گذر تحول قضایی از مرزهای ایران

ادامه از صفحه اول:
رئیس قوه قضائیه که پرونده ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی عزیز را به طور ویژه پیگیری می‌کند در همین مراسم هشدار داد شهادت این دو سردار بزرگ اسلام هرگز بی پاسخ نخواهند ماند؛ این دو قهرمان و همراهان ایشان، قهرمان مبارزه با تروریسم و دو قهرمان امنیت ساز برای عراق و ایران و منطقه بودند و امنیت را به منطقه هدیه کردند و کسانی که آن‌ها را به شهادت رساندند، کسانی هستند که نمی‌خواهند مردم ایران و عراق در امنیت زندگی کنند.

وی این مکان را مشهد سرداران بزرگ اسلام نام نهاد و از همانجا برای امریکا خط و نشان کشید و گفت: « به شما دشمنان اسلام بگویم شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس برای همیشه تاریخ نماد عزت، اقتدار، نورانیت، محبت نسبت به مردم، دعوت به خدا، وحدت و انسجام امت اسلامی، دشمن شناسی، دشمن ستیزی و مقاومت خواهند بود و شما مردم عزیز عراق، جوانان برومند، سلحشوران و مجاهدان بدانید و می‌دانید که راه و مکتب شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس همانطور که امام خامنه‌ای فرمودند همواره پر رهرو خوا‌هد بود و روز به روز این مکتب، برای عصر‌ها و نسل‌ها پیام عزت، ایستادگی و مقاومت در برابر استکبار خواهد داشت.»

صدور حکم جلب ترامپ، پیش پای رییسی
جالب اینکه پیش از سفر رییس قوه قضاییه ایران به عراق، دستگاه قضایی عراق حکم جلب «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا را اعلام و در بیانیه ای خبر داد که « این حکم پس از تکمیل تحقیقات و ثبت گفته های خانواده های شهدا انجام شده است بنابراین دادگاه آن را به عنوان یک پرونده جنایی که در خاک عراق اتفاق افتاد، رسیدگی کرد و قانون عراق نیز در این زمینه لازم الاجرا است.» اتفاقی که نتیجه پیگیری های همه جانبه دستگاه قضایی در این خصوص بود.
سید ابراهیم رئیسی، ساعتی پس از ورود به بغداد برای زیارت حرمین امامین کاظمین به شهر کاظمین رفت. وی پس از زیارت حرم مطهر امام موسی کاظم (ع) و امام جواد (ع) در جریان طرح توسعه حرمین امامین کاظمین قرار گرفت.
رئیس قوه قضاییه در بدو ورود به حرمین مطهر امامین کاظمین مورد استقبال گسترده مردمی قرار گرفت و جمع زیادی از حضار با سر دادن شعار‌هایی در تجلیل از مقام شامخ شهدای مقاومت سردار حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس، بر همبستگی دو ملت ایران و عراق تاکید کردند.
توافقات ایران و عراق در مذاکرات دو جانبه آیت‌الله رئیسی و فائق زیدان روسای قضایی دو کشور، دارای ۵ محور اصلی بود.
پیگیری مجدانه پرونده شهید حاج قاسم سلیمانی نخستین محور مذاکرات بود. در خصوص این پرونده، طرف عراقی ضمن تأکید بر پیگیری کامل این جنایت و برخورد با تمام عوامل دخیل در آن، جزئیاتی را از روند تحقیقات تا صدور جلب رییس جمهور آمریکا را بازگو کرد.

تأکید بیش از پیش بر مبارزه همه‌جانبه با فساد
رییس دستگاه قضا در این نشست با بیان اینکه مبارزه با فساد در حکومت‌ها باید جدی گرفته شود، تاکید کرد که« توسعه اقتصادی مانند یک پنجره‌ای است که گشوده می‌شود و نظارت و بازرسی‌ها مانند توری هستند که مانع گذر حشرات موذی که در واقع همان مفسدانند می‌شوند. شفافیت اموال و دارایی‌های مسئولین می‌تواند بازدارندگی از فساد را در پی داشته باشد.» در این نشست مهم، انتقال تجربه کشورمان در زمینه راه‌اندازی سامانه ثبت اموال و دارایی‌های مسئولان از سوی مقامات قضایی درخواست شد و در این نشست طرف عراقی برای برخورد با مفسدین متواری و استرداد آن‌ها به ایران اعلام آمادگی کرد.

توافق مهم برای ایجاد محاکم تخصصی
محور سوم این دیدار، پیشنهاد تأسیس محاکم تخصصی برای رسیدگی آسان و سریع در خصوص اختلافات احتمالی در روابط تجاری بین تجار ایران و عراقی از طرف مقامات ایرانی بود که مورد توافق واقع شد. با این توافق به تایید تجار و اتاق‌های بازرگانی ایران و عراق، روند سرمایه‌گذاری در دو کشور با به وجود آمدن شرایط امنیت سرمایه‌گذاری؛ جهش چشمگیری خواهد داشت.

وضعیت تابعیت بانوان ایرانی که همسر عراقی دارند
محور چهارم در مورد وضعیت تابعیت بانوان ایرانی با همسران عراقی بود. بیش از ۳۵ هزار زن ایرانی همسر عراقی دارند، اما وضعیت تابعیت آنان مشخص نیست. طرف ایرانی در این دیدار به صورت جدی حقوق این بانوان را پیگیری کرد و در نهایت با توافق حاصل شده بین دو طرف یک کمیته مشترک متشکل از قوه قضاییه و وزارت خارجه ایران و همچنین نماینده ویژه فائق زیدان ایجاد شد تا این مسئله به سرعت حل شود.

عفو و بخشش زندانیان ایرانی و عراقی
بخشش زندانیان و تبادل آنها هم محور پنجم دیدار عالیترین مقامات قضایی دو کشور بود. با رایزنی‌های رئیسی و فائق زیدان، دو طرف به این توافق رسیدند که بخش قابل توجهی از زندانیان ایرانی شامل عفو ریاست جمهوری عراق قرار گیرند و سایر زندانیان نیز برای گذراندن ادامه محکومیت به ایران برگردند.
قاضی القضات ایران نیز از پیشنهاد عفو تعدادی از زندانیان عراقی به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و موافقت رهبر معظم انقلاب با این پیشنهاد خبر داد. در نهایت قرارشد تعدادی از زندانیان ایرانی که در عراق تحمل حسب می‌کنند برای سپری کردن ادامه محکومیت به ایران عودت داده شوند.

دو توصیه مهم به اقلیم کردستان
سید ابراهیم رئیسی بعد از ظهر روز چهارشنبه ۲۲ بهمن با «برهم صالح» رئیس جمهور این کشور هم دیدار کرد. همکاری برای مقابله با عناصر تروریستی داعش، مسئله لغو روادید برای سفر به عراق، تشکیل دادگاه های تجاری بین دستگاه های قضایی ایران و عراق برای رسیدگی ویژه به دعاوی تجاری و تسهیل سرمایه گذاری و استرداد مجرمین از محور های مذاکرات در این دیدار بود.
در آخرین روز سفر سه روزه آیت الله سید ابراهیم رئیسی به عراق، هوشیار زیباری فرستاده ویژه رئیس اقلیم کردستان عراق در محل اقامت رئیس قوه قضاییه با او دیدار کرد. هوشیار زیباری وزیر خارجه سابق عراق و فرستاده ویژه رئیس اقلیم کردستان، در جریان دیدار با رئیس قوه قضاییه از وی برای حضور در اقلیم کردستان و گفتگو با مقامات این منطقه دعوت کرد.
رئیس دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران هم ضمن تشکر از این دعوت، به فشردگی‌های برنامه‌های سفرش به کشور عراق اشاره و ابراز امیدواری کرد که در سفر‌های آتی این مهم تحقق یابد.
آیت الله رئیسی به ذکر دو توصیه به مسئولان اقلیم کردستان عراق پرداخت که اولین توصیه مربوط به استرداد مجرمین متواری شده به اقلیم کردستان بود. مبنی بر اینکه این اقلیم نباید به مجرمان متواری پناه دهد.
دومین توصیه وی به مسئولان اقلیم کردستان توجه به فرهنگ غنی کُردی و واکسینه کردن جامعه در برابر فرهنگ مهاجم غربی بود.


دیدارهای مردمی در عراق
رییس قوه قضاییه عصر روز سه شنبه (۲۱ بهمن) در مراسم بزرگداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد:« کسانی که سودای اختلاف افکنی را بین ایران و عراق را در سرمی پرورانند آبروی خود می برند و زحمت ما می‌دارند اما راه به جایی نخواهند برد. خون شهید ابومهدی المهندس و حاج قاسم با یکدیگر آمیخته شده و این اختلاط رمز پیوند دو ملت ایران و عراق است. پیوند ملت‌های عراق و ایران نه فقط در جاده فرودگاه بغداد بلکه در نقطه نقطه این سرزمین رقم خورده و صدها سال بوده و صدها سال دیگر نیز ادامه خواهد یافت.»
در این مراسم سفرای خارجی مقیم بغداد، ایرانیان مقیم عراق، شیوخ، قبائل و سران عشایر و مقامات سیاسی عالی رتبه و مسئولان برخی احزاب و تشکل‌های عراقی حضور داشتند.
رئیسی در دیدار با سران عشایر عراق که در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد برگزار شد، از سخنانش از عشایر و جوانان

مطالعه بیشتر بستن