود دارد.
وی گفت: همچنین بدانید وکالت شغل فرساینده و زیان‌آوری است و در صورتی که به ارامش فردی و روحی و جسمی توجه نکنیم عمر مفید وکالت بسیار کم می‌شود، همینطور که می‌دانید عمر مفید وکالت در ایران حدود ده سال است ، پس ورزش کنید و در کنارش به شعر، ادبیات، هنر و طبیعت بپردازید.
ایشان با تاکید بر رعایت شان وکیل توسط کاراموزان ادامه دادند که در سال ۱۳۹۸ ده درصد جذب مازاد داشتیم به این دلیل که بتوانیم درصورتی که کسی شان وکالت را رعایت نکرد او را حذف کنیم که البته امیدواریم هیچ فردی را شامل نشود و همه کارآموزان ۹۸ پروانه پایه یک کسب کنند.
معاونت وکلای مرکز در خاتمه اظهار داشت: مرکز استان خراسان رضوی از بهترین مراکز استانی است که دلیل آن تلاش های رئیس مرکز وکلای استان و همکاران ایشان در کمیسیون‌ها و هیئت مدیره است‌شایان ذکر است با ابتکار و همت و تلاش تیم روابط عمومی مرکز وکلای خراسان رضوی این همایش به صورت همزمان و آنلاین برای حدود ۲۰۰ نفر از کارآموزانی که به دلیل محدودیت ظرفیت و رعایت موازین بهداشتی امکان حضور در سالن همایش را نداشتند مهیا شد.

مطالعه بیشتر بستن