ادامه از صفحه قبل :

دیگرش تحت عنوان «فروپاشی» (Collapse) که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد و توسط فریدون مجلسی به فارسی هم ترجمه شده است، نشان می‌دهد چگونه جوامع راه فنا یا بقا را برمی‌گزینند و تنش‌های بین مشکلات و راه‌حل‌های جوامع را به دو اسب یک مسابقه اسب‌دوانی تشبیه کرده است: اسب نابودی و اسب امید. این یک مسابقه اسب‌دوانی عادی نیست که هر دو اسب در آن با حداکثر سرعت ثابت در کل مسیر بدوند، بلکه یک مسابقۀ اسب‌دوانی با شتاب‌گیری تصاعدی (Exponentially Accelerating) است که هریک از دو اسب، دائماً سریع و سریع‌تر می‌دوند (همان، ص. ۵۵۲).

۶) تردیدی نیست که میزان مصرف سرانۀ جهان اول در همین دوره عمر بسیاری از ما به مقداری بسیار کمتر از مقدار فعلی خواهد رسید. البته کاهش مصرف لزوماً به معنای فدا کردن حقیقی رفاه نیست؛ زیرا هرچند نرخ مصرف و رفاه انسانی به یکدیگر ربط دارند ولی صد درصد به همدیگر همبستگی ندارند. بخش عمدۀ مصرف آمریکایی‌ها اسراف‌گرایانه است و نقشی در کیفیت زندگی عالی ندارد؛ مثلاً مصرف سرانۀ نفت خام در اروپای غربی حدود نصف ایالات‌متحده است ولی رفاه متوسط مردم در آنجا بیش از متوسط رفاه مردم در ایالات‌متحده است (همان، ص. ۵۴۴).

۷) تنها زمانی می‌توان به وضعیتی باثبات رسید که در آن جهان اول و سایر کشورها در نرخ‌های مصرف بسیار کمتر از نرخ‌های مصرف فعلی جهان اول، با یکدیگر همگرا شوند. اکثر آمریکایی‌ها با چنین همگرایی مخالف هستند. دیک چنی (معاون اول آمریکا در زمان جورج بوش پسر) زمانی گفته بود: «شیوۀ زندگی آمریکایی اصلاً جای چانه‌زنی ندارد». واقعیت‌های بی‌رحم دربارۀ ذخایر منابع دنیا تضمین می‌کنند که شیوۀ زندگی آمریکایی تغییر خواهد کرد. حقایق مربوط به منابع دنیا را نمی‌توان با چانه‌زنی از هیچ به دست آورد. آمریکایی‌ها قطعاً از میزان مصرف خود دست خواهند شست؛ خواه با تصمیم خودشان خواه به‌اجبار دیگران؛ زیرا دنیا دیگر از عهدۀ تأمین مصرف آن‌ها با نرخ‌های فعلی برنمی‌آید (همان، ص. ۵۴۳). موضوعی که محمدعلی موحد در دیباچۀ مترجم کتاب انرژی و عدالت نوشتۀ ایلیچ متذکر می‌شود که خیلی پیش‌تر از بقیه، احمد کسروی بر این نظر بود که آدمیزاد در کشاکش دو گونه پیکار است: پیکار با طبیعت و پیکار با همنوعان خود.

مطالعه بیشتر بستن

سفر رئیس‌ مرکز وکلا قوه قضائیه به لرستان

عصر قانون: پیرو سفر ۳ روزه دکتر بهادری جهرمی ریاست مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواد قوه قضائیه به لرستان، روز سه شنبه ۲۸/۱۱/۹۹ نشستی در اداره کل ثبت اسناد و املاک استان لرستان برگزار شد که در این نشست میرشجاعی معاونت محترم بازرسی و امور استانهای مرکز، آقای قائدی رئیس محترم حوزه ریاست مرکز در استان نیز حضور داشتند.روز چهارشنبه ۲۹/۱۱/۹۹ دکتر بهادری جهرمی به خرم آباد سفر کرد و پیرو آن جلسه ای مشترک با اعضای هیئت مدیره های کارشناسان و وکلا، همچنین دکتر رزم رئیس کل دادگستری استان لرستان و معاونین دادگستری برگزار شد.

پس از آن نیز جلسه ای با مجموعه دادگستری هیئت مدیره های مرکز کارشناسان و مرکز وکلا برگزار شد و نتایج مطلوبی در پی داشت. پنج شنبه ۳۰/۱۱/۹۹ نیز جلسه‌ای با حضور دکتر بهادری جهرمی ریاست محترم مرکز ، دکتر موسی خادمی استاندار لرستان و تعدادی از مدیران کل بازرسی ، حقوقی ، بانوان و هیئت مدیره های مرکز کارشناسان مرکز وکلا برگزار شد. در این جلسه دکتر بهادری جهرمی اقدام استانداری استان در جهت این که کارشناسی ها صرفاً
از طریق مرکز و یا کانون انجام شود و ممنوعیت ارجاع مستقیم به کارشناس صورت گیرد را اقدامی درست و به موقع بیان کردند و از همکاری استانداری این استان با سایر دستگاه ها و
نهاد ها تشکر کردند.

مطالعه بیشتر بستن