به شیرینی کارخانه قند، هم برای زندانیان و هم زلزله زدگان

علیرضا سزاوار: رئیس قوه قضائیه در بیست و ‌دومین سفر استانی خود در صدر هیئتی قضائی، روز شنبه به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرد. بازدید از کارخانه قند یاسوج به عنوان سومین کارخانه بزرگ قند کشور، بازدید از زندان یاسوج و دیدار با زلزله زدگان از مهمترین بخش‌های این سفر استانی بود. رییس دستگاه قضا در نخستین برنامه از سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد به همراه خبرنگاران با حضور در زندان مرکزی این استان از بندها، بخش‌ها، بهداری، کارگاه‌های اموزشی و حرفه آموزی این زندان بازدید کرد و به گفتگوی چهره به چهره با زندانیان پرداخت. دیدار با اقشار و نخبگان، دیدار و بررسی وضعیت زلزله زدگان و بازدید از کارخانه قند از دیگر برنامه‌های سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد بود.

پیگیری وضعیت زلزله زدگان در بدو ورود
رئیس قوه قضائیه طی سخنانی در بدو ورود به یاسوج در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه سفر امروز به استان کهگیلویه و بویراحمد پیرو حضور یک ماه قبل هیئت ۲۵ نفره قوه قضائیه در این استان انجام می‌شود گفت: «هیئت قضائی ۲۵ نفره در ماه گذشته وضعیت و عملکرد دستگاه‌هاى مربوط به دستگاه قضا و وضعیت و شرایط استان را بررسی کرده و گزارش آن را ارائه دادند.»
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه در نشست نهایی شورای قضائی استان کهگیلویه و بویراحمد مشکلات قضائی این استان بررسی خواهد شد گفت: «هرچه از مشکلات که در استان کهگیلویه و بویراحمد قابل پیگیری باشد، همینجا برای رفع آنها تصمیم‌گیری می‌کنیم و آنچه مربوط به مرکز است در مرکز پیگیری خواهد شد.»
آیت ا… رئیسی ضمن گرامیداشت یاد آیت‌الله ملک‌حسینی و ادای احترام به شهدای عالیقدر کهگیلویه و بویراحمد گفت: «این استان از جمله‌ استانهایی است که شهدای بسیاری تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.» رئیس قوه قضائیه با اشاره به وقوع زلزله طی روزهای گذشته در کهگیلویه و‌ بویراحمد گفت: «زلزله منطقه سی‌سخت همه را نگران کرد که الحمدلله شاهد اقداماتی در حوزه امدادرسانی به زلزله‌زدگان هستیم. درخواست ما هم از آقاى استاندار و هم مدیران که درگیر خدمت رسانى به زلزله زدگان هستند این است که حضور در مناطق زلزله زده و پیگیرى کار زلزله زدگان را اولویت دهند چراکه خدمت به آن‌ها امروز اولویت دارد.»

نخستین برنامه: حضور در زندان
پس از ایراد این سخنان در بدو ورود به استان، نخستین برنامه ایشان، بازدید از زندان یاسوج بود. در این بازدید رییس دستگاه قضا از نزدیک در جریان مسائل زندان و همچنین چگونگی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در داخل ندامتگاه قرار گرفت.
رئیس قوه قضائیه سپس در جمع خبرنگاران با اشاره به بازدید از بخش‌های مختلف زندان مرکزی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج گفت: « در این زندان اقدامات خوبی در راستای اشتغال زندانیان انجام شده است. بر اساس آمار ارائه شده، ۶۰ درصد زندانیان زندان مرکزی کهگیلویه و بویراحمد مشغول به کار و حرفه آموزی هستند که آمار خوبی است.»
رئیس قوه قضائیه با تاکید بر لزوم انجام اقدامات بیشتر در جهت اصلاح مجرمین و زندانیان، تصریح کرد: «باید بخش‌های مختلف کمک کنند تا نرخ جرم در کشور پایین بیاید.»
ایشان در ادامه با اشاره به اقدام یکی از سربازان در جهت آزادی زندانیان بیان داشت: «در خبر‌ها خواندم که یک سرباز حقوق سربازی خود را به آزادی یک زندانی اختصاص داده است که اقدام ارزشمندی است چراکه در دین ما، خوبی به دیگران ارزش محسوب می‌شود و انسان باید نسبت به دیگران توجه داشته باشد. حقوق سربازی ناچیز است، اما این نگاه و کاری که ستاد دیه، علما، خیرخواهان و خیّران انجام می‌دهند قابل توجه است.»
قاضی القضات کشور با تاکید بر اینکه باید به دنبال کاهش هرچه بیشتر آمار زندانیان باشیم، افزود: «در کنار این موضوع به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد امنیت جامعه خدشه دار شود و با کسانیکه مخل امنیت باشند قطعا برخورد می‌کنیم.»
آیت ا… رئیسی با بیان اینکه باید همه بخش‌های کشور کمک کنند تا تکرار ارتکاب جرم را نداشته باشیم، تاکید کرد: «به دنبال این هستیم که آمار زندانیان بالا نباشد و به همکاران توصیه کرده‌ایم که اگر در مواردی می‌شود از مجازات جایگزین حبس استفاده کرد، استفاده از آن حتما موضوعیت دارد و باید زندان را حسب فرمایش مقام معظم رهبری، آموزشگاه نیکی‌ها قرار دهیم.» وی همچنین در خصوص جابجایی محل زندان مرکزی یاسوج گفت: «مسئولان در این زمینه باید کمک کنند و حتما امکان جابجایی زندان‌هایی که در شهر‌ها هستند، وجود دارد. آمادگی داریم محل زندان‌ها را تغییر دهیم و البته در این زمینه به کمک استانداری و شهرداری نیاز است و می‌توان با خارج کردن زندان‌ها از شهرها، از محل آن‌ها جهت امور اجتماعی استفاده کرد.»

بازدید از خانه‌های تخریب شده
آیت ا… رئیسی در سفر استانی خود به کهکیلویه از مناطق زلزله زده سی سخت هم بازدید و با مردم ابراز همدردی کرد. در جریان این بازدید گلایه مردم از خدمات‌رسانی دستگاه‌های اجرایی و درخواست از رئیس عدلیه برای نظارت بر امور مطرح شد و آیت الله رئیسی دادستان و سازمان بازرسی را موظف به نظارت و پیگیری رفع نیازمندی‌های مردم کرد.
جالب اینکه در این دیدار، قاضی القضات کشور در بازدید از خانه‌های تخریب شده از منزل مادر و خواهر شهید موسوی در سی سخت هم دیدار کرد. وی در جریان این بازدید گفت: « در شورای اداری استان نیازمندی‌های شما را با اولویت دنبال خواهم کرد. برنامه سفر من به کهگیلویه و بویراحمد از قبل تنظیم شده بود، اما حالا که زلزله آمد در سفر به این استان، وظیفه خودم می‌دانستم برای ابراز همدردی با مردم و بررسی از نزدیک اوضاع اینجا بیایم و بدانید که در کنار شما خواهم بود.» رییس دستگاه قضا با بیان اینکه تجربه نشان داده استان‌ها نباید برای پیشبرد کارهایشان چندان منتظر تصمیم‌گیری از سوی مرکز باشند، به توانمندی‌ها و وجود نخبگان در هر یک از استان‌های کشور اشاره کرد و گفت: « راه‌اندازی و احیاء کارخانه‌های تعطیل و نیمه تعطیل باید در اولویت اقدامات استان‌های کشور باشد.»
آیت ا… رئیسی در دیدار با اقشار مختلف مردم استان کهگیلویه و بویراحمد، ماه رجب را ماهی بسیار پربرکت عنوان کرد و گفت: «ماه رجب «حبل الله» بین بندگان خداست که همه باید به آن اتصال پیدا کنیم.»
وی سپس فرصت‌های سرمایه‌گذاری در عرصه‌های آب، خاک، هوا، فضا، کشاورزی و گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد را فرصت‌هایی بی‌نظیر عنوان کرد و گفت: «آنچه می‌تواند چرخ‌های تولید را در این استان به حرکت درآورد و گره‌های زندگی مردم را بگشاید، تلاش و مدیریت جهادی است.»
رئیس دستگاه قضا با اشاره مانع تراشی‌های همیشگی دشمنان در مسیر رونق تولید در کشور، بیشترین تحریم‌های ظالمانه آن‌ها علیه ملت ایران را در حوزه‌های هسته‌ای و نظامی عنوان کرد و گفت:« با این وجود هر روز شاهد پدیده‌ای نو در بازار صنایع نظامی و دفاعی کشور هستیم و در حوزه هسته‌ای نیز حرف برتر را برای گفتن داریم.»

مقایسه ساخت واکسن و موشک
رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم برخورد جدی و قاطعانه با تخلقات و مفاسد گفت: «اولین راهکار برخورد با تخلفات و مفاسد، ایجاد سازوکار و شرایطی برای پیشگیری از وقوع جرم است و برخورد قضائی قاطعانه با تخلفات و مفاسد، آخرین راهکار است.»
آیت ا… رئیسی در نشست شورای نخبگان و اقشار در یاسوج گفت:« کاری که در خصوص واکسن کرونا انجام شد از یک موشک در بخش نظامی اثرش برای امیدوار کردن مردم کمتر نیست بلکه شاید بیشتر هم باشد.» رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه جرم از آسیب‌های اجتماعی تولید می‌شود، گفت: «باید همه، کاری کنیم که آمار ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی در کشور کاهش پیدا کند. دستگاه قضائی وظیفه نظارت و قضاوت را به صورت خستگی ناپذیر تا حصول نتیجه بر عهده دارد. اکنون باید با یک دنیا امید کار را با قوت دنبال کرد؛ چراکه آینده بسیار روشن و درخشانی پیش پای ملت ایران اسلامی است. »
وی بسیاری از جلوه‌های مفاسد را ناشی از تبعیض و دور شدن از عدالت دانست و گفت: «مبارزه با فقر، فساد و تبعیض باید سرلوحه اقدامات باشد. گام‌های موثری در کشور برای نزدیک شدن به عدالت برداشته شده است. این گام‌ها لازم بوده اند، اما کافی نه؛ همه خدمتگزاران نظام اسلامی باید در جهت هرچه نزدیک‌تر شدن حوزه فعالیت خود به عدالت و دور شدن از آسیب‌ها تلاش کنند؛ چرا که این موضوع می‌تواند مردم را روز به روز امیدوارتر و سرمایه اجتماعی را افزون‌تر کند. اگر سرمایه اجتماعی افزایش یابد امید هم افزایش پیدا خواهد کرد.»

کام شیرین کارگران کارخانه قند در آستانه عید
در ادامه سفر به استان کهگیلویه و بویر احمد، رییس دستگاه قضا در حضور خبرنگاران از کارخانه قند یاسوج که در پی واگذاری‌های غیر اصولی تعطیل شده بود، بازدید کرد و با چند نفر از نمایندگان کارگران این کارخانه که مدت ۵ سال از تعطیلی آن می‌گذرد، گفتگو کرد.رئیس دستگاه قضا در بازدید از کارخانه قند یاسوج که در دوران اوج خود سومین کارخانه بزرگ قند کشور بود، با بیان اینکه تعطیلی این کارخانه به مدت ۵ سال ناحق و نارواست، گفت:« اشتغال ۳۰۰ نفره این کارخانه بیش از ۴۰ هکتاری، می‌توانست در صورت راه‌اندازی صنایع جانبی به بیش از هزار نفر برسد. راه‌اندازی کارخانه قند یاسوج، هم می‌تواند اشتغالزایی قابل توجهی داشته باشد و هم در راستای جهش تولید در کشور موثر واقع شود. در جایی که خاک، آب، زمین و هوا مساعد است، سخن گفتن از بیکاری و عدم اشتغال، درست ندیدن نعمت‌های خداوند است.»
ایشان با بیان اینکه کارخانه قند یاسوج با وسعت ۴۲ هکتار به عنوان یک مرکز تولیدی بزرگ در کشور نباید تعطیل می‌شد، اظهار کرد: «گذشت ۵ سال از تعطیلی این کارخانه و راه‌اندازی نشدن مجدد آن، به هیچ عنوان قابل توجیه نیست. با همکاری مسئولان محلی و دادگستری، معامله واگذاری کارخانه قند یاسوج ابطال و کارخانه از شخصی که با ثمن بخس آن را دریافت کرده بود پس گرفته شده و پلمب کارخانه نیز شکسته شد.»

نباید به منفعت طلبان میدان داد
رئیس قوه قضائیه با تاکید نسبت به راه‌اندازی مجدد کارخانه قند یاسوج با همت کارگران و همکاری استاندار و مسئولان محلی و امام جمعه یاسوج، گفت: « هرگز اجازه نخواهیم داد این کارخانه و امثال آن که ثروت ملی محسوب می‌شود تعطیل شوند. استاندار و رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد گفته‌اند که در اینجا نیروی کار تا هزار نفر قابل افزایش است؛ به ناروا و ناحق نباید کارخانه‌ای در این وضعیت تعطیل شود. به هیچ عنوان این امکانات مجاز به توقف نبوده و با اقداماتی که دستگاه قضائی با همکاری استانداری انجام داده است، ان شاءالله ظرف مدت بسیار کوتاهی چرخ‌های تولید در این کارخانه راه خواهد افتاد.» وی با اشاره به لزوم تلاش مسئولان بانکی برای راه‌اندازی مجدد کارخانه قند یاسوج، گفت: «از مسئولان بانکی می‌خواهیم در رابطه با راه‌اندازی دوباره این ثروت ملی هر آنچه در توان دارند به صحنه بیاورند تا کارخانه قند یاسوج در سال جهش تولید، جلوه جهش تولید شود. استان کهگیلویه و بویراحمد دارای جوانان خوش فکر و کارآمدى است و نیروى انسانى کارآمد، بهترین سرمایه برای افزایش تولید هستند.»رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه نباید به کسی که دنبال منافع خودش است میدان داده شود، گفت: «یکى از بخش‌هایى که باید در این رابطه فعال شود رسانه‌ها هستند که می‌توانند با پیگیری‌های خود، مانع از به تاراج رفتن سرمایه‌های کشور باشند البته مسئولین نیز باید وظیفه خود را به درستی انجام دهند.»

مطالعه بیشتر بستن