مراسم تحلیف مشاوران خانواده قوه قضاییه

مراسم تحلیف مشاوران خانواده قوه قضاییه سه شنبه پنجم اسفند با حضور غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه با برقراری ارتباط ویدیو کنفرانسی با دادگستریهای کشور به صورت سراسری برگزار شد.

جناب آقای علی بهادری جهرمی، رئیس مرکز وکلا و کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه در مراسم امروز، ضمن تبریک و تهنیت به ۸۰۰ مشاور خانواده که با ادای سوگند کار خود را به صورت رسمی آغاز می‌کنند، فرمودند: از امروز که نام شما به نام قوه قضائیه مزین شده، باید بیش از پیش در ارتباطات و تعاملات خود با ارباب رجوع، همکاران و حتی اعضای خانواده خود مراقبه داشته باشید و بار مسئولیت و انتظار دیگران نسبت به شما مضاعف خواهد شد پس باید شأن و احترام این جایگاه را حفظ کنید و حرمت این نام مقدس را نگه دارید و مردم از کسانی که در بدنه نظام جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند، انتظار بیشتری دارند. تمام رفتار و اعمال شما، توسط دادسرا‌های استانی، نظارت خواهد شد و یکی از همین اقتضائات انتظامی، رعایت شئونات و جایگاه این مسئولیت است.
دکتر جهرمی در ادامه یادآور شدند: یکی از افتخارات ما این است که در حوزه خدمات معاضدتی پیشرو بوده‌ایم و طی سالی که گذشت در حوزه وکالت معاضدتی، دو میلیون مشاوره رایگان ارائه داده‌ایم و ۷۰ هزار پرونده تسخیری و معاضدتی انجام شده است و در حوزه کارشناسی هم خدماتی صورت گرفت و انشاالله از این پس، شاهد خدماتی در حوزه مشاوران نیز خواهیم بود.
ایشان با اشاره به اینکه مرکز تنها نهادی است که در سطح ملی و در حوزه‌های خدمات وکالتی و کارشناسی فعالیت دارد، افزودند: افراد با ورود به قوه قضاییه مسئولیت اجتماعی می‌پذیرند و عموماً به پروانه خود به عنوان یک معبر برای کسب درآمد نگاه نمی‌کنند بلکه آن را به عنوان نشان مسئولیت و بار تکلیف می‌دانند.
و در ادامه خاطرنشان شدند که در تاریخ ۱۳ رجب، مراسم کلنگ‌زنی یک بیمارستان خیریه که هزینه‌های آن با مشارکت وکلا و کارشناسان تامین شده است، در سیستان و بلوچستان انجام خواهد شد که با یاری خدا از این پس شاهد مشارکت اعضای مشاوران خانواده در این امور نیز خواهیم بود.‌
حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین اژه ای، معاون اول رئیس قوه قضائیه اظهارداشتند: برای اینکه عدالت و قضاوت مورد نظر خداوند تبارک و تعالی تحقق پیدا کند، نیاز است که بر پایه حق و عدالت قدم برداشت و برای قضاوت به حق علاوه بر قاضی عادل، عالم، امانت‌دار نیاز به وکیل، کارشناس و مشاور که دارای این اوصاف باشند، احساس می‌شود. یک قاضی با هر میزان تبحر که در بسیاری از موضوعات داشته باشد، بدون استفاده از وکیل، مشاور و کارشناس، نمی‌تواند همه جوانب را در نظر گیرد و موضوع مطروحه را به درستی تشخیص و تطبیق دهد. به این دلیل نقش وکلا و مشاوران و کارشناسان حائز اهمیت است.
ایشان در ادامه فرمایشات خود به موضوع دقت در گزینش اشاره کردند و فرمودند: در گزینش‌ها به خصوص مرحله مصاحبه و اختبار نباید به صورت سلیقه‌ای عمل شود بلکه باید یک معیار دینی و علمی شناخته شده که منطبق با موازین ارزشی باشد، ملاک ارزیابی قرار گیرد و تا جایی که ممکن است فرآیند گزینش بدون اینکه به کیفیت آن آسیب وارد شود، کوتاه‌تر و سریعتر صورت گیرد و افرادی را جذب کرد که شرایط و اقتضائات پذیرش آن شغل را دارند.
ایشان در ادامه یادآور شدند: بنا به فرمایشات مقام رهبری حتی الامکان باید تلاش کرد از نیروهای جوان، پر انرژی، دلسوز و با روحیه انقلابی استفاده کرد که جناب بهادری با توجه به اقدامات خوبی که توسط ایشان و معاونین و همکاران آنها در مرکز وکلا صورت گرفته است، یکی از همین شخصیت‌ها هستند. ضمناً باید به همان میزان که در جذب و گزینش و آموزش قضات دقت می‌شود، در انتخاب مشاوران و وکلا و کارشناسان نیز اهتمام داشت چرا که آنها نیز در فرآیند اجرای عدالت و قضاوت شایسته سهیم هستند.
حجت الاسلام والمسلمین جناب اژه‌ای، در مورد اهمیت بنیاد خانواده فرمودند: یکی از مسائلی که در دین اسلام و قانون اساسی کشورمان مورد توجه قرار گرفته است و حتی اصولی از اصل‌های قانون اساسی به آن اختصاص یافته، موضوع بنیاد خانواده است.
در دنیای امروز جوامعی که تجربه فروپاشی خانواده را داشتند به این نتیجه رسیدن که باید نسبت به تحکیم خانواده اهتمام ورزید و همانگونه که می‌دانید، رکن اساسی خانواده، زن و شوهر هستند.
قانون و مقررات حاکم بر خانواده است. اما علاوه بر حاکمیت قانون در روابط زوجین مسئله اخلاق نقش بسیار پررنگی دارد. شاید در قانون وظایف و تکالیفی برای مرد و زن نسبت به یکدیگر، نسبت به فرزندان و آینده آنها مقرر شده باشد، اما به خوبی می‌دانیم که اگر آن تکالیف را با اخلاق همراه نکنیم ممکن است زندگی و بنیاد خانواده مطلوب را نداشته باشیم.
زمانی که خدشه‌ای بر اساس خانواده وارد شود و متزلزل شود، اقدامات بیشتری را می‌طلبد تا بتوان از آسیب بیشتر جلوگیری کرد. در این حالت تکلیف علاوه بر اعضای آن خانواده بر مسلمین جامعه، مسئولین حکومت و دیگران نیز می‌باشد چرا که با فروپاشی یک خانواده و ساقط شدن آن یک جامعه ساقط شده است.
ایشان خطاب به مشاوران نسبت به وظیفه خطیری که بر دوش دارند، افزودند: به خاطر داشته باشید مسئله‌ای که امروز می‌خواهید برای آن سوگند یاد کنید، یک وظیفه الهی است که بر دوش شما گذاشته شده است. نباید مشاوره‌ها را محدود به محکمه و خانواده‌هایی قرار داد که موضوع طلاق در بین زوجین مطرح باشد بلکه باید مشاوره در جهت تحکیم بنیاد خانواده باشد، حتی اگر مسئله طلاق مطرح نباشد. برای رسیدن به خانواده مطلوب، در هر جایی می‌توانید این وظیفه بزرگ و الهی را انجام دهید و اولین قدم شما این است که باید ابتدا مشاوره بر پایه آموزه‌های قرآنی و سنت، بعد بر پایه تجارب اهل خبره در این کار باشد. اگر بتوانیم از تزلزل و فروپاشی یک خانواده جلوگیری کنیم در واقع آسیب بزرگی را نه تنها از آن خانواده بلکه از جامعه دور کرده‌ایم. چراکه فرزندان پرورش یافته در چنین خانواده‌ از هم گسیخته ای، مسیر زندگی آنها با تغییراتی روبه رو می‌شود و در آن صورت تأثیر آن در جامعه بروز و ظهور می‌یابد و اینجاست که نقش مشاوران خانواده بیش از پیش پر رنگ می‌شود.
ایشان با اظهار تاسف نسبت به تغییر کردن بخشی از ارزش‌ها در جامعه افزودند: متاسفانه امروزه شاهد هستیم که جامعه برای یک خانم که در خانه داری نمونه و در همسر داری و تربیت فرزندان زبانزد است، ارزشی قائل نیست و اگر یک خانم شاغل باشد به عنوان یک زن موفق به همگان معرفی می‌شود. هر چند که یک خانم شاغل هم می‌تواند واجد تمام این اوصاف باشد ولی شاغل بودن نباید، امتیاز خاصه برای یک خانم محسوب شود. لذا اولین وظیفه شما این است که پایه مشاوره‌های خود را آموزه‌های دینی و ارزش بخشیدن به جایگاه زن و مادران قرار دهید و برای اینکه در این شغل مهارت لازم را بدست آورید، از اساتیدی استفاده کنید که نسبت به این امور اهتمام و تجربه دارند و نسبت به ارزش‌های قرآن و سنت آشنا هستند. وظیفه بعدی شما آسیب شناسی است و آسیب‌شناسی تطبیقی را اصول کار خود قرار دهید و با ارزیابی مشاوره‌های صورت گرفته در سالهای گذشته و استخراج نکات آنها، در مشاوره‌های آتی خود به بهتر شدن و استحکام بخشیدن به بنیاد خانواده کمک کنید.
در پایان برای مشاورانی که مراسم تحلیف آنها برگزار شده بود، توصیه‌ای داشتند و فرمودند: فراموش نکنید که امانت داری یک شرط اصلی و اساسی برای یک مشاور است و سوالات شما در جلسه مشاوره باید پیرامون مسئله‌ای باشد که در بهتر کردن روند مشاوره موثر باشد و در صورتی که مکالمات را ضبط می‌کنید، باید دقت لازم را در حفظ و نگهداری آن داشته باشید تا مبادا با مفقود شدن، وصف مهم امانتداری از شما کاسته و خدشه‌ای بر آن وارد شود.
در پایان مراسم سوگند نامه‌ای قرائت شد و پروانه‌ها توسط مسئولین استانی اعطا شد و تمامی اعضای مشاوران خانواده که افتخار دریافت این پروانه را کسب کردند، قسم یاد کردند که بیش از پیش در راستای تحکیم بخشی به بنیاد خانواده‌ها گام بردارند.

مطالعه بیشتر بستن