ادامه از صفحه قبل :

بیماری بلکه در مفهوم سلامت کامل جسمی و روانی قلمداد کرده و هدف سازمان را ارتقای سطح سلامتی تمام افراد تا بالاترین حد ممکن تلقی نموده است.
ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز به حق برخورداری از سلامتی پرداخته است. طبق بند ۱ این ماده هر کس حق بر تأمین زندگی شایسته از حیث خوراک، مسکن، مراقبتهای پزشکی و خدمات اجتماعی را دارد.

حق برخورداری از بهداشت و سلامت عمومی در ماده ۱۲ میثاق بینالمللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز ذکر شده است؛ بر اساس این ماده، کشورهای طرف میثاق حق هر کس را به تمتع از بهترین حالت جسمی و روانی ممکن الحصول به رسمیت میشناسد و تدابیری که دولتها باید برای استیفای کامل بهداشت و سلامت اتخاذ کنند عبارت است از: انجام اقداماتی در جهت توسعه ی سلامت کودکان و کاهش مرگ ومیر آنها، بهبود بهداشت محیط و بهداشت صنعتی، پیشگیری و معالجه و کنترل بیماریهای همه گیر بومی، حرفهای و سایر امراض و تامین خدمات و مراقبتهای پزشکی در مواقع بیماری.
کنوانسیون بین‌المللی رفع همه اشکال تبعیض نژادی مصوب‌ ۲۱ دسامبر ۱۹۶۵ میلادی هم یکی از مهم‌ترین بندهای قانونی است که بر حق برخورداری از سلامت فارغ از نژاد و رنگ پوست تاکید دارد. طبق مادهی ۵ این کنوانسیون، دول عضو متعهدند تبعیضات نژادی را در هر شکل و صورتی ممنوع و ریشه‌کن سازند و حق هر فرد را به مساوات در برابر قانون و به ویژه در تمتع از حقوق برشمرده شده بدون تمایز از لحاظ نژاد یا رنگ یا ملیت یا قومیت تضمین کند. بند ۴ این ماده به حق استفاده از بهداشت عمومی و مراقبتهای پزشکی، بیمه‌های اجتماعی و خدمات اجتماعی اختصاص دارد.
اساسنامه سازمان بهداشت جهانی نیز به این موضوع پرداخته و تعریفی را از سلامت ارائه میدهد. پس از آن در اسناد بین‌المللی و منطقه‌ای متعددی اعم از خاص و عام و همچنین چند اعالمیه این حق به رسمیت شناخته شده است. از جمله اسناد بین‌المللی که تاکید زیادی بر مسئله بهداشت و سلامت داشته است اعلامیه هزاره سوم توسعه است که رهبران جهان در بزرگترین گردهمایی خود در سال ۲۰۰۰ میلادی طی اعلامیه‌ای متعهد شدند که تمام تلاش خود را برای مهیا نمودن یک زندگی سالم برای تمام ابنای بشر در سده آینده به کارگیرند.
“کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر” هم به طور خاص برخورداری از سلامت را به عنوان یک حق بشری بیان نمیکند بلکه حق رفاه مادی و شرایط سالم کاری را به کار میبرد. پروتکل الحاقی به کنوانسیون آمریکایی حقوق در زمینه حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سان سالوادور ۱۳،به طور خاص در ماده ۱۰ خود، حق برخورداری از بهداشت و سلامت را مقرر می‌دارد. این پروتکل عبارتی شبیه دیباچه ی سازمان بهداشت جهانی به کار میبرد. طبق این پروتکل، هر کس حق برخورداری از سلامت به معنی برخورداری از بالاترین سطح سلامت فیزیکی، روانی و اجتماعی را دارد. به نحو مشابهی “اعلامیه آمریکایی حقوق و تکالیف بشر” بر وجود و اهمیت بهداشت و سلامت عمومی تأکید میکند. اعلامیه مقرر می‌دارد که هر کس حق بر حمایت از سلامتی‌اش از طریق اقدامات بهداشتی اجتماعی مرتبط با غذا، پوشاک، مسکن و مراقبت پزشکی در حد منابع جامعه را دارد. این اعلامیه بخشی از کنوانسیون آمریکایی تلقی می‌شود.

تاثیر رنگ پوست در تعیین میزان دریافت خدمات
نکته قابل تامل اینجاست که امریکا نه اعلامیه حقوق و تکالیف خود را اجرایی می‌کند و نه طبق کنوانسیون بین‌المللی رفع همه اشکال تبعیض نژادی اراده‌ای برای پایان بخشیدن به تبعیض نژادی و شکاف‌های موجود در این جامعه میان سفید پوستان و رنگین پوستان دارد.
اقلیتهای جامعه امریکا که پس از فرستادن باراک اوباما به کاخ سفید امیدوار بودند حضور یک سیاه پوست در جایگاه ریاست جمهوری بتواند پایان‌دهنده یا لااقل کاهش‌دهنده پایمال شدن حقوق رنگین پوستان در این جامعه باشد، حالا و در پاندمی کرونا هم همچنان بر مبنای رنگ پوستشان خدمات بهداشتی درمانی دریافت می‌کنند.

مطالعه بیشتر بستن

حسبنا الله و نعم الوکیل

سیدمحسن موسوی* : ۷ اسفندماه؛ روز وکیل که در حقیقت بهانه‌ای برای بزرگداشت حق و عدالت است را به تمامی مدافعان تبریک عرض می‌نمایم؛ بزرگوارانی که به نوعی تمثیل والای ربوبیت و رسالت محسوب می‌شوند که خداوند خود در قرآن کریم فرموده است: ( حسبنا الله و نعم الوکیل).

وکالت دادگستری از گذشته تا کنون جایگاه خاصی در بین افراد جامعه داشته و هم شان قاضی شناخته شده است و همین جاست که از سویی، عزت و کرامت وکلا مشهود می‌شود و از جانبی دیگر حساسیت شغل و مقام والای وکالت در جامعه گوشزد و یادآوری می‌گردد.
بدیهی است حساسیت شغل وکالت، ساعات کار نامشخص و باورهای نادرست حقوقی نسبت به درآمد وکلا ؛ با در نظر داشتن وظیفه خطیر او در دفاع از حق و دادخواه در مقابل ظلم و تعدی، موجب خستگی و استرس همیشگی در وی شده و سلامت بدنی و روانی وکلا را به خطر می‌اندازد.
مع الوصف همین که به دانش و بینش و منش و به دستان توانای وکلای عزیز ظلم و ستمی از سر مظلومی برداشته می‌شود و همین اندازه که قدم در راه رفع ظلمت و پراکندن نور عدالت برداشته ایم، قطعا ماجور درگاه ربانی خواهیم بود.
ضمن عرض خسته نباشید برای همه همکاران؛ از خداوند منان آرزوی توفیق و پایداری در برقراری عدالت و عاقبت بخیری را مسئلت دارم.
*رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه استان خراسان جنوبی

مطالعه بیشتر بستن

سند راهبردی صیانت از باغستان سنتی قزوین باید تبیین شود

علی فولیان در دومین نشست کارگروه صیانت از باغستان سنتی قزوین، گفت: این کارگروه در ذیل شورای حفظ حقوق بیت‌المال تشکیل شده و انتظار این است، دستگاه‌های عضو در نشست‌های این کارگروه حضور مجدانه و همچنین در اجرای مصوبات مربوطه اهتمام ویژه داشته باشند.
عدم حضور اعضا و عدم اجرای مصوبات قابل قبول نبوده و پیگیری خواهد شد.

وی افزود: متاسفانه باغستان سنتی قزوین متولیان متعددی دارد و همین موضوع باعث غفلت در صیانت از باغستان شده و باید اقدامات دستگاه‌های دخیل در حفاظت از باغستان مکمل یکدیگر باشد، نه اینکه اقدامات قانونی آنها در مقابل یکدیگر قرار گرفته و در نتیجه تمامی تلاش‌ها بی اثر شود.
این مقام قضایی استان در ادامه بیان داشت: وقتی دستگاه قضایی و شورای حفظ حقوق بیت‌المال در بحث صیانت از باغستان سنتی ورود کرده، بیانگر این امر است که در گذشته کوتاهی‌ها و ترک فعل‌هایی صورت گرفته، که زمینه تخریب و نابودی باغستان سنتی فراهم شده و به همین خاطر و در راستای پیشگیری از وقوع جرم، احیاء حقوق عامه و صیانت از حقوق باغداران موضوع در دستور کار دستگاه قضایی قرار گرفته است.
فولیان همچنین تصریح کرد: در حال حاضر باغستان سنتی قزوین با مسائل و مشکلات متعددی از جمله تغییر کاربری، سیاست‌های ناصحیح برخی دستگاه‌ها و مدیران، آتش سوزی‌ها عمدی، خشکاندن عمدی درختان با هدف تغییر کاربری، ساخت و سازهای غیرمجاز و… روبرو است، که تمامی این مسائل نیازمند بررسی و کارشناسی و تبیین اقدامات پیشگیرانه و برخوردی است.
معاون دادستان مرکز استان قزوین ادامه داد: بر اساس تحقیقات انجام شده در مرکز استراتژیک نهاد ریاست جمهوری، یکی از دلایل تخریب و نابودی باغستان سنتی قزوین، کمبود و عدم تامین آب مورد نیاز است، که این موضوع بارها از سوی باغداران نیز مطرح و از دغدغه‌های مهم آنان است.
علی فولیان با بیان این که در حال حاضر حیات باغستان سنتی وابسته به آب است، اذعان داشت: اگر بخواهیم باغستان سنتی قزوین نفس بکشد و نابود نشود، باید در نشست‌های این کارگروه مصوبات مناسبی در راستای تامین آب و حقابه باغستان داشته باشیم و مرتفع نمودن این موضوع می تواند تضمین کننده حیات باغستان باشد.
این مقام مسئول اظهار داشت: در حال حاضر برخی برداشت‌های غیرمجاز از سوی دستگاه‌ها و اشخاص از بستر رودخانه‌هایی که از باغستان می گذرد، صورت می گیرد و باید تمامی این موارد طی یک هفته آینده شناسایی و نسبت به جمع آوری ادوات آنها اقدام شود.
وی تاکید کرد: برخی پروژه‌های عمرانی در باغستان سنتی و بستر رودخانه‌های مربوطه در حال انجام است، که در راستای صیانت از باغستان می بایست ابتدائاً برای آنها پیوست زیست محیطی دریافت می شد و اگر واقعاً اجرای آنها برای باغستان سنتی مضر و مخالف با اهداف این کارگروه است، باید از اجرای آنها جلوگیری شود و قطعاً این موضوع بررسی خواهد شد.
فولیان گفت: دستگاه قضایی نسبت به صیانت از باغستان سنتی حساسیت ویژه‌ای دارد و در این راستا، چنانچه کوتاهی و اهمال در انجام وظایف از سوی دستگاه‌ها صورت گیرد و منجر به بروز خسارت در باغستان شود، قطعاً با مسببین برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.
سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قزوین افزود: تامین امنیت، صیانت و حفاظت از باغستان سنتی قزوین در تمامی حوزه‌ها، نیازمند تبیین سند راهبردی است و این موضوع باید سریعاً در دستور کار قرار گیرد.
این مقام قضایی استان بیان داشت: برخی اماکن در باغستان سنتی ایجاد شده، که اقدام به خرید و فروش ضایعات می نمایند و حتی برخی از آنها متاسفانه دارای مجوز هستند، اما از آنجایی که این مجوزات بدون هماهنگی سازمان میراث فرهنگی صادر شده، باید نسبت به ابطال آنها اقدام شود و اماکن فاقد مجوز نیر باید طی هفته آینده از سوی پلیس نظارت بر اماکن عمومی پلمب و جمع‌آوری شوند.
معاون دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: در راستای تامین امنیت باغستان سنتی باید گشت‌های پلیس در محدوده باغستان فعال‌تر شود و توصیه می شود، با مشارکت تمامی باغداران طرح نگهبان محله در باغستان سنتی نیز اجرایی شود و همچنین محل‌هایی که معتادان در آنجا حضور دارند، باید از سوی باغداران به پلیس مبارزه با مواد مخدر اعلام گردد، تا نسبت به جمع‌آوری آنها اقدام شود.

مطالعه بیشتر بستن