ادامه از صفحه قبل :

به بروز اعتراضات گسترده در سراسر کشور در راستای درخواست جهت مسئول به شمار آوردن پلیس، کاهش حیطه و میزان قدرت این بخش و ایجاد دگرگونی اساسی در نظام حقوقی کیفری تبعیض‌آمیز انجامیده است.
این در حالی است که مأموران اجرای قانون در سطوح محلی و فدرال غالباً با توسل به میزان افراطی از زور به اعتراضات واکنش نشان داده‌اند.


حقوق مهاجران
از دیگر ناکارآمدی‌های حقوق بشری دولت آمریکا در این گزارش می‌توان به تداوم اقدام دولت ترامپ به تضعیف حقوق مهاجران و پناهجویان، همچنین بهره‌برداری از شیوع بیماری کووید – ۱۹ به عنوان بهانه‌ای برای مسدود کردن مرزهای زمینی، از جمله به روی پناهجویان اشاره کرد. این در حالی است که در بازداشتگاه‌‌ها و زندان‌های مهاجرتی موارد گسترده شیوع این بیماری مشاهده شده است.
گزارش حقوق بشری در مورد وضعیت آمریکا در شرایط ویروس کرونای جهانی در حالی است که مطابق اخبار وکلای پناهجویان زندانی در اردوگاه‌های مهاجران در مرز ایالات متحده آمریکا و مکزیک نسبت به شیوع گسترده ویروس کرونا در میان موکلانشان در ماه‌های آینده به شدت هشدار دادند.
پناهجویان گرفتار در کمپ اوتای میسا در سن دیه‌گو (کالیفرنیا) می‌گویند پس از تست مثبت ویروس کرونای یکی از مهاجران زندانی، ماموران دادن ماسک به آن‌ها را مشروط به امضای تعهدنامه‌ای کرده‌اند که براساس آن، در صورت ابتلای آن‌ها به کووید-۱۹، حق ماندن در زندان‌های خصوصی را ندارند.
یکی از چالش‌های جدی اردوگاه‌ها و زندان‌های پناهجویان در ایالات متحده مانند دیگر مناطق جهان، کمبود ماسک برای زندانیان است. اداره مهاجرت و گمرک آمریکا تاکنون حاضر نشده درباره این مشکل توضحی بدهد.
خوزه، یکی از مهاجران محبوس در زندان اوتای میسا سن‌ دیه‌گو به خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید: «نگهبانان ویروس را به زندان ما آوردند. آن‌ها بدون ماسک و دستکش وارد سلول من شدند، بدنم را لمس و وسایل شخصی‌ام را تفتیش کردند.»
الزی، یکی از پناهجویان السالوادوری همین اردوگاه می‌گوید زندانیان در نبود ماسک، با وجود تهدیدهای گارد بازداشتگاه، چیزی جز تی‌شرت‌هایشان برای پوشاندن صورت ندارند: «وحشت از این وضعیت من را به این نتیجه می‌رساند که زنده از این زندان بیرون نمی‌رویم.»

سیاست خارجی
افزون بر موارد بیان شده مطابق با گزارش سالانه سازمان دیده‌بان حقوق بشر، اقدام دولت ترامپ به خروج از توافقنامه آب و هوایی پاریس در سال ۲۰۱۷ میلادی و تضعیف مقررات در زمینه کاهش آلودگی‌های اقلیمی به فجایع آب و هوایی، فقدان دسترسی به آب تمیز و آسیب دیدن جوامع عمدتاً کم‌درآمد در این کشور منجر شده است.
از اقدامات دولت ترامپ در عرصه سیاست خارجی، در این گزارش، به تضعیف نهادهای چندجانبه، شامل استفاده از تحریم‌ها در راستای تضعیف دیوان بین‌المللی کیفری و اقدام وزارت خارجه به انتشار گزارشی در زمینه حمایت از رویکردهای سلسله‌‌مراتبی در قبال حقوق بشر، ایجاد تناقض‌های اختلاف‌برانگیز اجتماعی و سیاسی در زمینه سقط جنین و برابری در ازدواج و مشارکت با دولت‌های ناقض حقوق بشر، از جمله فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی، به رغم موارد متعدد نقض قوانین جنگی به وقوع پیوسته در یمن، اشاره شده است.

مطالعه بیشتر بستن

فراخوان ثبت نام متقاضیان معاف از آزمون پروانه مشاوره خانواده

مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه در نظر دارد به منظور اجرای ماده ۴۰ آئین نامه اجرایی قانون حمایت خانواده مصوب ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۳ و ماده ۱۰ دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت مراکز مشاوره خانواده از بین قضات بازنشسته، اعضای هیأت علمی دانشگاه و مشاوران خانواده فعال در دادگستریهای سراسر کشور در صورتی که متقاضیان، رابطه استخدامی با آن نهاد نداشته باشند و شرایط مندرج در این آگهی را دارا باشند می توانند ‌نسبت به جذب اختصاصی بدون آزمون جهت اعطای «پروانه مشاوره خانواده» در حوزه های روانشناختی، مددکاری اجتماعی ، مشاوره حقوقی- مذهبی به تعداد مورد نیاز اقدام نمایند.

مطابق قوانین موجود در این حوزه متقاضیان باید شرایط اختصاصی و شرای، عمومی لازم را جهت دریافت پروانه مشاوره خانواده دارا باشند.
بر اساس ماده ۳۴ آئین نامه و ماده ۱۳ دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت مراکز مشاوره خانواده، شرایط عمومی متقاضیان دریافت پروانه مشاوره خانواده به شرح ذیل است:
= تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران.
= تأهل و داشتن حداقل ۳۰ سال سن و ۲ سال سابقه کار مرتبط؛
= داشتن مدرک کارشناسی از دانشکده‌های معتبر داخلی یا خارجی (در مورد اخیر، به شرط تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) در رشته‌های مطالعات خانواده، مطالعات زنان، علوم تربیتی، مشاوره، روان‌پزشکی، روان‌شناسی، مددکاری اجتماعی ، خدمات اجتماعی، حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی و یا سطح ۲ حوزه علمیه به شرح مندرجات جدول شماره (۱)، مدارک معادل یا دارای ارزش استخدامی قابل پذیرش نیست.
= انجام خدمت وظیفه عمومی یا معافیت دائم برای آقایان؛
= عدم سوء پیشینه کیفری مؤثر و عدم محرومیت از حقوق اجتماعی؛
= عدم اعتیاد به مواد مخدر و سکرآور به تأیید مراجع ذیصلاح؛
= نداشتن سوء شهرت و عدم تجاهر به فسق؛
= داشتن وثاقت و تعهد به اصل نظام جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی؛
= عدم محکومیت به انفصال دایم از خدمات دولتی یا عمومی یا سلب صلاحیت؛
= عدم اشتغال به وکالت، سردفتری ازدواج و طلاق و اسناد رسمی و همچنین عدم اشتغال در دادگستری و شورای حل اختلاف.

شرایط اختصاصی متقاضیان نیز به شرح ذیل است :
داوطلبین محترم جذب اختصاصی باید یکی از شرایط ذیل را دارا باشند؛
= قضات بازنشسته با حداقل پنج سال سابقه قضاوت در دادگاه‌های خانواده؛
= اعضای هیأت علمی با پنج سال سابقه در دانشگاه‌های معتبر مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رشته‌های مطالعات خانواده، مطالعات زنان، علوم تربیتی، مشاوره، روان‌پزشکی، روان‌شناسی، مددکاری اجتماعی ، خدمات اجتماعی، حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی؛
= مشاورانی که در دادگستری‌های سراسر کشور فعالیت نموده‌اند، در صورت نداشتن رابطه استخدامی
و دارا بودن شرایط آگهی با ارائه گواهی از مراجع قضایی (جدول شماره -۱)

تذکرات مهمی که متقاضیان دریافت پروانه مشاوره خانواده (معاف از آزمون) هنگام ثبت نام باید به آن توجه وافر داشته باشند:
۱) رشته و گرایش تخصصی متقاضی باید با عنوان رشته تحصیلی مندرج در جدول شماره (۱) همخوانی داشته باشد.
۲) افراد موضوع این آگهی صرفاً از شرکت در آزمون کتبی معاف بوده و باید مصاحبه و مراحل بررسی صلاحیت عمومی را طی نمایند.
۳) ثبت نام در سامانه جذب هیچ گونه حقی را برای متقاضیان ایجاد نمی‌کند و جذب افراد واجد شرایط صرفاً پس از تائید توانایی علمی، بررسی سلامت جسمی، روانی و شخصیتی و طی شدن فرایند بررسی صلاحیت عمومی امکانپذیر خواهد بود.
۴) در صورت وجود هر گونه نقص مدرک، درخواست‌های متقاضیان مورد بررسی قرار نخواهد گرفت. لذا متقاضیان گرامی در ارائه مدارک مورد نیاز حداکثر دقت را لحاظ فرمایند.
۵) مسئولیت صحت و کامل بودن اطلاعات وارد شده بر عهده متقاضی بوده و چنانچه مشخص شود داوطلب فاقد شرایط مقرر در ماده ١٣ دستورالعمل بوده یا بعدًا فاقد یکی از شرایط مقرر در بندهای الف، ب، ث، ج، چ، ح، خ، و د ماده یاد شده گردد، روند پیگیری پرونده بلافاصله متوقف خواهد شد و در صورت صدور پروانه، مجوز اعطاء شده ابطال می گردد.
۶) باتوجه به بند د ماده ۱۳ دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت مراکز مشاوره خانواده مصوب ۱۳۹۶، صدور پروانه مشاوره خانواده با اشتغال همزمان به شغل وکالت، سردفتری ازدواج و طلاق و اسناد رسمی و همچنین اشتغال در دادگستری و شورای حل اختلاف ممانعت دارد.
۷) لازم به ذکر است به ثبت‌نام‌های اشتباه ترتیب اثر داده نمی‌شود و وجه پرداختی بابت ثبت نام و بررسی مدارک مسترد نخواهد شد.
۸) متقاضیان محترم برای ثبت نام ابتدا باید در سامانه جذب از طریق لینک ذیل، درخواست ایجاد کاربری را ارائه دهند، سپس حداکثر ظرف ۴۸ ساعت اطلاعات کاربری از طریق پیامک برای ایشان ارسال خواهد شد و می‌توانند با نام کاربری و رمز عبور ارسالی وارد سامانه که آدرس آن در ذیل آمده شده و مراحل مورد نیاز را طی نمایند.
https://jazb.judiciarybar.ir/auth/register

مطالعه بیشتر بستن