وکلای بسیجی پیشتاز در کمک به مستضعفین با وکالت معاضدتی

در رابطه با اقداماتی که در بسیج مرکزدررابطه بافعالیتهای معاضدتی انجام گرفته است توضیح بفرمایید.
در بحث معاضدت به سود و زیان اشاره شد که باید عرض کنم معاضدت سراسر سود است هم برای مردم، برای ارباب رجوع و هم افرادی که مراجعه می‌کنند چرا که طرف مراجعه می‌کند و دسترسی به وکیل ندارد و یا نمی‌تواند حق الوکاله پرداخت بکند تا در پرونده‌اش دخالت و دفاع کند و از خدمات رایگان بهره‌مند می‌شود. در شرایط کرونا هر هفته وکلای بسیجی در مساجد مختلف تهران با رعایت صددرصدی دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی مشاوره صلواتی و رایگان به مردم ارائه می‌دهند و هرروزی که در مساجد مستقر می‌شوند حداقل ۲۰ نفر مراجعه‌کننده دارند و از خدمات و مشاوره حقوقی همکاران وکیل ما استفاده می‌کنند.

درست است که درامر معاضدت و مشاوره‌ها بنا بر این است که صرفا افراد نیازمند استفاده بکنند منتها ما در مجموعه بسیج با توجه به رسالت و وظیفه‌ای که در مقابل آحاد مردم داریم این محدودیت را برداشتیم و در را باز می‌گذاریم تا هرکسی که مراجعه می‌کند بتواند از این خدمات حقوقی رایگان استفاده بکند. در آخرین فراخوانی که قبل از ایام شیوع کرونا داشتیم ۱۷۱ وکیل بسیجی جهت حضوردراماکن عمومی ومساجدوارائه مشاوره حقوقی رایگان اعلام آمادگی کردند.
لازم به ذکر است که حضور وکلای عضو بسیج مرکز درمساجد و سایر اماکن و انجام فعالیتهای جهادی کاملا داوطلبانه واضافه بر تکالیف و وظایف قانونی است که از طریق همکاران و مجموعه اداره کل معاضدت و کمیسیون معاضدت به آنان محول می‌شود و این اقدامات عام المنفعه و خیرخواهانه را به عنوان زکات علم خود به حساب می‌آورند.

آیا فعالیت بسیج صرفا به موارد مشاوره محدود می‌شود؟
اقدامات مجموعه بسیج و همکاران بسیجی فقط در بحث مشاوره خلاصه نمی‌شود بلکه در مواردی که فرد واقعا” نیازمند باشد و به دلیل عدم توان و تمکن مالی دسترسی به وکیل نداشته باشد و با اولویت نیروهای بسیجی و ایثارگران، از وکلای داوطلب معرفی و بدون دریافت حق الوکاله، وکالت شخص موردنظر را پذیرفته و پرونده را پیگیری می‌کنند.
بسیج آتش به اختیار عمل می‌کند، من از سال‌ها قبل سعی‌ام بر این بوده که با واحدهای مختلف مرکز هماهنگی داشته باشم. در دوره ریاست قبلی معاضدت نیز بسیاری از این موارد را باهمفکری هم بررسی می‌کردیم و آخرین همکاری که داشتیم ایام دفاع مقدس بود که در غرفه قوه قضائیه در باغ موزه دفاع مقدس غرفه معاضدت قضائی را به کمیسیون معاضدت مرکز واگذار کرده بودند. طی ده روز صبح و بعد از ظهر یک خانم و یک آقا از وکلای بسیجی عضو
بسیج مرکزکار معاضدت و مشاوره حقوقی صلواتی رابه مراجعین
انجام می‌دادند.

آیا فعالیت‌های بسیج شامل اقدامات برون مرزی هم می‌شود؟
بله. یک اقدام دیگر بسیج مرکز ووکلای بسیجی ما معاضدت در مورد مدافعین حرم است . حدود ۶ ماه است که گروهی از وکلای بسیجی با محوریت بنده تشکیل شده و امور مربوط به مسائل حقوقی مدافعین حرم و با اولویت فاطمیون که از برادران تبعه افغانستان هستند را با هماهنگی مراجع ذیربط انجام می‌دهند؛ وضمن این که مشاوره حقوقی به آنها ارائه می‌شود و درصورت لزوم کارهای وکالتی آنان نیز از طریق وکلای بسیجی انجام می‌شود. بنابراین است که تا هستیم و زنده‌ایم این امر معاضدت را که یک امر نیک وخداپسندانه است و یک مجاهدت برای وکلا است بدون توقع و نفع مالی انجام دهیم.

معاضدت چه کارکردی برای اجتماع و مردم می‌تواند داشته باشد؟
یکی از منافع اصلی و بسیار مهم امر معاضدت بحث ایجاد صلح و سازش است با همکاران ما در بسیج صلح و سازش را سرلوحه امورخودقرار داده‌اند و موارد بسیار زیادی وجود داشته که منجر به صلح و سازش با دخالت همکاران بسیجی ما شده است. وکلای بسیجی عضوکانون بسیج مرکز وکلا این آمادگی را دارند تا در مساجد، امامزاده‌ها؛ اماکن عمومی و هر جایی که نیاز باشد حتی در شهرک‌ها مجتمع‌های مسکونی مشاوره حقوقی صلواتی و رایگان به کلیه افرادجامعه ارائه دهند.

مطالعه بیشتر بستن