ادامه از صفحه قبل :

بر خروج امریکایی‌ها از افغانستان در این دوران افزود: «یعنی بعد از ۲۰ سال بمباران افغانستان، امریکا در نهایت مجبور شد هم طالبان را به رسمیت بشناسد و هم با این کشور قرارداد صلح اجرا بکند. این نمونه ضعف امریکا در استفاده از قدرت سخت است. بنابراین به جز استفاده از تحریم و دیپلماسی عمومی، راه دیگری برای امریکا باقی نمی‌ماند. تنها تفاوتی که با این وجود دارد این است که قیافه خشمگین ترامپ تبدیل به چهره خندان بایدن شده است و الا سیاست خارجی امریکا همان سیاستی است که در دهه‌های گذشته اعمال می‌شد.»

امریکا درگیر وضعیت نابسامان داخلی
این کارشناس بین‌الملل با اشاره به وضعیت نابسامان داخلی امریکا تاکید می‌کند: «در حال حاضر مهمترین برنامه دولت بایدن، اجرای قانون حمایت مالی از خانواده‌های آسیب دیده از نظر اقتصادی است که باید دو هزار میلیارد دلار به بیش از یک سوم جمعیت امریکا به عنوان کمکهای غذایی و کمک هزینه مسکن و دارو و نظایر اینها بپردازد؛ یعنی از جمعیت ۳۳۰ میلیون نفری امریکا، بیش از ۱۵۰ نفر مشمول این کمک‌ها و به غذایی روزانه خود نیازمند هستند و دولت فدرال باید در اختیار آنها قرار دهد. در چنین شرایط اقتصادی، امریکا توانایی یک جنگ بزرگ و فراگیر را ندارد.»
نجفی معتقد است استفاده از ابزار نظامی علیه ایران هم به یک جنگ فراگیر منطقه‌ای تبدیل می‌شود و طبیعتا هزینه بسیار سنگینی بر دوش امریکا می‌گذارد. جدای از همه هزینه‌های اقتصاد خسارت اقتصادی و هزینه‌هایی که به امریکا و متحدانش وارد می‌شود، اروپایی‌ها هم تلاش می‌کنند تا چنین اتفاقی نیفتد.

تحریم‌ها عامل فشار آمریکا بر ایران است
بنا به تاکید این کارشناس مسائل بین‌الملل، امریکا هرگز تمام تحریمها علیه ایران را بر نمی‌دارد، چراکه اگر دست از تحریم‌های ایران بردارد،هیچ اهرم فشاری علیه کشورمان ندارد و این یک خیال خام و تصور و توهم اشتباهی بود که با توافق برجام امریکا دست از تحریم ایران بر می‌دارد و روابط تجاری عادی با ایران برقرار می‌کند. به اعتقاد نجفی اما دولت بایدن دست تبلیغات بسیار زیادی خواهد زد و از تاکتیک مدیریت ادراک برای تغییر شناخت ملت‌ها استفاده خواهد کرد؛ هدف اصلی او این است که توپ را در زمین ایران بیندازد و ایران رل مقصر خروج از برجام جلوه دهد. در حالی که این آمریکا بود که از برجام خارج شد اما ترامپ طوری رفتار کرد که انگار ایران مقصر ماجرا بوده است. این همان برنامه‌های تبلیغاتی است که بایدن انجام می‌دهد.
وی می‌افزاید:«حتی ممکن است امریکا بخش کوچکی از تحریم‌ها را بردارد و ادعاهایی را مطرح کند اما هرگز به معنای برداشتن کامل تحریم‌ها نخواهد بود.»

برنامه‌های تبلیغاتی و دیپلماسی عمومی آمریکا و اروپا
برای انداختن توپ در زمین ایران
نجفی ادعای معاون وزیر خارجه انگلیس درباره نقض برجام از سوی ایران اینگونه تحلیل می‌کند: «دقیقاً تاثیری که برنامه‌های تبلیغاتی و دیپلماسی عمومی آمریکا ایفا می‌کند را می‌توان در اظهارات وزیر خارجه انگلیس و پیش از آن وزیر خارجه آلمان دید. یعنی اروپایی‌ها در طرح این ادعا که ایران برجام را نقض کرده با امریکا هم نوا می‌شوند. در حالی که ایران مهمترین بخش‌های برجام که مرتبط با سطح غنی‌سازی اورانیوم و مهمتر از همه آنها توقف فعالیت راکتور اراک بود را انجام داد و این آمریکایی‌ها بودند که هم تحریم‌ها را ادامه دادند و در نهایت هم در دوران ترامپ امریکا از برجام خارج شدند.»
از نگاه وی نباید فریب بازی امریکا با افکار عمومی را خورد بلکه باید با شدت و قوت به اقدامات امریکا واکنش نشان داد. بخشی از این واکنش باید در قالب اطلاع‌رسانی صحیح انجام شود که نقش رسانه‌های برون مرزی در این زمینه بسیار مهم است و دولت باید از رسانه‌های برون مرزی حمایت کنند تا آنها بتوانند صدای برحق جمهوری اسلامی ایران را در جهان فریاد بزنند. مهمتر این که در جوامع بین‌المللی به نقض کامل برجام از سوی امریکا اشاره بکند و در ابعاد داخلی هم اشاره شود که هدف امریکا از نمایشی که انجام می‌دهد در دولت بایدن چیست. وی تاکید می‌کند: «با تغییر دولت در امریکا چهره خشمگین ترامپ به لبخندهای فریبنده بایدن تبدیل شده است و در عمل گامی برداشته نشد و تحریم‌ها هرگز به صورت کامل برداشته نمی‌شود فقط نمایش آن اجرا می‌شود. حتی اگر بخش کوچکی از تحریم‌ها را هم بردارند باز هم این حرکت نمایشی است.»

امریکا به دنبال اجرای روند لیبی و عراق در ایران
به گفته نجفی بلافاصله بعد از روی کار آمدن بایدن اروپایی‌ها و امریکا همنوا هستند و حرف‌های رئیس جمهور امریکا را تکرار می‌کنند. هدف انها این است که تحریم‌ها ادامه پیدا بکند و ایران عقب‌نشینی کند. امریکا یک هدف بیشتر ندارد و آن هم این است که ایران باید نابود شود؛ قدرت هسته‌ای ایران از بین برود و مرحله بعدی توانمندی موشکی و قدرت بازدارندگی منطقه‌ای کشورمان حذف شود تا در نهایت ایران روندی را طی کند که حکومت عراق در سال ۲۰۰۳ و حکومت قذافی در لیبی آن مسیر را طی کردند. در لیبی هم همین اتفاق افتاد؛ ابتدا توانمندی هسته‌ای و سپس قدرت موشکی‌اش را از دست داد و سپس امریکا و ناتو به این کشور حمله کردند و این کشور حکومتش را از دست داد و فاقد حکومت شد. در نهایت دچار جنگ داخلی شد و یک زمین سوخته و ملتی گرفتار و کشوری ویران از لیبی باقی ماند. وی در برابر آمادگی امریکا برای گفتگو با ایران در قالب جلسه کمیسیون مشترک با اعضای ۵+۱ می‌افزاید: «تقریبا همین کار را با عراق هم انجام دادند یعنی توافق با آمریکا در شرایطی که این کشور به تعهدات خود عمل نمی‌کند، سرنوشت عراق دوران صدام و قذافی را به ما نشان می‌دهد. حالا هم باید پرسید که چرا امریکا توافقات برجام را انجام نداده است؟ اول امریکا باید به تمام توافقاتی که در برجام قبول کرده بازگردد و آنها را اجرا بکند بعد می‌تواند در در خصوص مسائل دیگر صحبت کند. ایران که به تعهدات خود در برجام عمل کرده امریکا ابتدا باید آنچه را که پذیرفته و متعهد شده عمل کند بعد گفتگو اینجا معنا پیدا میکند.»
از نگاه نجفی هدف امریکا این است که به تعهدات خود عمل نکند. امریکاییها از ابتدا در دوران اوباما و حتی قبل از آن بر این اساس با ایران گفتگو کردند که تحریم‌ها را بر ندارند! یعنی امریکا از آن ابتدا هم قرار نبود برجام را عملیاتی کند و تحریم‌ها را بردارد که اگر تحریم‌ها را بردارد اهرم فشار خود بر ایران را از دست داده است.
وی تاکید می‌کند: «از نظر حقوقی امریکا بود که به تعهداتش در برجام عمل نکرد و از آن خارج شد. عقب نشینی ایران از حقوق خودش مثل سطح غنی‌سازی و مقدار تولید اورانیوم در ازای عقب نشینی امریکا از فشارها بود.»

بدترین حالت ممکن پس از خروج ایران از برجام
اما با اجرای مصوبه مجلس و خروج ایران از برجام چه اتفاقاتی ممکن است رخ بدهد؟
نجفی در پاسخ به این سوال «حامی عدالت» می‌گوید: «در بدترین حالت، ممکن است امریکا و اروپا پرونده ایران را به شورای امنیت ببرند و مثل گذشته تحریم‌های سازمان ملل را بخواهند بر ضد ایران اعمال کنند که هیچ تفاوتی با آنچه که الان هست نخواهد داشت. تحریم‌هایی که امریکا اعمال کرده در سطح جهان در حال اجراست یعنی کشورهای دیگر از نظر روابط بانکی یا معاملات نفتی نمی‌توانند با ایران روابط عادی داشته باشند و اینها مهمترین تحریم‌هایی است که باعث شده به اقتصاد ایران آسیب زده شود. امریکا در حال حاضر هم همان تحریم‌ها را اجرا می‌کند چه پوشش سازمان ملل روی آن باشد چه نباشد! بنابراین شرایط برای ایران بدتر از این نخواهد شد.»
وی در عین حال معتقد است ایران دارای این قابلیت است که به دولت ضعیف آمریکا اعمال فشار کند. در حال حاضر وضعیت در منطقه به نفع ایران و شرایط برای دولت امریکا به شدت وخیم است. بنابراین دولت بایدن در عمل قدرت مانور چندانی ندارد و در نتیجه مجبور است که به سیاست‌های تبلیغاتی رو کند. یعنی آنچه که شما در اظهارات بایدن و وزیر خارجه امریکا می‌توانید ببینید. اما حرف اصلی را وزیر خارجه دولت بایدن زد؛ وزیر خارجه امریکا در اولین مصاحبه خود اعلام کرد که ایران باید برجام موشکی و منطقه‌ای را هم بپذیرد. یعنی این دو مولفه تازه همراه توافقات برجام شود.
بنا به تاکید نجفی برجام دو و سه یا برجام پلاس یا برجام‌های دیگری که عنوان می‌شود وجود خارجی ندارند. حکومت ایران دریافته است که توافق با امریکا به کاهش فشارها منتج نمی‌شود. یعنی اگر کسی تاکنون شک هم داشت باید شک برطرف می‌شد و آمریکا هرگز فشار را بر ایران برنمی دارد، چرا که ایران یک قدرت مستقل است و اگر فشار از روی ایران برداشته شود ملت‌های ایران هم دیگر هم از این استقلال خواهی تبعیت می‌کنند و روند مشابهی را در پیش می‌گیرند و امریکا به صورت جهانی دچار مشکل می‌شود.
بنابراین تحریم‌های امریکا به قوت خود باقی خواهد ماند و احتمال اینکه برنامه‌های تبلیغاتی ادامه پیدا کند یا بخش کوچکی از تحریم‌ها برداشته شوند و یا اعلام کنند که تحریمها را بر می‌دارند هست اما در عمل این کار را نخواهند کرد.

مطالعه بیشتر بستن