نجات نگین انگشتر در میان تلی از خاک

علیرضا سزاوار: رئیس قوه قضائیه در تازه ترین سفر استانی خود به گیلان، بازدیدی از دو کارخانه بزرگ وتعطیل شده «ایران پوشش» و«رشت الکتریک» انجام داد و دستوراتی را برای احیای این دو کارخانه صادر کرد. تفاوت این دو کارخانه با دیگر صنایعی که مدیران قضایی به احیای آنها اقدام کردند، بسیار زیاد است.

«شرکت الکتریک ایران رشت» یا همان «رشت الکتریک» طی سال‌های متمادی، ۱۱۲محصول الکتریکی را تولید و ضمن توزیع در سراسر کشور، به سایر کشورها نیز صادرات داشت و حدود ۲ هزار کارگر در آن اشتغال داشتند.
در وصف رشت الکتریک همین بس که آیت الله رئیسی پس از بازدید از این کارخانه، در جلسه شورای اداری استان گیلان گفت: «شرکت رشت الکتریک، نگین انگشتری تولید در استان گیلان بود، اما اکنون به تلی از خاک تبدیل شده و باید احیا شود»
وی در سفر خود به گیلان با بیان اینکه این استان به عنوان قطب نساجی کشور شناخته می‌شود به دادگستری گیلان دستور داد که هرچه سریعتر حل مشکلات کارخانه صنایع پوشش ایران را هم در دستور کار قرار دهد.
رییس قوه قضاییه در بازدید از کارخانه صنایع پوشش ایران هم یک سخن تاریخی دیگر گفت:« تا امروز بازدید‌های زیادی از کارخانه‌های سراسر کشور داشته ایم، اما وضعی که امروز در کارخانه صنایع پوشش ایران مشاهده کردیم بسیار عجیب است و گویی یک جنگ و فاجعه در اینجا اتفاق افتاده و ثروت ملی به تاراج رفته است.»
رئیس دستگاه قضا ضمن اینکه وعده داد که هر چه سریع‌تر با همت مسئولان، این کارخانه همه موانع از جمله موانع حقوقی و قضائی برطرف شوند گفت که حتی یک روز هم نباید توقفی در کار این کارخانه صورت بگیرد.

کاربران شبکه های اجتماعی هم با توجه به اهمیت این دو کارخانه و حواشی مهمی که در سالهای اخیر داشته اند، واکنش های گسترده ای به اخبار آن داشتند:

** فاطمه داوودی در اینستاگرام خود با توجه به وضعیت رشت الکتریک نوشت:
رشت الکتریک حداقل ۲ هزار نفر کارگر داشت که بعد از واگذاری بو دار آن، مطالبات خود را هم نگرفتند. این کارگران بعد از دوندگی‌های زیاد برای دریافت سنوات و حقوق های دریافت نکرده خود، تکه زمینی را دریافت کردند تا با تغییر کاربری آن به بخشی از حقوق خود برسند.
بعد از اینکه با کلی مکافات آنها به زمین دست پیدا کردند، زمین را به ۵۰ قسمت تقسیم و به‌صورت ۴۹ قطعه مسکونی و یک قطعه را هم برای پست برق و حریم رودخانه در نظر گرفتند. کارگران می خواستند تا با فروش ۴۹ قطعه، بخشی از حقوق و سنوات خود را دریافت کنند اما موقع فروش زمین‌ها، مشکلاتی حقوقی میان کارگران و اداره برق و شهرداری ایجاد شد که هنوز هم ادامه دارد و فقط با ورود قوه قضاییه حل می شود.

** کاظم لنگرودی هم در اینستاگرام خود به بلایی که خریداران بر سر رشت الکتریک درآوردند اشاره کرد و نوشت:
صاحبان جدید رشت الکتریک در سال ۱۳۸۲ بجای اینکه تولید و اشتغالزایی را بیشتر کنند، در این کارخانه را تخته کردند. آنها بعد از یک سال از تصاحب رشت الکتریک، اولین کاری که کردند، انتقال تجهیزات و ماشین‌آلات کارخانه به نقاط دیگر و سپس تخریب خطوط تولید آن بود.

** پونه سرا هم در اینستاگرام خود از اتفاقاتی که در رشت الکتریک رخ داد، اینگونه حکایت کرد:
پدرم در شرکت الکتریک ایران رشت شاغل بود. خریداران جدید که از نزدیکان برخی مسئولان دولتی آن زمان بودند اقدام به فروش چهار هزار هکتار از زمین های این کارخانه کردند. کار به جایی رسید که از کارخانه فقط یک زمین خالی ماند.
دست اندازی خریداران رشت الکتریک به این صنعت بزرگ استان گیلان در شرایطی بود که آنها طبق تعهدات خود در قراداد واگذاری، حق تعطیلی کارخانه و تعدیل نیرو را نداشتند.خریداران نه حجم تولیدات کارخانه را اضافه کردند نه حتی بعد مشخص شد که طلب های کارخانه از مشتریان به کجا رسید. پدرم و همکارانش بیکار شدند.

** یاسی هم در توییت خود با توجه به وضعیت رشت الکتریک نوشت:
جهانگیری: رسانه‌هادرمبارزه بافساد، لکنت زبان نداشته باشند.
چشم؛ بنام خدا
آقای جهانگیری درموضوع واگذاری غیرقانونی رشت الکتریک چه پاسخی دارید؟

** جواد محمدی هم در اینستاگرام خود با اشاره به حوادث مربوط به «صنایع پوشش ایران» نوشت:
سال ۸۳ این کارخانه واگذار شد. این کارخونه نساجی با ۱۵۰۰نفر نیرو از بزرگترین صنایع نساجی خاورمیانه بود. ۵ سوله داشت که در هر سوله حدود ۱۰۰ ماشین‌آلات صنعتی به تولید بهترین و مرغوبترین پارچه‌ها و صادرات اونا به ۱۰ کشور مختلف جهان مشغول بودن. یک واگذاری غلط همه چیز رو نابود کرد. طوری که ۵۰۰ دستگاه از مدرنترین دستگاههای ریسندگی و بافندگی زیر باد و باران و برف رها شد تا مستهلک شد و به عنوان آهن قراضه هم فروختن.


** صادق املشی هم درباره اتفاقات سالهای اخیر کارخانه صنایع پوشش ایران نوشت:
سال ۹۶ برای دومین بار کارخانه ایران پوشش به شرکتی به اسم آتیه دماوند واگذار شد. مدیران این شرکت کلی خبر از تحول در نساجی و کشور با احیای این کارخونه و افزایش تولیدی آن گفتند. حرف از یه طرح مطالعاتی واسه احیای بزرگترین کارخونه نساجی کشور بود.
چون کارخونه ایران پوشش بغل فرودگاه رشت، منطقه آزاد انزلی و تو مسیر راه آهن رشت قرار داره خیلی موقعیت خوبی برای توزیع محصولاتش هست. اما تا حالا فقط وعد بوده و کارگرها به سر کار برنگشتند.

** زهرا هم در توییتی جالب راجع به رشت الکتریک، اینطور افشاگری کرد:
جالبه بدونید سال ۸۲ آقای رئیسی ریاست سازمان بازرسی کل کشور رو داشت و پرونده واگذاری همراه با رانت کارخونه رشت_الکتریک توسط جهانگیری (وزیر صنعت وقت) به کرباسچی رو پیگیری میکنه و ماجرا افشا میشه.

** علی قلهکی هم درباره رشت الکتریک در توییتی جالب نوشت:
زخم رشت الکتریک از سال۸۲ زمانی که اسحاق جهانگیری وزیر صنایع بود ایجاد شد.
۷۲ درصد از “شرکت الکتریک ایران رشت” را به اقوام کرباسچی، عبدالله نوری و غلامرضا قبه واگذار و ویران شد. حالا که قرار است بعد از ۱۷سال زخمِ “رشت الکتریک” التیام یابد، کاش بانیانِ این واگذاری هم نقره‌داغ شوند…

** مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در مجلس یازدهم، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس و عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه اصفهان هم در توییتی به بازدید رییس دستگاه قضا از صنایع مهم گیلان اشاره کرد و نوشت:
بازدید ریاست محترم قوه قضائیه از کارخانه رشت الکتریک و دستورات ایشان، امیدها به بررسی پرونده واگذاری شرکت‌های نابود شده‌ای مانند ریسندگی و بافندگی قدس اصفهان و شرکت پارس فاستون را زنده کرد.
شرکت‌هایی که در دهه هشتاد واگذار شدند و بجای استمرار تولید، اموالشان به یغما رفت.


** مهدیس هم در یک توییت، افشاگری جالب دیگری در این زمینه کرد و نوشت:
وزیرورزش (سلطانی فر)؛ استاندارسابق گیلان، کسی که واگذاری کارخانه رشت الکتریک در زمان استانداری او انجام شد. وی اعتراضات گسترده کارگران بیکار شده آن کارخانه را نادیده گرفت. نامبرده در قضایای بعد از انتخابات ۸۸ یکی از کسانی بود که نامه به رهبری نوشت تا انتخابات را منحل اعلام کند.

مطالعه بیشتر بستن