تعمیق شکاف‌های نژادی با پاندمی و واکسیناسیون کرونا در امریکا

زهرا چیذری : ۸ سال حضور یک سیاه پوست در کاخ سفید و در جایگاه ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا هم وضعیت رنگین پوستان را در این کشور بهبود نبخشید و همچنان این اقلیت از انواع و اقسام تبعیض‌های نژادی رنج می‌برند. حالا هم پاندمی کرونا شکاف تبعیض نژادی علیه رنگین پوستان امریکایی را عمیق‌تر کرده است. براساس برنامه تحقیقاتی «تعقیب کرونا»، نرخ مرگ و میر سیاه پوستان بر اثر کرونا ۲.۴ برابر بیشتر از سفیدپوستان در آمریکاست. براساس نتایج این تحقیقات سرخ پوستان و لاتین تبارها نیز در آمریکا ۱.۵ برابر بیشتر از سفید پوستان بر اثر کرونا جان خود را از دست می‌دهند. حالا هم تبعیض نژادی در فرآیند واکسیناسیون مردم امریکا کاملا مشهود است و اکثر افرادی که در آمریکا واکسن کرونا دریافت کرده‌اند از سفید پوستان هستند. این در حالی است که طبق ماده ۵ کنوانسیون رفع هر گونه تبعیض نژادی، دولتها متعهدند تبعیضات نژادی را به هر شکل و صورتی که باشد ممنوع و ریشه‌کن سازند و حق‌هر فرد را به مساوات در برابر قانون و به ویژه در تمتع از حقوق زیر بدون تمایز از لحاظ نژاد یا رنگ یا ملیت یا قومیت تضمین نمایند و استفاده از بهداشت عمومی و مراقبتهای پزشکی و بیمه‌های اجتماعی و خدمات اجتماعی فارغ از نژاد و رنگ پوست حق همه انسانهاست.

از ابتدای آغاز پاندمی کرونا در امریکا در کنار آمار همه‌گیری و مرگ و میرهای ناشی از این بیماری در دنیا، یک آمار دیگر توجه رسانه‌های جهان را به خود جلب کرد. در امریکا آمار ابتلا، بستری و به خصوص مرگ و میرهای ناشی از بیماری کرونا به طور معنا داری در میان جمعیت سیاه پوست این کشور بیشتر از سفیدپوستان بود. به گزارش سی ان ان، سیاه پوستان آمریکا با آمار بسیار بالاتری نسبت به دیگر اقلیت‌ها از این بیماری می‌میرند و در حالی که سیاه پوستان ۱۳ درصد جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند، اما ۲۷ درصد جان باختگان کووید-۱۹ را در بر می‌گیرند، اما در مقابل ۶۰ درصد جمعیت آمریکا سفیدپوست هستند، اما ۴۹ درصد قربانیان کووید-۱۹ از سفید پوستان هستند. حالا هم رنگ پوست اهالی ایالات متحده در شانس آنها برای دریافت واکسن اثر گذاشته و نگرانی‌هایی را در جامعه امریکا بوجود آورده است. خسارت اقتصادی کووید-۱۹ هم برای سیاه پوستان آمریکا بیش از سفیدپوستان این کشور است. به نحوی که میزان بیکاری ناشی از شیوع این بیماری برای سفیدپوستان، ۱۴ و ۲ دهم درصد و برای سیاه پوستان ۱۶ و هفت دهم درصد است. بسیاری از آن‌ها با کم شدن سطح دستمزدشان یا دیگر خسارات مالی مواجهند.

سیاه پوستان انتهای صف دریافت واکسن کرونا
این بار تبعیض‌های نژادی در پروژه واکسیناسیون سراسری کرونا در آمریکا موجب شده تا دسترسی شهروندان افریقایی تبار این کشور به واکسن کرونا نسبت به سفید پوستان به مراتب کمتر باشد.
به طور مثال یازده درصد جمعیت ایالت پنسیلوانیا سیاه پوست هستند، اما سیاه پوستان پنسیلوانیا سه درصد از افرادی را تشکیل می‌دهند که در این ایالت در برابر ویروس کرونا واکسینه شدند!
سی و دو درصد جمعیت ایالت لوئیزیانا آمریکایی‌های آفریقایی تبار هستند، ولی این افراد سیزده درصد افرادی را تشکیل می‌دهند که واکسن دریافت کردند!
آنتونی فائوچی کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی آمریکا هم به تاثیر تبعیض نژادی در دریافت واکسن کرونا در کشورش اذعان می‌کند و می‌گوید:” آمارهای آزاردهنده و نگران‌کننده نشان می‌دهد جمعیت سفید پوست آمریکا بیشتر از سایر رنگین پوستان واکسن کرونا را دریافت کرده اند. “
وی در ادامه با اشاره به وجود حس قابل درک از مقاومت در برابر واکسن در بین اقلیت‌های قومی، می‌افزاید:” این مسئله مهم است که ما به طور فعالانه امکان دسترسی آنها به واکسن را فراهم کنیم. آمارهای آزاردهنده و نگران‌کننده نشان می‌دهد، جمعیت سفید پوست آمریکا بیشتر از سایر رنگین پوستان واکسن کرونا را دریافت کرده اند. نتایجی که از آمارهای منتشر شده درباره افرادی که تاکنون واکسن کرونا را دریافت کرده اند، بسیار آزاردهنده است.”
سیاه پوستان امریکایی اغلب جزو اقشار فقیر و طبقات پایینی جامعه امریکا به شمار می‌روند و همین مسئله هم بر میزان دسترسی آنها به واکسن کرونا تاثیر گذاشته است. این افراد هنگام ورود به مراکز واکسیناسیون کرونا با موانع متعددی روبرو هستند. در اکثر اماکنی که افراد باید واکسینه شوند لازم است که قبل از ورود به مرکز، به صورت آنلاین ثبت نام کنند و بدین منظور باید به اینترنت و تلفن همراه هوشمند دسترسی داشته باشند و سیاه پوستان فقیر و بی‌خانمانی که چنین دسترسی‌هایی را ندارند از دایره واکسیناسیون کرونا خارج می‌شوند.
واکسیناسیون در سایر اماکن به روش «خودرو سوار» است یعنی افراد سوار بر خودرو وارد مرکز واکسیناسیون می‌شوند، شیشه خودرو را پایین می‌کشند، آستین شان را بالا می‌زنند تا واکسن به بازوی آن‌ها تزریق شود، اما در این روش هم، لازم است افراد خودرو داشته باشند. افراد برای دریافت واکسن نجات بخشِ کرونا باید خودرو داشته باشند!
آمارهای مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا نشان می‌دهد، احتمال اینکه سیاهپوستان آمریکایی به خاطر ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری شوند ۳ برابر بیشتر از سفیدپوستان بوده و احتمال فوت سیاهپوستان بر اثر ابتلا به این بیماری نیز دو برابر بیشتر از سفیدپوستان بوده است.

مرگ ۵ برابری مادران سیاه پوست در امریکا
ماجرای عدم برخورداری رنگین پوستان از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب به واسطه رنگ پوست و نژادشان به ماجرای دسترسی به خدمات بهداشتی درمانی در دوران پاندمی کرونا و واکسیناسیون علیه این بیماری باز نمی‌گردد و پیش از شیوع کرونا هم بواسطه تبعیض نژادی عمیقی که در جامعه امریکایی وجود دارد، رنگین پوستان این کشور از خدمات آموزشی، بهداشتی و حقوق شهروندی یکسانی برخوردار نبودند.
نتایج تحقیقات ۱۰ ساله فدرال در سراسر آمریکا نشان می‌دهد زنان سیاه پوست تحصیل کرده در آمریکا تقریباً ۵ برابر بیشتر از زنان سفید پوست احتمال دارد از عوارض ناشی از بارداری جان خود را از دست بدهند.
این یافته‌ها تاکید می‌کند که نابرابری‌های نژادی در موضوع مرگ و میر مادران یک مشکل پیچیده ملی در آمریکا به حساب می‌آید. در واقع نژادپرستی ساختاری در ارائه مراقبت‌های درمانی آمریکا باعث می‌شود تا سلامت زنان سیاه پوست به دلیل فشارهای روانی، اقتصادی و محیطی حاکم بر جامعه به خطر بیفتد.
آمارها نشان می‌دهند در مجموع نرخ مرگ و میر در دوران بارداری در میان زنان سیاه پوست، بومیان آمریکا و آلاسکا در هر ۱۰۰ هزار نفر به ترتیب ۴۰.۸ و ۲۹.۷ مورد مرگ است؛ این در حالی است که این میزان در میان زنان سفید پوست تنها ۱۲.۷ را نشان می‌دهد. این در حالی است که لااقل ۶۰ درصد از مرگ و میر مادران در سال‌های اخیر در آمریکا قابل پیشگیری بوده است.

حق برخورداری از سلامت در اسناد بین‌المللی
در منشور ملل متحد به موضوع بهداشت و سلامت عمومی پرداخته شده و الزاماتی را برای دولتها در جهت فراهم ساختن بهداشت و سلامت در جامعه ایجاد کرده است. اولین اشاره به مسئله بهداشت و سلامت عمومی در ماده ۵۵ منشور ملل متحد آمده اســت که طبق بند ب این ماده، دولتها متعهد به ترویج راه حلهایی برای مشکلات مربوط به سلامت هســتند. انعکاس بعدی بهداشت و سلامت عمومی در اساسنامه سازمان بهداشت جهانی مندرج است که سلامتی را نه صرفا به معنای فقدان

مطالعه بیشتر بستن