مراسم تحلیف کارآموزان وکالت ۱۳۹۶ خراسان رضوی

مراسم تحلیف کارآموزان وکالت ۱۳۹۶ خراسان رضوی با حضور معاون وکلا و رئیس کمیسیون کارآموزی مرکز وکلای قوه قضائیه و جمعی از خانواده‌های کارآموزان و همچنین وکلای سرپرست برگزار شد.
رئیس مرکز وکلای خراسان رضوی در این مراسم ضمن خیرمقدم به میهمان گفت: کارآموزان ۱۳۹۶ اولین دوره‌ای بودند که در مرکز وکلا دوره کارآموزی خود را گذرانده‌اند ۴۳ نفر از کارآموزان ۹۶ پروانه پایه یک خود را دریافت خواهند کرد.
رئیس کمیسیون کارآموزی مرکز وکلای خراسان رضوی در این مراسم به ارائه ی گزارشی از تعداد پذیرفته شدگان خراسان رضوی در آزمون وکالت سال ۱۳۹۸ پرداخت و گفت: در استان خراسان رضوی در سال ۱۳۹۸ تعداد ۳۶۹ نفر پذیرفته شده اند که از این تعداد ۳۲۰ نفر تمام مراحل را طی کرده و اکنون در حال انجام تکالیف کارآموزی می باشند.

 


تحلیف یک مراسم تشریفاتی نیست
بلکه متعهدانه، شرعی و قانونی است
علی غفوری گفت: مراسم تحلیف وکلا جزو محدودترین تحلیف هاست که علاوه بر ضمانت شرعی ضمانت اجرایی و قانونی هم دارد.ماده ۸۱ آیین نامه قانون استقلال وکلا اشاره کرده است که یکی از تخلفات وکلا تخلف از سوگند می‌باشد. این مسئله در تمام جوامع حائز اهمیت است زیرا شغل وکالت مانند تمامی مشاغلی که ورود ان نیاز به سوگند دارد در جامعه جایگاه بالایی دارد.
وی گفت: جوهره اصلی وکالت اطمینان عمومی به این شغل است، موکل که به وکیل رجوع می‌کند باید احساس امنیت کند، شغل وکالت امانتداری است و تحلیف چراغ راه یک وکیل است و نشان‌دهنده آن است که راهی سخت و پر از مسئولیت درپیش رو است، اینکه شرافت خود را وثیقه‌ این سوگند قرار می‌دهید یعنی وکالت قطعا شغل شریفی است، تحلیف یک مراسم تشریفاتی نیست بلکه متعهدانه هم، شرعی و قانونی است.

هیچ زمان نگاه کاسب کارانه به شغل وکالت نداشته باشید
رئیس مرکزوکلای خراسان رضوی خطاب به وکلا اقزود: هیچ زمان نگاه کاسب کارانه به شغل وکالت نداشته باشید،
اگر می‌خواهید احترام وکیل در جامعه حفظ شود و جایگاه وکیل روز به روز توسعه پیدا کند، لازمه ان این است که به سوگندنامه ملتزم شوید و به قسمی که در محضر خدا خوردید پایبند باشید.
وی در پایان سخنرانی خود مراتب تقدیر و تشکر خود را از کارآموزانی که با تلاش مجدانه ی خود به مراسم تحلیف راه یافته‌اند را بیان داشتند و همچنین از زحمات هیئت مدیره و بازرسان و کمیسیون کارآموزی و آموزش در دوره قبل و دوره جاری تشکر نمودند.
در ادامه این مراسم، دکتر رضا حضرتی رئیس کمیسیون کارآموزی و آموزش وکلای خراسان رضوی گفت: امروز ۴۳ نفر از کارآموزان، دوران کارآموزی آنها خاتمه پیدا می‌کند و پروانه وکالت پایه یک به آنان اعطاء می‌شود.
رضا حضرتی اظهار نمود، سال ۹۸ و ۹۹ سال بسیار پرکاری برای مرکز بوده و جلو دار این جریان کمسیون کارآموزی بوده است، تعداد ورودی‌های ۹۸ بسیار چشمگیر بوده که مراحل مصاحبه و گزینش آنان در مرکز استان بود که تلاقی پیدا کرده بود با مراسم اختبار کارآموزان ۹۶ که مرکز با تمام تلاشهای خود با موفقیت این پروسه را پشت سر گذراند.

در دوران تحول مرکز وکلا قرار داریم
معاون وکلا و رئیس کمیسیون کار آموزی مرکز وکلای قوه قضائیه با ابراز خشنودی حضور در مشهد مقدس و در جوار آقا امام رضا (ع) از هیئت مدیره مرکز وکلای خراسان رضوی به ویژه ریاست مرکز که همکار ایشان در شورای عالی وکلا هستند تشکر به عمل آورد و وجود وی را تحول آفرین دانست.
رامتین قانع ضمن تبریک به کارآموزان ۹۶ ۱۳ فرمودند: در تربیت کارآموزان نقش قضات بسیار قابل توجه است قضاتی که کمک بسیاری کرده‌اند تا ما مطالبی را بیاموزیم و بسیاری از دانسته‌ها را مدیون آنها هستیم.
وی اضافه کردند، در حال حاضر در دوران تحول مرکز وکلا هستیم و مرکز اکنون از ایستایی و رکود درآمده است.

در زندگی شغلی و حرفه‌ای خود به سوگند خود توجه داشته باشید
رامتین قانع در ادامه خطاب به وکلا گفت: از دوستانی که امروز سوگند یاد می‌کنند تقاضا دارم به متن سوگند توجه ویژه نمایند و در تک تک شئون زندگی شغلی و حرفه‌ای خود به سوگند خود توجه داشته باشند و شما شرافت خود را وثیقه قرارداده‌اید و باید از چنین سوگندی برخود بلرزید.
وی اضافه کرد مشاغلی که سوگند یاد میکنند بسیار محدود هستند و اشاره داشتند به طرح کسب و کار تلقی کردن وکالت، که در کدام کسب و کار سوگند یاد میشود؟ آیا کسبه کار رایگان انجام میدهند؟ در حالی که وکلا خدمات عمومی رایگان انجام میدهند کدام کاسب اینگونه است؟ معاونت وکلای مرکز از همین تریبون مراتب مخالفت خود را جهت کسب و کار خواندن وکالت اعلام کرد و بیان کرد که این گونه رفتارها عملا وکلا را به سوی تخلف سوق می‌دهد.
در پایان مراسم تحلیف ۴۳ نفر از کارآموزان سال ۹۶ با ادای سوگند انجام پذیرفت و پروانه ی پایه یک به آنها اعطاء شد.

مطالعه بیشتر بستن