گفت‌وگوی «حامی عدالت» با وکیلی که سه هزار پرونده معاضدتی داشته است

خانم فاطمه جعفری پور وکیل پایه یک مرکز وکلای استان کرمان، قریب به سه هزار پرونده معاضدتی و بدون
حق الوکاله را پذیرفته و بررسی کرده اند.
فاطمه جعفری پور متولد فروردین۱۳۵۰و فارغ التحصیل رشته حقوق دانشگاه تهران دوره کارشناسی۱۳۷۲، و دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی
به عنوان کارشناس حقوقی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان شروع به کار نمود. در سال ۱۳۸۰از پذیرفته شدگان دوره اول وکالت مرکز وکلای قوه قضائیه و در سال ۱۳۸۱نیز موفق به اخذ پروانه وکالت از مرکز شد و در سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۴ ریاست هیئت مدیره مرکز وکلای استان کرمان را بر عهده داشت. او همکاری با ادارات اوقاف و امور خیریه، پرورشگاه‌ها و موقوفات متعددرا نیز در کارنامه کاری خود دارد . همین طور عضو اصلی کانون داوری استان کرمان و عضو فعلی هیئت مدیره وکلای استان کرمان و دبیر هیئت مدیره، مسئول کمیته‌های صلح و سازش، عضو کمیته اختبار کارآموزان و اساتید کارآموزان، رئیس کمیسیون معاضدت و بازرسی و نظارت وکلا، مسئول بیمه وکلا و نیز نماینده دیوان داوری در استان کرمان می‌باشند. «حامی عدالت گفتگوی کوتاهی را با خانم جعفری پور انجام داده است.»

خانم جعفری از چه سالی شروع به پذیرش پرونده‌های تسخیری و معاضدت نمودید؟
از آنجا که در سال ۱۳۸۱ تنها وکیل مرکز استان بودم همه معاضدت‌ها را حتی الامکان شخصاً انجام میدادم و همچنین پرونده‌های زیاد معاضدتی در دادگاه خانواده داشتم و پس از اخذ پروانه پایه یک در سال ۱۳۸۵ در معیت دادگاه انقلاب کرمان و مجتمع جرائم امنیتی با توجه به حسن اعتماد به اینجانب پرونده‌های متعدد تسخیری به من محول می‌شد و از آن جایی که افرادی از قشر ضعیف و متاسفانه عموما دارای فقر مادی و فرهنگی که به همین علت نیز در دام افراد شیاد و سودجو و سوداگران مواد مخدر می‌افتادند و قادر به گرفتن وکیل نبودند انجام وظیفه نموده‌ام و خدا را شاکرم که به اینجانب توفیق خدمت داده است.

هدف و انگیزه شما از پذیرش این حجم از پرونده‌های معاضدت چه بوده است؟
هر انسانی در زندگی خود دارای اهداف و خط مشی و انگیزه خاصی می‌باشد به طوری که می‌توان گفت هر زندگی قصه خاص خود را دارد. اینجانب هم از این امر مستثنی نبوده و از زمان تحصیل در مدرسه از خداوند خواستم که در رشته‌ای قبول شوم که توان خدمت به مردم داشته باشم که سرنوشت اینگونه رقم خورد و تاکنون حدود سه هزار پرونده معاضدتی و تسخیری بدون دریافت حق الوکاله انجام داده‌ام که به علت عدم وجود سیستم ثناو بعضاً ثبت نشدن در سیستم قابل احتساب در آمار رسمی و
سی ‌ام اس نبوده است. جرائم دارای مجازات بالای۱۵ سال حبس و احکام حبس ابد در سابق و اعدام در صورتی که متهم قادر به معرفی وکیل نباشد دادگاه اقدام به تعیین و معرفی وکیل تسخیری می‌نماید و اگرچه وکیل از نظر حرفه‌ای قصد و هدف دفاع از انجام جرم را ندارد اما در چارچوب قانون و شر ع از متهم دفاع می‌نماید و در صورت مجرم نبودن ایشان برای برائت وی تلاش می‌کند تا خدای نکرده به ناحق فردی اعمال مجازات نشود و چه زیباست آن زمان که متهم تبرئه می‌گردد.

به نظر شما چرا در تحقیقات برخی جرایم امنیتی انتخاب وکیل باید مورد تایید قوه قضائیه باشد؟
این که وکلا تحت نظارت یک نهاد قوی قرار گیرند و پذیرش نهایی آنان مشروط به گذراندن تمامی فیلترهای مختلف علمی، اخلاقی، شخصیتی و روان شناسی است امتیازی است که موجب اعتماد بیش‌تر مردم و نیز منجر به افزایش عملکرد وکلا و حسن اعتماد در سپردن پرونده‌ها به وکلایی است که این اطمینان در مورد آن‌ها وجود داشته که قبول مسئولیت نموده‌اند. بر اساس سابقه و تجربه پرونده‌های سنگین از جمله مواد مخدر به وکلای مرکز داده می‌شود.

چه راهکارهایی برای بهتر شدن امر معاضدت وجود دارد؟
خوشبختانه با حضور مدیریت جدید مرکز وکلا و فعال نمودن کمیسیون‌ها و کمیته‌های زیر مجموعه آن‌ها از جمله کمیسیون معاضدت به نسبت کیفیت کار معاضدت بسیار بهتر شده است، زیرا هفت کمیته زیرمجموعه کمیسیون معاضدت در مرکز و مراکز استانی در حال فعالیت می‌باشند؛ اما چنان چه وکلا و کارآموزان محترم وکالت انجام معاضدت را هم جزیی از وظایف قانونی و اخلاقی خود بدانند و نسبت به آن احساس مسئولیت نمایند و مراجعه‌کنندگان هم همکاری لازم داشته باشند و در صورت امکان حق الوکاله کم‌تر از تعرفه و در حد وسع خود یا به صورت اقساط و یا حاکم شدن در دعوی و اخذ محکوم به پرداخت نمایند انگیزه وکلا جهت انجام کار ایشان به نحو احسن بیش‌تر می‌شود.

به نظر شما سود و زیان معاضدت برای وکلا چیست؟
گرچه به شخصه اعتقادی به ضرر و زیان معاضدت برای وکلا ندارم اما از باب دیدگاه جمعی باید عرض کنم که از آن جا که معاضدت انجام اموری به صورت مجانی و بدون دریافت حق الزحمه می‌باشد در وضع فعلی جامعه و با توجه به این که بعضا وکلا دارای درآمد

مطالعه بیشتر بستن