ادامه از صفحه قبل :

برومند، مجاهد و سلحشور عراقی به عنوان ثروت بزرگ این کشور یاد کرد و گفت: عراق ثروت بزرگی همچون مردم متدین را دارد که به اهل بیت عصمت و طهارت عشق می‌ورزند.»
وی پیوند بین ملت ایران و عراق و همچنین عشایر عراقی با ایرانیان را پیوندی عمیق دانست که دشمن هرگز نخواهد توانست با توطئه و فتنه آن‌ها را از هم بگسلد.


پیام مقام معظم رهبری به خانواده شهدای مقاومت
قاضی القضات ایران، عصر چهارشنبه ۲۲ بهمن در دیدار خانواده‌های فرماندهان شهید گروه‌های مقاومت در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد با ادای احترام نسبت به مقام شهدا، از خانواده‌های صبور و رنج کشیده آن‌ها که فرزندانشان را برای دفاع از دین و ارزش‌های الهی تقدیم اسلام کردند قدردانی کرد.
رئیس دستگاه قضایی با ابلاغ سلام گرم و صمیمانه مقام معظم رهبری به خانواده فرماندهان شهید مقاومت و شهدای راه مبارزه با تروریسم و دفاع از حرم تاکید کرد: «امام خامنه‌ای همواره آرزوی توفیق و سلامتی و عزت و سربلندی مردم و مسئولان عراق را دارند. خون شهدای مقاومت متصل به ثارالله شده و خدا تضمین کرده همان طور که از خون اباعبدالله الحسین (ع) و علی اصغر (ع) نگذشت از خون شهیدانی که برای دفاع از دین و ارزش‌ها بر زمین ریخته شده نخواهد گذشت و انتقام این خون‌ها را خواهد گرفت. به برکت خون شهدا و صبر و تحمل خانواده‌های آن‌ها عراقی قوی و مستقل و سربلند و انقلابی و مقاوم در برابر آمریکا و دشمنان اسلام شکل خواهد گرفت.»
سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه شب در گفت‌وگو با تعدادی از شبکه‌های تلویزیونی از جمله شبکه تلویزیونی عراقی العهد عراق هم گفت که چشم انتظار همکاری با عراق و کشور‌های همجوار هستیم و این امر از اولویت برای ما برخوردار است.
وی درباره انرژی هسته‌ای نیز تصریح کرد: «ما در زمینه انرژی هسته‌ای هرگز متوقف نخواهیم شد و در زمینه دفاعی هر روز شاهد توسعه و پیشرفت هستیم.»
رئیس قوه قضاییه در این مصاحبه که برگردان عربی آن را شبکه تلویزیونی العهد عراق، الفتح لبنان و شبکه جهانی نور در امارات پخش می‌کرد، خاطرنشان ساخت که داعش ساخته آمریکا است و صهیونیست‌ها و آمریکا آن را برای کسب منافع خود ایجاد کردند.
وی سپس با اشاره به انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا خاطرنشان کرد: «این انتخابات چهره واقعی آمریکا را نشان داد و ما نشانه‌های زوال آمریکا را می‌بینیم.»

سفر به بغداد در آیینه رسانه های جهانی
سخنرانی ها و دستاورد های رییس دستگاه قضا به عراق در رسانه های منطقه ای و بین المللی بازتاب گسترده ای داشت.
> شبکه خبری دویچه وله آلمان با اشاره به سفر قاضی القضات ایران به عراق در سایه تحولات مختلف منطقه نوشت: رئیس قوه قضاییه ایران در خصوص تهدید‌ها و حضور آمریکا در منطقه گفت که پارلمان عراق قانونی درخصوص اخراج نیرو‌های آمریکایی صادر کرده و ما اعتقاد داریم باید این قانون به اجرا گذاشته شود، زیرا وجود آمریکا عامل ناامنی است. طبق توافق حقوقی دوطرف زندانیان زیادی هم مبادله و آزاد شدند.
> خبرگزاری رویترز در گزارشی ضمن اشاره به سفر رئیس قوه قضاییه به عراق نوشت که رییس قوه قضائیه ایران گفته ما صادرات نفت را ادامه می‌دهیم و نمی توانند مانع ما شوند و ایران و مسوولان در ایران در صدد ناکام کردن این تحریم‌ها هستند. وی تاکید کرده که ایران در زمینه برنامه هسته‌ای هرگز متوقف نشده و در زمینه تسلیحات دفاعی در حال پیشرفت روزانه و هر از چندی شاهد رونمایی از دستاورد‌های جدید هستیم. در این سفر تفاهم های قضایی زیادی هم به امضا رسید.
> شبکه تلویزیونی الجزیره با توجه به این سفر درباره روابط بین ایران و عراق تاکید کرد که این روابط در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در حال توسعه و پیشرفت است.
> روزنامه الصباح کویت در گزارشی نوشت که آیت الله رئیسی در سفر به عراق گفته که هیچ کشوری مانند عراق وجود ندارد که این همه نزدیک به جمهوری اسلامی ایران باشد و ریشه‌های این مسئله به مدنیت و باور‌های دو ملت بر می‌گردد. این روزنامه روابط ایران و عراق را تاریخی و دینی توصیف کرد.
> خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نوشت: رئیس قوه قضاییه ایران برای تقویت روابط بین تهران و بغداد به عراق سفر کرد و در این سفر که با استقبال مردمی مواجه بود اعلام کرد که «حضور نظامی آمریکا هرگز عامل امنیت نیست بلکه اسباب ناامنی است و ادامه حضور نظامی آمریکا تبدیل به خطری برای کشور‌های منطقه شده است. نباید تهدید‌های آمریکا را خیلی جدی گرفت. آمریکا می‌خواهد از طریق این تهدید‌ها به اهداف خودش برسد.»
> پایگاه شبکه المنار لبنان ضمن پوشش دیدار رئیس قوه قضاییه با مقام‎های ارشد عراق و اقشار مختلف مردم این کشور نوشت « عالی ترین مقام قضایی ایران، سیاست جمهوری اسلامی ایران را برداشتن کامل تحریم‌ها از روی کشور عنوان کرد و گفت که اروپا و آمریکا باید به تعهدات خود نسبت به ایران عمل کنند، زیرا جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهداتش عمل کرد. جمهوری اسلامی ایران موضع خود را اعلام کرده و گفته است که واشنگتن بایستی تحریم‌های خود را بر دارد و آمریکا و اروپا باید به تعهدات خود در قبال ایران پایبند باشند. بر بی اعتمادی بر آمریکا تاکید کرد.»

مطالعه بیشتر بستن