ادامه از صفحه قبل :

حمایت از جشنواره، بسترسازی فرهنگی است
شهردار تهران درباره حمایت شهرداری از جشنواره فیلم فجر، گفت: جشنواره فجر فرصتی است که تولیدات سینمایی و هنری ایران بسط یابد، این فرصتی ملی و حاکمیتی است و ما در شهرداری تهران سعی می‌کنیم از آن حمایت کنیم. مثل شهرداری‌های سایر کشورها حتی در برخی جاها متولی اصلی هستند ولی ما اینجا متولی نیستیم ولی بستر را فراهم می‌کنیم.
او افزود: شهرداری درباره رعایت حقوق شهروندی، آپارتمان نشینی، آلودگی هوا و ترافیک کلیپ‌هایی ساخته و در جشنواره منتشر شده است که اگر می‌خواستیم این را برای انتشار سفارش دهیم گران‌تر بود. شهرداری این کار را سال گذشته نیزانجام داد.
او افزود: خوشبختانه فیلمی که سال گذشته شهرداری از آن حمایت کرد خورشید بود که یکی از کاندیداهای اسکار شد.

موتور وسیله‌ای برای دورزدن قانون است
حناچی درباره توسعه حمل ونقل‌های پاک در پایتخت نیز گفت: دوچرخه یک مد حمل و نقل است که قابل قیاس با مترو نیست ولی کم هزینه‌ترین نوع حمل و نقل است.
او افزود: میزان استفاده از دوچرخه در تهران مثل هلند- ۲۷ درصد- نیست؛ در تهران زیر یک درصد دوچرخه سواری می‌کنند ولی می‌توان تصور کرد که اگر کسی برای رفتن به محل کار از دوچرخه استفاده کند چقدر تاثیر‌گذار است.
او گفت: شهرداری تهران از شرکت‌های سرمایه‌گذار برای توسعه دوچرخه‌سواری استقبال می‌کند.
او به راه‌اندازی پویش موتورسوارها در تهران اشاره کرد و افزود: باید فضا طوری در نظر گرفته شود که موتور هم مثل سایر وسایط حمل و نقل عمومی رعایت قانون کند.
این در حالی است که موتور در حال حاضر وسیله‌ای برای دور زدن قانون است که باید جلوی آن گرفته شود.

بلیت فروشی تک نفره مترو نیازی به کارت ملی ندارد
شهردار تهران درباره خرید بلیت مترو با کد ملی گفت: در ستاد کرونا اعلام کردند ۸۰ درصد کووید مثبت‌ها در جامعه جابه جا می‌شوند و این حرکت باعث انتشار آلودگی می‌شود. گرفتن کد ملی در مترو نیز برای شناسایی اینها بود.
او افزود: این سیستم در مورد افغان‌ها و همسایگان مهاجر کارآیی ندارد بنابراین بلیت فروشی تک سفره متوقف نیست و این افراد می‌توانند از آن استفاده کنند.

صعود سه پله‌ای رتبه تهران در هوشمندسازی
شهردار تهران درباره هوشمند شدن پایتخت، گفت: شهرداری تلاش ویژه برای بالابردن رنکینگ تهران کرده است؛ شرایط کروناهم این را مهیا کرده است.
حناچی با بیان اینکه بستر زیرساخت فضای دیجیتال و مجازی تهران خیلی قوی است، افزود: اطلاعات جغرافیایی(GIS) تهران یکی از اولین هاست و شهرداری تلاش کرده بسیاری از خدمات را در این بستر ارائه کند.
به گفته او تهران من، سرویس‌هایی را در خود دارد که از این طریق به کاهش سفرهای درون شهری انجامیده است. رتبه‌بندی هوشمندی تهران سه رتبه ارتقاء یافته است.

برنامه‌ای برای حضور در انتخابات ندارم
او همچنین با تاکید بر اینکه شهرداری تهران در انتخابات سال آینده به هیچ عنوان از کاندیدای خاصی طرفداری نمی‌کند، گفت: تاکید ما این است که شهرداری و اداره امور شهر را از مسائل سیاسی دور نگه داریم و بر این موضوع تاکید داریم.
شهردار تهران همچنین با تاکید بر اینکه بنده هیچ برنامه‌ای برای حضور در انتخابات سال آتی ندارم گفت:‌ اگرچه این موضوع در شهرداری‌های سراسر کشور فی‌نفسه به دلیل گستردگی کارشان انجام می‌شود اما بنده برای این موضوع برنامه‌ای ندارم.

مطالعه بیشتر بستن

جمهوری اسلامی ایران به حقوق اتباع افغانی در ایران احترام میگذارد

این بی‌ملاحظه گی‌ها حقوق بشر در اروپا و آمریکا مانع نمی‌شود تا جمهوری اسلامی که خود را تابع اسلام و قرآن می‌داند، آیات مربوط به حفظ کرامت بشری افراد را نادیده بگیرد و کرامت انسانها برای جمهوری اسلامی مهم است. معاون حقوق عامه مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده در مورد بررسی حقوق اولیه اتباع افغانی در ایران گفت: «از منظر مبانی استنادی و قوانین بر اساس اصل ۹قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مقرّر می‌دارد؛‌ هیچ مقامی حق ندارد حتی به استناد و بهانه استقلال و تمامیت ارضی کشور، آزادی‌های مشروع افراد را سلب و یا محدود نماید

به نظر می‌رسد قانونگذار تعمداً از واژه اتباع ایرانی یا افراد ملّت استفاده نکرده است، بلکه به جای آن از واژه کلی«افراد» که شامل کلیه افراد، اعم از ایرانی و یا خارجی است، می‌گردد. به عبارت دیگر اطلاق و شمول دارد و افاغنه را نیز شامل می‌گردد.» عبد الله بزرگی در ادامه تاکید کرد:«دراصل۲۲قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که می‌فرماید؛ جان، مال، مسکن،و شغل اشخاص از هرگونه تعرّض مصون است،مگر در مواردی که قانون تجویز کند نیز،به تصریح لزوم حفظ حقوق افاغنه به عنوان مصادیقی از اشخاص مطرح گردیده است و از این حیث یعنی حفظ حقوق اولیه تفاوتی با ایرانیان ندارند. همچنین در مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، درباب تنظیم سیاست‌های خارجی کشور به مبنای حُسن همجواری و روابط با مسلمانان و مستضعفان جهان به عنوان اصول مبنایی نظام جمهوری اسلامی یاد شده است و از این جهت افاغنه هم شامل لزوم احترام بواسطه همسایگی می‌شوند و هم به لحاظ مسلمان بودن قابل تکریم هستند.جانبداری ما از مسلمانان فلسطین از همین رو قابل دفاع است که زندگی مسلمانان در خطر افتاده و امنیت آنان خدشه دار شده است. » وی افزود:« اگر چنین است طبعاً نمی‌توان در داخل، امنیت مسلمانان همسایه را مخاطره‌آمیز کرد آن هم در حالی که دو اصل فوق الذکر قانون اساسی با عنایت به عموم و اطلاقشان لزوم توجه به حقوق حداقلی آنان را دوچندان می‌نمایند. خاصّه اینکه قانون در هیچ شرایطی افغانها را از حقوقی همچون امکان تردّد توسط قطار و نظایر آنها منع ننموده است.»
معاون حقوق عامه مرکز وکلا ادامه داد: « از سوی دیگر از منظر حقوق بشری اگر بخواهیم به این موضوع بپردازیم، در استانداردهای حقوق بشری، سطحی از حقوق حداقلی برای افراد، فارغ از رنگ، نژاد، مذهب، ملیت، جنسیت در نظر گرفته شده است که نمی‌توان از آنها چشم‌پوشی کرد؛یعنی یک فرد اگر چه تبعه بیگانه باشد و اگر چه ورود غیرمجاز به یک کشور داشته باشد مثلاً اقامت قانونی نداشته باشد و به طریق اولی تبعیت کشور میزبان را هم اخذ نکرده باشد، عرف بین‌الملل و آموزه‌های حقوق بشری می‌گویند؛ بایستی حداقل حقوق انسانی نسبت به وی به عنوان یک انسان، مورد ملاحظه قرار گیرد، در نتیجه نمی‌توان او را از یک سری حقوق اولیه انسانی و بشری محروم کرد. نمی‌توان همسرش را از او جدا کرد، نمی‌توان اموال و دارائیهایش را از او گرفت و یا حق دادخواهی عادلانه را از وی سلب کرد. بر همین اساس محروم کردن افاغنه در استفاده از موبایل، بلیط قطار و غیره یعنی محرومیت از حقوق اولیه بشر، امری غیر اخلاقی، ضدبشری و حتی ضد قرآنی است. خداوند کرامت بشر را به خود نسبت داده است.«وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَنِی آدَمَ…».(سوره مبارکه اسراء/ آیه ۷۰).»
عبدلله بزرگی در رابطه با راهکار‌های جلوگیری از تضییع حقوق افاغنه در ایران گفت: «برای جلو‌گیری از تضییع حقوق اتباع افاغنه میتوان ورود افاغنه به کشور را با پرداخت عوارض و مالیات مربوط به منظور جلوگیری از ترددهای غیرمجاز و فعالیت‌های باندهای قاچاق انسان در کشور قانونمند کرد، حضور افاغنه در کشور را با الزام آنان به معرفی ضامن، نشانی محل اقامت و تلفن مشخص، شغل یا فعالیت مورد نظر، ارائه عکس و مدارک معتبر شناسایی و …. نظام مند کرد، خدماتی نظیر امکان خرید سیم کارت و افتتاح حساب بانکی به نام افراد و الزام آنان به استفاده صِرف از آنها و برخورد با هرگونه تخطی از آن را برای آنها ارائه کرد و سامانه‌ای به منظورثبت و اصلاح تغییرات احتمالی در شغل و نشانی و یا ثبت درخواست یا اعلام تردد بین شهری و خروج از کشور برای آنها طراحی و ایجاد کرد.»
وی تصریح کرد:« ممکن است گفته شود کشورهای پیشرفته غربی هم عملاً در برخی عرصه‌ها مثل کمک به پناهجویان و مهاجران بیگانه، اصول حقوق بشری را رعایت نکرده اند. باید گفت این بی‌ملاحظه گی‌ها مانع نمی‌شود تا جمهوری اسلامی که خود را تابع اسلام و قرآن می‌داند، آیات مربوط به حفظ کرامت بشری افراد را نادیده بگیرد. اولویت افاغنه از این حیث است که آنان قشر زحمتکشی هستند و مشاغل پر خطر و طاقت فرسا مثل کارگری ساختمان و دفن مردگان عمدتاً عهده آنهاست که حذف این افراد نیروی جایگزین ندارد. در جنگ با داعش در سوریه این لشکر فاطمیون بود که عمدتاً از برادران افغان تشکیل شده بود. نمی‌توان با افغانها رفتار کاملاً دوگانه داشت، مادام که خدمتشان محرز است؛ همسایه و هم دین هستند.»
او در پایان ادامه داد:« و امّا نکته آخر و البتّه مهّمتر؛ تجربه و واقعیت تلخ موجود آن است که اعمال هر گونه محدودیت در ارائه خدمات اداری عمومی به چنین افرادی منجر به تشویق به استفاده از اوراق و هویت‌های جعلی، ترغیب به پنهان کاری، ایجاد واسطه‌گری‌های سیاه و غیره می‌گردد که در نتیجه آن علاوه بر تشکیل پرونده‌های متعدد قضائی، امکان هرگونه نظارت و پیگیری قانونی از سوی دستگاه‌های نظارتی را سلب و متولیان نظم و امنیت را با چالش‌های فراوانی مواجه می‌سازد. بر اساس آنچه گفته شد؛ نخست؛ بر لزوم تکریم هرچه بیشتر این قشر موثر و توجه به کرامت‌های انسانی مبتنی بر اسلام و قرآن، تاکید و درگام بعدی، تدبیر و تسهیل در قانونمند و نظام‌مند کردن حضور، فعالیت، تردد و سکونت افاغنه حاضر در ایران(اعم از مجاز و غیرمجاز)، امری ضروری و جدی است.»

مطالعه بیشتر بستن