بازرسی، گام نخست در تعمیرات و نگهداری وسایل بازی بوستان ها

امیرحسین نامی*: چرا امروزه با وجود تغییرات و پیشرفت‌های انجام شده در زمینه طراحی،ساخت و تولید وسایل بازی کودکان در بوستان ها، شاهد حوادث و اتفاقات ناگوار برای کودکان خود می‌باشیم؟
با افزایش روند شهرنشینی و تغییر شیوه زندگی، مشکلات پیش روی انسانها نیز افزایش یافته و افراد، بیشتر ساعات روزمره زندگی را در حال مرتفع نمودن آن می گذرانند. امروزه نیاز به یک برنامه‌ریزی دقیق جهت رفع تکاپوهای پیش روی زندگی، امری اجتناب ناپذیر بوده و تکمیل گذران اوقات فراغت در این برنامه نیز از الزامات آن می‌باشد.

 

مردم شهرها نیز از این امر مستثنی نبوده و هرکس جهت پر نمودن این اوقات، برنامه ریزی خاصی را انجام می‌دهد. یکی از مکان‌هایی که به دلایل مختلف اقتصادی، اجتماعی، روانی، زیست محیطی و… مورد استقبال شهروندان قرار گرفته بوستان‌های شهر می‌باشد که با توجه به نیاز شهر و سیاست مدیریت شهری در چند سال اخیر از نظر کیفی و کمی رشد قابل توجهی داشته است.
اغلب خانواده‌ها (علی‌الخصوص دارای فرزندان خردسال) پس از مراجعه به بوستان‌های شهر به قسمت بازی بوستان نیز سری زده و فرزندان آنان از وسایل تعبیه شده استفاده می‌نمایند و گاها حین استفاده از وسایل بازی به دلایل مختلف دچار حادثه و مصدومیت شده و در مواردی حوادث جبران ناپذیری که باعث ناراحتی خود و خانواده‌اش می‌گردد، روبرو می‌شوند.
در گذشته وسایل بازی از ایمنی مطلوبی برخوردار نبوده و اغلب به صورت فلزی بودند. همچنین زمین‌های آن نیز دارای کفپوش مناسب نبوده و وسایل ایرادات طراحی و ابعادی داشته، فواصل ایمنی میان وسایل رعایت نمی‌شد و مسیر دسترسی به دستگاه‌ها نیز نامناسب بود. امروزه با توجه به تغییرات به وجود آمده در طراحی، ساخت و تولید و تجهیزات وسایل بازی در بوستان‌ها وسایل به صورت الکترونیکی، الکترو مکانیکی و پلی اتیلنی جایگزین وسایل خطرناک شده اند. حال شاید این سوال مطرح شود،چرا با وجود تغییرات انجام شده در وسایل مطروحه هنوز حوادثی به خاطر بازی با این وسایل رخ می‌دهد؟
اینکه رعایت و کنترل استاندارهای ایمنی لازم جهت انجام واردات یا طراحی و ساخت و نصب وسایل بازی توسط متولیان مربوطه با رعایت الزامات استانداردهای ایمنی وسایل انجام می‌گردد که به نوبه خود جای بحث دارد، ولیکن مبحث ما جهت رعایت نکات ایمنی مربوط به مقدمه‌ای از سرفصل نگهداری و تعمیرات وسایل فوق التوصیف است و کوتاهی در کنترل و نظارت آن باعث بروز حوادث متعدد و گاه جبران ناپذیری گردیده است.
اصولا یکی از علت‌های اساسی در بروز حوادث، علل مکانیکی است که معیوب بودن قطعه‌ای از وسیله، نقص فنی و نداشتن حفاظ مناسب در وسیله، عدم شرایط مناسب فیزیکی وسیله و امثال آن در رخداد حادثه تاثیر زیادی دارد. اساسا هر وسیله ایی از زمان استفاده تا مستهلک شدن نیاز به تعمیر و نگهداری داشته و چه بسا تمرکز بر رعایت مستمر و دقیق آن در افزایش طول عمر وسیله به صورت مستقیم و جلوگیری از ایجاد سوانح به صورت غیر مستقیم می‌تواند دارای اهمیت باشد. همچنین سپردن وظایف مربوط به اشخاص، پیمانکاران و شرکت‌های صلاحیت دار که دارای تاییدیه‌های لازم از شرکت‌های بازرسی واجد صلاحیت و اداره کارو لزوم انطباق با الزامات استانداردهای ملیو ایمنی را داشته باشداز اولویت هاست.
موضوع ایمنی و توسعه سیستم‌های مربوط به ایمنی و کاربرد روش‌های مهندسی با کنترل‌های لازم توسط مدیران و کارفرمایان مربوطه در زمان تعمیر و نگهداری حائز اهمیت بوده و پیش از هرچیز، برنامه‌ریزی و تدوین برنامه ی بازرسی از وسایل بازی می‌تواند در ایمن نمودن وسیله مربوطه دارای اهمیت باشد که به نظر اینجانب می‌توان به برخی موارد ذیل جهت تحقق آن اشاره نمود:
۱- انجام یک برنامه‌ریزی مدون جهت بازرسی ایمنی از وسایل مورد استفاده بازی.
۲- وجود الزامات و مقررات مربوط به ایمنی وسایل و بازرسی‌های آن.
۳- تنظیم جداول زمان‌بندی شده جهت برنامه‌ریزی برای بازرسی وسیله ی بازی در بوستانها طبق برنامه مربوطه.
۴- تنظیم و تکمیل مداوم شناسنامه سلامت وسیله مورد استفاده.
۵- استفاده از افراد مسلط، خبره و دارای صلاحیت در زمان بازرسی از وسیله.
۶- تدوین چک لیست‌های مربوطه در زمان بازرسی مربوطه.
۷- تامین نیروی انسانی مناسب جهت تصدی بازرسی ایمنی و بررسی سوانح قابل اتفاق.
۸- برنامه‌ریزی دقیق جهت انجام به موقع بازرسی، پیگیری و تهیه و ارائه گزارش نتایج پیگیری شده.
۹- برنامه ریزی جهت انجام اقدامات به منظور ایجاد اطمینان از اعلام به موقع حوادث به مراجع مربوطه.
رعایت و بازرسی موارد فوق در کنار وضعیت ایمنی محل بازی و تجهیزات وسیله مانند وجود کفپوش‌های استاندارد و مناسب، اندازه‌گیری مناسب نور و روشنایی، استفاده از جانمایی و آرایش و تراکم مناسب فضا و وسایل بازی، رعایت کالیبراسیون مناسب وسایل، وجود تابلوهای کنترلی فرایند ایمن، انجام و پوشش مدیریت ارگونومی وسایل مورد استفاده دارای اهمیت بسیار زیادی می‌باشد.
در کنار موارد فوق انجام تعمیرات و نگهداری ایمنی پیشگیرانه وسایل بازی، بررسی وضعیت ایمنی وسایل و رعایت اصول ایمنی در زمان انجام عملیات تعمیر و نگهداری با نصب تابلوهای فرایندی مربوطه در کاهش حوادث و سوانح کودکان در بوستانها حائز اهمیت می‌باشد.
شایان ذکراست موارد اشاره شده می‌تواند در حوزه‌های دیگر بازرسی تعمیر و نگهداری مانند شهرهای بازی، پله‌های برقی، انواع بالابرها و آسانسورها و موارد دیگر مورد تعمیم قرارگیرد تا شاهد حوادث ناگوار مرتبط با آن نباشیم. به امید یک جامعه ایمن و بدون حادثه.

*کارشناس رسمی دادگستری در رشته کار و کارگری و حوادث ناشی از کار

مطالعه بیشتر بستن

جعفری‌نژاد مدیرکل معاضدت مرکز وکلا شد

دکتر علی بهادری جهرمی رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده، طی حکمی ذبیح‌الله جعفری‌نژاد را به عنوان مدیر کل معاضدت و وکالت تسخیری مرکز منصوب کرد.

 

به گزارش خبرنگار ما، این انتصاب با پیشنهاد معاون حقوق عامه مرکز وکلا و با توجه به تخصص و تجارب جعفری‌نژاد به عنوان وکیل دادگستری صورت پذیرفته است.
طراحی و پیاده‌سازی نظام مدیریت هوشمند خدمات معاضدتی مرکز وکلا، تعامل با مدیران قضائی به منظور طراحی نظام عادلانه ارجاع وکالت‌های تسخیری و ارتقا عملکرد دفاتر ارشاد و معاضدت قضائی در سراسر کشور، طراحی و استقرار سامانه‌ای به منظور دسترسی آسان افراد مستحق دریافت خدمات معاضدتی و به روزرسانی ضوابط و مقررات مربوط به وکالت‌های معاضدتی و تسخیری از جمله وظایف مدیرکل جدید معاضدت مرکز است که در حکم انتصاب وی به آن اشاره شده است.
گفتنی است در راستای صیانت از حقوق عامه و گسترش دسترسی مردم به خدمات حقوقی، مرکز وکلا به عنوان
تنها نهاد ملی ارائه‌کننده خدمات حقوقی، طی دو سال گذشته بیش از ۲۰ هزار خدمت معاضدتی در سراسر کشور ارائه کرده است.

مطالعه بیشتر بستن