نمره ۵ وزارت دارایی در مقابله با قاچاق ارز و کالا!

سخنگوی قوه قضائیه در تازه ترین نشست خبری خود اعلام کرد که قوه قضائیه در ارتباط با دستگاه‌هایی که در اجرای قانون مقابله با قاچاق کالا و ارز کوتاهی کردند ورود پیدا کرده است. اسماعیلی افشا کرد که سازمان بازرسی در ارتباط با اجرای این قانون و تکالیف مرتبط با سامانه‌های آن، ۸ دستگاه و وزارتخانه را شناسایی کرده که وظایف خود را انجام نداده‌اند. اخیرا گزارش افشا شده تحقیق و تفحص مجلس از دستگاههای دولتی هم با نمراتی خجالت بار همراه بود. کاربران شبکه های اجتماعی هم نسبت به این اخبار واکنش های جالبی داشتند.
سخنگوی دستگاه قضا اخیرا در پاسخ به سوال خبرنگاری در نشست خبری خود، مبنی بر اجرا نشدن کامل قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز توسط دستگاه‌های مختلف، اظهار داشت: «قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مجموع جزو قانون‌های نسبتاً خوب ما محسوب می‌شود اگرچه از ناحیه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اصلاحاتی برای قانون مذبور پیش‌بینی شده است.»
غلامحسین اسماعیلی با بیان اینکه ارزیابی ما این است که بخش عمده قانون مبازه با قاچاق کالا و ارز اجرایی شده است، تصریح کرد: «همچنین قوه قضائیه در ارتباط با دستگاه‌هایی که در اجرای قانون مقابله با قاچاق کالا و ارز کوتاهی کردند ورود پیدا کرده و سازمان بازرسی در ارتباط با اجرای قانون مزبور و تکالیف مرتبط با سامانه‌ها، ۸ دستگاه و وزارتخانه را شناسایی کرده که وظایف خود را انجام نداده‌اند. در ارتباط با برخی مدیران این دستگاه‌ها تفهیم اتهام نیز انجام شده و دفاعیات از آن‌ها در حال اخذ است یا اینکه اخذ شده است و چنانچه دفاعیات آن‌ها قابل قبول نباشد موضوع از طرف سازمان بازرسی به مراجع قضائی ارجاع خواهد شد و مدیرانی که در این حوزه قصور یا تقصیر یا ترک فعل داشته‌اند تحت تعقیب قرار می‌گیرند.»

** مجید عبدالوهابی درباره سامانه های مربوط به قاچاق ارز و کالا به نکته جالبی اشاره کرد و در اینستاگرام خود نوشت:
« تا دو سال پیش در ارتباط با سامانه‌های مرتبط با قانون قاچاق ارز و کالا اقدام جدی صورت نگرفته بود؛ اما از سال ۹۷ به بعد سامانه‌هایی در این زمینه راه اندازی و عملیاتی شد و ارتباط این سامانه‌ها با یکدیگر در دستور کار قرار گرفت و امروز بسیاری از سامانه‌هایی که در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیش‌بینی شده بود، فعال شده و با یکدیگر ارتباط دارند. الان چند ماهی هم هست که یک مشکلی به لحاظ فنی و زیرساختی در سامانه گمرک و سامانه وزارت صمت در ارتباط با درگاه جامع وجود دارد که مدیران وزارت صنعت و معدن قول برطرف کردن آن را داده‌اند اما همچنان پابرجاست.»

** احمدرضا کرجی نیز با اشاره به یکی از بندهای حقوق شهروندی در این مورد نوشت:
«ماده ٧٢ قانون حقوق شهروندی تاکید کرده که دولت به‌منظور تأمین حقوق اقتصادی شهروندان و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی، شرایط لازم در خصوص تأمین امنیت سرمایه‌گذاری، ساده‌سازی، صراحت و ثبات در تصمیمات اقتصادی، گسترش مناسبات و پیوندهای منطقه‌ای، ایجاد تمهیدات لازم را برای حضور فعالان اقتصادی ایران در بازارهای جهانی، حمایت از نوسازی و تجهیز بنگاه‌های تولیدی به دانش روز، تنظیم هدفمند صادرات و واردات، مقابله با جرائم سازمان‌یافته اقتصادی، پول‌شویی و قاچاق کالا و ارز فراهم می‌کند. اما جالبه که امروز خود دولت این ماده قانونی رو نادیده گرفته و پا روش گذاشته.»

** علی خضریان فعال سیاسی و رسانه‌ای و نماینده مردم حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی هم برای اجرای این قانون در کنایه ای به سخنگوی دولت در توییتر نوشت:
«جناب ربیعی بهتر است به جای برخی حاشیه‌سازی‌های بی‌مورد که مرجع رسیدگی مشخص دارد، انرژی و تجربه خود را جهت مقابله با مواردی چون مقابله با قاچاق کالا و ارز، معرفی رانت‌های ارز۴۲۰۰ تومانی و یا حذف شبکه فساد واردات نهاده‌های دامی که منجر به مرغ کیلویی ۳۰هزار تومان شده، مصرف کنید.»

** سعید توانا راد هم به ماجرایی درباره قاچاق کالا و ارز اشاره کرد و نوشت:
« نمایندگان مجلس قبلی که اهمیتی به قانون قاچاق ارز و کالا ندادند. بخش‌هایی از گزارش هیئت تحقیق و تفحص از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بالاخره پس از ۳ سال تعلل، توسط نمایندگان مجلس انقلابی اعلام شد. بر اساس گزارش نهایی تحقیق و تفحص از بررسی روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بررسی سیاست‌های دولت در مقابله با قاچاق و دلائل ناکار آمدی آن، نمره اتاق بازرگانی ۲/۵، گمرک ۳/۱، وزارت امور اقتصاد و دارایی ۳/۵، دبیر خانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ۴/۵ از ۲۰ بوده است.»

** فریدون کریمی نسب از فعالان دانشجویی جبهه انقلاب هم با اشاره به گزارش هیئت تحقیق و تفحص از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به نکاتی جالب اشاره کرد و نوشت:
« حجت الاسلام حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس یازدهم به تازگی از نمرات ترسناک نهادهای دولتی در قاچاق ارز و کالا خبر داد. مثلا نمره اتاق اصناف ایران ۵ از ۲۰ و وزارت امورخارجه ۶/۳ از ۲۰ است.
مطابق گزارش قضایی مجلس نمره سازمان جمع‌آوری و فروش املاک تملیکی ۶/۵، اتاق تعاون ۶/۶، وزارت کشور ۶/۷، وزارت بهداشت ۹/۱، بیمه مرکزی ج.ا ایران ۱۰، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ۱۰، وزارت صمت ۱۲، وزارت جهاد کشاورزی ۱۲، سازمان تعزیرات حکومتی ۱۲، وزارت راه و شهرسازی ۱۲، بانک مرکزی ج.ا ایران ۱۳، وزارت نفت ۱۴، وزارتاطلاعات ۱۷ (همگی از ۲۰) است
طبق این گزارش بهترین عملکرد در زمینه مبارزه با قاچاق را وزارت اطلاعات داشته‌. خداقوت به این وزارتخانه که پای رونق«تولید و جهش» تولید ایستاده‌اند و ننگ بر آنانی که در کلام دم از انقلاب و رهبری می‌زنند اما حرف چندین ساله‌ی رهبری را نادیده گرفتند.»

** روح الله نجابت هم به مطالبه گری از فرموده مقام معظم رهبری در این باره اشاره کرد و توییت زد:
« رهبر انقلاب در دیدار تصویری با هیئت دولت در ۲شهریور فرمودند کارگروه مشترک قوای سه‌گانه برای رفع موانع شش‌گانه جهش تولید ازجمله مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شود. در پاسخ به این مطالبه رهبر انقلاب چه کردیم؟
در خصوص راه‌اندازی سامانه‌های مدیریت اقتصاد، به‌ویژه سامانه‌های مقابله با قاچاق کالا و ارز؛ موظف هستیم اقدام کنیم، زیرا هم مطالبه رهبری است و هم تکلیف قانونی بوده که از سال ۹۲ بر زمین مانده.»

**فاطمه سرهنگی هم در نوشته ای جالب به پاسخ رییس مجلس در مقابله با سخنان یکی از مدیران ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا در اینستاگرام‌اش نوشت:
« واکنش قالیباف به اظهارات عجیب پرهام فر مدیرکل پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: کار شما مقابله با قاچاق هست یا تنظیم بازار با کالای قاچاق؟!
چه کسی باید با قاچاق ۲.۲میلیارد دلاری لوازم خانگی مقابله کند؟
( پرهام فر مقابله با محصولات فاقد شناسه کالا را از اولویت‌ها ندانسته بود.)»

مطالعه بیشتر بستن