حذف زندان برای مهریه بیش از ۵ سکه آمار طلاق را افزایش می دهد

حسین عرب: موضوع مهریه و زندانی کردن بدهکاران مهریه سال‌هاست که به عنوان یکی از بحث‌برانگیزترین موضوعات حقوقی در سطح جامعه مطرح بوده و مخالفان و موافقان آن همواره بر دلایل خود پافشاری کرده‌اند.

خیرا نیز طرحی در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است که بحث درباره مهریه را نیز افزایش داده است. در این باره حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس در گفت‌وگویی با تأکید بر لزوم زندانی نکردن بدهکاران مهریه اظهار داشت: در مجلس گذشته قانونی در رابطه با مهریه مصوب شد که بالای ۱۱۰ سکه مهریه زندان نخواهد داشت از این رو و با توجه به افزایش قیمت سکه کمیسیون قضایی مجلس یازدهم طرحی مدنظر دارد که مهریه بیش از ۵ سکه زندان نداشته باشد.
این اظهارنظر بازخوردهای مثبت و منفی بسیاری را در پی داشت و بسیاری از رسانه‌ها به تأیید یا رد آن پرداختند اما موضوع قابل توجه در این میان تک بعدی بودن نگاه مجلس به این طرح است. با اینکه وکلای ملت از این طرح به دنبال کاهش تعداد زندانیان مهریه هستند اما برخی از حقوق دانان معتقدند تصویب و اجرای چنین طرحی منجر به تسهیل فعل طلاق در جامعه می شود.
در این ارتباط سمیرا مقدسی، وکیل پایه یک دادگستری در گفتگو با «حامی عدالت»، گفت: در دوره تحول قوه قضائیه و با روی کار آمدن آیت الله رئیسی قوه قضائیه در تقسیط مهریه و کاهش زندانیان مهریه پیش قدم بود و بخشنامه هایی در این باره داشته است. این در حالی است که حقوق دانان و وکلا نیز مخالف زندانی شدن افراد به دلیل مهریه هستند.
مقدسی افزود: به طور کلی ساز و کار مهریه نباید به گونه ای باشد که فردی برای مهریه به زندان برود یا از ترس جلب فراری شود. با این حال مهریه در حال حاضر به عنوان ابزاری برای رفع نقص قوانین استفاده می شود. اگر نگاهی به قانون مدنی بیاندازیم می بینیم که در این قانون در مواردی عنوان شده که زن می تواند تقاضای طلاق کند. با این حال برخی قضات نسبت به متن صریح قانون بی توجه هستند و در جایی که قانون به می تواند تاکید داشته اما زن نمی تواند درخواست طلاق کند. به عبارت دیگر در ماجرای طلاق اگر درخواست از طرف آقایان باشد به راحتی مورد قبول واقع می شود و اگر قاضی رای ندهد تخلف انتظامی ثبت می شود.
این وکیل دادگستری ادامه داد: البته مدنظر ما نیست که شرایط به گونه ای باشد که بانوان بتوانند به راحتی درخواست طلاق دهند و طلاق بگیرند و از مهریه به عنوان یک ابزار استفاده کنند، اما می توان طلاق را از طرف آقایان تعدیل کرد. با توجه به طرح مطرح شده آقایان می توانند به راحتی درخواست طلاق دهند و با پرداخت ۵ سکه و اقساطی شدن مابقی مهریه حکم طلاق بگیرند. به نظر می رسد این طرح تنها به کاهش جمعیت زندانیان کمک می کند و از طرف دیگر به افزایش آمار طلاق دامن می زند. با چنین شرایطی قانون گذار باید ضمانت پرداخت مهریه را به گونه ای در نظر بگیرد تا آقایان طلاق را سهل نبینند.

مطالعه بیشتر بستن

ارائه خدمات حقوقی و قضائی معاضدتی مرکز وکلای استان هرمزگان به جامعه اهل سنت بندرعباس به مناسبت دهه فجر

به گزارش روابط عمومی مرکز وکلای استان هرمزگان،شهرام بازیار رئیس مرکز وکلای استان به همراه جمعی از وکلای مرکز وکلای این استان،با عنایت به مشکلات بسیاری از اهالی محله سورو در رابطه با دعاوی حقوقی وقضائی و همچنین آشنایی با قوانین و کارکردهای دستگاه قضائی به دعوت شیخ محمد صدیق فهیمی امام جمعه اهل سنت بندرعباس در بعد از ظهر روز سه شنبه ۱۴ بهمن ماه به مناسبت دهه مبارک فجر در مسجد جامع اهل سنت جهت رفع مشکلات حقوقی و قضائی مردم اعم از طرح دادخواست،لایحه و مشاوره با هدف کاهش مشکلات مردم محله سورو و افزایش صلح و سازش حضور بهم رسانیدند.

بازیار رئیس مرکز وکلای استان در پیرامون این دیدار گفت: یکی از برنامه‌ها و اهداف مرکز وکلای قوه قضائیه ارائه خدمات مشاوره ایی رایگان به عموم هست که در همین راستا علاوه بر واحد‌های ارشاد و معاضدتی که در محاکم دادگستری و دادگاه‌های عمومی و انقلاب و حتی در شوراهای حل اختلاف دایر است و وکلای مرکز وکلا هر روز در آن حضور دارند و مردم را به نحو شایسته ایی ارشاد و راهنمایی میکنند،ما درخواست نهادها، سازمانها، موسسات مردم نهاد وحتی نیروهای نظامی و انتظامی و خانواده‌های آن‌ها و از همه مهمتر مساجد و امور مساجد با تقاضای آنها و با مشخص شدن زمان و مکان، همکاران و بنده در آن مکانها حضور پیدا کرده و به ارائه خدمات از پیش گفته شده میپردازیم.
وی افزود:در صورتی که امام جماعت هر مسجدی در سطح استان لازم بداند با هماهنگی‌های لازم، مرکز وکلا آمادگی خود را جهت حضور و ارائه خدمات در راستای اهداف مرکز وکلا اعلام میدارد.
بازیار در پایان افزود: لازم به ذکر است که تاکنون در ۶۸ مسجد استان و همچنین ادارات دولتی مثل کمیته امداد امام خمینی به خدمات مشاوره حقوقی رایگان ارائه کرده است.

مطالعه بیشتر بستن

تقدیر از برگزیدگان اولین جشنواره پژوهش و فناوری سازمانهای نظام مهندسی استانها

در مراسمی از برگزیدگان جشنواره پژوهش و نوآوری صنعت ساخت و ساز تجلیل شد. در این مراسم که بمناسبت هفته پژوهش در محل سالن جلسات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در جریان بود از طرح‌های نوآورانه در صنعت ساخت و ساز با اهدا لوح سپاس و جوایزی نفیس به نحوی شایسته تقدیر به عمل آمد

گفتنی است
در این جشنواره علمی پژوهشی، طرح آقای مهندس محمد کربلائی کریمی از کارشناسان رشته راه و ساختمان مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان قزوین نیز که مورد استقبال داوران جشنواره قرار گرفته بود به عنوان یکی از طرح‌های برگزیده جشنواره انتخاب و به این مرحله
راه یافت.
اضافه می‌شود که از این برگزیده علمی تاکنون تالیفات ارزنده‌ای در حوزه‌هایی با محتوای تخصصی کارشناسی و حقوق نیز به چاپ رسیده است.

مطالعه بیشتر بستن