تراکم نفروختیم

تغییر پارادایم در اداره شهر، مگاپروژه این دوره بود
شهر: شهردار تهران معتقد است روند اداره امور شهر به شیوه قبل شهر را به بن بست می‌رساند و کیفیت زندگی شهروندان را کاهش می‌داد بنابراین زمان آن بود که شهرداری یک تغییر پاردایم در اداره شهر داشته باشد و این اصلی‌ترین مگا پروژه ما در این دوره بوده است.

به گزارش خبرنگار شهر، پیروز حناچی شهردار تهران شنبه- ۲۵ بهمن-در نشستی که با اصحاب رسانه داشت، در ابتدا ضمن تبریک ماه رجب و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: در دوره جدید از نیمه سال ۹۶ به مردم قول‌هایی داده بودیم، انتقاد می‌کردیم و اعتقاد داشتیم روند اداره امور شهر ما را به بن بست می‌رساند. به این معنا که عارضه‌های شدیدی برای اداره شهر به وجود می‌آید و این روش چرخه‌ای باطل بود.
حناچی اداره شهر به این روش را منجر به کاهش کیفیت زندگی در شهروندان دانست و افزود: زمان آن بود که ما یک تغییر پاردایم در اداره شهر داشته باشیم شاید اصلی‌ترین مگا پروژه ما نیز همین بود.

به وعده‌ها در حوزه شهرسازی جامه عمل پوشاندیم
شهردار تهران اظهار کرد: از سال ۹۰ تا ۹۹، ۲هزار و ۱۳ پرونده دارای افزایش طبقه در سیستم شهرداری ثبت شده است‌. ادعا می‌کنیم قولی که در حوزه شهرسازی به مردم داده بودیم، جامه عمل پوشاندیم.
او با اشاره به اهمیت بودجه شهرداری گفت: لایحه منابع پایدار در مجلس شورای اسلامی فرستادیم و به تصویب رسید. همچنین لایحه مالیات محلی در این مجلس در حال بررسی است. قول‌هایی که در حوزه برنامه ریزی شهری به مردم داده بودیم، سعی کردیم انجام بدیم.
شهردار تهران با بیان اینکه ما نیز می‌توانستیم با تراکم فروشی و مسیرهای نادرست دیگر درآمدزایی کنیم، گفت: امیدواریم دیگر از این مسیر‌ها استفاده نشود.
اودر خصوص ماده ۱۰۰ خاطرنشان کرد: این ماده را مورد توجه قرار دادیم و پرونده‌های انباشته شده را جدی‌تر مورد بررسی قرار دادیم. افرادی تخلف کردند و اگر این موضوع پیگیری نشود، ظلم به مردم است‌.

اقدامات زیباسازی و شهروند
شهردار تهران با بیان اینکه سخت‌ترین مطالبی که نمی‌توانیم در آن به اتفاق نظر برسیم زیبایی و زیبایی شناسی است، گفت: این مبحث موضوعی است که بخشی از آن اصولی و بخشی به روحیه افراد بستگی دارد. سازمان تلاش خود را در حوزه‌های مختلف انجام می‌دهد بخشی از این کارها مرمت و خرید خانه‌های تاریخی است که در واقع کار میراث است ولی آن‌ها را در شهرداری تهران انجام می‌دهیم. دوم مناسبت‌های متناسب با شهر است که در تقویم تاریخی وجود دارد و در شهرداری برای اجرای آنها برنامه ریزی می‌شود.
او یکی از کارهای خوبی که توسط زیباسازی انجام شده است را استفاده از ویدیومپینگ در مناسبت‌های بین‌المللی عنوان کرد و گفت: ما مناسبت‌های مختلفی را در کشور داشتیم و برخی از اقدامات جهانی شده است. وقتی برای ووهان ویدیو مپینگ زدیم چینی‌ها برای تشکر به ما در کرونا کمک کردند. یا اتفاقی که زمان «جان پدر کجاستی» افتاد مسئولین افغانستان از ما تشکر کردند حتی مسئولین دیپلماسی داخلی هم تشکر کردند.

آمار دقیقی از زباله گردها نداریم
او با بیان اینکه سازماندهی متکدیان به عهده ما نیست، گفت: بر اساس آمار ۹۰ درصد متکدیان غیر ایرانی هستند.
شهردار تهران از صدور بخشنامه جدید در باره کودکان زباله گرد خبر داد و گفت: در این بخشنامه در بخش قراردادها با پیمانکاران تجدید نظر شده است. مسئولیت‌هایی به عهده پیمانکاران گذاشته شده است. به گفته او همه خدمات در حوزه کودکان زباله گرد بر روی تهران من آورده شده است.
او با بیان اینکه آمار دقیقی از تعدا زیاله گردها وجود ندارد، تصریح کرد: بخشی از مسئله زباله گردها به شیوه مدیریت زباله ما بر می‌گردد.
او همچنین گفت: طرح جامع مدیریت پسماند نیز به تصویب رسید و لایحه آن دو هفته پیش به شورا ارائه شد تا بررسی شود.

رد مال پرونده شریفی و پادگان ۰۶
شهردار تهران در پاسخ به پرسشی درباره عیسی شریفی گفت: او دستکم تا قبل از بازداشت در ۱۲ سال قبل مسئولیت رسمی دیگری نداشت و نمی‌شد تصور کرد که موضوع مربوط به نهاد دیگری است. پرونده قضائی او به مسئولیت اصلی او ارتباط دارد و چون پرونده در نیروهای مسلح است ما اطلاعات لازم نداریم. اما ما هم جزو شاکیان آن پرونده هستیم. او در توضیح مسئله شکایت شهرداری از شریفی گفت: بر اساس اسناد و چرخش مالی منابع به آنجا که باید بر می‌گشت برنگشته است. شهردار تهران در باره وعده گشایش ۱۲ ایستگاه تا پایان سال افزود: اگر در دریافت منابع ملی و اوراق مشارکت مشکلی پیش نمی‌آمد تمامی ایستگاه‌ها بر اساس زمان‌بندی افتتاح می‌شد. همینک نیز ایستگاه‌های باقی مانده تا پایان خرداد به بهره‌برداری می‌رسد
حناچی درباره پادگان ۰۶ نیز گفت: به نظر می‌رسد ارتش می‌خواهد موزه داری کند و تقاضایشان از شهرداری این است که خودشان این پروژه را پیش ببرند. این کار شاید به مصلحت نباشد.در عین حال اگر آنچه ما می‌خواستیم اتفاق نیفتد تمامی مصوباتش باطل می‌شود.

شهرداری برای جلوگیری از تخریب ملک‌های ارزشمند و تاریخی تلاش می‌کند
حناچی درباره ملک‌های تاریخی و میراث فرهنگی تهران گفت: اگر قانونی و حقوقی صحبت کنیم آثاری واجد ارزش هستند که ثبت ملی شده‌اند و میراث فهرست آنها را به ما اعلام کرده است. اینها طبق ضوابط رعایت می‌شوند. معمولا بحث آنجاست که اثری واجد ارزش باشد ولی ثبت نشده باشد و مردم نیز دوست ندارند تخریب شود. برای حفظ و نگهداری از این آثار شهرداری تهران تا جای ممکن تلاش می‌کند.او افزود: اما در برابر رویه قضائی دستمان خالی است و مالک اگر تلاش کند می‌تواند با رای دیوان برای صدور پروانه مراجعه کند. ما نیز مذاکره می‌کنیم که تخریب نشود گاهی هم موفق می‌شویم ولی گاهی هم مالک رضایت ندارد و ملک تخریب می‌شود.
او ادامه داد: در این زمینه همه باید دست به دست هم دهیم و کمک کنیم که این اتفاق رخ ندهد و تا آنجا که بضاعت شهرداری اجازه دهد نمی‌گذاریم این اتفاق بیفتد.
او درباره لایحه گردشگری شهر تهران نیز گفت: این لایحه در حال بررسی است و باید مسیر تصویب شورا را طی کند.

ایمنی ساختمان‌های عمومی
با مشارکت دادستانی پیگیری می‌شود
شهردار تهران درباره ایمنی ساختمان‌های پایتخت گفت: آموزش‌ها و هشدارها و جدیت همکارانم و تجهیزات امروز آتش نشانی با قبل از پلاسکو قابل مقایسه نیست.نه این که مشکلی نداریم به طوری که حادثه سینا اطهر نشان داد که هنوزخلاء‌های قانونی داریم.
او درباره معرفی ساختمان‌های نا ایمن شهر گفت: پلاک‌های ناایمن و خطرساز شناسایی شده‌اند ولی اگر این اطلاعات را منتشر کنیم مشکلات دیگری پیش می‌آید و ممکن است برای خرید و فروش املاک مشکلاتی ایجاد شود.
حناچی افزود: ما به دنبال ایمنی هستیم،به مالکین خصوصی نیز مهلت می‌دهیم برخی ضوابط را اجرا کنند. این مسائل توسط آتش نشانی ابلاغ و پیگیری می‌شود اما ساختمان‌ها در محیط‌های عمومی به طور جدی با حضور دادستانی پیگیری می‌شود.

رابطه شهرداری با دولت بد نیست
شهردار تهران درباره ارتباط شهرداری تهران با دولت، گفت: افتتاح ایستگاه‌های مترو را با حضور رئیس جمهور داشتیم؛ انشاءالله با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی از قطار ملی را داریم و ایستگاه‌های بزرگ دیگر را با حضور دولت افتتاح می‌کنیم.
او افزود: ممکن است حاضر نشدن ما در دولت کارها را سخت‌تر کرده باشد؛ اما با مکاتبه مسائل را حل می‌کنیم، رابطه شهرداری با دولت بد نیست.

شهرداری، مشکلی با سامانه شفافیت ندارد
حناچی با بیان اینکه شهرداری مشکلی با سامانه شفافیت ندارد، گفت: بر اساس روال کنونی قراردادها در این سامانه می‌نشیند و این موضوعی است که اساسا در قبل در شهرداری وجود نداشته است.
او همچنین درباره پرسش‌های اعضای شورا از شهرداری گفت: این حق نمایندگان شهروندان در شورای شهر است و راه دیگری هم برای نظرات آنها وجود ندارد. نماینده سوالی می‌پرسد و ممکن است از پاسخ کتبی که طبق وظیفه داده می‌شود، راضی نشود.

۱۰ گود پرخطر پرشد
شهردار تهران با بیان اینکه،۲۴۹ گود رها شده در تهران وجود دارد گفت: مورد جماران هم یکی از گودهای پرخطر بود و اجازه ساخت داده شد تا از وضعیت خطر در بیاید.
او افزود: بعد از اخطارهای شهرداری ۱۰ گود پرخطر از سوی مالکان مقاوم‌سازی نشد که با هماهنگی دادستانی پر شدند. ۱۲ گود پرخطر هم اخطار گرفتند که لایحه‌ای هم برای این موضوع به شورا داده شده است.

نمای شهر مناسبتی تغییر می‌کند
حناچی، درباره مناسبت‌های مذهبی در شهر گفت: تلاش کردیم آنچه که وجدان عمومی و فضای مذهبی شهر به آن حساس است با ملاحظه رعایت شود و متناسب با مناسبت‌ها شهر تغییر کند که البته کار بسیار سختی است چراکه برخی مناسبت‌ها فاصله کمی باهم دارند.
حمایت شهرداری از جشنواره فجر، ایجاد بستر برای کار فرهنگی است

مطالعه بیشتر بستن