نشست مجازی حقوقی با عنوان حق کرامت انسان و حقوق بانوان

کمیسیون امور بانوان و خانواده مرکز وکلای خراسان رضوی در روز میلاد حضرت فاطمه زهرا(س)، نشست مجازی با عنوان حق کرامت انسان و حقوق بانوان
برگزار نمود.
به گزارش خبرنگار ما، میهمانان این نشست، آقای دکتر علی باقری کنی،
معاون بین‌الملل قوه قضائیه، دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و خانم دکتر کبری خزعلی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده و خانم سکینه سادات پاد،
دانش پژوه مقطع دکترا و عضو کمیسیون امور بانوان مرکز وکلای خراسان رضوی بودند.

 


انقلاب اسلامی ایران گام بزرگی برای رسیدن زنان به کرامت بیشتری بود
خانم پاد بیان داشتند، کرامت پایه‌ای‌ترین و بنیادی‌ترین حق بشر است و کرامت زنان در نخستین گام با تولد اسلام مخصوصا میلاد حضرت زهرا علیهاسلام بدست امد و قبل از ان زنان از هیچ کرامتی برخوردار نبودند و در گام بعدی با انقلاب اسلامی ایران، زنان توانستند به کرامت بیشتری برسند که حتی در قوانین جمهوری اسلامی هم به آن اشاره شده است.
البته حق کرامت حقی فرا جنسیتی است اما از ان جهت این موضوع در مورد زنان بحث میشود که در تمدن‌های قبل از اسلام برای زنان کرامتی قائل نبودند و این مسئله بعد از اسلام حل شد.

کرامت قابل اعطا نیست بلکه موهبت الهی است
و از افتخارات ما مسلمانان است
دکتر باقری کنی بیان داشتند امید است این نشست ابتدا‌دهنده رهنمون‌ها و نگرش فاطمی به زنان جامعه باشد.
وی اشاره داشت: شکل‌گیری جامعه انسانی در فراز و نشیب‌های مختلفی قرار گرفته تا جوامع امروزی شکل گرفت، اما امروزه برخی قدرت‌ها می‌خواهند سلطه خود را بر دیگر قدرت‌ها تحمیل کنند، امروزه ما در بستری قرارداریم که از این تحمیل قدرتها در بعد زنان بی‌نصیب نماندیم. اما باید بین نگاه دینی و نگاه‌های دیگر نسبت به زن تفاوتی قائل بشویم.
وی گفت: مسئله‌ای که امروزه خیلی متداول است موضوع حقوق زنان است، حقوق زنان ارتباط تنگاتنگی با تعریف زن دارد، باید به تعریف زن اشراف کامل داشته باشیم تا بتوانیم وارد ابعاد حقوق زنان شویم، اصولا در تعریف زن و حقوق زنان خواستگاه غیر دینی آن مورد توجه قرار می‌گیرد.
توجه به مسئولیت‌ها در کنار حقوق است، یک جامعه برای اینکه به حیات خویش ادامه دهد و در ارامش معنوی به تکامل برسد، لازمه ان این است که در بستری مناسب باشد، پس امکان ندارد فقط به حقوق توجه داشته باشیم بلکه باید به مسئولیت ها، هم مسئولیت‌های زن نسبت به دیگران هم دیگران نسبت به زن، توجه کرد.
دکتر باقری کنی اشاره کرد: کرامت قابل اعطا نیست بلکه موهبت الهی است و از افتخارات ما مسلمانان است که در قرآن هم امده که کرامت را خداوند به بنی ادم عطا کرده و در مکاتب دیگر چنین عنصر پایه‌ای وجود ندارد.
نکته بعد این است که کرامت گرفتنی نیست کرامت بخشیدنی است، باید کرامت بخشی در دستور کار ما قرار بگیرد کرامت ما هم اینگونه قطعا رعایت می‌شود. کرامت بالاتر از حقوق است و نگاهی متعالی‌تر نسبت به عدالت است.

وکالت و ارتباط ان با کرامت انسانی
وی گفت: وکالت بالی است برای کمک به قضا و قضاوت در مسیر تحقق عدالت شناخته می‌شود.
زنان در عرصه وکالت از ویژگی‌های برخوردار هستند که در این عرصه برتری دارند و ان این است که در مسیر وکالت همیاری با دستگاه قضاست و کمک کار برای تحقق عدالت است و اما وجه دیگر آن همراهی و همدلی و هم ذات پنداری با موکل است و به جز آن ارتباط سازمانی با موکل خود، ارتباط معنایی هم پیدا می‌کند و باید موکل و احساسات و دغدغه‌های او را درک کند. در این عرصه زنان بهتر و جدی‌تر می‌توانند عمل کنند.

وکالت امری مقدس است و شغل قلمداد نمی‌شود
دکتر باقری کنی، در ادامه بیان داشت، وکالت یک امر شغلی نیست بلکه احیای یک انسان و کمک کردن وی در امر تکامل است، امری مقدس به حساب می‌آید و در توان هر کس نیست، قطعا وکالت یک شغل قلمداد نخواهد شد.
وی گفت: باید به بررسی تعریف زن بپردازیم و تمایز تعریف زن را با دیگر تعاریف بدانیم و بر اساس تمایز بتوانیم به حقوق زن اشراف و احاطه داشته باشیم وبرای احیای ان حقوق برنامه ریزی کنیم.

کسب و کار خواندن وکالت، نقض کرامت وکالت است
خانم پاد، عضو کمیسیون امور بانوان مرکزوکلای خراسان رضوی،با اشاره به کسب و کار خواندن وکالت از سوی نمایندگان مجلس آن را نقض کرامت وکالت دانستند و از جناب دکتر باقری کنی درخواست نمودند، با توجه به اینکه ایشان درک بسیار بالایی نسبت به حقوق عامه دارند، در ستاد حقوق بشر در جهت صیانت از حقوق عامه و دفاع از وکلا در خصوص طرح‌هایی که وکالت را از شرافت آن دور می‌کند دفاع بنمایند.
وی گفت: یکی از ارکان صیانت از مردم نهاد وکالت است و تعامل ستاد حقوق بشر با نهاد وکالت در سراسر کشور، در صیانت و ارتقاء حقوق مردم بسیار کمک‌کننده خواهد بود.
قرار بر این شد با همکاری مشترک، ستاد حقوق بشر و مرکز وکلا که اولین قدم آن از مشهد مقدس برداشته شد به ساماندهی این قبیل طرح‌ها پرداخته شود.

زن کریمانه در دامن کرامت الهی تربیت یافته است
در ادامه دکتر خزعلی ضمن تبریک به مناسبت تولد حضرت زهرا (س)، گفت: در دیدگاه الهی نقش زن نقشی با اهمیت است، او کریمانه در دامن کرامت الهی تربیت یافته و از بعد انسانی فرقی با مرد ندارد و هستی اون انسانیت اوست.
در قرآن کریم آیات خاصی را خداوند برای زنان قرار داده است، در روایات نیز آمده است جز کریم توفیق پیدا نمی‌کند به زن نگاه کرامت آمیز داشته باشد و رویکرد کریمانه و جز اشخاص پست کسی نمی‌تواند به زن نگاه ابزاری و اقتصادی داشته باشد.
وی گفت: خوشبختانه در کشور ما حتی در دوران جنگ تحمیلی توجه رهبر معظم انقلاب به زنان تا حدی بود که در آن شرایط آیین نامه‌ای مفصل در شورای عالی انقلاب فرهنگی در این خصوص تنظیم شد.

تاکید رهبر معظم انقلاب بر ایجاد یک مرکز عالی در نقطه ثبات نظام برای مسائل خانواده و زنان
دکتر خزعلی اضافه کرد، در راستای پشتیبانی از زنان آنها نیاز به رهنمودها و قوانین و توصیه‌هایی دارند که در این خصوص باید سازمان‌هایی وجود داشته داشته باشند تا تصمیم‌گیری‌های لازم را انجام دهند و باید سه قوه نسبت به وظایفشان در این حوزه عمل کنند.
در سال ۹۲ مجموعه جامعی در همه عرصه‌های مربوط به زنان تهیه شد در موضوع خانواده، ورزش، اشتغال، تحقیقات، حجاب و…. و رهبر تاکید داشتند باید یک مرکز عالی در نقطه ثبات نظام برای مسائل خانواده و زنان به وجود‌اید و شورای زنان آن را پایش کنند.
در سال ۹۳ هم پیگیر این موضوع شدند که چرا این مسئله تاکنون انجام نشده است، اما در حال حاضر اقداماتی در این زمینه انجام شده و طرح‌هایی نیز پیشنهاد شده است ولی متاسفانه ما همچنان مجموعه‌ای که بتواند تمام نیازهایی که بین تفاوت‌های زن و مرد است را جبران کند نداریم.
ما نیاز به حمایت قوای سه گانه و نیروهای مردمی داریم که البته نشست امشب را من به فال نیک می‌گیرم که وکلای محترم در جمع ما هستند، ان شاالله بتوانیم از ایشان در پیش برد اهداف استفاده نماییم.
خانم پاد در تکمیل سخنان دکتر خزعلی بیان داشت، در شورای فرهنگی اجتماعی زنان، آیین نامه مصوب ۱۳۶۵ که شرح وظایف شورای زنان را بیان کرده، بسیار کامل و جامع می‌باشد.
وی اشاره کرد احترام و کرامتی که اسلام به زن داشته است نه در تمدن‌های قبل و نه بعد وجود داشته است.
در قوانین، آیین‌نامه‌ها و متون فقهی ما به کرامت زنان تاکید شده اما متاسفانه در عمل اینگونه نیست.
دکتر خزعلی گفت: با وجود توجه به تاکید مقام معظم رهبری و قانون اساسی بر تحکیم خانواده و کرامت زنان در جامعه، بعد انقلاب مسائل و مشکلاتی در جامعه وجود داشت اما بعد از آمدن برنامه توسعه و ورود بانوان به جامعه تا حد زیادی به مشکلات زنان توجه شد.
خانواده رکن اصلی است و باید عفاف و حجاب رعایت شود،در جامعه نباید برابری زن و مرد باشد، من مخالف حضور زنان در جامعه و پست‌های مدیریتی نیستم اما باید دقت کنیم زن مردواره نشود بلکه در حقیقت باید بین زن و مرد عدالت رعایت شود تا مساوات.

مطالعه بیشتر بستن